Кефалонија - најголемиот јонски остров

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
9.660
Поени од реакции
11.579
Нема Василики - Сами. Сега се оди Нидри - Фискардо и е 105 евра (повратно) за кола + 2 возрасни.

http://dionitravel.gr/ferry-tickets-kefalonia/

Оваа година здравје планирам да одам за Кефалонија и почнав да се информирам лека - полека...
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.005
Поени од реакции
942
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.005
Поени од реакции
942
Штип. А за одење кога искрено појма немам. Да знаев ќе резервирав смештај уште од сега...
планираме и ние за кефалонија, затоа те прашувам, рано е сеуште да, но нас од сега ни рекоа да правиме план на работа кога да планираме одмор, а ми е битно ако одиш ист термин да имам уште некој со кола за до таму.
 
M

macgowan

Гостин
Малку можеби ќе одам оф топик ама да спомнам нешто што ми падна в очи(додуше уште лани) претурајќи по booking.com а и од директните контакти со сопствениците на апартманите каде бевме сместени и во Кефалонија и во Сивота каде одев последниве 2 години. Доста е поскапено сместувањето општо во Грција, барем на букинг. Истите сместувања кои сум ги гледал или сум бил изминативе години се доста поскапени.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.005
Поени од реакции
942
Toa verojatno ke se plaka, od mk, tamu na gotovo, a odprilika daj mi ceni vo sporedba so tasos na primer, kako e po restorantite?poskapo ili poevtino?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
9.660
Поени од реакции
11.579
Малку можеби ќе одам оф топик ама да спомнам нешто што ми падна в очи(додуше уште лани) претурајќи по booking.com а и од директните контакти со сопствениците на апартманите каде бевме сместени и во Кефалонија и во Сивота каде одев последниве 2 години. Доста е поскапено сместувањето општо во Грција, барем на букинг. Истите сместувања кои сум ги гледал или сум бил изминативе години се доста поскапени.
Точно е ова, но исто е точно дека огромен број од смештаите на островите не се на Букинг или на било кој онлајн сајт.

Предложи ми место? Ласи или? Сакам нешто блиску до Аргостоли...
 
M

macgowan

Гостин
Точно е ова, но исто е точно дека огромен број од смештаите на островите не се на Букинг или на било кој онлајн сајт.

Предложи ми место? Ласи или? Сакам нешто блиску до Аргостоли...
Точно, јас последно терав со AIRBNB низ европава кога бев последно, но со букинг сум порајат во смисол не морам одма да им бувнам пари и ја гледам таа опција често, да има добра cancelation policy. Пошто и јас издавам станови и преку едните и другите знам колку им се провизиите и не е дотолку голема разликата кај букинг ниту покачиле нешто за да бидат толку поразлични цените од порано. Тоа што ме зачуди е дека и во директните контакти сега не “пуштаат“ некако. Ќе ти кажам пример, немав време прееска. Пишав на Скирос, Скопелос, Наксос и Крит, чисто немал оџа работа пред некоја вечер и гледав ајде да видам до кај сме годинава со цените и расположението кај комшиите. Досега добивам само повисоки цени од што сум добивал порано. А ги чувам сите мејлови од претходни години.
Дека има смештај на лице место и дека може да се најде секако, но не ми се игра на таа карта оти сум со двегодишно детенце и не ми се лута по горештината да ги м ачам.

Инаку, најверојатно оваа година пак на Кефалонија, во Порос кад бев претходниот пат. Сместување на сама плажа + базен за дечурлијата, мирна Бачка. Мир и само мир(и јадиците нормално;)). Тоа барам годинава. Не дека нема пак да лупам нагоре надолу по островот ама како база ми е идеално за моите потреби.

Не би ти го препорачал тој дел од островот ако сакаш нешто поживо и малку цивилизација оти е буквално настрана од пат ама тоа барам, изолација малку.

Мислам Ласи ти е добар избор(y) или Аргостоли. База идеална за секаде.[DOUBLEPOST=1487329536][/DOUBLEPOST]
Toa verojatno ke se plaka, od mk, tamu na gotovo, a odprilika daj mi ceni vo sporedba so tasos na primer, kako e po restorantite?poskapo ili poevtino?
Цените на Кефалонија кога бев беа како секаде во Грција. Аргостоли ми се виде поскап малку. Во селото весело каде бев се беше доста поефтино а не фалеше квалитет искрено. Имаш големи маркети само во Аргостоли и од таму можиш да си пазариш. Локалните бакали дерат. Пошто бев после и на Закинтос, тој беше поефтин дефинитивно од Кефа. Но и побатал.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.005
Поени од реакции
942
Точно е ова, но исто е точно дека огромен број од смештаите на островите не се на Букинг или на било кој онлајн сајт.

Предложи ми место? Ласи или? Сакам нешто блиску до Аргостоли...
jas kako sto go pravam planot, lassi e najdobro, em si nastrana, em si na dva kilometri od centaort na glavniot grad, od lani gledam dosta evtini ponudi, vo dosta dobri vili,, cekam dali i za ovaa godina ke gi ponudat od agerncijava. Samo bi mi bil problem da vozam sam do tamu. nemam mnogu vozeno niz grcija, osven lani do tasos[DOUBLEPOST=1487330963][/DOUBLEPOST]Videte i dvajcata sto ke resite, koj period, ke odite, pa pisete na forumov, nie planirame eden den da otepame vo pesterskata crkva sto e sveta petka do rekata , potoa da prodolzime do meteorite, a vecerta da prespieme vo nekoj od hotelite nad janina, interesni se gledam panorama cel grad se gleda. vecerta ako go issetame centarot na janina, drugiot den da vidam kako e da go posetime ostrovot vo ezeroto pod janina, gledam dosta interesno e. pa tek nakaj 11-12 saatot popladneto, da trgnam nakaj lefkada, imam eden saat vozenje, traktot, kolku e i posle do lassi uste pola saat vo kefgalonija.
 
Последно уредено:

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
9.660
Поени од реакции
11.579
@Bojco

Не се замарај со патиштата низ Грција, до Јанина автопатот СПИЕ. Исто и до Лефкада е добар патот, магистрален е, али добро. Лани бев, свежо искуство од прва рака имаш.

И јас гледам Ласи пошто е блиску до Аргостоли, нејќам да се забутам до Сами или Порос усвета на источниот брег. Си сакам урбано малку, лани скоро секоја вечер бев до Лефкас.[DOUBLEPOST=1487332076][/DOUBLEPOST]
Инаку, најверојатно оваа година пак на Кефалонија, во Порос кад бев претходниот пат. Сместување на сама плажа + базен за дечурлијата, мирна Бачка. Мир и само мир(и јадиците нормално;)). Тоа барам годинава. Не дека нема пак да лупам нагоре надолу по островот ама како база ми е идеално за моите потреби.

Не би ти го препорачал тој дел од островот ако сакаш нешто поживо и малку цивилизација оти е буквално настрана од пат ама тоа барам, изолација малку.

Мислам Ласи ти е добар избор(y) или Аргостоли. База идеална за секаде.
Хаха ми ги прочита мислите. Еве сега му реплицирав на Бојчо и ти го исчитав постот отпосле, истото сум го пишал и јас за урбаното... Знам дека си претерано „шетан“ (барем за летниве одмори), знам јас кој да прашам (y)

Тоа за „пуштањето“ на цена го потврдија веќе повеќе лица, за повеќе места у Грција од српскиов форум

http://www.putovanja.info/forum/forum/38-jonsko-more/

@Bojco Ете ти многу активно форумче, читај го. Ја за Лефкада само од форумов се „едуцирав“ лани пред одење. Размисли си и за Лефкада (ако не си бил).
 
Последно уредено:
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.005
Поени од реакции
942
kefalonija sme reseni, sakam i itaka da ja izvozam eden den so decava, mali se, ama mnogu pamtat kaj sme bile so kogo sme bile, pamtat na koja benziska sme polnele nafta duri. lefkata zdravje naredna ili ponaredna godina!
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
9.660
Поени од реакции
11.579
kefalonija sme reseni, sakam i itaka da ja izvozam eden den so decava, mali se, ama mnogu pamtat kaj sme bile so kogo sme bile, pamtat na koja benziska sme polnele nafta duri. lefkata zdravje naredna ili ponaredna godina!
За цените во ресторани - исто како кај нас, во смисла имаш набиени ресторани со набиени цени и имаш одлична храна за просечна цена. Е сеа колку е просечно на море е друг муабет. Ја потрошив лани на Лефкада 700 и кусур евра со се (смештај, бензин и сите остали трошоци од тргнување до враќање) за двајца. Оваа година 100 евра е траектот плус и ќе земам некое евро плус, само здравје да има. Без 1100-1200 евра за двајца не ни планирам Кефалонија. И не гледам некои претерано луксузни смештаи, лани платив крајот на август 300 евра за 8 вечери за двајца. Нешто слично ќе гледам да „убодам“ и летово на Кефалонија, само може 9-10 ноќевања до 400 - 450 евра максимум да гледам. @macgowan - пресметкиве ти фаќаат око?

Многу лош ми е датумов за регистрацијата на колава у пи*ку матер, на 25-26 август ми истекува и + зелен картон (а баш цените за смештај тогаш паѓаат у Грчка, а времето е ТОПОВИ доле на Јонско). У старт 200 евра давам за редовни трошоци за кола :facepalm::facepalm::facepalm:

За маркети - во Лидл лани се УБИВ од купување, значи во фрижидерот немаше место и плус милион други работи - потрошив некаде околу 120-130 евра за 8 дена за мене и девојката. Качив 6 кила за 10 дена :facepalm::icon_lol::icon_lol::vozbud::pos:Али добро, ослабев 25 кила претходно од јануари до август, па се ми се „лепеше“ на одморов.
.
Гледам надвор од Аргостоли има и Лидл и АБ Васопулос маркет (од поголемите), така да тоа е покриено.

http://forum.kajgana.com/threads/Лефкада.67496/page-20#post-7834810

Oва ми е патописот од лани, „зачувај“ го за некое наредно лето.
 
Последно уредено:
M

macgowan

Гостин
jas kako sto go pravam planot, lassi e najdobro, em si nastrana, em si na dva kilometri od centaort na glavniot grad, od lani gledam dosta evtini ponudi, vo dosta dobri vili,, cekam dali i za ovaa godina ke gi ponudat od agerncijava. Samo bi mi bil problem da vozam sam do tamu. nemam mnogu vozeno niz grcija, osven lani do tasos[DOUBLEPOST=1487330963][/DOUBLEPOST]Videte i dvajcata sto ke resite, koj period, ke odite, pa pisete na forumov, nie planirame eden den da otepame vo pesterskata crkva sto e sveta petka do rekata , potoa da prodolzime do meteorite, a vecerta da prespieme vo nekoj od hotelite nad janina, interesni se gledam panorama cel grad se gleda. vecerta ako go issetame centarot na janina, drugiot den da vidam kako e da go posetime ostrovot vo ezeroto pod janina, gledam dosta interesno e. pa tek nakaj 11-12 saatot popladneto, da trgnam nakaj lefkada, imam eden saat vozenje, traktot, kolku e i posle do lassi uste pola saat vo kefgalonija.
За по патот - застани Мецово, испиј едно кафе и подишете чист воздух, убајна е. После Метеора ти е идеално. Мецово ти е како наше Крушево, на патот ти е и ако сакаш да преноќиш по патот би ти препорачал да одиш таму а не Јанина. Многу едноставно се влегува, имаш исклучок за автопатот обележен подобро од нашиот аеродром што е, немаш утка. Јанина е прекрасен град, има за шетање(и за трошење мене тоа ме погодува, совозачкото место;))ама е сепак троа поголемичок , со гужви, коли, раја...така да гледај поарно за Мецово, ќе одмориш како чоек. Ќе ме частиш пијачка за муабето. Јас бев неколку пати минативе години натаму, имаш јагнешко на ражен - стокмено тата мата, кукурец и сите убајни за стомакот и душата по нормални цени. Ги бива влашињата таму за тие работи. Автопатот мене ме нервира оти е толку досаден(позитивно) што ти иди дремка да направиш дури тераш по него.

За Ласи веќе напишавме...

Јас одам од 15 јули, да сме живи и здрави ако се погодиме истиот период таму или ти или јас даваме по едно кафе или рецина, некаде низ Кефалонијата.. Поздрав!
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.005
Поени од реакции
942
nie planirame toj termin da odime, ama zavisi od agenciive. kako ke dadat ponuda, ako imas videno ponuda nekoja pusti link.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
9.660
Поени од реакции
11.579
nie planirame toj termin da odime, ama zavisi od agenciive. kako ke dadat ponuda, ako imas videno ponuda nekoja pusti link.
Еден совет од мене - батали агенции за тие острови... Поарно резервирај онлајн или договори се со некои газди преку Фесјбук или имејл, побарај малку повеќе по нет. Ја лани 3 дена барав смештај по рекла - казала, не на Букинг и Аирбнб
 

Kajgana Shop

На врв Bottom