Книги, е-книги, туторијали и слично

Член од
15 јуни 2012
Мислења
56
Поени од реакции
4
Здраво.
Потребна ми е книгата од Bruce Eckel - Thinking in Java на македонски јазик. Неодамна ја имав меѓутоа кога правев формат заборавив да направам backup од истата. Ве молам кој има линк за downlad нека ми прати.
еј ја ја имам на македонски , ако можеш на скајп оти вака мн слаб ми е пц во
--- надополнето: 19 октомври 2012 во 10:37 ---
Зашто да не веќе знам хтмл што не го рачунам за програмирање толку,а моментално учам и Јава програмирање.


Фала препремногу!!Супер е книгава е сеа знам дека сум предосаден и дека мн. сакам али ако може некој да ми ги спои сите фајлови во еден пдф фајл сори и фала однапред.
другар мене ми вика 'unable to conect graphic' кај тебе праи ли проблем кога уклучуваш?
 
Член од
8 октомври 2011
Мислења
65
Поени од реакции
47
Препорачајте некоја добра книга за Јава
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Еве ти линк од постар пост има еден куп примери.

И пред да барате некоја книга прочитајте ги последните 2-3 страни , цело време исти барања..
 
Член од
8 април 2010
Мислења
35
Поени од реакции
23
Nekoja dobra kniga za PHP so primeri.
Head First PHP сега ја читам и е доста добра.Има интересни примери и нема многу замарање со почетнички работи да објаснува во детали за основни работи...
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
Вака , може ли да ми препорачате добра книга(е-книга) за програмски јазик Ц , шо има убаво објаснето во неа и задачи или пак некои туториали на ју-туб. Можам и сам да побарам, ама прво би сакал да слушнам препораки.
И дека сум ептен лаик, почетник, ме интересира секогаш ли толку математика има во програмирањево? Зш сега за сега само задачи решаваме во Ц, и се чудам како некои викаат дека демек во програмирањето немало математики.. утре во 2 :D
 
Член од
10 јули 2012
Мислења
87
Поени од реакции
54
Вака , може ли да ми препорачате ...
Ако не си ептен почетник, би ти ја препорачал The C Programming Language. Книгата е напишана на малку по висок стил, но е објаснето се како што треба. Уште по убаво што примерите во самата книга се објаснувањата на некој од функциите што се користат најмногу. Иначе и книгата е од човекот што го има создадено јазикот и плус стилот на кодот е страшен. Според мене нај-добрата книга за С. А околу математиката, сега задачите што ги учите се со цел да се свикне на стилот на мислење и за да ги научите операторите, а за на пракса, зависи, не секогаш треба да си доктор по математика. Нели ако пишуваш некаква програма за обработка на текст или нешто слично, математиката нема многу многу да ти треба. Но си треба за програми каде што имаш графика воглавно, движење на објектите и слично (пример игрите), компресија, обработка на звук и бааѓи други работи, али сеа ако си почетник како што викаш, не му мисли за тоа, ќе си дојде време :)
 
Член од
7 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
11
Може ли некој да ми даде книга на Македонски јазик за јава на нет или име да ја земам од библиотека
 
Член од
25 септември 2009
Мислења
91
Поени од реакции
10
Многу ми е потребна книгата -- Како се програмира во Јава --- од Пол Дејтел и Харви Дејтел. Дали некој ја има во pdf - форма на македонски да ми ја прати?

Многу ќе ми помогнете и ќе ви бидам благодарна:pipi:
 

Riste123

RISTE
Член од
7 октомври 2009
Мислења
100
Поени од реакции
3
Каде да најдам за почетници некоја онлајн книга C++
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
туторијал за Fusion? Барам на торентиве нигде нема, програмот е за филмска постпродукција имам јас нешто ама малце ми е :)
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Не знам зошто со fusion али ако си почетник иди со Nuke или after effects, инаку има на торенти ама не смеам да постирам тука, http://www.cmivfx.com/ ѕирни ја страната и барај на една страна cgpersia таму имаш буквалн се :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Не знам зошто со fusion али ако си почетник иди со Nuke или after effects, инаку има на торенти ама не смеам да постирам тука, http://www.cmivfx.com/ ѕирни ја страната и барај на една страна cgpersia таму имаш буквалн се :)
Фала ќе го разгледам ова детално да видам што ќе најдеш, ако не ти е проблем пушти линк на пп од торент зашто неуспеав ништо да најдам.
Иначе паралелно со fusion и silhouette чепкам, да почетник сум ама па тие два ми ги дадоа за старт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom