Кајганџиски книжевен предизвик за 2023 година

Колку книги сметате дека можете да прочитате во 2023?


  • Вкупно гласачи
    26
  • Гласањето е завршено на .
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Пред извесен период налетав на тема за потребата на овие предизвици, имаше позитивни, негативни, но и неутрални ставови. Некои го гледаа како натпревар, некои како мотив за читање, а некои како извикување за своевидна начитаност на членот. За мене е само класична систематизација за прочитаното. Читањето, за мене, е хоби, но сакам да читам реценизии, сакам да читам импресии, сакам да читам и препораки. Најголемиот дел од книгите, и онака, ни се распрскани низ темите на овој подфорум, за препораки, што се чита во моментов или кога се коментира одредена книга. :noze:

Правилата се едноставни, треба да се наведе редниот број на прочитаната книга, насловот на книгата, авторот на книгата (по можност и издавачката куќа, ако книгата е преведена на македонски јазик, во случај ако некој добие желба да си ја набави) и неколку реченици за книгата, дали тоа ќе биде кратка рецензија или некоја импресија, си останува на самиот член.

Како изминатата, така и оваа година, ќе го прифатам mеdium предизвикот (31-40 книги), во просек околу 3 книги месечно.

Анкетата оваа година ќе биде отворена нешто подолго, до 01.12.2023, а предизвикот ќе трае до 31.12.2023 кога ќе се завршат листите.
Секако, ако некој досега ги нема, а сака да ги (до)заврши листите од изминатата година, ќе го замолам тоа да го направи до крајот на овој месец.

Пријатно читање!
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.210
Поени од реакции
9.087
Realno treba da sam max do 30, posto sakam godinava da bide poaktivna so desavki,
knigite da bidat na strana malce. Ama posto site zneme deka easy e za pi*kici, staviv medium,
da vidime sho kako.

I da ja seftosam temata:

1. Mohammed bin Rashid Al Maktoum - My Vision, Challenges in the Race for Excellence
Ne veruvam da ja ima prevedeno na makedonski, postavuvam link od book depository
https://www.bookdepository.com/My-Vision-Mohammed-Rashid-Al-Maktoum/9781860632143

Eden vid licno izlaganje na vladetelot na Dubai, za razvojot na Dubai, od nezavisnosta preku pronaogjanje
nafta pa se do denes, i vizijata za idninata. Mislam deka knigata e izdadena nekade 2000-2010, i fantasticno e so
ogromen del od rabotite koi se pisani, se denes realnost vo Dubai.
Kompilacija od nekoja licna filozofija, odnosi vo kralskite / vladejacki familii, odnosi so zapadniot svet, pozicioniranje vo arabskiot,
delovi od trgovija, tehnologija i vizija za opstestvo.
Za mene odlicna (biased sum na ovaa tematika), sigurno kje prodolzam i so drugite negovi knigi.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Јас започнувам со две лесни и брзи книги за читање.

1. Избриши ги солзите од Линда Хауард
Мила е жена борец која со години трага по своето киднапирано дете од кое речиси сите се имаат откажано. Немилиот настан се случува во Мексико кога нејзиниот син има 6 недели и оттогаш таа живее и диши со надежта дека тој е се уште жив. Се бори со секакви информации, отвора организација за пронаоѓање деца воедно и помага на многу други. После речиси 10г лавовска борба таа наидува на човек за кој велат дека е платен убиец и дека тој може да помогне..

2. На раб на лудило од Б.А Парис
Кес и покрај молбата на сопругот да не поминува низ шумски пат во ноќта кога беснее страшна бура таа сепак скршнува со колата за да стигне побрзо дома. На патот има застаната кола во која седи жена Кес подзабавува и застанува на момент, но не излегува и продолжува. Утредента дознава дека жената била убиена и почнува целосна агонија на обвинување и грижа на совест во нејзината глава. Од тој момент заборава некои вообичаени работи: каде ја паркирала колата, кога потпишала договор за аларм, дали пиела апче, зошто нарачала бебешка количка кога нема бебе? Но дали навистина сето тоа е последица од настанот или се случуваат работи коишто таа не ги гледа и уште помалку очекува од одредени луѓе...
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.671
Поени од реакции
13.238
1. Гитара од Палисандер - Кристина Гавран (Антолог 2021)


Романот е фокусиран на пет женски судбини. Навидум оддалечени со векови, секоја во својот свет и во својата приказна, со своите затворени светови што еволуирале од митот и суеверието до современите обрасци на однесување и женска еманципација, на крајот на романот овие жени ќе бидат поврзани во голема приказна за таинствените врски што се протегаат низ вековите.

„Гитара од палисандер“ е роман во кој сè се наоѓа на своето место, кој со композицијата потсетува на големите музички дела и начинот на кој се компонирани. Гавран пишува како да компонира, плете мрежа од зборови и настани, внимава на темпото и лајтмотивите и успева да постигне одлични ефекти со суптилно изведено нијансирање. Одлично замислена, со спојувањето на просторите и времињата и впечатливо реферирање на бајката, нејзината приказна е и женска (на начин што нема врска со „женското писмо“) и музичка (не на прво, туку на длабинско структурално ниво) и, што е најважно, е севременска.
Ауу каков почеток на новава година. Книгава ја зедов без никакви големи очекувања, а ме остави со подзината уста. Одличен концепт на композиција на приказна од зачеток (Аша) преку растење (Роза-Сирота) до финалниот производ (Петра). Сето тоа проткаено со лесен но богат наратив, скриени референци (Новак) и прекрасна музика за гитара (и оркестар). Дефинитивно препорака.
 
Член од
1 мај 2021
Мислења
185
Поени од реакции
746
Лани успеав да прочитам цели 28 книги, ќе се пријавев и за тој книжевен предизвик али веќе се фатив со Moviespotting па ми дојде ко превише :D

Годинава ја започнувам со Свеста на Ѕено од Итало Звево. Книгата почнува скоро како виц - невротичен италијански атеист иде на психијатар со цел да се откаже од цигари. Психијатарот му вика: "пишувај за животот, може ќе ти олесни"

И он седнува да пишува.

Тоа што следи е портрет на еден несериозен, мизантропичен и незгоден човек, кој од една страна дефинитивно му припаѓа на своето време но од друга страна е безвремен и универзален. Тој верува дека пати од чудна и неодредена болест, и ја поставува како своја животна цел излекување од истата.

Дали ќе успее - ќе видиме.
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
722
Поени од реакции
1.818
Challenge accepted. Se prijavyvam za easy predizvikot.
1. Antoni Gaudi :A biography.
Ja zavrsyvam ovaa kniga , zosto sum vo plan da ja posetam Sagrada Familia, mnogy e obeshrabuvacka, i ne ja preporacuvam.
Noooo zatoa po skoro 11godini pak ke ja citam :
2.Senkata na vetrot https://en.wikipedia.org/wiki/The_Shadow_of_the_Wind
Mojot vtor dopir so fikcijata kako knizeven rod , i me opi . Zdravje sreka koga ke odime katalunia eden poseben del ke se posveti na Cemetery of forgotten books , 2022 si ostvariv eden materijalen son od detstvo ,sega ova ke bide ostvaryvanje na son na 22 godisniot jas :)
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.884
Поени од реакции
11.194
#1. The Picture of Dorian Grey - Oscar Wilde

Роман од 1890. Главен лик е истоимениот Доријан кој претставува инспирација за сликарот Базил да направи портрет со кој ке ја претстави неговата надворешна убавина. Доријан се запознава со пријател на Базил, Хенри. Човек кој ке биде негов водич и пример како да се живее живот во кој единствени вредности де убавината и задоволувањето на потребите. Кога ке сфати дека не може да биде вечно млад, Доријан, решава да си ја "продаде" душата и портретот да старее место него.

Океј роман. На моменти ми стануваше досаден со филозофирањето на Хенри и величењето на Доријан.
3,5/5
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.243
Поени од реакции
10.863
Easy - мислам дека толку книги ќе успеам да прочитам. Не сакам да не го исполнам предизвикот, па затоа нека биде помал. Годинава сум решена да читам само на англиски.

#1 Amy Morin - 13 things mentally strong people don't do - моментално ја читам, ништо посебно, класична self help книга. Иако не ги сакам многу ваквите книги, лесни ми се за читање, па одвреме навреме им давам прилика.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.260
Поени од реакции
29.238
2022 ја завршив со 61 прочитана книга ама годинава мислам дека нема да прочитам ни 20, патувањата и впивањето на сета таа енергија ми се ставени како приоритет без ништо да ме ремети.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
1. Природен роман - Георги Господинов (Или-Или)

Композиција од зачетоци. Константни наративни раѓања. Фрагменти на животниот летопис. На момент имав впечаток дека го проследувам прелистувањето на животот кој прелетува низ очите на еден давеник. Меѓу тие константни почетоци ја следиме приказната за почетокот на крајот на бракот, на делењето, влечењето и тенчењето на душата која мачтае по тоа единство, а како пропаѓа душата, така пропаѓа и телото. Во еден миг станува крајно непрепознатлив за средината, за пријателите, па и за онаа кон која мечтае.

Досега немав прочитано ништо слично, најблиску до ова ми беше Неподносливата, но таму имаше слеаност во текстурата, редоследност на приказната, а тука фрагменти, делови, кои самите моравме во главите да правиме шеми и да ја сврзуваме оваа конфузија од приказни, да добие текстура, наратив, поврзаност, редоследност, значење. Кохерентноста се воочува откако ќе се заврши последната глава.

И најгадното е природно. И да, пронашол и простор за авангарда.

2. Раскази- Едгар Алан По (Панили)

Оваа книга, во издание на Панили, опфаќа збирка од 11 раскази на По:
“Сенка“
“Убиствата во улица Морг“
“Елеонора“
“Падот на куќата Ушер“
“Маската на црвената смрт“
“Украденото писмо“
“Морела“
“Црната мачка“
“Фактите за случајот на г. Валдемар“
“Ракопис најден во шише“
“Бунарот и нишалото“


Меѓу нив е и првиот детективски расказ (“Убиствата во улица Морг“), каде се запознаваме со моќна на распознавањето и анализирањето на Дипен (а подоцна и во Украденото писмо“), своевидниот татко на Поаро, Холмс и на госпоѓица Марпл, ликови и писатели (Дојл и Кристи) кои ќе ги постават постулатите на овој книжевен жарн. Лично не бев фасциниран од детективските раскази, беа премногу филозофски, ако морам да одвојам неколку кои ми беа поинтересни, тоа би биле “Црната мачка“, “Морела“, “Фактите за случајот на г. Валдемар“ и “Маската на црвената смрт“.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.210
Поени од реакции
9.087
2. Tibo Moris - Ovladaj svojom motivacijom, Laguna Srbija
https://www.laguna.rs/n5432_knjiga_ovladaj_svojom_motivacijom_laguna.html

Slucajno ja zemav na pominuvanje. So bi rekle dosta clenovi tuka, uste edna klasicna kniga za samopomos :D
Toa sto me natera da ja kupam i citam, e so, pocnuva so tezata deka motivacijata doagja i zaminuva, imame periodi koga sme
motivirani i koga ne sme, pa se nasocuva kon toa kako da gi zgolemime periodite na motiviranost i aktivnost. Ima dosta prakticni vezbi i soveti,
i eden vid vezbanka / planer na krajot.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.090
Поени од реакции
34.865
Easy, веќе години наназад не успевам да прочитам повеќе од 20 книги. Во последниве 5 години рекордот ми е 16, мислам, а за годинава давам ист предизвик како лани: минимум 10, но ќе пробам да ја достигнам бројката од 20. Почнав со:

#01 - Проклета авлија - Иво Андриќ (Слово, 2003)

1676223404850.png

Роман кој не го започнав годинава, еден од повеќето започнати од 2022 кои само ќе ги довршам во 2023. Пред него го читав „Белата тврдина“ од Орхан Памук, роман кој и по содржината, и по местото на случување на дејството, и по начинот на кој е напишан (роман во роман) а до некаде и по стилот, многу наликува на „Проклета авлија“ па на моменти читајќи го Андриќ се враќав два века порано, но на истото место - во Истанбул, во Османлиската империја, во затвор... Можеби заради таа несреќна околност, „Проклета авлија“ не ми се допадна колку што сакав да ми се допадне. Од Андриќ ги имам прочитано „Мостот на Дрина“ и „Мостот на Жепа“ - и двете одлични дела, па очекував и тука да бидам исто импресиониран. И бев, морам да признаам, но најмногу заради формата, а не заради содржината. Ова е мајсторски напишан роман! Впрочем, и не знам колку е роман, повеќе е повест, но да не навлегувам во тоа. Андриќ, слично како со мостовите во „Мостот на Дрина“ и „Мостот на Жепа“, тука се врзува за место - озлогласен затвор во Истанбул во 19 век, наречен „Проклета авлија“. Околу авлијата создава приказни, но тука приказните не се нижат хронолошки, туку како приказна во приказна во приказна... Приказната за проклетата авлија е романот-рамка во кој влегува како посебна рамка друга приказна, во која следи трета, па четврта... И од цел тој космос Андриќ маестрално излегува со одговор на прашањето: што останува од човекот по неговата смрт, што служи како своевидна поента во романот. До тука - немам зборови да опишам колку сум импресиониран од Андриќ. Но содржината, приказните, некако не го задржаа моето внимание целосно па честопати умот ми залутуваше во други насоки и морав да препрочитувам цели пасуси за да се вратам назад во дејството. Централната приказна е за еден монах од хрватско потекло кој за време на престој во Истанбул имал недоразбирање со полицијата и бил сместен во затворот каде се среќава со цела низа ликови чии судбини и приказни се отплеткуваат при контактот со фра-Петар (тоа е името на монахот). Меѓу највпечатливите ликови би ги издвоил: младиот и интелигентен Турчин Ќамил и неговите приказни за султанот Бајазит и неговиот брат, Џем-султан, приказни кои ќе му ја запечатат судбината, потоа управникот на затворот познат како Караѓоз (Црноок, превод од турски), Хаим, Заим... Ова е дело кое тера на размислување, малечок, но длабок роман, повторно ќе речам структурно изграден маестрално, но не е нешто што се чита во еден здив. Потребна е концентрација, или барем мене ми требаше, што и можеби е до мене, а не до Андриќ. Во секој случај, за сега ми останува со некоја 3,5/5 оценка, но со ветување до себеси да му се навратам по втор пат понатаму во животот - секако, ако од истиот ми остане нешто повеќе од само приказните што ќе ги раскажуваат другите.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.210
Поени од реакции
9.087
3. Брајан Трејси - Моќта на самодовербата - Издавачки центар ТРИ
https://shop.kniga.mk/mo-ta-na-samodoverbata.html

Moram da priznaam dosta razocaruvacki. Od avtorot imam procitano okolu 10 knigi, ama ovaa apla e
kopirana i meshana od drugi dela, so minimalna avtenticna sodrzina. Za zal, toa e realnosta kaj dosta
od ovie knigi za motivacija, ednostavno sodrzinite se tie, i posle odreden period so originalni idei, ostatokot
e bledo kopiranje, improviziranje i ostanati zafrkavancii.

Idemo dalje, 4kata koja e vo tek e svetlosni godini ponapred sodrzinski, stay tuned :D
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.210
Поени од реакции
9.087
pazite sea, voa e ozbilna rabota :cool:

4. Cal Newport - So good they can't ignore you

Mislam deka naletav ednas na knigava porano, pocnav da citam intro ili ch1 i imase nekoe random Trajce,
ostavilo rabota za da odi da bude budist monk a u :ROFLMAO: i klasika shema, od igracka placka, si placelo Trajceto
od umot svoj. Mi se vide klasika ala Robin Sharma shema i ja ostaviv.

Slucajno naletav na nekoe video na yt od avtorot, i pocnav da go pratam, i gledam ozbilen lik, dobar nastap,
avtoritetno argumentirano, se po red, i si vikam, daj da vidam so pravi likov vo zivotot.
Izgledav 2-3 videa za knigava, gledam odlicni review-a si vikam aj vtora sansa da i dadam (vtorite sansi mi preminuvaat vo hobi vekje :ROFLMAO:)

Knigata e fantasticna, ja preporacuvam na sekoj koj e kolku tolku ozbilen za profesionalniot zivot - kariera, i aktivno raboti i
razmisluva za toa. Ima mnogu idei od avtorot, podrzani so intervjua so uspesni licnosti. Ima mnogu mitovi koi se popularni i opsto prifateni
bez nekoja poseriozna osnova ili diskusija, se pobieni vo knigava. Od wanna-be yoga instruktorka koja zavrsuva na bonovi za hrana (aka food stamps)
do mnogu lugje koi uspeale da izgradat uspesni karieri vo mnogu razlicni oblasti a i da imaat nekoj balansiran zivot.

11/10 :D Go pratam likot kako prosecen kladionicar dojavi :ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom