Кирилица за имињата на фирмите

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Значи ако јас отворам фирма, измислам некој продукт, или ете одлучам брусалици да правам во некоја си мини фабрика, мојот продукт не е светски? Затоа нема да може да носи назив напишан на латиница? Ме проколнуваш мојот продукт да го продавам само во Македонија само поради тоа што сум регистриран како домашна фирма? Јеботе....демократија.

П.С Ептен ќе се зачува кирилицата и културата на македонскиот народ со ваков закон со миљон дупки во него, но не грижете се, се додека Лалола, Касандра и ред куртонски серии кои што немаат ни соодветен превод идат на Телевизија we have nothing to worry about. Дали кабловските канали ќе мораат да имаат македонски превод, како што тоа на пример...чисто како пример го давам, HBO во Романија има румунски превод. А во Македонија...хрватски.

После некој тука ми продава демагогија демек зачувување на нешто свето...my ass.
:pos2:Што се нервираш па ти.....ти бар имаш право на двојазичност...
Абе ти само направи квалитетен производ по конкурентна цена, а пробивањето на пазарот препушти го на професионалци...обично тој што знае да направи нешто не е добар во пласманот....
За куртонските серии ич муабет не сакам да правам....преку таквото со нив. Абе поред нив и вести ништо друго нормално нема по телевизииве.
За законот...изгледа не се разликува многу од досегашниот, само е дополнет...се уште во целост не сме го виделе, ова сега сите си прајме муабет на невидено....добро де, колку да се најдеме во....
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Не е поентата дали имам право на двојазичност или не. Крај краева секогаш постои закон, и дупка во законот. Поентата е, зашто да носиме закони за кои што мораме да бараме дупки. Кога правиме нешто, да направиме тоа да е паметно, убаво, за подобро утро.

Знам сега некој ќе дрнда демек каков и да е закон да се носи, секогаш ќе бараме дупки, дека имам право на двојазичност, дека не се грижам за кирилицата и затоа не гледам објективно на законов и бла бла. Законот е глуп. Period!!
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Не проблемот не е во кирилицата или латиницата....проблемот е во тоа што не се сака за домашните фирми да се употреби име од зборови на македонски јазик без обзир дали се напишани со кирилица или латиница, туку се инсистира на име на туѓ јазик....тука не ги земам превид имињата од типот...ЊЉБ...КЈУХГ Т.Е. САМО ОД ГОЛЕМИ БУКВИ.

Не само производите со англиско име се успешни и познати..пример..Водка
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Јас го поддржувам законот...одамна требаше да се донесе...ајде мода е латиница ке пишуваме...е немам друга работа...во Србија веке масовно почнуваат со користење на латиницата...кај нас гледам не е толку во мода ама зима замав.не знам и не гледам потреба името на фирма да биде испишано на латиница...да немавме писмо ок..ама при писмо и букви да користам туго писмо не ми пага на памет....не биле луди бе кирилчо и методија што создавале наше писмо..ебате...кирилица и ништо друго
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
го поддржувам законов...пример неможе да напраиш фирма, во македонија, земја која користи кирилица, на латинично писмо...чекај малце си иаме ние писмо....
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Јас го поддржувам законот...одамна требаше да се донесе...ајде мода е латиница ке пишуваме...е немам друга работа...во Србија веке масовно почнуваат со користење на латиницата...кај нас гледам не е толку во мода ама зима замав.не знам и не гледам потреба името на фирма да биде испишано на латиница...да немавме писмо ок..ама при писмо и букви да користам туго писмо не ми пага на памет....не биле луди бе кирилчо и методија што создавале наше писмо..ебате...кирилица и ништо друго
го поддржувам законов...пример неможе да напраиш фирма, во македонија, земја која користи кирилица, на латинично писмо...чекај малце си иаме ние писмо....
И Кинезите и Тајлаѓаните си имаат писмо,многу постаро од нашето па замислете каков “напредок“ ќе имаа доколку го користеа нивното матично писмо за употреба на нивните фирми во облик и форма какви ги замисли моронската фабрика на Гвујо.Само ако,нека го тераат сопствениот народ на нож,кога не му ја мислел кого носи на власт.
П.С.-Знае ли некој како да преведам продавница за компјутери на Македонски лекториран јазик?
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
Така е. Браво. Требаше ова и пред 2 години да им текне да го донесат, али гарант тогаш немале 63 пратеника, па им сметала опозицијата предавничка латинична.

Оти просечната плата во Македонија е 850 евра. Оти парното поефтини. Оти мобилната и фиксната телефонија се багатела ефтини. Оти меселната инфлација не достигна над 10%. Оти производствените гранки не се унишуваат со најголемите даноци на свет (45% идат во буџет, за разлика од најлошиот период на владеење на “комуњарите“ кога идеа 35,6%) за сметка на поголеми плати на администрацијата. Оти Македонија иде толку напред еконосмки, што и една Норвешка ни завидува.


Ова драги мои кајганџии се вика популизам. И диктатура. Ама целосна. Оти му фалеше само судството. Полека и тоа е негово. Готово е. И не ми кажувајте дека доби 63 пратеника. И дека народот го сака. Доволно е само да се сетите, дека “народот“ ги избра на демократски избори и ги обожаваше и Милошевиќ, и Туџман, и Хитлер, и Мусолини... И сите тие, добија на една карта. Патриотизам и популизам. И сите тие ги уназадија многу своите држави. И сите дојдоа на власт после долгогодишна разочараност од другите опции. Ама сите се исти приказни.

На крај драги кајганџии запрашајте се само едно прашање:

80 000 денари месечно ви звучи многу попривлечно од 80 000 denari mesechno?
 

Smoke_a_lot

НЕСОПИРЛИВ
Член од
16 март 2008
Мислења
707
Поени од реакции
63
Така е. Браво. Требаше ова и пред 2 години да им текне да го донесат, али гарант тогаш немале 63 пратеника, па им сметала опозицијата предавничка латинична.

Оти просечната плата во Македонија е 850 евра. Оти парното поефтини. Оти мобилната и фиксната телефонија се багатела ефтини. Оти меселната инфлација не достигна над 10%. Оти производствените гранки не се унишуваат со најголемите даноци на свет (45% идат во буџет, за разлика од најлошиот период на владеење на “комуњарите“ кога идеа 35,6%) за сметка на поголеми плати на администрацијата. Оти Македонија иде толку напред еконосмки, што и една Норвешка ни завидува.


Ова драги мои кајганџии се вика популизам. И диктатура. Ама целосна. Оти му фалеше само судството. Полека и тоа е негово. Готово е. И не ми кажувајте дека доби 63 пратеника. И дека народот го сака. Доволно е само да се сетите, дека “народот“ ги избра на демократски избори и ги обожаваше и Милошевиќ, и Туџман, и Хитлер, и Мусолини... И сите тие, добија на една карта. Патриотизам и популизам. И сите тие ги уназадија многу своите држави. И сите дојдоа на власт после долгогодишна разочараност од другите опции. Ама сите се исти приказни.

На крај драги кајганџии запрашајте се само едно прашање:

80 000 денари месечно ви звучи многу попривлечно од 80 000 denari mesechno?
Не се согласувам со тебе,знам тонеме,скапо е да живееш,ама јебига македонци до крај...шо се кренала прашина околу законов,така е веќе во русија,кина, и америка
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Не се согласувам со тебе,знам тонеме,скапо е да живееш,ама јебига македонци до крај...шо се кренала прашина околу законов,така е веќе во русија,кина, и америка
Ти кажуваат премногу приказни,во кој ти наивно веруваш.Ни преостанува само да залепиме постер на Гвујо на секоја шофершајбна и да завршиме со глорификацијата.Сепак некои се самоубиваат во кофа со вода,итоа од заседа.Дури и во САД има фирми испишани само на Хебрејски,и те молам немој да шириш лажни информации.Или и ти си дел од “фабриката“,ебаго?
 

spidio

SOBEDEBEL
Член од
18 јуни 2007
Мислења
200
Поени од реакции
2
Ако сака и во Зимбабве нека си донесат таков закон, според мене ова е уште еден СРАЊЕ закон

Ако сакам јас че си ја викам продавницата и КURTON МКД :baeh:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Не се согласувам со тебе,знам тонеме,скапо е да живееш,ама јебига македонци до крај...шо се кренала прашина околу законов,така е веќе во русија,кина, и америка
МОЛАМ!!!????? Ти дупиш? Или се надеваш дека ќе скорнеш нешто вака при летен период и зголемено лачење на хормони?

Си бил во China Town во Америка да видиш колкава латиница таму се користи? Си бил во Queens да видиш русите како користат кирилица во Америка? Си бил во Queens да видиш грците како користат нивното слово во Америка? Во Кина пак да не ти спомнам дека на кој како му се дигне си пишува. Замисли покрај таков комунизам и диктатура, пак си пишуваат како сакаат.


Кажав претходно, кирилицата претрпела поголеми временски и историски катастрофи од една необразована квази-патриотска маса на луѓе. Ќе преживее и ако некој од вас САМИОТ не си ја користи кирилицата како слово. Со закон ништо нема да се смени :) Секое чудо 2-3 дена, и пак ќе гледаме фирми со латински натписи. Тресење муде, загревање на народот за џабе. Нејсе, терајте даље.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.556
Поени од реакции
1.612
На крај драги кајганџии запрашајте се само едно прашање:

80 000 денари месечно ви звучи многу попривлечно од 80 000 denari mesechno?
80 000 денари месечно за некого е мислена именка.

А на кирилица се многу поубави.

Кажав претходно, кирилицата претрпела поголеми временски и историски катастрофи од една необразована квази-патриотска маса на луѓе. Ќе преживее и ако некој од вас САМИОТ не си ја користи кирилицата како слово. Со закон ништо нема да се смени :) Секое чудо 2-3 дена, и пак ќе гледаме фирми со латински натписи. Тресење муде, загревање на народот за џабе. Нејсе, терајте даље.
Верувај, тоа е основата на сè - загревање на народот.

Животот секаде е тежок, на различен начин. Само не секој со тоа се справува подеднакво.

Ако земјата ти всади национална гордост и те прави да се чувствуваш горд на својата нација, тоа е веќе голем чекор напред. Па дури и да си пак сиромашен, ќе бидеш горд. А тоа е во секој случај плус.

Е сега, ќе кажеш што фајде од гордоста, ако пак умреш од глад? Целата поента е дека ако мислиш дека си горд, ќе работиш за да не умреш од глад и ќе се бориш.

А ако си навикнал со мал прст да не мрднеш, тогаш сè ќе ти пречи и секја промена, макар и на подобро, ќе ти е проблем.

Време е малку да се размрдаме; доста сме биле граѓани од втор ред во својата држава.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Oppppa...otidovme demek vo totalitarizam , tamu kade ic ne treba da se pravi muabet.:)
(nikoj ne go bremca tamu kade e do gusa...:) )
Ako ne se lazam uste zboruvame za MAKEDONIJA , kade ,na zalost na mnogumina, seuste MAKEDONSKIOT NAROD e epten mnozinski ( iako site, a i samiot toj rabotat na proektot istiot da se SOTRE...) so NEGOVOTO KIRILSKO PISMO.... :)
Znaci????? Firma koja raboti vo Makedonija...ima DOKUMENTACIJA na Makedonski i na kirilica ..., a posle i na kakov saka drug jazik.....za POJASNUVANJE, ako nesto ne e jasno..:)
Za drzavnite institucii i dokumenti da ne zboruvame...
TV.......makedonska???? TV ima programa na Makedonski i tekstovi na Kirilica.....filmovi,prevod..??? pa ova e sepak del od Globalnoto selo.....mnogu jazici zboruvame....morame taka, takvi ne stvoril Bog ...ovci, ama poliglotski...:)
Sustinata e vo toa deka OFICIJALNOTO PISMO E KIRILICATA...I TRADICIJATA E NA KIRILICATA i se sto e vo vrska so drzavata i zakonot treba da e na KIRILICA......,a prevodi, objasnuvanja i slicno kako koj saka posle....neznam sto e ovde nejasno i neprimenlivo....????
 
Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
Абе и у нас го има този проблем. Но при нас нема так`в закон. Има обштински наредби за рекламата, кадето не се позвольава латинските букви да са по-големи от кирилишките. Естествено не става дума за чуждестранните т`рговски марки. Но за с`жаление не се спазва и това.
Иначе, когато требва да се регистрира фирма, зад`лжително е да е на кирилица, а след това ако искат чорбаджиите, да има транслитерациjа на латиница. И затова има разни смешни имена от рода на "ЕТ "Иван Георгиев Консултинг к'мпани"" (ЕТ - трговец-поединец) или "Блек сиј инвестм'нт груп". Жалка работа, ама мода... Дет се вика, заприличали сме на Индиjа през 30-те години на 20-ти век...
Почти с`штата работа е като с циганите, дето си кр`штават децата на героите от латино-сериалите...

Иначе и сега англичаните, които регистрират фирми в БГ и те са на кирилица в трговскиjат регист`р.

Но идеjата ви не е лоша, незнам само как ште jа направите. И руснаците не ги гледаjте. Те са достатачно силни, да си позвольават да правjат каквото си искат, ама ние дребосаците... мда...

btw. Влатко много хубава песен е направил
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Ne znam dal ova nekoj vekje go spomna ali dali na site vrati po hoteli restorani firmi.......
namesto WC kje stoi sega ВЦ i kako kje se snaogjaat strancite ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom