Кирилица за имињата на фирмите

Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Ne znam dal ova nekoj vekje go spomna ali dali na site vrati po hoteli restorani firmi.......
namesto WC kje stoi sega ВЦ i kako kje se snaogjaat strancite ??
Ако WC-то го има регистрирано како фирма тогаш да, ќе стои ВЦ :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ако WC-то го има регистрирано како фирма тогаш да, ќе стои ВЦ :)
Natpis e.... ili ne sum procital dobro SAMO za natpisi na firmi ili kje vazi i za natpisi VO FIRMI,

Ete na primer firmata si sedi МАЦЕДОНИЈАН ИНТЕРНЕШНЛ ТРЕЈД a vnatre dali treba da sedi na primer po vratite "GENERAL MANAGER" ili ДИРЕКТОР, dali zakonot kje se odnesuva na SITE natpisi ili samo na iminjata na firmite??

Toa e bitno za prasanjeto WC - ВЦ


PS

Sega se setiv pred dosta vreme vo Bitola si postoi turisticka agencija koja uste od porano si stavi kirilicen naziv na svojata firma pisi vaka:
АЛЕКСАНДАР Д ГРЕЈТ
Mene i denes mi e toa zalno i smesno.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Natpis e.... ili ne sum procital dobro SAMO za natpisi na firmi ili kje vazi i za natpisi VO FIRMI,

Ete na primer firmata si sedi МАЦЕДОНИЈАН ИНТЕРНЕШНЛ ТРЕЈД a vnatre dali treba da sedi na primer po vratite "GENERAL MANAGER" ili ДИРЕКТОР, dali zakonot kje se odnesuva na SITE natpisi ili samo na iminjata na firmite??

Toa e bitno za prasanjeto WC - ВЦ


PS

Sega se setiv pred dosta vreme vo Bitola si postoi turisticka agencija koja uste od porano si stavi kirilicen naziv na svojata firma pisi vaka:
АЛЕКСАНДАР Д ГРЕЈТ
Mene i denes mi e toa zalno i smesno.
ВЦ не е кратенка од Македонски збор за истиот објект кој е назначен и со одредена намена,значи ќе треба да се бара чаре па да се извади нова кратенка од МОЧАЛО-СЕРАЛНИК или “МС“.Всушност и фирмата Де Грејт Александар треба да си го смени името во Големиот Александар или нешто слично затоа што зборот Грејт не е Македонски.:toe:
Мислам дека Гвујовите “фабриканти“ повторно се “просраа“ со една нова непромислена идеја која оди на штета само кај Македонскиот народ.Впрочем дали Александар користел Кирилица,или со оваа акција се сака да се потенцира исклучиво “Словенското“ потекло на Македонскиот народ на штета од нашиот континуиран Античко-Македонски идентитет?
П.С.:Бидете убедени дека многу народи во светот сонуваат да ја имаат способноста за подеднакво користење во секое време на Кирилица и Латиница,насекаде во светот тоа се смета како супериорност и рамно на дупло поголема интелигенција од оној кој употребува само едно писмо,како и кој тоа да им го објасни на “затуцаните фабриканти“ што со своите непромислени идеи работат против Македонскиот народ продавајќи бубрези за мадиња под закрила на лажниот патриотизам е исклучително тешко прашање.:uvo:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
ВЦ не е кратенка од Македонски збор за истиот објект кој е назначен и со одредена намена,значи ќе треба да се бара чаре па да се извади нова кратенка од МОЧАЛО-СЕРАЛНИК или “МС“.Всушност и фирмата Де Грејт Александар треба да си го смени името во Големиот Александар или нешто слично затоа што зборот Грејт не е Македонски.:toe:
Мислам дека Гвујовите “фабриканти“ повторно се “просраа“ со една нова непромислена идеја која оди на штета само кај Македонскиот народ.Впрочем дали Александар користел Кирилица,или со оваа акција се сака да се потенцира исклучиво “Словенското“ потекло на Македонскиот народ на штета од нашиот континуиран Античко-Македонски идентитет?


П.С.:Бидете убедени дека многу народи во светот сонуваат да ја имаат способноста за подеднакво користење во секое време на Кирилица и Латиница,насекаде во светот тоа се смета како супериорност и рамно на дупло поголема интелигенција од оној кој употребува само едно писмо,како и кој тоа да им го објасни на “затуцаните фабриканти“ што со своите непромислени идеи работат против Македонскиот народ продавајќи бубрези за мадиња под закрила на лажниот патриотизам е исклучително тешко прашање.:uvo:
Едноставно, Браво!
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
ВЦ не е кратенка од Македонски збор за истиот објект кој е назначен и со одредена намена,значи ќе треба да се бара чаре па да се извади нова кратенка од МОЧАЛО-СЕРАЛНИК или “МС“.Всушност и фирмата Де Грејт Александар треба да си го смени името во Големиот Александар или нешто слично затоа што зборот Грејт не е Македонски.:toe:
Мислам дека Гвујовите “фабриканти“ повторно се “просраа“ со една нова непромислена идеја која оди на штета само кај Македонскиот народ.Впрочем дали Александар користел Кирилица,или со оваа акција се сака да се потенцира исклучиво “Словенското“ потекло на Македонскиот народ на штета од нашиот континуиран Античко-Македонски идентитет?
П.С.:Бидете убедени дека многу народи во светот сонуваат да ја имаат способноста за подеднакво користење во секое време на Кирилица и Латиница,насекаде во светот тоа се смета како супериорност и рамно на дупло поголема интелигенција од оној кој употребува само едно писмо,како и кој тоа да им го објасни на “затуцаните фабриканти“ што со своите непромислени идеи работат против Македонскиот народ продавајќи бубрези за мадиња под закрила на лажниот патриотизам е исклучително тешко прашање.:uvo:
A јас мислам дека дрдорите глупости без престан.:toe:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
A јас мислам дека дрдорите глупости без престан.:toe:
Дали некогаш си се запрашал која е користа од “наредбата“ на Гвујовиот штаб да се користи исклучиво кириличното писмо?
 
P

Princ

Гостин
Да разјасниме. Фирмите што се регистрираат во Централен Регистар на РМ отсекогаш се регистрираат на кирилично писмо. Да не ви скенирам сега решение. Со законот се забранува користење на латиницата во натписите, во рекламите...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Да разјасниме. Фирмите што се регистрираат во Централен Регистар на РМ отсекогаш се регистрираат на кирилично писмо. Да не ви скенирам сега решение. Со законот се забранува користење на латиницата во натписите, во рекламите...
Со законот се сака да се воведе потсвесно само Словенскиот идентитет на Македонскиот народ за да се заборави неговото Античко потекло,нешто за што всушност се залагаше едноокиот Киро со дружината.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Со законот се сака да се воведе потсвесно само Словенскиот идентитет на Македонскиот народ за да се заборави неговото Античко потекло,нешто за што всушност се залагаше едноокиот Киро со дружината.
Античкото потекло и латиницата немаат врска едно со друго....јбг и тогаш не користеле латиница. Има овде историчари ќе ти објаснат кое писмо го користеле!
 

Kriticar

дискриминатор
Член од
7 мај 2007
Мислења
1.037
Поени од реакции
5
Заедно со оној новиот закон за продавање на алкохол жива глупост!
Колку што знам ваков закон постоел и во времето на Југославија.
Само ги носат закониве.За џабе.Колку да се рече дека прават нешто.
Пред некоја година се донесе законот за пушење на јавни места.Жива глупост.На горниот спрат од кафич се пуши на долниот не!?Или уште полошо-на масите од десно дозволено пушење, а на оние од лево не!Ај го донесоа и треба да се почитува.Ама што фајде има од тој закон денес?Се дигна фама во првите месеци и толку.После тоа следуваше оној сообраќајниот ( со упалени светла дење, врзна каиш ... )Пак исто!

Ако веќе носат вакви закони нека идат до крај и нека важат за сите.Ај да ги видам што ќе направат во Тетово и Гостивар, каде што сите имиња на фирми се на латиница ?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Античкото потекло и латиницата немаат врска едно со друго....јбг и тогаш не користеле латиница. Има овде историчари ќе ти објаснат кое писмо го користеле!
Инсистирањето на Кирилица е само потсвесна насока за исклучиво Словенското потекло на Македонскиот народ,нема тука потреба од историчари,се знае кој исклучиво користи Кирилица а со тоа го потенцира своето Словенско потекло.

Заедно со оној новиот закон за продавање на алкохол жива глупост!
Колку што знам ваков закон постоел и во времето на Југославија.
Само ги носат закониве.За џабе.Колку да се рече дека прават нешто.
Пред некоја година се донесе законот за пушење на јавни места.Жива глупост.На горниот спрат од кафич се пуши на долниот не!?Или уште полошо-на масите од десно дозволено пушење, а на оние од лево не!Ај го донесоа и треба да се почитува.Ама што фајде има од тој закон денес?Се дигна фама во првите месеци и толку.После тоа следуваше оној сообраќајниот ( со упалени светла дење, врзна каиш ... )Пак исто!

Ако веќе носат вакви закони нека идат до крај и нека важат за сите.Ај да ги видам што ќе направат во Тетово и Гостивар, каде што сите имиња на фирми се на латиница ?
За таму законот воопшто нема да важи зошто Албанците избегнуваат строго да се поврзат и идентификуваат со Словенско потекло.
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Колку што знам ваков закон постоел и во времето на Југославија.
Само ги носат закониве.За џабе.
Da, postoel. Nikogas kako togas Makedonskiot proizvod ne bil poznat vo svetot:
- ТЕТЕКС ( извоз за УСА)
- ОТЕКС (извоз во европа)
- АСТИБО ( кошули продавани 90% во германија)
- МАКЕДОНКА (вранглер лиценца)
- не ми текнува се што имаше, ама имаше многу и се беше на КИРИЛИЧНО за дома и КИРИЛИЧНО/ЛАТИНСКО писмо за извоз.
 

Kriticar

дискриминатор
Член од
7 мај 2007
Мислења
1.037
Поени од реакции
5
За таму законот воопшто нема да важи зошто Албанците избегнуваат строго да се поврзат и идентификуваат со Словенско потекло.
Знам, знам.Само се прашувам дали го прават ова свесно, зошто сигурно знаат и самите дека таму овој закон нема да може да го спроведат.
Затоа и реков.Ако веќе носат вакви закони нека идат до крај и нека ги спроведуваат целосно и нормално нека важат за сите.

Da, postoel. Nikogas kako togas Makedonskiot proizvod ne bil poznat vo svetot:
- ТЕТЕКС ( извоз за УСА)
- ОТЕКС (извоз во европа)
- АСТИБО ( кошули продавани 90% во германија)
- МАКЕДОНКА (вранглер лиценца)
- не ми текнува се што имаше, ама имаше многу и се беше на КИРИЛИЧНО за дома и КИРИЛИЧНО/ЛАТИНСКО писмо за извоз.
Добро и што сега?Сакаш да кажеш дека заради кирилицата сите овие производи биле толку познати и квалитетни?Искрено не те сватив и не знам што има врска кирилицата со ова.
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Добро и што сега?Сакаш да кажеш дека заради кирилицата сите овие производи биле толку познати и квалитетни?Искрено не те сватив и не знам што има врска кирилицата со ова.
Што сакав да кажам, кажав. Кој како сватил, сватил. :toe:
Ние 90/91 година не продолживме туку застанавме, сега почнуваме од некоја си 1950....за разлика од Словенците кои продолжија понатаму со полна пареа па сега се во реалната 2008.
Почнува овој Грујо да влева надеж, нема што.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Инсистирањето на Кирилица е само потсвесна насока за исклучиво Словенското потекло на Македонскиот народ,нема тука потреба од историчари,се знае кој исклучиво користи Кирилица а со тоа го потенцира своето Словенско потекло.



За таму законот воопшто нема да важи зошто Албанците избегнуваат строго да се поврзат и идентификуваат со Словенско потекло.
АБЦ пред да напишеш нешто провери....само пример кој користи кирилица...Монголија, Киргистан, Узбекистан и......а не се словени.
И комшиите ни користат кирилица а татари се, дури и во ЕУ ја наметнаа како обавезна!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom