Кефалонија - најголемиот јонски остров

Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.005
Поени од реакции
942
Еден совет од мене - батали агенции за тие острови... Поарно резервирај онлајн или договори се со некои газди преку Фесјбук или имејл, побарај малку повеќе по нет. Ја лани 3 дена барав смештај по рекла - казала, не на Букинг и Аирбнб
Lani pominavme mnogu ubavo so atlantis, dodu[a i fanavme last minit, nekade 16 000 celo studio za 7 nokevanja, a bese na 100 metri od plaza, zatoa mislam deka e podobro da odis na gotovo, ama kako da e do juli ima vreme. ovaa godina samo mnogu ne pritisnaa od rabota, da go planirame odmorot, neznam koj moze da znae do juli sto se moze da ispadne.
 
M

macgowan

Гостин
Поарно барај сместување директно по нетот и контактирај ги сопствениците, Порос е најефтиното место на Кефалонија можеш доста поволно да најдеш.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
9.654
Поени од реакции
11.564
Мал апдејт и од мене:

Пред 2 недели преку Booking резервирав тука, во период 30.08 - 07.09, цената беше 384 за двајца, со бесплатно откажување до 9-ти август:

http://www.booking.com/hotel/gr/siora-maria-studios.en-gb.html?aid=356980;label=gog235jc-hotel-XX-gr-sioraNmariaNstudios-unspec-mk-com-L:en-O:windowsS10-B:chrome-N:XX-S:bo-U:XX;sid=eda605b3b3a43b8080b2e4ce4bbc4b40;dist=0&sb_price_type=total&type=total&

Но, во меѓувреме уште проверував на Booking и налетав на ова

https://www.booking.com/hotel/gr/anna-studios-lourdha-ta.en-gb.html?aid=304142;label=gen173nr-1DCAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaJMBiAEBmAEuwgEKd2luZG93cyAxMMgBDNgBA-gBAagCAw;sid=eda605b3b3a43b8080b2e4ce4bbc4b40

За истиот период, цена од 298 евра за двајца, бесплатно откажување до 15-ти август. Првото сместување што го резервирав е поблиску до Аргостоли и е во внатрешноста на островот. додека ова второто е во местото Lourdata (едно 10 км) подалеку, има прекрасен поглед на море, квалитетот на самиот смештај е ист, а со разликата во цена (и плус мала доплата) ќе си го платам повратниот траект. Секако ќе одам со моја кола, така да...

Инаку сите информации за островото ги добивам тука

http://www.putovanja.info/forum/forum/107-kefalonija/

Kаков форум за туризам имаат Србите, страшно. Ми остана да прочитам уште некоја страна и ќе ми остане прочитан цел подфорум од 4000 поста (ЛОЛ). Добро, лани за Лефкада поминав околу 9000 и кусур поста на истиот форум.

Можам да кажам дека прилично се потковав со „знаење" теоретско, сега здравје само, уште во пракса да уживаме... Знам дека е малку 8 ноќевања за остров како Кефалонија, ама ќе гледам да поминам барем 10-тина плажи и плус Мелисани езерото, сакам да се качам на Ainos (има прекрасен пат скоро до врвот), да го поминам градчињата...

Него @macgowan, гледајќи на слики и видеа мене повеќе ми се допаѓа Fteri плажата него Миртос. Е сеа или ќе мора да платам да ме однесат со чамец од Zola (12-15 евра повратно од човек, се договараш кога да те земат) или да изнајмам сам чамец за двајца (50 - 60 евра плус бензин), со тоа што со чамец ќе можам да ги поминам и другите ували таму (Kamari, Pano Fteri, Ammidi...). Или да најдам некои срби од тој форумот, па заедно да изнајмиме чамец.

Еве ја Fteri и околината, видеото е од член на форумот.

 
Последно уредено:
M

macgowan

Гостин
Инаку сите информации за островото ги добивам тука

http://www.putovanja.info/forum/forum/107-kefalonija/

Kаков форум за туризам имаат Србите, страшно. Ми остана да прочитам уште некоја страна и ќе ми остане прочитан цел подфорум од 4000 поста (ЛОЛ). Добро, лани за Лефкада поминав околу 9000 и кусур поста на истиот форум.

Можам да кажам дека прилично се потковав со „знаење" теоретско, сега здравје само, уште во пракса да уживаме... Знам дека е малку 8 ноќевања за остров како Кефалонија, ама ќе гледам да поминам барем 10-тина плажи и плус Мелисани езерото, сакам да се качам на Ainos (има прекрасен пат скоро до врвот), да го поминам градчињата...

Него @macgowan, гледајќи на слики и видеа мене повеќе ми се допаѓа Fteri плажата него Миртос. Е сеа или ќе мора да платам да ме однесат со чамец од Zola (12-15 евра повратно од човек, се договараш кога да те земат) или да изнајмам сам чамец за двајца (50 - 60 евра плус бензин), со тоа што со чамец ќе можам да ги поминам и другите ували таму (Kamari, Pano Fteri, Ammidi...). Или да најдам некои срби од тој форумот, па заедно да изнајмиме чамец.

Еве ја Fteri и околината, видеото е од член на форумот.

Кај нас интернет културата е на многу ниско ниво, воглавно како и се останато. Да не коментирам оти ќе навлезам во други води...
Путовања е форум кој многу ми има помогнато и имам стекнато доста пријатели преку него. Србија е друго 20 по тоа прашање.

Кефалонија е фантастична, има за секој по нешто, сакаш плажи од секаков тип од камења до портокалова песок, ридско планинска вожња за мераклиите, планина и пол(1680 на остров није шала), нуркање во антисамос каде треба два метри да влезиш во вода и да ги видиш сите можни `аквариумски` риби на јонско, манастири за побожните или помалку побожните(Герасимос), бело вино локално душата да ти ја полни(роболата) заедно со локалниот подводен свет кој се продава по за грција поволни цени(на Скопелос беа поскапи некако рипчињата) итн итн... ширина и должина од сите аспекти (y)
Миртос беше за мене посебно доживување оти отидов многу рано, начекав невообичаено време за јонскиот запад(Лефкада беше, се ти е јасно) без ич ветерче и морето беше мирно, стакло. Уживавме така до некое време и потоа почна вториот дел од денот и брановите...прајслес, рај за децата (и постарите деца). Направи си убав план оти не можиш да стигниш секаде. Чамец под обавезно да ти биди изнајмувањето, јас имам два гумени и пента ама е голем гарамет да ги носам(немам приколка).
Јас одам вторпат со цел кеф на кефа!
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
9.654
Поени од реакции
11.564
Некаде прочитав дека (на Путовања мислам од некој полуаматерски нуркач) дека на Антисамос 20м од брегот има длабочина од 20 метри.
 
M

macgowan

Гостин
Некаде прочитав дека (на Путовања мислам од некој полуаматерски нуркач) дека на Антисамос 20м од брегот има длабочина од 20 метри.
Ќе видиш. Длабоко е, јас го сетив местото рај е за нуркање, барем за аматери ко мене. Опреми се со маска и перки и шибај, голем ќеф е.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.005
Поени од реакции
942
има некој видено некоја понова понуда за ласи по туристичкиве агенции?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
9.654
Поени од реакции
11.564
Некој ќе пичи ли годинава натаму?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
9.654
Поени од реакции
11.564
На 15.07, виа Астакос. Ти кога одиш?
30.08, баш резервирав траект пред некој ден преку Нидри. Во Лурдата ми е смештајот. Таму до 08.09, после 3 дена на Лефкада кај ланската газдарица.

Иначе го отворија пред некој ден патот Фискардо - Аргостоли (и новиот мост) над Миртос.
Сакам да изнајмам чамец од Зола, па да отидам до Фтери, Амиди...
Имам цел план направено по денови, ќе пастирам после од дома.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.005
Поени од реакции
942
Kakov pat fiskardo argostoli??? de kazi kakov most? i sigurno li? kazi dali znaes za mostarina ili nesto slicno kolku se plaka?[DOUBLEPOST=1499357501][/DOUBLEPOST]jas nemozam da najdam smestaj ni booking ni na mail skoro na 20 mina pisav za lassi nema nisto i za argostoli, osven ova razata? neznam dali ke se pogodi toa mesto dobro za smestaj. inaku najdov dobra strana sto gi pokazuva skroz site znamenitosti so foto galerii, za sekoja znamenitost i nacin na stignuvanje do niv, samo uste da se osmelam da trgnam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom