Книги, е-книги, туторијали и слично

Член од
12 јуни 2010
Мислења
198
Поени од реакции
61
Кога векје планираш да вложиш време и труд во програмирање тогаш порарно научи англиски првен добро и земи книга на англиски пошто без јазикот нема лесно да се снајдеш кога ке ти треба помош.Скоро на секаде кај со ке најдеш решение за проблемот шо ке го имаш во апликацијата, решението ке биде на англиски пишано така да англиски јазик мора да познаваш добро.
другар јас и го знам англискиот поприлично добро барем според мене некои 65-70% сто мислам дека е доволно,но сепак на почетокот сакам да почнам да учам од книги писувани/преведени на македонски
 

The One

Оној шо ќутит а све знајт
Член од
16 март 2008
Мислења
189
Поени од реакции
39
Во ред али такви книги малку има а и поголем избор ке имаш на англиски а во исто време ке го научиш и англискиот, али најдобро ти си знаеш ја да ти кажам јас како научив :D
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
ај ако ја најдете на македонски и мене пратете ми ја
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
348
Поени од реакции
81
Ми треба материјал за паскал за презентација: "Kористење на матричните записи како основа на базите на податоци".
Значи текст и ако има по некоја слика. Доколку некој има книга Паскал, таму би требало да има.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
348
Поени од реакции
81
А некој ако има само за "Матрични записи" ?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.245
Поени од реакции
2.312
пашај некој у коце шо учи или евентгуално у ПТТ мислам они имаат паскал у 3та или 4та
 
Член од
8 октомври 2011
Мислења
65
Поени од реакции
44
Дали можете да ми препорачате некоја добра книга програмирање PHP за да ја купам?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.245
Поени од реакции
2.312
немаш потреба да купуваш за PHP имаш онлајн видеа туторијали електронски книги готово алгоритми кодови и 300 чуда.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Тука имаш листа со PHP книги од разни области, ако сакаш купувај ги, ако сакаш барај ги по торенти, а ако ме прашуваш мене еве ти листа од линкови кои ти се доволни за да научиш PHP:

http://php.net/docs.php
http://www.w3schools.com/php/
http://phpacademy.org/

Во самата PHP документација имаш како се инсталира PHP на повеќе оперативни системи (Windows, Linux, MaxOS), ако сакаш следи ги тие инструкции или пак можеш да инсталираш WAMP сервер доколку користиш Windows, а ако користиш Linux инсталирај LAMP и ѕирни некое туторијалче за WAMP/LAMP, не е сложено многу. :).
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
22
А зошто посебна тема за ова ?
 

FeliXxX

Нинџа
Член од
27 април 2010
Мислења
808
Поени од реакции
282
ке може ли некој да ми даде линк од ебоок или да ми објасни пишување на функции и процедури, имам отсуствувано на многу часови поради х причини и неможам да сфатам сега
 
Член од
8 април 2012
Мислења
23
Поени од реакции
2
Ке може ли да ми даде некој линк од ебоок за Пајтон програмски јазик(ако има на македонски подобро би било) ?
Фала.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ima li nekoj nesto zaproxy server da se cita ama na sprksi ili makedonski da bide ?
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
56
Поени од реакции
4
Здраво.
Потребна ми е книгата од Bruce Eckel - Thinking in Java на македонски јазик. Неодамна ја имав меѓутоа кога правев формат заборавив да направам backup од истата. Ве молам кој има линк за downlad нека ми прати.
Најдовте ли Македонска ??? ако да може да ми пратите??? ве молам пишете за да знам да не чекам за џабе ако нема :) поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom