Кирилица за имињата на фирмите

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Не знам дали постои ваква работа (ова оф топик), ако некој знае, кажете како, каде и колку кошта.
Завод за индустриска сопственост во Скопје. Регистрација на трговски марки и жигови можеш да извршиш и да ги заштитиш и за во Македонија и за во други држави.

Колку точно се плаќаше треба да пробуричкам, ама отприлика беше мислам околу 700 денари кога ја поднесуваш пријавата, уште околу 4.000 кога ќе биде ставена во процедура после неколку месеци, и после излегува во службен весник.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Море ебеш брендирање на логоа,домени и слични заебанции,овде се работи за двојна примена на законот во една држава,барем сеуште.Со ваквиот закон директно се поттикнува федерализацијата на Република Македонија од старна на власта каде моментално се ДПМНЕ со ДУИ или Д&Д коалицијата.Точно ќе се знае кој региони ќе бидат надвор од Кирилска Македонија,па така кога ќе се движите во регионите каде со законот не се опфатени фирмите ќе си мислите дека сте залутале во Албанија или на Косово во најмала рака.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Море ебеш брендирање на логоа,домени и слични заебанции,овде се работи за двојна примена на законот во една држава,барем сеуште.Со ваквиот закон директно се поттикнува федерализацијата на Република Македонија од старна на власта каде моментално се ДПМНЕ со ДУИ или Д&Д коалицијата.Точно ќе се знае кој региони ќе бидат надвор од Кирилска Македонија,па така кога ќе се движите во регионите каде со законот не се опфатени фирмите ќе си мислите дека сте залутале во Албанија или на Косово во најмала рака.
Гледај на ведрата страна: го селиш седиштето на фирмата во некирилска Македонија и брендот ти останува препознатлив, башка - интернационален.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Завод за индустриска сопственост во Скопје. Регистрација на трговски марки и жигови можеш да извршиш и да ги заштитиш и за во Македонија и за во други држави.

Колку точно се плаќаше треба да пробуричкам, ама отприлика беше мислам околу 700 денари кога ја поднесуваш пријавата, уште околу 4.000 кога ќе биде ставена во процедура после неколку месеци, и после излегува во службен весник.
http://www.ippo.gov.mk , фала за хинт.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Гледај на ведрата страна: го селиш седиштето на фирмата во некирилска Македонија и брендот ти останува препознатлив, башка - интернационален.
Добар совет,со оглед на заштедите поради не плаќање никакви давачки кон државата или без тормозење од еден куп инспектори кој немаат мадиња ни да се појават во скоро цела “Албанска Македонија“,која сега ќе биде и озаконета како федеративна целина од сопствената влада со закон за употреба на писмо.:toe:
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Дајте линк до (предлог) законот да видиме за што се работи, многу ме заинтересира ова, не можам нигде да го најдам.
 

SANCTIMONIOUS

Мејд Ин Мацедониа
Член од
21 март 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
9
Поглупо неможе!
Не дека ги мразам коалицијата, туку зашто да се форсира кирилицата толку!
А и гледано од друг аспект, ова може да го оштети македонскиот јазик. Зарем никој не размисли дека со тие англиски натписи на кирилица може да се внесат повеќе англицизми во нашиот јазик!?
п.с. Замислите како ќе стои на некоја продавница: Акцесорис, Спорт Лајф, Калиопе, Кина ШОП....
поглупо здравје!:kesa:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Затоа ќе си се регистрираат фирми со наши, Македонски имиња:

Компјутер шоп “Бакарно Гумно“
Свирипиле консалтинг
Зорт софт

и слично
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Затоа ќе си се регистрираат фирми со наши, Македонски имиња:

Компјутер шоп “Бакарно Гумно“
Свирипиле консалтинг
Зорт софт

и слично

Всушност, многу добри имиња!

Треба да се употребат.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Затоа ќе си се регистрираат фирми со наши, Македонски имиња:

Компјутер шоп “Бакарно Гумно“
Свирипиле консалтинг
Зорт софт

и слично
Јако е свирипиле. Мрсно или посно?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Јако е свирипиле. Мрсно или посно?
Свирипиле секогаш се прави со тро масленце, секогаш ми е во сеќање прикаските на еден србин кога му послужија свирипиле во Македонија па како се чудеше “а кај е пилето“
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Свирипиле секогаш се прави со тро масленце, секогаш ми е во сеќање прикаските на еден србин кога му послужија свирипиле во Македонија па како се чудеше “а кај е пилето“
После ќе свири одзади, па ќе му текне од каде е името.
Ко гравче во петок.
Да не не бришат со муабетов. Инаку дај некој рецепт на милово да и дадам, да ми зготви.
Јас знам со пиперки и патлиџан е посното, другото со тоа, плус јајца, може и изварок.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
После ќе свири одзади, па ќе му текне од каде е името.
Ко гравче во петок.
Да не не бришат со муабетов. Инаку дај некој рецепт на милово да и дадам, да ми зготви.
Јас знам со пиперки и патлиџан е посното, другото со тоа, плус јајца, може и изварок.
Внимавај бе патлиџан не е Македонски збор,посоодветно ти е “домат“ да употребиш,иако и тој не е како што треба Македонски,туку некоја мешавина запиперена со турцизам.:toe:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Внимавај бе патлиџан не е Македонски збор,посоодветно ти е “домат“ да употребиш,иако и тој не е како што треба Македонски,туку некоја мешавина запиперена со турцизам.:toe:
Каков домат бе, јас сум локал патриот,патлиџан се велит, мислиш за карпуз, бостан ќе кажвам?
Не зезај, има некои термини кои си се всадени.
 
Член од
20 мај 2006
Мислења
51
Поени од реакции
0
Тешки глупости.
Јас како студент по економија отсек маркетинг баш спротивно не учат, баш треба да се лесни имиња прифатливи за сите говорни подрачја и башка кога ќе дојде некој турист или странец како ќе прочита ?
Во ред тоа да му олесниме на странците, а дали некој нас ни олеснува кога ќе отидеме во странство? Зошто тие не ни напишат на кирилица па да се снајдуваме ние полесно таму?:pos2:
ТРЕБА ДА СЕ ПОЧИТУВА НАШЕТО!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom