Кефалонија - најголемиот јонски остров

M

macgowan

Гостин
Јас одам во јули, ќе одев прво Лурдата ама пак се попишманив па Порос again! Нонстоп сме в кола така да не ми менва многу локацијата.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Јас одам во јули, ќе одев прво Лурдата ама пак се попишманив па Порос again! Нонстоп сме в кола така да не ми менва многу локацијата.
А сместување таму наоѓате или преку агенција? И нели тоа Порос е местото со пристаниште? Зарем Скала или Ласи не се подобри за сместување
И дали знаеш дали има автобуски превоз од Скала до останатите плажи?
 
M

macgowan

Гостин
А сместување таму наоѓате или преку агенција? И нели тоа Порос е местото со пристаниште? Зарем Скала или Ласи не се подобри за сместување
И дали знаеш дали има автобуски превоз од Скала до останатите плажи?
Самиот си го организирам сместувањето, преку букинг па потоа ги контактирам директно, даваат попуст. Прво одам Кефалонија па Закинтос неколку дена. Местото бирав да биди што е можно помирно. Порос е порт, да, но е едно од ретките места на Кефалонија каде можеш да најдеш сместување одма `до море` а да не биде оган скапо како асос или фискардо, а тоа го барав бидејќи иако нонстоп шпартаме, барем попладнето и приквечерината сакам да бидам одма покрај море. Скала е на 15тина минути од Порос, а автобуси навистина не знам како и дали има.
Искрено, барам местото да е понастрана од некој `поголем` град, типот Аргостоли на Кефалонија.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Овие од Арка уствари немале превоз од Скопје туку од Србија бил превозот и македонците ги собирале на граница??!! Страшна работа.:vozbud:
Значи ниедна агенција нема аранжман за од Скопје годинава.
 
M

macgowan

Гостин
Овие од Арка уствари немале превоз од Скопје туку од Србија бил превозот и македонците ги собирале на граница??!! Страшна работа.:vozbud:
Значи ниедна агенција нема аранжман за од Скопје годинава.

Lady, би ти рекол да не тантелиш агенции и да си одиш по свој избор, ама ако не би одела со сопствен превоз е малку терсене за да се стигни до таму оти како што гледам и од Солун од автобуската нема директна линија до Кефалонија http://ktelmacedonia.gr/en/content/Destinations-map.124/...
Всушност можиш со линијата што оди за Закинтос(со таа беа сестра ми пред неколку години до Занте), да слезиш во Килини и оттаму на фери до Порос или Аргостоли.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Lady, би ти рекол да не тантелиш агенции и да си одиш по свој избор, ама ако не би одела со сопствен превоз е малку терсене за да се стигни до таму оти како што гледам и од Солун од автобуската нема директна линија до Кефалонија http://ktelmacedonia.gr/en/content/Destinations-map.124/...
Всушност можиш со линијата што оди за Закинтос(со таа беа сестра ми пред неколку години до Занте), да слезиш во Килини и оттаму на фери до Порос или Аргостоли.
Тоа е проблемот што не би одела со сопствен превоз и сигурно поиспалтливо е со автобус а и попрактично е ама ништо. Овие од Арка дефинитивно ми потврдија дека од граница бил превозот незнам зашто воопшто постојат како агенција од македонија кога неможат да обезбедат услуга, ама тоа е. Можеби некоја наредна година :unsure:
 
M

macgowan

Гостин
Кефалонија е закон...најубавиот јонски остров дефинитивно!
Ме изненадија поголемиот број МК рег.таблички оваа година, аирлија...
Покрај познатите фотки, еве малку дивотија...прво, увала пред Антисамос, а најдолу е фотка од Каминија, сртот накај Скала.
--- надополнето: 29 јули 2013 во 14:30 ---

--- надополнето: 29 јули 2013 во 14:54 ---
Плажата во село Порос


Асос, фантастично...и секогаш ќе биде пред отепаното од дневните екскурзии Фискардо


Петани...кога нема бранови е едно од најубавото капења на Кефалонија...


Таратајката која плови, т.е. се клати меѓу Кефалонија и Закинтос од Песада:
 

Attachments

Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Кефалонија е закон...најубавиот јонски остров дефинитивно!
Ме изненадија поголемиот број МК рег.таблички оваа година, аирлија...
Покрај познатите фотки, еве малку дивотија...прво, увала пред Антисамос, а најдолу е фотка од Каминија, сртот накај Скала.
--- надополнето: 29 јули 2013 во 14:30 ---

--- надополнето: 29 јули 2013 во 14:54 ---
Плажата во село Порос


Асос, фантастично...и секогаш ќе биде пред отепаното од дневните екскурзии Фискардо


Петани...кога нема бранови е едно од најубавото капења на Кефалонија...


Таратајката која плови, т.е. се клати меѓу Кефалонија и Закинтос од Песада:
Ај ако сакаш постирај ги пак сликите не ги покажува, незнам дали само кај мене така :)

И да, читав по форуми дека ако си сместен на Скала не биле многу пристапни другите плажи т.е далеку биле, вистина ли е? И кои од убавините би биле достапни ако си сместен на ова место? Кои плажи се блиску до Скала а се убави да се видат?

Инаку да, најдов една единствена понуда за Скала, па сега се мислам помеѓу Кефалонија и Лефкада. Ти како нашетан по островиве ако сакаш да ми препорачаш каде е подобро:) .
На лефкада би било Агиос Никитас. И во двата случаи превоз ќе ми е автобус па таму ќе изнајмуваме нешто.
И ако не те мрзи почести не со повеќе слики.:icon_lol:
 
M

macgowan

Гостин
Ај ако сакаш постирај ги пак сликите не ги покажува, незнам дали само кај мене така :)

И да, читав по форуми дека ако си сместен на Скала не биле многу пристапни другите плажи т.е далеку биле, вистина ли е? И кои од убавините би биле достапни ако си сместен на ова место? Кои плажи се блиску до Скала а се убави да се видат?

Инаку да, најдов една единствена понуда за Скала, па сега се мислам помеѓу Кефалонија и Лефкада. Ти како нашетан по островиве ако сакаш да ми препорачаш каде е подобро:) .
На лефкада би било Агиос Никитас. И во двата случаи превоз ќе ми е автобус па таму ќе изнајмуваме нешто.
И ако не те мрзи почести не со повеќе слики.:icon_lol:
Ќе ставам повеќе слики само да ги средам и дотерам, овие беа `на пусија` единствени па затоа ги ставив.
Види вака, јас бев во Порос, тоа е на 12км од Скала и до секаде имаш доста возење до секаде на островот по кривини, угорници и удолници (посебно интересно е навечер ама така е воглавно на сите острови)така да ако сакаш да набиеш искуство во ридскобрзинска вожња покрај останатото ете прилика, немаш промаш(пробав да ја натерам жена ми ама не ми успеа па се мачев покрај со митосот, метаксата и роболата и со кривините...а поминав 1000км на островот)!
Скала е наменски створен ресорт со сите обележја на еден таков и освен долгата песочна плажа и класична улица со дуќани и ресторани нема ништо што да понуди друго.
До него е најблиску Кателиос, каде е супер мирно, плитка песочна плажа со топла вода и таверни со свежа убава риба(кои ги имаш и во Порос за поефтина цена, а и на улица секое утро продаваат со пикапчиња така да тоа повеќе го `користев` и се отепавме од свежа морска риба како никогаш)
Измеѓу Кателиос и Скала имаш Мунда и Каминиа плажи кои се сосем ок, меѓу Порос и Скала мислам се викаше Лагади, но за најубавите места на Кефа треба превоз и доста возење.
Според мене, Кефалонија е пред Лефкада, но е поголема, поразноврсна и позахтевна за нијанса така да...мој совет, ако си со автобус да се движиш...оди Аг.Никитас кој е супер!
 
C

cige

Гостин
Парга, Лефкада или Кефалонија? Каде е најубаво?
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.568
Поени од реакции
395
Лефкада 5 дена, Кефалонија 5 дена... идеално :)

...спреми се за возење само и немаш гајле
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.688
Поени од реакции
4.177
Парга со лефкада исто како лефкада со асамати да споредуваш :))


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.313
Поени од реакции
5.597
Kefalonija do sea mi e najjakoto mesto sho sum bil u Grchka. PARTALI! Istrazhete gi ostrovite podole ima shto da vidite.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.005
Поени од реакции
942
Ќе ставам повеќе слики само да ги средам и дотерам, овие беа `на пусија` единствени па затоа ги ставив.
Види вака, јас бев во Порос, тоа е на 12км од Скала и до секаде имаш доста возење до секаде на островот по кривини, угорници и удолници (посебно интересно е навечер ама така е воглавно на сите острови)така да ако сакаш да набиеш искуство во ридскобрзинска вожња покрај останатото ете прилика, немаш промаш(пробав да ја натерам жена ми ама не ми успеа па се мачев покрај со митосот, метаксата и роболата и со кривините...а поминав 1000км на островот)!
Скала е наменски створен ресорт со сите обележја на еден таков и освен долгата песочна плажа и класична улица со дуќани и ресторани нема ништо што да понуди друго.
До него е најблиску Кателиос, каде е супер мирно, плитка песочна плажа со топла вода и таверни со свежа убава риба(кои ги имаш и во Порос за поефтина цена, а и на улица секое утро продаваат со пикапчиња така да тоа повеќе го `користев` и се отепавме од свежа морска риба како никогаш)
Измеѓу Кателиос и Скала имаш Мунда и Каминиа плажи кои се сосем ок, меѓу Порос и Скала мислам се викаше Лагади, но за најубавите места на Кефа треба превоз и доста возење.
Според мене, Кефалонија е пред Лефкада, но е поголема, поразноврсна и позахтевна за нијанса така да...мој совет, ако си со автобус да се движиш...оди Аг.Никитас кој е супер!
Kolku kostase traektot od vasilaki do fiskardo? i kolku vreme traese? i kazi mi dali ima traket do itaka?
 
M

macgowan

Гостин
Kolku kostase traektot od vasilaki do fiskardo? i kolku vreme traese? i kazi mi dali ima traket do itaka?
Јас одев Василики-Сами. Кошташе колку памтам 60 евра во еден правец(оти јас потоа одев кон и закинтос) за возило 2 возр.+2 деца. Има до Итака исто како и до Кефалонија. Од Кефалонија до Итака мислам одеше од Сами. Траеше 2 сати и 20тина минути.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom