Кајганџиски книжевен предизвик за 2023 година

Колку книги сметате дека можете да прочитате во 2023?


  • Вкупно гласачи
    26
  • Гласањето е завршено на .
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.596
#03 - Вистинита но не многу веројатна историја за семејството Пустополски за куќата покрај Вардар и за четирите прстени - Влада Урошевиќ (Арс Ламина, 2022)

1685023697209.png

Романот со најдолг наслов во нашата романескна историја, а веројатно и пошироко, ќе го паметам како еден од најгенијалните, најчитливите, најинтересните, најзагадочните, најмајсторски напишаните и најубавите парчиња книжевност на кои сум фрлил око! Сосем случајно, од романескното творештво на професорот Влада Урошевиќ, до сега, имам прочитано два романи - овој, неговиот последен и исто толку генијалниот „Вкусот на праските“, неговиот прв и исто како овој, роман за Скопје. Но споредувајќи ги двата, една мисла ми остана на ум - додека „Вкусот на праските“ беше еден од најхерметичните, најиновативните и најтешките за читање (тежок како испарувањата од скопскиот асфалт сред јулските жеги), „Вистинита но не многу веројатна историја за семејството Пустополски за куќата покрај Вардар и за четирите прстени“, како што и Јелена Лужина во мајсторскиот поговор вели: „заличува на таканаречена `лесна литература`, сето во него е брзо, напнато, динамично, шарено, читливо, пенливо, многупати и мистично, егзотично, екстравагантно, возбудливо, таинствено, забавно...“, се чини како нашиот Влада Урошевиќ да се подмладува, станува нашиот македонски Бенџамин Батон и ни создава светови во какви претходно кај нас не бевме стапнале. Му посакувам уште долги години добро здравје и силна творечка моќ, со желба да не носи низ вакви магични патешествија уште многупати по толку колку што до сега напишал! Ова беше мајсторлук и пол, богами... Алал!
 
Член од
19 април 2014
Мислења
407
Поени од реакции
1.135
6. Богородичната црква во Париз - Виктор Иго

Сите ја знаеме приказната за Квазимодо и Есмералда преку многубројните адаптации (филм,цртани,драми) ама не секој ја прочитал книгата.
Ова е прва книга што ја читам од Иго и јасно ми е зошто е великан во литературата. Романот е спој од фикција, реалност и историја; буквално уживање од почеток до крај.

Има поглавја (кои најчесто ги нема во скратените/лектирни изданија бидејќи не влијаат на приказната) со описи за развојот на Париз од мало островско градче па до метропола, распоредот на улиците и важните објекти, архитектурата итн. Тука користев слики и видеа од ytube за полесно да го визуелизирам напишаното. А приказната мрачна трагедија, тотална спротивност на филмот од Дизни кој што повеќето сме го гледале. Корумпираност на системот, лажливи и себични луѓе, наивна и искрена љубов, предавство, користољубивост, опсесија сето тоа собрано во една епска приказна.

Кој знае како ќе ме тресне кога ќе ја читам Клетници :love:

7. Орландо - Вирџинија Вулф

Еден од најдосадните романи што ги имам читано некогаш.
Точно е дека е експериментален роман и формата е необична, ама што менува тоа кога содржината е досадна за читање.
Нема да пишувам повеќе очигледно е дека не ми се допадна :D

8. Куќата на Мазарена - Слободан Мицковиќ

Се сомневам дека ќе напишам подобар опис од тој на @Zlatikevichius па нема ни да пробувам, затоа трк на search bar и побарајте го мислењето на Злате. Од таму дознав за постоењето на романот и неговото ревју ме убеди да ја прочитам книгата.

Краток роман со интересна структура и приказна. Имаме повеќе наратори од кои еден е доктор Мендел, во неговата ординација е заборавена една книга со наслов "Куќата на Мазарена" во која се наоѓа приказната за Маза или целосното име Мазарена Сета. А за што се работи во приказната, што е вистина а што не? Ќе ви оставам да прочитате самите :D

Верувајте нема да зажалите, една од поинтересните книги од македонски автори што ги имам прочитано и дефинитивно заслужува повеќе внимание. Приказната е универзална и може да биде сместена било каде, ако се преведе на повеќе јазици верувам дека ќе биде успешно прифатена насекаде.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
8. Јапански љубавник - Изабел Аљенде. (Nova knjiga 2017 258 стр.)
Книгава има две нишки - една во сегашноста каде еден од главните протагонисти го запознава другиот лик кој му ја раскажува втората нишка на приказната - избегличка голгота за време на втората светска војна, живеење во САД во најмрачниот период на поновата човекова историја, запознавањето на Ишимеи - лик кој на почетокот на четириесетите го живее америчкиот сон. Се до почетокот на Перл Харбор. Потоа приказната тече низ втората светска војна, логорите што америте им ги поставија на јапонските имигранти низ средниот дел на САД, сето тоа низ дописката меѓу Ишимеи и Алма.

Убаво книже. Не е „Долгата реса крај морето“ но убаво ме извозе низ времето и просторот. (4/5)

9. Мина - Игор Анѓелков (Или-или 2023 138 стр.)
Приказна за Мина - сестрата на дедото на главниот протагонист која имала огромно влијание врз истиот за неоговото созревање и подоцна клучна личност за неговата одлука како писател. Нема да одам подалеку затоа што книгава вреди секоја минута помината, секој параграф прочитан. Се нешто ме навлекува дека е автобиографско дело. Да видиме. 5/5
 
Член од
19 април 2014
Мислења
407
Поени од реакции
1.135
9. Патничка на една нога - Херта Милер
20230604_165243.jpg 20230609_185941.jpg
Нобелова награда не е мерило за квалитет во литературата и оваа книга го докажува тоа. Лош стил, непостоечка приказна.
 
Член од
19 април 2014
Мислења
407
Поени од реакции
1.135
10. Случаи - Даниил Хармс (Темплум)

Кратки абсурдни и хумористични раскази кои мене лично не ми се допаднаа баш. Не дека се лоши, само не се ништо специјално според мене. А можеби и во погрешно време и расположение ги читав.

11. Глад - Кнут Хамсун

Приказна за гладот(буквално и метафорички) на неименуваниот лик кој се обидува да стане успешен писател. Тука се забележува влијанието на Достоевски врз Хамсун и главниот лик многу потсетува на Раскољников од Злосторство и Казна.

12. Се помалку човек - Осаму Дазаи

Ова е краток и делумно автобиографски роман на Дазаи од кој очекував многу, со оглед на темата за која пишува ама не ги исполни моите очекувања.

Се работи за Јозо кој уште од мал пробува да се вклопи меѓу светот и луѓето ама никако не му успева. Пробувајќи да се вклопи и да ја сокрие својата чудност станува кловн кој ги засмева другите.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
10. One day - David Nicholls
По исчитаната Starter's for 10 (комедија) сакав нешто по„драматично“ да прочешлам од истиот писател, па ја свртев и оваа книга. Навидум лесен љубиќ, ама има своја убавина. Прикаска за еден пар кој се запознаваат на дипломска журка (дечкото ултра популарен и од средна висока класа, девојката од скромна радничка) и нивниот начин на играње мачка и глушец од двете страни. Еден убав цитат ја доловува целата суштина - “Whatever happens tomorrow, we had today; and I'll always remember it” . Ствари кои ги сфаќаме дека биле од голема важност дури откако ќе ги изгубиме. Убаво книже. 4.5/5

11. Истанбулско копиле - Елиф Шафак.
Yep... тро каснам со писателкава. И по некад ме фаќа јанѕа зошто. Прв пат се соочувам со неа низ овој одличен роман. Би пишал многу, но не сакам спојлери, само ќе кажам - не чекајте ко мене едно 10тина години да ви седи книгата на полица негибната. Типична драма од наше поднебје. По малку и комично дури.
5/5

12. Dead poets society - N.H. Kleinbaum
Праев мало истражување апропо книгава и дознав дека уствари е пишана откако е направен истоимениот филм. Што значи скоро да сум ја зел филмската скрипта од фиоката на Peter Schulman. У глобала приказната е одлична, но не најдов ништо ново што би ме заинтригирало, некоја скриена сцена што на великот Peter Weir му има промакнато. Се чита во еден здив.
4/5
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
od rubrikata vtora sansa

Прегледај го приврзокот 378231

11. Volkot
ima 2-3 poglavja koi se interesni, kako nekoja psihogija na prodazba, ostanatoto specificno za trejderi,
los izbor

12. Beskonecna igra
Slicno, 2-3 interesni poglavja, ostanatoto kako strucna literatura

13. Cetiri spogodbi
Najdobra od ovie. Ja procitav vo eden den. Lesna za citanje i interesna.

14. Vladetelot
Dosta slusav za ovaa, pa se siv da zemam.
Prvata polovina e nekako dosadna, ama vtorata e bas dobra.
Moze vtoriot del da preprocitam uste ednas.
15. Alexandre Dumas - Napoleon
Biografija za Napoleon. Interesna biografija, pretezno okolu voeniot i politickiot zivot na Napoleon,
imase nekoi detalji koi gi nema vo kratkite opisi na zivotot na Napoleon.

16. Borisav Stankovic - Gazda Mladen
Slucajo slusnav za knigata od "biznis price" podkastot, preporaka od eden od gostite.
Ocekuvav povekje, tipicno teska dram od balkanot vo turskiot period.
 
Член од
18 март 2023
Мислења
1
Поени од реакции
5
:pos:Касно се приклучувам во темата, се надевам и нови примате тука:)
Ќе направам едно "кратко" резиме за сите мои прочитани книги од јануари наваму. Да напоменам, некои од моите прочитани книги се и лектири.

1. "Психологија на емоциите" - Теодул Рибо

Мојата прва прочитана книга годинава. Според насловот очекував многу повеќе, тотално разочарување беше според мене. Реченици и реченици нафрлани само така, кои за мене барем немаа никакво значење. Не ја препорачувам.

2. "Ромео и Јулија" - Вилијам Шекспир

Ја читав верзијата, то ест препевот на Драги Михајловски. Лесно читливо. Други верзии немам читано, имам слушано дека оваа верзија е најдобар превод. Ја препорачувам. Нема потреба да објаснувам за што е приказната, мислам секој човек од општа култура знае.

3. "Romeo and Juliet" William Shakespeare

Од љубопитност, веднаш штом го прочитав преводот на македонски, посакав чисто да споредам со оргиналот, то ест англиското. Тежок стил на пишување, можеби бидејќи не ми е мајчин јазик, можеби затоа што и самиот стил на пишување на Шекспир е тежок.

4. "Евгениј Онегин" - Александар Сергеевич Пушкин

Лектира ми беше. Руска литература. Тежок стил на пишување, но вреди да се прочита. Млада девојка се заљубува во постар момак. Јаде корпа од него. Години подоцна се сретнуваат кога таа е веќе мажена. Напишана во облик на песни

5. "Measure for measure" - William Shakespeare

Уште една книга што ја прочитав од Шекспир. За што се збореше точно, заборавив од што ми беше предосадна. Дали би ја препорачала на некој да ја прочита? Ако ви се допаѓа англиското тешкото на Шекспир, само напред:pos:

6. "Чичко Горио" - Оноре де Балзак

Балзак е француски писател, француска литература. Стигнав и до поинтересни книги од оваа. Темата е за поранешен богаташ, кој е отфрлен од општеството и од неговите ќерки. Не е книга што се чита за кратко време, скромни 300 и кусур страници.

7. "Страданијата на младиот Вертер" - Јохан Волфанг Гете

Ова ми беше уште една лектира. Се работи за невозвратена љубов. Напишана во облик на писма. Интересна и лесно читлива, речено се чита во еден здив, 100 и нешто страници.

8. "Смртта на Иван Илич" - Лав Николаевич Толстој

Руски класик, му го препорачувам на секого да го прочита. И не, нема 1000 страни, прилично е кратка. Се прашувам дали воопште беше 100 страници. Во секој случај топ за читање

9. "Печалбари" - Антон Панов

Не се ни сеќавам за што се збореше во книгава, то ест во драмава. А штом не се сеќавам, значи не била којзнае што.

10. "Гарванот" - Едгар Алан По

Да не повторувам, истово важи како и за ова погоре, само за разлика ова беше поезија.

11. "Чорбаџи Теодос" - Васил Иљоски

Исто како и двеве погоре.

12. "Раскази" - Николај Василевич Гогољ

Хумор во обид. Ништо посебно. Само дека ми беше лектира ја дочитав.

13. "Злосторство и Казна" - Фјодор Мијалович Достоевски

Имам да кажам едно нешто, а тоа е... пре-у-ба-ва книга... Предобар стил на пишување. Очекував да биде тешка, јер нели руска литература. Скоро 700 и нешто страни прочитани за помалку од недела. Се работи за тоа како еден студен по име Раскољников убива некоја си баба-лихварка и нејзината сестра. Злосторството е убиството, а казната - грижата на совест. Ја препорачувам топло од срце, заслужува да се прочита.

14. "Ревизор" - Николај Василевич Гогољ

Уште едно дело од Гогољ. Непопуларно мислење, но има и подобри напишани книга. Онака ми беше за читање. Него многу се изнервирав само кога ја читав книгата некои страни не беа отпечатени, по тоа ја памтам.

15. "You and me on vacation" - Emily Henry

Сакав да сменам нешто на англиско, а да не биде класик. Ова е нешто од поновиве романчиња. Супер за опуштање. Лековерна приказна... или би рекла префилмска, from friends to lovers. Не е лошо ако ве привлекуваат вакви романтични новелчиња, од поновиве.

16. "Birthright" - Nora Roberts

Ме изненади стилот на пишување. Иако беше 500 страници, ја прочитав за недела дена. Значи лесно читлива. Се работи за посвоено девојче, кое си ги бара биолошките родители. Ја препорачувам, топ за читање

17. "Night Shield" - Nora Roberts

Уште една книга од Нора Робертс. Приказната штом ја заборавив, значи не била нешто посебно. И двете нејзини книги што ги прочитав до сега, сакам да ги споредам со гледање на амерички Божиќни филмови. Плитки, чести приказни, ама интересни за гледање, во овој случај за читање.

18. "Wuthering Heights" - Emily Brontë

Јас ако разбрав од книгава нешто... Во секој случај англиска литература од 18, 19 век е тешка за читање. Готски роман, кај нас ќе ја препознаете и како "Оркански височини"

19. "It happened one summer" - Tessa Bailey

Ист тип на книга, како и мојата 15-та по ред прочитана книга. Од новите новлечиња. Ја шитнува дечкото, и си наоѓа нов нели за време на лето

20. "Вероника реши да умре" - Пауло Коелјо

Од одма да кажам, предобро нешто. Една од моите најомилени книги, секој човек мора барем еднаш да ја прочита. Темата е за 24 годишна девојка која решава да се самоубие, но некој во последен момент ја спасува. Поголемиот дел од книгата таа се наоѓа во душевна болница. Психолшка и филозофска книга, бомба стил на пишување, како да кажам, се чита во еден здив...

21. "Читачот" - Бернхард Шлинк

Има и филм, ако сте го гледале. Со Кејт Винслет како мањачи малолетник:pos:Во секој случај предобар стил на пишување. Книга што се чита во еден здив. Скоро 200 страници е, но ја имам прочитано во еден ден. Ја препорачувам топло

22. "Алхемичарот" - Пауло Коелјо

Уште една книга од Коелјо прочитана. Темата е за момче, или како што беше пишано во книгата, момчак што ќе сони сон и ќе тргне да бара богатство во Египет, ако не се лажам. Коелјо стандард, лесен стил на пишување. Ако имате вишок слободно време, супер книга.

23. "Недоразбирање" -Албер Ками

Лесен стил на пишување. Кратка книга и лесно читлива. Темата е за како мајка (со помош на ќерката) ќе убијат човек, не знаејќи дека тоа е всушност нејзиниот син. Целта е да го ограбат, но отпосле дознаваат што всушност направиле.

24. "Ангелот чувар"
25. "Захир"
26. "Ракописот од Акра"

Сите се од Пауло Коелјо. Ги споив заедно и заедно ќе ги прокоментирам оти не се сеќавам што беше приказната за ниедна од нив, значи не ми оставиле којзнае каков впечаток. Онака ми беа сите три, освен што ги прочитав брзо, на ништо друго не се сеќавам.

27. "Ребека"- Дафне ди Морие

Едно класик и ремек дело;) Вреди премногу да се прочита, иако не е книга што се чита за брзо. 400 и кусур страници. Готски роман, претпоставувам. Млада девојка се мажи за вдовец, дупло постар од нејзе. Ребека е името на бившата жена, нејзиното во ниедна реченица не беше спомнато. Таа ќе се омажи во Мендерлеј, и ќе живее во сенката на Ребека. Во чувство како да е омразена од скоро сите, не разбирајќи зошто. При крајот книгата станува многу многу интересна. Една топла препорака од мене.

28. "Шпионка" - Пауло Коелјо

Веќе не знам ни која книга по ред од Пауло Коелјо ми е ова. За животот на танчерка, Хари Мата Хати. Ништо посебно не беше, од одма да кажам.

29. "Сонот на летната ноќ" - Вилијам Шекспир

Ова ми беше лектира во прва или втора година, но не ја прочитав. Сега случајно ја најдов дома, роварејќи. Океј книга, супер превод. Доста кратка, помалку од 100 страници

30. "Улица" - Славко Јаневски

Ја прочитав само оти беше лектира. Ништо посебно не ми е.


А моментално ја читам " Играта со стаклени мониста" од Херман Хесе. Напната филозофска книга, скоро до пола сум стигната.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
13. Empire of the sun - J.G, Ballard.
Одувек ми биле интересни јапанците како нација, нивниот развиток за време на средниот век и во современо време (до Хирошима). Книгава го опишува оној краен дел од timeline-от кога Јапан влегува ви директен судир со сојузниците со нападот на Перл Харбор. Сето ова опишано од Кристијан Беј... овај де Џејми, едно младо момче кое ќе биде заробено во логор некаде близу Шангаи. Многу језива, сурова книга со ронка магичен реализам. Препорачувам! 4.5/5
14. The Mistery on the blue train 4.5/5
15. The murder of John Ackroyd 4/5
16. Black Coffee 4/5
17. The mysterious affair at Styles 4.5/5

Секогаш се има време за крими романчиња од Агата Кристи. Ми легнаа некако.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
15. Alexandre Dumas - Napoleon
Biografija za Napoleon. Interesna biografija, pretezno okolu voeniot i politickiot zivot na Napoleon,
imase nekoi detalji koi gi nema vo kratkite opisi na zivotot na Napoleon.

16. Borisav Stankovic - Gazda Mladen
Slucajo slusnav za knigata od "biznis price" podkastot, preporaka od eden od gostite.
Ocekuvav povekje, tipicno teska dram od balkanot vo turskiot period.
BC4F163E-0085-47CD-BA4C-CB3E80DA79EB.jpeg

17. Uste edna kniga za samo-disciplina, nothing new under the blue sky hhh

18. Zamalek - Retko citam romani, ama interesni se. Dobar opis na zivotot vo Kairo, Egipet, interesna prikazna.

19. The obstacle is the way - Dobra kniga, uste 2 zemav od avtorot, kje pisham povekje detalji koga kje gi zavrsham i tie.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Прегледај го приврзокот 388366

17. Uste edna kniga za samo-disciplina, nothing new under the blue sky hhh

18. Zamalek - Retko citam romani, ama interesni se. Dobar opis na zivotot vo Kairo, Egipet, interesna prikazna.

19. The obstacle is the way - Dobra kniga, uste 2 zemav od avtorot, kje pisham povekje detalji koga kje gi zavrsham i tie.
IMG_1656.jpeg

Ryan Holiday
20 - Courage is calling
21 - Discipline is destiny

Prvite 2 knigi od nov serijal na Ryan Holiday za nekoi stoicki vrednosti.
Ne se loshi, ama realno ocekuvav povekje.
Sepak dovolno dobri zasega da gi pauzirame "psihologija" / "samopodobruvanje" knigi.

Naredni na lista se sport i analitika, a posle toa kujna :D
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
13. Empire of the sun - J.G, Ballard.
Одувек ми биле интересни јапанците како нација, нивниот развиток за време на средниот век и во современо време (до Хирошима). Книгава го опишува оној краен дел од timeline-от кога Јапан влегува ви директен судир со сојузниците со нападот на Перл Харбор. Сето ова опишано од Кристијан Беј... овај де Џејми, едно младо момче кое ќе биде заробено во логор некаде близу Шангаи. Многу језива, сурова книга со ронка магичен реализам. Препорачувам! 4.5/5
14. The Mistery on the blue train 4.5/5
15. The murder of John Ackroyd 4/5
16. Black Coffee 4/5
17. The mysterious affair at Styles 4.5/5

Секогаш се има време за крими романчиња од Агата Кристи. Ми легнаа некако.
Moving on. Пак со Агата. :D

18. Peril at the end house 4.5/5
19. Lord Edgware dies 4/5
20. Murder in orient express 5/5 (R)
21. Death in the clouds 4/5
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.596
#06 - Маџун - Влада Урошевиќ (Или Или, 2023)

1697394455293.png

Да бидеш дете, пак, барем еден ден во животот! Маџун е вистински времеплов кој може да ја оствари таа желба, секому.

Прекрасен роман! Не ни очекував ништо поинакво, откако секогаш сум стоел занемено пред чудесните светови на мајсторот Влада Урошевиќ!
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.596
#07 - Зелениот дворец - Сибо (Арс Ламина, 2023)

1697914637708.png

Кога прочитав дека книгава е своевидна хроника за Скопје, очекував едукативно четиво, но не и толку забавно. „Зелениот дворец“ е далеку од само хроника. Тој е и научно-фантастична, но и љубовна приказна за едно место во кое како во центарот на пајажина се собираат неколку приказни од неколку времиња, но со истите ликови. Ова е приказна во која ќе уживате, која нема да ве остави да ја оставите, ќе ве опседне, зашемети, натера да се смеете, но и да плачете, да се сеќавате, приспомнувате, да посакате да живеете во некои други времиња, да се радувате, и најважно од се - приказна која, ма колку и да е неверојатна - ќе ѝ верувате!

Штета што патиме од хронично непочитување на своите традиции, па зелениот дворец во Црниче мораше да заврши така, како што и се во државава завршува така. Но за среќа ќе го имаме и ова дело за Скопје кое ќе не потсетува и на работите кои сме ги изгубиле, но и на оние кои се уште постојат, а веќе нема да ги гледаме со истите очи.

Навистина пријатно изненадување! Најтопло препорачувам!

На земјата ѝ е гајле дали ние ќе ја сакаме или ќе ја пцуеме. Таа ни се издра, нѐ смачка и нѐ погреба живи. Дали скопјани ќе останат овде или не, тоа е наш, а не нејзин проблем.

Земјата само мрзливо ќе си ги мрда своите плешки, својата одвратна утроба со недели, сѐ додека не ѝ стане удобно. Потоа пак ќе нѐ пушти да правиме што сакаме. И нема да ѝ биде жал. И арогантно ќе нѐ чека сите да завршиме во неа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom