Кирилица за имињата на фирмите

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Имаш право,многупати кога го читам Латас или Геровски како да преживувам “дежаву“ од некои соговорници на форумов.:wink:
Затоа помалце читај ги :wink:
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Како кажи Султанот така ќе биде....кирилица ...и би кирилица
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Затоа помалце читај ги :wink:
Mорам едноставно да видам колку ја следат Кајгана.:wink:

Како кажи Султанот така ќе биде....кирилица ...и би кирилица
Дал султанот арачлии
предвреме беше пратил
да збират “арач“ лут без жал
ил рој од скакулци се вдал?

Абе Арматолос си ибал векот,знаел дека вака ќе биде могу,многу порано.:toe:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ne sum go videl zakonot,neznam sto se kazuva, NO BITNO E DEKA VAKVO NESTO TREBASE MNOOOGI POODAMNA..
...uste na vremeto koga Slovencite ( vidi koj jebote..) ubavo si napravija nekoj sistem za cuvanje na Slovenskiot jazik...:)
....mora..(i ne samo vo odnos na Jazikot i pismoto)...da se obezbedi PRISUSTVO na Makedonskiot jazik...kako edna od GLAVNITE ODLIKI NA MAKEDONSKIOT NAROD..
Toa znaci sekade i se napisano na Makedonska kirilica, pa posle moze i angliski i Patagonski , ako nekoj misli deka treba.
Kade e nekoja narodnost poveke od 50%.. prvo na nejziniot jazik i pismo NO NE NA OFICIJALNITE NATPISI I FIRMI (soobrakajni tabli,drzavni institucii itn.itn.)
Ova mora da go svatat i najzadrtite "nacionalisti" :) Makedonskiot narod e mnogu fragilno nesto, zagrozen vid...i mora da mu se obezbedi PROSTOR i USLOVI da opstane kako takov....posebno vo ovie Globalisticki vreminja , duri toa treba da si go vrzat vo krpce...,duri i da rabotat i da pomagaat vo toa , ako se voopsto dobronamerni....
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Ај да го видиме законот, што всушност е...
каков е, кој се точките... бла бла...
ако некој има линк нека даде.
 

BJK

\m/ Master of Puppets \m/
Член од
21 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
23
licno spored mene e mnogu glupav zakon. ako kirilicata ke se spasi so vakvi zakoni koi go ogranicuvaat pravata na graganite togas sme vo golema zabluda. koga vo edna francija moze da sretnete firmi so angliski zborovi ili obratnoto sto ni preci nas, vo 21. vek sme ne vo kamena doba.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ne sum go videl zakonot,neznam sto se kazuva, NO BITNO E DEKA VAKVO NESTO TREBASE MNOOOGI POODAMNA..
...uste na vremeto koga Slovencite ( vidi koj jebote..) ubavo si napravija nekoj sistem za cuvanje na Slovenskiot jazik...:)
....mora..(i ne samo vo odnos na Jazikot i pismoto)...da se obezbedi PRISUSTVO na Makedonskiot jazik...kako edna od GLAVNITE ODLIKI NA MAKEDONSKIOT NAROD..
Toa znaci sekade i se napisano na Makedonska kirilica, pa posle moze i angliski i Patagonski , ako nekoj misli deka treba.
Kade e nekoja narodnost poveke od 50%.. prvo na nejziniot jazik i pismo NO NE NA OFICIJALNITE NATPISI I FIRMI (soobrakajni tabli,drzavni institucii itn.itn.)
Ova mora da go svatat i najzadrtite "nacionalisti" :) Makedonskiot narod e mnogu fragilno nesto, zagrozen vid...i mora da mu se obezbedi PROSTOR i USLOVI da opstane kako takov....posebno vo ovie Globalisticki vreminja , duri toa treba da si go vrzat vo krpce...,duri i da rabotat i da pomagaat vo toa , ako se voopsto dobronamerni....

...:nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest:


П.С. Во позитивна смисла секако :smir:
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Баш е добра идејата . Во Русија на пример се е напишано на кирикица . и тоа не само Руските фирми туку и странските . Пример Макдоналдс е напишано на познатиот американски бренд . Така да супер е предлогов .
Грешка друже. Баш Мекдоналдс (и Кока Кола) се латиница. Mercedes Benz, на пример е Мерседес-Бенц, Pepsi e и Pepsi и Пепси, иако и кај нив се намалува отпорот кон латиницата и англицизмите.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Овде некој прави ли разлика измеѓу латиница (оригинал) и она извитоперено писмо што се нарекува англиска азбука?
Изгледа тој што ги описменувал енглезите бил неспособен, па се погрешно им пренел, ебати писмото (не јазикот) кога за да правилно напишеш збор треба да диктираш буква по буква, како кинески знаци им се напишаните зборови, дури ни ни самите не знаат да си ги правилно прочитаат, а тек кога треба да напишат некој нов збор..е маки се тоа!
Си имаме златен јазик и писмо..и немојте да го омаловажувате и да го ставате во втор ред, колку сме толку сме, тоа сме ние!
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Искрено како што пишаа некој погоре со правење на реклами и фирми од латиница на кирилица нема да заврши голема работа во зачувување на кирилицата. Ај да е домашна фирма па кирилица ама свестки бренодви нека си останат светски.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Искрено како што пишаа некој погоре со правење на реклами и фирми од латиница на кирилица нема да заврши голема работа во зачувување на кирилицата. Ај да е домашна фирма па кирилица ама свестки бренодви нека си останат светски.
За нив никој не прави проблем.....
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
За нив никој не прави проблем.....
Значи ако јас отворам фирма, измислам некој продукт, или ете одлучам брусалици да правам во некоја си мини фабрика, мојот продукт не е светски? Затоа нема да може да носи назив напишан на латиница? Ме проколнуваш мојот продукт да го продавам само во Македонија само поради тоа што сум регистриран како домашна фирма? Јеботе....демократија.

П.С Ептен ќе се зачува кирилицата и културата на македонскиот народ со ваков закон со миљон дупки во него, но не грижете се, се додека Лалола, Касандра и ред куртонски серии кои што немаат ни соодветен превод идат на Телевизија we have nothing to worry about. Дали кабловските канали ќе мораат да имаат македонски превод, како што тоа на пример...чисто како пример го давам, HBO во Романија има румунски превод. А во Македонија...хрватски.

После некој тука ми продава демагогија демек зачувување на нешто свето...my ass.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Ме проколнуваш мојот продукт да го продавам само во Македонија само поради тоа што сум регистриран како домашна фирма?
Залудно се трудиш. Ако се вратиш неколку страници наназад ќе видиш дека се обидував истото да им го објаснам.
Уште еден доказ колку лесно се напалува (проста) маса, која што не е способна да размислува со својата глава. Некој им кажал дека ова е “за доброто на Македонија“ и сите јуришат во војни на форум (само на форум) без да размислат колку има логика, или барем смисла целата таа работа.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Залудно се трудиш.
Оh come on. You know me better than that. Знаеш по кои принципи живеам. Брејк д рулз :):) Регистрирај фирма во Албанија, преставништво во Македонија, и ќе си остане на латиница. После ни свети Грујо ни Али Баба ни никој не смее да ме чепне. Нека си го пикнат квази-патриотизмот у задниот отвор од нивното им тело.

Поентата е. Ова не е патриотизам. Ова нема да ја сочува, ниту па ја да издигне кирилицата на повисоко ниво. Проста необразувана маса останува проста необразувана маса. Само сега е контролирана проста необразувана маса. Подобро образование, подобра економска политика. Кирилицата претрпела миљон земјотреси, поплави, пожари, чуми, епидемии, курац палац па и чат пат по некоја дроља за 50 евра. Натпис на излог на латиница нема да ја истреби, тоа ви гарантирам...

Ама нејсе, тоталитаризам во парламентот, им се може, нека го изгласаат, as if i care:)

Нека не ви е чудно утре ако изгласаат сите коли во Македонија да бидат исфарбани со црвена боја, а на хауба вентилаторот нека биде нацртан. Им се може, ќе го изгласаат, а сите ќе трубат дека тоа е патриотски, дека е за доброто на Македонија, за да им покажеме на грците дека ние уствари имаме добра влада. Је, рајт.

Скопско, и се е можно (Sense the irony there ...dude?)
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
Редно беше и ова да се случи, мора да си ги цениме јазикот и писмото. Многупати имам забележано дека вулканизерите, автопералните, некои колонијали или супермаркети се напишани на латиница (а имињата се кованица од првите букви на имињата на семејството и слично). Тоа што е светски познат бренд или фирма нека стои на латиница (како би било на бутик на Diesel да пишува ДИЗЕЛ???), но нашиве фирми подобро е да ја практикуваат кирилицата за реклами... Тоа е мое мислење...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom