Книги кои НЕ би ги препорачале

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
"Жените се од Венера, мажите од Марс"- единствена книга што не сум ја прочитала докрај, и сите квазипсихолошки комерцијални стра.а од ист тип:nenene:
 

АМБРОЗИЈА

случајна минувачка
Член од
22 декември 2008
Мислења
351
Поени од реакции
74
не би ги препорачала книгите од Мир-Јам ( ,,непобедливо срце ,, ,, тоа беше една ноќ на јадранот,, бла бла) затоа што даваат искривена слика за љубовта и ако се читаат за време на некој ранлив период влијаат на коренот на личноста, а потоа сносат и последици ( создаваат личност помалку отпорна на разочатувања) и не би ги ни препорачала книгите кои се до тој степен комерцијални што дури и во трафики можеш да налеташ на нив.
Не поднесувам ни книги кои откако ќе завршиш со читање преокупиран си со депресивни мисли ( пр. ,, Митот за Сизиф,, - од Кафка)
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Не би ги препорачала Шагринска кожа и Девојката со бисерна обетка.
Едноставно никаков впечаток не ми оставија книгиве.
Во шагринска кожа има многу раскажување на стварно непотребни нешта и ситуации,а пак Девојката со бисерна обетка многу ми беше мрачна...Не сакам мрачни книги:toe:
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
И морам да ја споменам Последната Нова Година (незнам чива е)... поретард книга од оваа немам прочитано...


Knigava e odlichna!
Nicolo Amati ima izvadeno nenormalna ironichna poenta, majstor e za toa.


Ne preporachuvam "Trombot" - Olivera Nikolova(ili taka nesho).
Abe poseruvanje! :nesvest:
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
48
Поени од реакции
4
Imase nekoj kazano deka ne postoi losa kniga, i se slozuvam totalno, pr. isto mnogu od knigite sto tuka nekoj vika deka se katastrofa, nikakvi itn. za mene se super. Taka da nema losa kniga ako nesto e za tebe loso za mene moze da ne e. Primer Maliioot Princ vikaat deka bilaa losaa ha wow neznam togas, ili nekoi dr. mazite se od Venera... i taa e krs isto taka. taka da nema losa kniga od sekoja kniga moze da se nauci nesto, korisno ili nesto i poveke od korisno.
 

Anele

princess without a crown*
Член од
3 јануари 2009
Мислења
135
Поени од реакции
4
Imase nekoj kazano deka ne postoi losa kniga, i se slozuvam totalno, pr. isto mnogu od knigite sto tuka nekoj vika deka se katastrofa, nikakvi itn. za mene se super. Taka da nema losa kniga ako nesto e za tebe loso za mene moze da ne e. Primer Maliioot Princ vikaat deka bilaa losaa ha wow neznam togas, ili nekoi dr. mazite se od Venera... i taa e krs isto taka. taka da nema losa kniga od sekoja kniga moze da se nauci nesto, korisno ili nesto i poveke od korisno.
Ne postoi dobra i losa kniga i od sekoja moze da se nauci nesto, se slozuvam, no postojat dobro i loso napisani knigi.
"Sto potezi so cetka pred spienje"- nikakov kvalitet, nikakva prikazna, nikakva poenta- cisto erotsko sranje
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.400
Поени од реакции
5.953
"Sto potezi so cetka pred spienje"- nikakov kvalitet, nikakva prikazna, nikakva poenta- cisto erotsko sranje
Како и нејзиното продолжение „Мирисот на еден здив“. Значи дефинитивно не ги читајте книгиве, или читајте ги ако немате попаметна работа за тепање време.

Некаде прочитав дека единствената книга што би требало да се забрани е можеби онаа која содржи листа на „забранети книги“, но не се согласувам комплетно.
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
купохоличарка
сексот и офисот
збогум мои 16 години( 50 страни за стваите на полицата:tapp:)
малечката фадета (пошто ми ја дадоа во 3 година за лектира а книгата е за 3 оделение)
ништо од тони парсонс ( мнг тупи човекот)
биографија на анџелина џоли лол
биографина на Мишел Обама лол
Шангај Бејби (цели книга жената кажува колку ликот бил добра писателка)
Целестинско Пророштво ( доаѓа до претерување во сите размери)
 

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
27
Ок. И зошто не би требало да ја читаме книгава?
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Секоја чест за темава :pipi: Јас си читам книги ама онака кои не ми се за лектири и денес решив да ја прочитам пустина оти ја имав дома и + ми е за утре.Ама наидов на проблем ПРЕДОСАДНА ЕЕЕЕ:tapp:. И си реков да побарам на нет нешто раскажано и да не читам и вака наидов на темата и си реков да пишам еден коментар од user-от на брат ми:pipi:Значи заклучок - скоро сите книги за трета и четврта се се чиста глупост и масирање на нервите и ич да не се чудат професорите кога нема да ги читаме мислам стварно многу ми е гајле мене дека некој кивнал и после се извинвал цело време и умрел.Или пак дека некои се убивале цело време или за педофилите и зошто сето то оти ќе ни барале на матура мислам и за то ама ич не ми е гајле *Глупости*
И патем прочитав таму нешто за розевите профили - шо имате против розевите профили то е сопствен избор и не би требало да ви пречат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom