Книги, е-книги, туторијали и слично

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.098
Поени од реакции
5.741
Член од
13 август 2010
Мислења
236
Поени од реакции
5
Ја има некој книгава http://www.kupikniga.mk/BookDetails.aspx?Pr=216, Програмски јазик Ц? Планирам да ја купам па ме интересира дали е добра за почетник, со некои почетни познавања :)
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Ја има некој книгава http://www.kupikniga.mk/BookDetails.aspx?Pr=216, Програмски јазик Ц? Планирам да ја купам па ме интересира дали е добра за почетник, со некои почетни познавања :)
ова ти е библијата за Ц .....сепак не би ти ја препорачал ако баш ништо немаш програмирано???
1. немој да те лажел господ да земаш книга за програмирање на македонски ќе се заебеш гадно. барај ја истата на англиски (абе ја има на интернет шо има да си даваш парите)
2. ако ти е за на факс да си се спремаш... имам јас пдф формат од аудиториските вежби што ги имавме по Ц е тие се скроз за почетници и така со нив добиваш ептен големо познавање на Ц. (примерите се вадени од истата книга само се објаснувани многу детално и се опфатени помалку примери отколку во книгата) пиши ако сакаш да ти ги пратам
 
Член од
13 август 2010
Мислења
236
Поени од реакции
5
ова ти е библијата за Ц .....сепак не би ти ја препорачал ако баш ништо немаш програмирано???
1. немој да те лажел господ да земаш книга за програмирање на македонски ќе се заебеш гадно. барај ја истата на англиски (абе ја има на интернет шо има да си даваш парите)
2. ако ти е за на факс да си се спремаш... имам јас пдф формат од аудиториските вежби што ги имавме по Ц е тие се скроз за почетници и така со нив добиваш ептен големо познавање на Ц. (примерите се вадени од истата книга само се објаснувани многу детално и се опфатени помалку примери отколку во книгата) пиши ако сакаш да ти ги пратам
Па уште сум средно, знам Паскал по нешто, ама гледам се почнува со Ц на факс, па затоа ај прати ми ги ако сакаш вежбите :)
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
еве ги... забеган е Ц не е лесен за учење. а не посебно сам дома... мој совет почекај че ти го објаснат асистентите тата мата
 

Attachments

Член од
28 април 2007
Мислења
478
Поени од реакции
15
Здраво.
Ми треба итно има ли некој (може ли да ми најде) книга/туторијал за поврзување нa Ogre 3D заедно со Windows Forms преку С++/СLI? Фала богу не мора да биде (а и не верувам дека има) на македонски, може на англиски.
Фала однапред.
 

jassum.mk

ИМАМ ПОЛОВА БОЛЕС БОЛЕМЕ К*УРО ЗА СЕ
Член од
23 јуни 2012
Мислења
25
Поени од реакции
3
барав по скоро сите теми но неможев да најдам .Ме интерисира како можам да штампам на веке готови обрасци како на пример налози за палќање на разни сметки .или каде можам да прочитам нешто повеќе на оваа тема .
 
L

Luki Junior

Гостин
Требе ти на тебе Менаџмент систем за таа работа.... Ем сметководството ќе ти е поврзано со фактурите, ем УЈП ќе може полесно да те проверува. Плус ќе имаш можност за секаков вид на изветувања, изводи, анализи.... А кој праве и продава таква работа у Македонија, не знам.
 

DarthKaran

Gray Jedi
Член од
4 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
123
еве ги... забеган е Ц не е лесен за учење. а не посебно сам дома... мој совет почекај че ти го објаснат асистентите тата мата
искористив ситуација и јас ги презедов материјалите :) да не имаш случајно и за C++?
 
Член од
7 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
11
Сакам да научам програмирање како ке научам подобро со одење на Часеви или можам и од книга ??
 
Член од
7 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
11
Сакам да земам книга C++ во која билбиотека можам да најдам таква книга на македонски јазик и колку би коштала таква една книга ??
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Научи прво математика бар до матрици па после замарај се со ова.
Ако знаеш математика седни му на c++ и успат симни си нешто .pdf литература за почетници.
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
И не отварај нови теми и легнувај на спиење на време. Пред да легнеш пиши на googlе нешто у стил:
How to learn c++.
Ако незнаеш англиски иди барај книга на Македонски.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Сакам да земам книга C++ во која билбиотека можам да најдам таква книга на македонски јазик и колку би коштала таква една книга ??
книга да купиш оргинална за програмирање ц++ ти е скапа ...околу 3000 ти се англиските во академската книжарница во капиштец..

за македонси книги има од факултетиве што имаат издадено ама тие се за студенти не се баш за 15 годишни деца .. сакам да кажам дека не се баш за почетници

може еден добронамерен совет?
-најдобро на твои години ако веќе имаш интерес за програмирање е да си земаш приватни часови првен
па после откако ќе ја имаш синтаксата и основните алогритми ќе почнеш со книга и ќе ти оди лесно.. инаку сам да земиш книга за студенти и сам да го учиш Ц++ на 15 години би ти било многу тешко...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom