Кирилица за имињата на фирмите

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Веќе не се работи за тоа што нешто е „пофаца“.

Кој сака да работи во Македонија и да има фирма во Македонија, ќе мора да ја користи и македонската кирилица.

Ако тоа не му се допаѓа, нека отвори фирма на друго место.

Целта е сè, буквално сè, да биде во насока на маркетингот на Македонија и Македонството. Барем во Македонија, тоа би требало да биде примарно. Кога тоа ќе успее, кога дај боже некоја наша фирма ќе стане многу јака, логоа кои имаат кирилица на нив ќе станат и светски познати.

Јас така го сфаќам овој закон.
Абе се е тоа океј. Мене искрено кирилицата ми е и многу пофаца и лезетска ми е, и ја употребувам со кеиф. И треба да си го форсираме нашето. Ама, едноставно не е изводливо секаде да се променат логоата, има специфични, ете за логоа на сајтови на пример - не постојат кирилични интернет домени во Македонија, па доменот во логото да биде на кирилица.

За логоа на фирми од типот на Ace Komerc или Deki Turs пеки.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
И, во Тетово ќе ги прекрсти законот оние фирмите кои не ги разбирам бидејќи немаат ниеден збор на Македонски во насловот (а не пак кирилица)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
И, во Тетово ќе ги прекрсти законот оние фирмите кои не ги разбирам бидејќи немаат ниеден збор на Македонски во насловот (а не пак кирилица)
Aaaa, не, таму ќе си остане Mustafa Komerc, на нивен јазик си е, а законот за употреба на јазиците е донесен : )

Ќе му мењаш, ама че те пука.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Си кажа мистичен, ме претрча. Си постои закон, 20%..кој те дрибла. Mustafa Komerc ит из. Сакаш или нејќеш :)

Јас си пишувам латиница, тралалала.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Абе се е тоа океј. Мене искрено кирилицата ми е и многу пофаца и лезетска ми е, и ја употребувам со кеиф. И треба да си го форсираме нашето. Ама, едноставно не е изводливо секаде да се променат логоата, има специфични, ете за логоа на сајтови на пример - не постојат кирилични интернет домени во Македонија, па доменот во логото да биде на кирилица.

За логоа на фирми од типот на Ace Komerc или Deki Turs пеки.

Ех, како не е изводливо... Кога можеа да го прекрстат Дунав во Danube, на пример, можеме и ние да измакедонизираме некој странски поим, па макар и описно. Не мора да е стриктен превод; сè во функција на Македонизмот.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Веќе не се работи за тоа што нешто е „пофаца“.
Кој сака да работи во Македонија и да има фирма во Македонија, ќе мора да ја користи и македонската кирилица.
Ако тоа не му се допаѓа, нека отвори фирма на друго место.
Целта е сè, буквално сè, да биде во насока на маркетингот на Македонија и Македонството. Барем во Македонија, тоа би требало да биде примарно. Кога тоа ќе успее, кога дај боже некоја наша фирма ќе стане многу јака, логоа кои имаат кирилица на нив ќе станат и светски познати.
Јас така го сфаќам овој закон.
Целта со овој закон како и со неколкуте други последни закони измислени од “Гвујовата фабрика“ е да им се влее страв на луѓето од секакви помисли на нешто различно одколку тоа што го размислуваат неколкумина недоветни морони.Ако некој ја читал “Мојата Борба“ на Хитлер ќе ги најде истите елементи вградени во замислите на “капларот“,толку ли бил визионер,ебаго?

Aaaa, не, таму ќе си остане Mustafa Komerc, на нивен јазик си е, а законот за употреба на јазиците е донесен : )

Ќе му мењаш, ама че те пука.
Стравот не ни треба да им се влее на оние кој не се Македонци,па сходно на тоа овие закони не важат за нив.:toe:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Абе се е тоа океј. Мене искрено кирилицата ми е и многу пофаца и лезетска ми е, и ја употребувам со кеиф. И треба да си го форсираме нашето. Ама, едноставно не е изводливо секаде да се променат логоата, има специфични, ете за логоа на сајтови на пример - не постојат кирилични интернет домени во Македонија, па доменот во логото да биде на кирилица.

За логоа на фирми од типот на Ace Komerc или Deki Turs пеки.
До толкав буквализам ваљда нема да се оди, интернет домените изгледа се во категоријата исклучоци.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
До толкав буквализам ваљда нема да се оди, интернет домените изгледа се во категоријата исклучоци.
Еве ги првите прекршители на законот,само што Гвујовистите немаат мадиња барем да ги забришат провокативниве латинични текстови или не дај боже да ги казнат извршителиве:

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=E41C8B658A487345919ABABFD8100CF8

П.С.:-Македонија дефинитивно и со ДПМНЕ-закон станува федеративна држава,во која според писмото на објектите ќе се знае и во која “република“ се наоѓа оној кој што ќе ја посети новата федерација.:toe:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Целта со овој закон како и со неколкуте други последни закони измислени од “Гвујовата фабрика“ е да им се влее страв на луѓето од секакви помисли на нешто различно одколку тоа што го размислуваат неколкумина недоветни морони.Ако некој ја читал “Мојата Борба“ на Хитлер ќе ги најде истите елементи вградени во замислите на “капларот“,толку ли бил визионер,ебаго?
АВС ај не лапај маслинки, и самиот знаеш дека ако грујо економски ја среди македонија како што хитлер ја средил германија, ние на коњ ќе бидеме. А исамиот знаеш дека немам ниту доволно народ а ниту доволно капацитет за да некој направи лоши работи како хитлер што направил. И научи да разликуваш што направил јитлер на економски план а што на политички, па после да споредуваш, вака смешен излегуваш.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
АВС ај не лапај маслинки, и самиот знаеш дека ако грујо економски ја среди македонија како што хитлер ја средил германија, ние на коњ ќе бидеме.
Па можеше и како Мусолини Италија или Сталин Русија,и не мора коњ,може и муле да биде.Знам само дека после Хитлер,Мусолини,Сталин и многу други такви личности,нивните народи немаа видено маслинка со очи уште долги,долги години по нивниот пад.Диктатурата не е тешко да се спроведе,многу потешки се последиците од таа диктатура.:toe:
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Па можеше и како Мусолини Италија или Сталин Русија,и не мора коњ,може и муле да биде.Знам само дека после Хитлер,Мусолини,Сталин и многу други такви личности,нивните народи немаа видено маслинка со очи уште долги,долги години по нивниот пад.Диктатурата не е тешко да се спроведе,многу потешки се последиците од таа диктатура.:toe:
Tie site spomenati gi kacile ne na konj tuku koj na besilka koj na kurshum za sprovedenata diktatura...se znae kako zavrsuvaat diktatorite neslavno :pos2:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Tie site spomenati gi kacile ne na konj tuku koj na besilka koj na kurshum za sprovedenata diktatura...se znae kako zavrsuvaat diktatorite neslavno :pos2:
Како и да свртиш федерализацијата на Македонија завзема се поголем замав и со најновите закони експресно измислени а уште побрзо спроведени.:toe:
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Како и да свртиш федерализацијата на Македонија завзема се поголем замав и со најновите закони експресно измислени а уште побрзо спроведени.:toe:

Federalizacijata e najlos nacin na vladeenje vo edna drzava...osobeno vo Makedonija ili na Balkanot...sto i zosto ke ti obrazlozam vo naredna prilika ili nekoj drug post ili da bidam kratok Federalizacija sproveduva onoj koj misli deka moze da go smeni mislenjeto na narodot po svoja volja zaplasuva ili chista diktatura...ili onoj sto misli deka bez opozicija mozi da praj sho saka ili vo politikata...
P.S. Samo naivniot misli deka mozhi da prai sho saka vo politikata:salut:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ne mozes edno gumno da federaliziras.......toa e smeska, normalno ako ne mislis da go pretvorus vo gubriste....
Makedonija EDNA IZBORNA EDINICA , eden Gradonacalnik i eden CEO....,maalskite "kmetovi" kolku samo za folklor i GOTOVO.....
Pa smeska e nesto kako Makedonija da se odnesuva kako da e kobajagi poveke od rudarska kompanijana na sreden zapad.....vo bilo koj element.....
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Јас го поддржувам законот до негде и многу ја почитувам кирилицата. Но не би требало да постои како таков од причина што:

1. При регистрација на фирма името мора да е кирилица, макар и Fortune - Фортуне да се напише. Знаете дека секое име на фирма мора да биде уникатно (да не постои друга фирма со исто име).

2. Ако името на фирмата е на кирилица, подобро е законот да дозволи брендирање на лого/услуга/сервис итн она (R) или (TM) и пр. Петко компани ДООЕЛ има бренд Fast Computers (R) - да си го брендира логото. Од едноставна причина што ние сме образован народ (некој би рекол едуциран, но јас порадо би користел образован) и Fast computers го препознаваме полесно од „Брзи персонални сметачи“, затоа што од мали нозе учиме англиски. Тука не би тебало да има ограничување. Но ете нека стои под логото и името на фирмата пр.

Fast Computers
Reallllly fast!! (мотото)
Петко компани ДООЕЛ

И ова да биде само на излози од седиштето на фирмата, а реклами, вебсајтови, итн да си бидат со (R) логото (брендот).

Е сега, за плаќање на бренд (неговата регистрација) со комплетниот изглед на логото, ако е на англиски нека наплаќаат поскапо од македонско. Ако (R) македонско е 100 евра (пардон, 6100 денари, не ми ставајте казна за „плаќањето во евра“), латиница нека биде 150.

А за оваа сума да се осигура дека брендот би бил само 1 и дека нема некој да го копира (бар на територија на Македонија). Не знам дали постои ваква работа (ова оф топик), ако некој знае, кажете како, каде и колку кошта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom