Кефалонија - најголемиот јонски остров

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.656
Поени од реакции
14.512
Kakov pat fiskardo argostoli??? de kazi kakov most? i sigurno li? kazi dali znaes za mostarina ili nesto slicno kolku se plaka?[DOUBLEPOST=1499357501][/DOUBLEPOST]jas nemozam da najdam smestaj ni booking ni na mail skoro na 20 mina pisav za lassi nema nisto i za argostoli, osven ova razata? neznam dali ke se pogodi toa mesto dobro za smestaj. inaku najdov dobra strana sto gi pokazuva skroz site znamenitosti so foto galerii, za sekoja znamenitost i nacin na stignuvanje do niv, samo uste da se osmelam da trgnam.
Не се плаќа мостарина, ова не е класичен мост над вода, туку над процеп.Овој пат беше затворен ради земјотресот лани, пропаднат беше патот и мостот над Миртос.Eве ти СЕ за Кефалонија, друго не гледај...

http://www.putovanja.info/forum/forum/forum/107-kefalonija/
http://www.kefaloniabyanna.com/web/
http://www.kefaloniapress.gr/

Пиши за кои дати бараш смештај, за колку лица и до колку пари ти се дава...
 
Последно уредено:
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.025
Поени од реакции
950
od 15 do 22 ri
planirame, ama nekako slabo i sto ima se e nad 1000 evra. drugoto e lixuri. sakame ili lassi ili ako ne biva lassi argostoli.
 
M

macgowan

Гостин
30.08, баш резервирав траект пред некој ден преку Нидри. Во Лурдата ми е смештајот. Таму до 08.09, после 3 дена на Лефкада кај ланската газдарица.

Иначе го отворија пред некој ден патот Фискардо - Аргостоли (и новиот мост) над Миртос.
Сакам да изнајмам чамец од Зола, па да отидам до Фтери, Амиди...
Имам цел план направено по денови, ќе пастирам после од дома.
Убав ти е планот, ќе си поминеш за мерак. По воден пат шпартајќи по брегот е прекрасно, посебно искуство. Само убав план треба, добра пента и мирно море.
Јас оваа година ќе гледам да го поминам тоа што не успеав претходниот пат, има Кефалонија многу да понуди.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.025
Поени од реакции
950
Nevozmozno misija e Kefalonija za ova leto, dve nedeli nemozam traekt da zakazam, smestaj na lassi za 1000 evra ima za dena za pomalku samo usvetija. ubavo da pominete pa kazuvajte kako ste pominale.
 
M

macgowan

Гостин
Постов по грешка го ставив на тема Лефкада, па сега го лепам на правилното место.

Информација за возачите кои ќе тераат до Кефалонија преку Астакос.
Јонскиот автопат (Ionian odos)е готов, по магистрала се вози само од исклучувањето кај Јанина некои петнаесетина км. После е се многу досаден и перфектен автопат :sleep:. Странските служби го изградија автопатот ин ноу тајм, арам да им е. Игнација лајна да јади, со опроштење. Единствено е малку зезнато од исклучувањето од автопатот до Астакос(и таму прават нов пат, криза, тоа е!)ама мене Лефкада повеќе не ми е опција за утовар за на Кефалонија. Саму преку Астакос дечки, верувајте му на чичо!
 
M

macgowan

Гостин
Да препорачаш бесплатен паркинг во Аргостоли? :)
Накај пристаништето, покрај кејон;) се е бесплатно колку забележав. Двапати бев Аргостоли двапати таму паркирав без проблем.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.656
Поени од реакции
14.512
Член од
13 јануари 2015
Мислења
806
Поени од реакции
275
Поздрав ! Денеска дадовме капар во туристичка агенција Травити за во Порос (вила Кики). Бил ли некој на ова место ? Бил ли некој со оваа туристичка агенција?
Фала ви многу.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
806
Поени од реакции
275
Има некој што рентал мотор на Кефалонија да ми сподели искуство?
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Еден совет од мене - батали агенции за тие острови... Поарно резервирај онлајн или договори се со некои газди преку Фесјбук или имејл, побарај малку повеќе по нет. Ја лани 3 дена барав смештај по рекла - казала, не на Букинг и Аирбнб
Офтопик и настрана од летувањето. Имам еден проблем некој да ми го појасни ова со АИРБНБ.
Јас моментално живеам во Германија и во потрага бев за стан па случајно најдов стан но газдата е Англичанец и нема можност да дојде па секакво гледање на станот и плаќање кирија и кауција ја препорачува Airbnb.
Некој повеќе за агенцијата да каже дали се луѓе од збор да не е превара.
Поздрав.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.816
Поени од реакции
2.682
Да ја освежиме темава малку. Летово планирам да одам за Кефалонија и тоа во Ласи.

Искуства? Буџет? Секоја препорака или критика е добредојдена!:D
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.656
Поени од реакции
14.512
Да ја освежиме темава малку. Летово планирам да одам за Кефалонија и тоа во Ласи.

Искуства? Буџет? Секоја препорака или критика е добредојдена!:D

Ова е мое. Прочитај си го, мислам дека има мошне корисни информации.

По мене Кефалонија е најуниверзалното острово на Јонско море и секаква препорака во било кое време.
Мешавина од Крф, Лефкада и Закинтос (додуша, Закинтос планирам летово да го посетам првпат).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom