Клонирање

Клонирање?

  • За

    Гласови: 44 37,0%
  • Против

    Гласови: 43 36,1%
  • Воздржан

    Гласови: 32 26,9%

  • Вкупно гласачи
    119

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Јас сакам да се клонирам, тој да работи, ја да се зезам.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Protiv kloniranje sum. Si igrame Gospod
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
На оваа тема и слични на неа дискутираат во целит свет, сум за клонирање, но, сега тука повлекува многу дискусии, не сум да експериментираат на животни, само затоа што се на понизок степен на интелектуална развиеност, па тоа нека се и лабораториски глувци, кој сака да си испитува и истражува ако е толку голем научник, па се осмелува да создаде да клонира човек или орган, нека го осмисли прво тоа да биде не по цена на животот на некое животно...
 
Член од
4 јуни 2008
Мислења
36
Поени од реакции
3
Kloniranje... premnogu prasina se kreva, a veruvam deka malkunina znaat voopsto sto e kloniranjeto i na koj nacin se pravi. Najprvo, postojat dva vida na kloniranje: reprodukntivno i terapetsko kloniranje. Kolku sto jas sum informirana, reproduktivnoto kloniranje e zabraneto vo site drzavi, za razlika od terapetskoto...

Inaku, mnogu e lesno da se napravi klon... vi garantiram deka sekojdnevno vo sekoj naucna laboratorija se kloniraat kletki... Pa da kloniras ne znaci da sozdades nova identicna individua na nekoja koja sto veke postoela (sto najceto se misli za kloniranjeto). Celata finta e sto se zema jadroto od bilo koja kletka i se stava vo druga ketka, najcesto vo kletka od embrion vo faza na 32-64 kletki, kade sto prethodno e izvadeno jadroto... Znaci nema nekoja si nevozmozna tehnologija vo prasanje... naprotiv bas e ednostaven procesot na kloniranje! Ona sto pretstavuva problem e vgnezduvanjeto na novata kletka vo organigmot, vo slucaj koga sakas da dobies organizam. Megutoa najcesto kloniranite kletki zavrsuvvat tuka...

Od druga strana, ne e vozmozno da se sozdade genetski identicna kopija, bidejki najgolemiot del od genetskiot materijal se sodrzi vo jadroto, no sepak postoi i edne mal del sto se naoga vo mitohondriite. Znaci ne mozes da dobeis ista individua! A pri kloniranjeto imas jadro od edna kletka, a mitohondrii od druga kletka!

A ona sto se odnesuva do terapetskoto kloniranje so sozdavanje na hibridi, potpolno go podrzuvam. Na toj nacin ke se olesni transplantacijata na organi bez nikakov rizik za otfrlanje na organot, vo najmal slucaj. A da ne zboruvam pak za novite pridobivki i otkritija na novi metodi na lekuvanje.

Sepak, zarem ne sakame site podobro zdravje i podobar zivot?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Клонирање? За или против?

Немам видено досега ваква тема и затоа ја отварам.:)

Значи поентата ми е да дискутираме за клонирањето. Дали сте за или против клонирањето? Во светот има жолчни дискусии за тоа дали клонирањето е етички или не. Според вас етички ли е?
Ако е, зашто е?
Ако не е, зашто не е?

Хипотетички дали вие би сакале да бидете клонирани?:)

Не зборам за медицинската точка, него збориме за етичкото прашање, затоа е и во Општи муабети.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Сметам дека е етички, затоа што не гледам причина зошто не би било етички. Опиплива когнитивна причина не гледам, каприциозни демагоги секогаш ќе има. Најчесто демагоги од типот клоно је ѓаолско вражуле, госпо за такви рабоќе пиши греф итн. до житието на Смугрета и назад.

Мене да ме клонират, апсолутно да би рекол. Зошто? Мислам дека таков подарок светот заслужува, пак.

Тоцку.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Дали сте за или против клонирањето?
За. Да за клонирањето и прогресот на науката и технологијата.
Според вас етички ли е?
Кога ќе се размисли за фактот што тие клонови ќе бидат свесни и живи суштества, и само со нивно убиство ќе може да се искористат органите (во медицински цели) етиката се губи... единствениото нешто поради кое клонирањето не ми е баш најприфатено иако како што реков го поддржувам.
Хипотетички дали вие би сакале да бидете клонирани?
Би сакал, кога на тој начин би се поштедил од страдања во случај на некоја болест или кога тој клон би ја спасил расата од изумирање (тука не мислам конкретно на човечката раса туку и на животинските видови кои се на работ на исчезнување а клонирањето е единствен начин да опстанат или некои веќе изумрени видови да се вратат во живот).
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.790
воздржан сум...
точно дека е големо научно достигнување клонирањето, и може да придонесе до подетално проучување да ДНА структурите и тие зафрканции(а со самото тоа да дојде до пронајдување на лек за некои болести).. ама од друга страна, може да се искористи клонирањето за негативни цели..
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Со две раце потпишувам за клонирањето:)
Дури се давам јас да ме клонираат х10 пати. Па да си отворам едно фирмиче :)

А што да не? Не гледам некоја посебна причина против клонирањето. Баш сега у брзо време не се сеќавам точно ама што клонираа некои клетки на една девојка и незнам од што точно беше излечена. Значи има супер перспектива.

Џејми бато, а што на светов се користи само за позитивни цели?
 

BlaCk FiRe

`Going NoWhere`
Член од
21 март 2008
Мислења
637
Поени од реакции
18
Во никој случај не оправдувам клонирање , во никој случај не го оправдувам бидејќи и е грев и верник сум , и црквата не го дозволува тоа во светот , бидејќи не сме ние тие што треба да создаваме ...

Не ни сакам да бидам клон ...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Со две раце потпишувам за клонирањето:)
Дури се давам јас да ме клонираат х10 пати. Па да си отворам едно фирмиче :)

А што да не? Не гледам некоја посебна причина против клонирањето. Баш сега у брзо време не се сеќавам точно ама што клонираа некои клетки на една девојка и незнам од што точно беше излечена. Значи има супер перспектива.

Џејми бато, а што на светов се користи само за позитивни цели?
Ама видиш мене тоа ме плаши. Што ако се претера, се забега и не дај Боже негативното да надвладее, па да се прават секакви глупости со помош на клонирањето?

Затоа и јас сум воздржана, не знам... силните земји можат да си играат и тоа е тоа што малку ме кочи и плаши кога станува збор за клонирањето.

Исто како и динамитот што првично било планиран за добри работи, исто како и атомската бомба,чија што замисла прво била позитивна,ама сите знаеме што се деси '45 година на Хирошима и Нагасаки.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Во никој случај не оправдувам клонирање , во никој случај не го оправдувам бидејќи и е грев и верник сум , и црквата не го дозволува тоа во светот , бидејќи не сме ние тие што треба да создаваме ...

Не ни сакам да бидам клон ...
Аха... што вика верата за зјапање порки на ПЦ ?
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Во никој случај не оправдувам клонирање , во никој случај не го оправдувам бидејќи и е грев и верник сум , и црквата не го дозволува тоа во светот , бидејќи не сме ние тие што треба да создаваме ...

Не ни сакам да бидам клон ...
Хаха чекав вакво мислење.
Драг/а Блек Фајр ајде те молам кажи ми ги смртните гревови. Кажи ми како се пости?

Или ај подобро, ти си зависен/зависна од црквата? Или си зависен/зависна од технологијата?
Доколку не си во тек со времето, сега е 21 век. Од Цитроен кажуваат дека технологијата оживеа.
Извини имаш 16 години, девојка/дечко имаш?



Крејзи ин лав мора да го има и тоа. Ќе има клонирање за лоши работи, и тоа ептен. Мислам филмовиве толку се преточуваат во реалноста па се нешто се плашам дека Мегатрон и компанија ќе дојдат:)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Јас сум за клонирање ... замислете како би било ако следниот анштајн живее долгооооо
 

BlaCk FiRe

`Going NoWhere`
Член од
21 март 2008
Мислења
637
Поени од реакции
18
Хаха чекав вакво мислење.
Драг/а Блек Фајр ајде те молам кажи ми ги смртните гревови. Кажи ми како се пости?

Или ај подобро, ти си зависен/зависна од црквата? Или си зависен/зависна од технологијата?
Доколку не си во тек со времето, сега е 21 век. Од Цитроен кажуваат дека технологијата оживеа.
Извини имаш 16 години, девојка/дечко имаш?



Крејзи ин лав мора да го има и тоа. Ќе има клонирање за лоши работи, и тоа ептен. Мислам филмовиве толку се преточуваат во реалноста па се нешто се плашам дека Мегатрон и компанија ќе дојдат:)
:pos: :pos: Добар си ... !!!

Не сум зависен знам доволно работи за да бидем верник ... сум бил на многу места на кој ти не можеш ни да замислиш.
Kako се пости ... ај ти првин кажи ми зашто се пости ??, па после ќе ти одговорим ја .
Збориш за 21 век , да у право си технологијата напредува , но да немавме вера во Господ мислиш сево ова ќе беше вака ?!?! ...

За девојка немам ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom