Книги, е-книги, туторијали и слично

Член од
7 август 2012
Мислења
172
Поени од реакции
11
книга да купиш оргинална за програмирање ц++ ти е скапа ...околу 3000 ти се англиските во академската книжарница во капиштец..

за македонси книги има од факултетиве што имаат издадено ама тие се за студенти не се баш за 15 годишни деца .. сакам да кажам дека не се баш за почетници

може еден добронамерен совет?
-најдобро на твои години ако веќе имаш интерес за програмирање е да си земаш приватни часови првен
па после откако ќе ја имаш синтаксата и основните алогритми ќе почнеш со книга и ќе ти оди лесно.. инаку сам да земиш книга за студенти и сам да го учиш Ц++ на 15 години би ти било многу тешко...
fala ke ti go poslusam sovetot
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Неодлучно е другар.
Има добри книги и лоши книги.
Има добри професори што ќе ти објаснат, и лоши што само ќе ти ги земат парите. :)
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.514
Поени од реакции
2.291
fala ke ti go poslusam sovetot
патем... немој да мислиш дека со 2 одења кај професор се че ти кажи..
прво најдобро е да си најдиш другар или двајца другари.. за полесно да ги покријате трошоците

второ договорисе со професорот колку часа (ти препорачувам 40 часа или 20 дена по 2 часа)
сакаш или сакате да земите, колку длабоко во ц++ да одите.. за да можи професорот да си одреди колку че учите на еден час

трето ќе треба и дома да вежбаш задачи, а не само од спремање на спремање да го учиш ц++

четврто немаш познавање на општата математичката логика така да професорот ќе треба и математиката да ти ја објаснува

уште нешто
на 15 години немаш ни основни математички познавања .. зошто да си губиш и време и пари
за нешто што потоа безплатно ќе го изучиш.. зборувам за математика и програмски јазици во 3 та
--- надополнето: 19 август 2012 во 02:12 ---
по професори ќе си дадеш минумум 2о0 евра (ако си сам) и прашање е дали ќе го изучиш (на 15 годнини да се расправаш со класи и покажувачи)
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Книга/туторијал за PHP на македонски ?
Де бре, ова не го очекував од тебе :D
Иначе асален туторијал за PHP на македонски тешко дека ќе најдеш, имаше само еден наводно „основи на PHP“, али ужас беше. Сеуште нема кај нас релевантен доктор на науки да пишува книга за PHP. Најубаво ти е да почнеш со стандардната документација и паралелно со тоа да најдеш некое книгиче или да гуглаш нешто.
Исто така сега на ФИНКИ/ФЕИТ имаше проекти од владата што преведуваа книги, да видиш дали таму има некоја преведена книга за PHP. Незнам дали има за PHP, али другари што земале преведена книга за Linux и C викаат дека била прилично лоша ради македонската терминологија за ИТ изразите. :)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
803
Де бре, ова не го очекував од тебе :D
Иначе асален туторијал за PHP на македонски тешко дека ќе најдеш, имаше само еден наводно „основи на PHP“, али ужас беше. Сеуште нема кај нас релевантен доктор на науки да пишува книга за PHP. Најубаво ти е да почнеш со стандардната документација и паралелно со тоа да најдеш некое книгиче или да гуглаш нешто.
Исто така сега на ФИНКИ/ФЕИТ имаше проекти од владата што преведуваа книги, да видиш дали таму има некоја преведена книга за PHP. Незнам дали има за PHP, али другари што земале преведена книга за Linux и C викаат дека била прилично лоша ради македонската терминологија за ИТ изразите. :)
Абе викам да не има некој скрипта/материјали од предавања на македонски, симнав доста материјали кои се на српски, ама имам потешкотии при изучувањето на тој јазик :D. Инаку, го видов тоа (како што ти го викаш) стандардна документација, исто симнав и една книга PHP - a Beginner's Guide па ќе видеме како ќе оди понатаму :)
--- надополнето: 20 септември 2012 во 14:04 ---
 

UncleSam

Будока
Член од
23 јануари 2011
Мислења
269
Поени од реакции
509
Ми треба Absolute Beginner's Guide to C (2nd Edition), ве молам ако ја има некој нека ја прати по ПП или ако има линк нека даде.
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.049
Поени од реакции
3.323
Ми треба книга или туторијали за C# ако има некој нешто нека постира линкче. Однапред благодарам.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
803
Ми треба книга или туторијали за C# ако има некој нешто нека постира линкче. Однапред благодарам.
И јас од овој семестар почнав со C# па деновиве барав материјали по интернет (на македонски нема ништо). Инаку, имаш одличен туторијал од lynda.com (линк во пп), предавањата се од некој програмер во мајкрософт, други видеа имаш на овој линк (во related videos ќе ги најдеш и останатите туторијали), исто не би било лошо да го погледнеш и овој линк (има голем број на туторијали од мајкрософт) како и книгата "Microsoft C# programming for absolute beginners" (ја има на гугл). За почеток мислам дека би било доволно :)
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.049
Поени од реакции
3.323
И јас од овој семестар почнав со C# па деновиве барав материјали по интернет (на македонски нема ништо). Инаку, имаш одличен туторијал од lynda.com (линк во пп), предавањата се од некој програмер во мајкрософт, други видеа имаш на овој линк (во related videos ќе ги најдеш и останатите туторијали), исто не би било лошо да го погледнеш и овој линк (има голем број на туторијали од мајкрософт) како и книгата "Microsoft C# programming for absolute beginners" (ја има на гугл). За почеток мислам дека би било доволно :)
Фала и јас малам дека за почеток ова ќе ми биде доволно.
 
L

Luki Junior

Гостин
ace_elemeNt Gose007 Може да си ја потерате на интернет Head First: Programming in C#. Супер лека за читајне, ногу маленки и лесни задачки... На англиски е само. Може и да ви ја пратам, или ставам на интернет некаде... Пишејте ми ПП.
 

Црвено

Am I pissin' u off-fa-fa?
Член од
12 септември 2007
Мислења
1.227
Поени од реакции
81
Добра книга за изучување на Java со многу примери, знае некој?
 
L

Luki Junior

Гостин
Head First Java 2nd Edition. Примери на кило... пиши ми ПП ако ја сакаш.
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
56
Поени од реакции
4
Имате ли некоја книга на Македонски C++ , али Visual??? (српски,хрватски...) оти англискиов баш баш не знам :)
--- надополнето: 19 октомври 2012 во 00:21 ---
jas imam neso C ili C++ ako sakate na mak jazik sto se uci vo srednite ucilista. Elektronska verzija Ako go saka nekoj neka pisi pa ke napravime rabota...
Вижуал или ???
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
233
Поени од реакции
25
Имате ли некоја книга на Македонски C++ , али Visual??? (српски,хрватски...) оти англискиов баш баш не знам :)
--- надополнето: 19 октомври 2012 во 00:21 ---

Вижуал или ???
Damjan i mene prati mi gi tie c i c++ na mk preku pp
 

Kajgana Shop

На врв Bottom