Кајгана психолог

K

Kitsune

Гостин
Дечки ми треба совет!

имам другар кои де наоѓа во деуга земја, не можам да го видам. Во депресија е и веќе проба да си го идземе животот. Не се подобрува, ми кажува дека има многу стравови и паранои.
јас пробувам да му помогнам но не сум психолог и ми треба помош како ишто да зборам со него.

искрено ни јас не сум во некој фантастично среќен момент, ништо страшно ама секој со своите проблеми.
Помогнете ми како да помогнам!!!!
Поради што паднал во депресија, какви стравови се во прашање ?
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.047
Поени од реакции
13.539
Многу ми е жал што слушам ваков третман на лица кои им е потребна реална помош и поддршка. Лекарствата можат само да направат репресија на суицидалните чувства, кои се симптом на емоциите и траумите кои ги има твојот пријател. Не можат да му помогнат на начин на кој длабински ќе го решат проблемот. Кога некој сака да се самоубие, најчесто е бидејќи чувствува болка за која перципира дека никогаш нема да престане, никогаш нема да се разреши и дека е сам и изолиран во болката што ја чувствува.

Значајно е да добие социјална поддршка (не од типот на: „не се самоубивај, животот е убав“, туку од типот на „разбирам дека така се чувствуваш, да би бил на твое место веројатно исто би се чувствувал, тука сум за тебе и со тебе“), значајно е да ја изрази својата болка (на пример пред психолог или пријател што активно ќе го слуша и разбира без осуда или преку пеење, свирење, цртање, пишување, танцување, викање итн.). Ако сакаш да му помогнеш, како пријател укажи му дека гледаш во колку голема болка е. Во справување со вакви ситуации многу е значајно луѓето околу личноста да не се однесуваат како нешто да не е во ред со личноста, туку да бидат безусловно присутни со моменталната состојба на личноста.

Нека се насочи на сегашниот момент и на блиската иднина. Од 5 минути за 5 минути, од пола час за пола час. Нека види што е тоа што може да го направи во наредниве 5 минути што ќе му даде чувство на олеснување, нешто што му е автентично пријатно (музика, прошетка во природа, некаков спорт, готвење, цртање, што и да е). Па пола час, па час, па цел ден итн. Нека престане да размислува за иднината или за минатото, нека престане да прави работи кои не сака да ги прави и нека го прави исклучиво она што му е желба да го прави. Значајно е да разбере не само когнитивно туку и искуствено, да има доказ дека болката е привремена состојба и не трае вечно.

Значајно е да се посети психотерапевт. Препорачувам да се посети психотерапевт кој е хуманистички ориентиран. Гешталт терапија како хуманистички правец е доста застапен кај нас.

Поздрав и секое добро.
Дали имаш некој да ми препорачаш? Зборам со него вече година дена, летово кога се осеќал најлошо не ми кажал затоа што мислел дека ми смета :( живееме во различни држави, не знам кога ќе можеме да се видиме и сакам да му ирганизирам некаква помош. Јас очигледно не сум му доволна :(
Автоматски споено мислење:

Поради што паднал во депресија, какви стравови се во прашање ?
Се уште се нема отворено за параноите. Ама е човек кој е останат сам, без пријатели, без љубов, без работа...и ива трае со години. Што и да проба секогаш е изигран. Осаменоста може да е многу лоша
 
K

Kitsune

Гостин
Се уште се нема отворено за параноите. Ама е човек кој е останат сам, без пријатели, без љубов, без работа...и ива трае со години. Што и да проба секогаш е изигран. Осаменоста може да е многу лоша
Штом останал без работа претпоставувам стравува од што ќе се случува во иднина.
Токму тој страв може да е причина за он да си создаде таква иднина од каква што стравува.

Пробај зборувај почесто со него. Нека види дека има со кого да сподели било што. Дека не е сам. Ако човек не е навикнат да функционира сам осаменоста може да биде страшн за него.

За ова пробај да му наместиш некоја другарка, другар (ако е геј), роднина. Некоја што мислиш дека би била добра за него. А може и со тоа ќе му се зголеми самодовербата. Да почне да се докажува пред неа/него дека он може, дека има силна волја, стои исправено пред пробеми.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Дечки ми треба совет!

имам другар кои де наоѓа во деуга земја, не можам да го видам. Во депресија е и веќе проба да си го идземе животот. Не се подобрува, ми кажува дека има многу стравови и паранои.
јас пробувам да му помогнам но не сум психолог и ми треба помош како ишто да зборам со него.

искрено ни јас не сум во некој фантастично среќен момент, ништо страшно ама секој со своите проблеми.
Помогнете ми како да помогнам!!!!

Можеби не е некое трајно решение, ама замоли некој пријател или пријателка да му прави друштво за барем малку да се оттргне од лошите мисли. Инаку кога ќе имаш слободно време разговарај со него за да види дека ја има твојата поддршка. А за стручно мислење и совет, најубаво би било да ти даде совети некој од форумов кој има знаења од областа на психологијата.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.047
Поени од реакции
13.539
Можеби не е некое трајно решение, ама замоли некој пријател или пријателка да му прави друштво за барем малку да се оттргне од лошите мисли. Инаку кога ќе имаш слободно време разговарај со него за да види дека ја има твојата поддршка. А за стручно мислење и совет, најубаво би било да ти даде совети некој од форумов кој има знаења од областа на психологијата.
Неколку год пробувам, го запознав со мои другари другарки @Kitsune со ниедна не му успеа да се поврзе, сега и сите што ги знам се мажени со деца така да не е баш така лесно

да бидеме реални, никој не сака да биде сотажни луѓе, сите се полни со проблеми и немаат време да помагаат на луѓе што само што ги запознале :(

инаку е фин и друштвен човек, само ете, судбина :(
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Неколку год пробувам, го запознав со мои другари другарки @Kitsune со ниедна не му успеа да се поврзе, сега и сите што ги знам се мажени со деца така да не е баш така лесно

да бидеме реални, никој не сака да биде сотажни луѓе, сите се полни со проблеми и немаат време да помагаат на луѓе што само што ги запознале :(

инаку е фин и друштвен човек, само ете, судбина :(
Јас би разговарал со него. Мене не ми е проблем да разговарам со тажни луѓе, затоа што и јас поминував и уште поминувам низ слична ситуација како него. Само проблемот е што ваквите личности немаат доверба во секого и не се доверуваат на секого за своите проблеми. Тебе те смета за личност од доверба и затоа ти раскажува и отворено зборува за тоа.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Неколку год пробувам, го запознав со мои другари другарки @Kitsune со ниедна не му успеа да се поврзе, сега и сите што ги знам се мажени со деца така да не е баш така лесно

да бидеме реални, никој не сака да биде сотажни луѓе, сите се полни со проблеми и немаат време да помагаат на луѓе што само што ги запознале :(

инаку е фин и друштвен човек, само ете, судбина :(
Пробај ова објасни му го, на крај се се сведува на ова, и реално тоа е и вистината.
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
454
Поени од реакции
633
Дечки ми треба совет!

имам другар кои де наоѓа во деуга земја, не можам да го видам. Во депресија е и веќе проба да си го идземе животот. Не се подобрува, ми кажува дека има многу стравови и паранои.
јас пробувам да му помогнам но не сум психолог и ми треба помош како ишто да зборам со него.

искрено ни јас не сум во некој фантастично среќен момент, ништо страшно ама секој со своите проблеми.
Помогнете ми како да помогнам!!!!
Ислушај го без да судиш и без д нудиш решенија или лекарства. Дозволи САМ да се слушне или прочита што зборува и САМ да свати колку се рационални неговите стравови. Следен чекор промена на средина. Од човек до човек различно.
 
K

Kitsune

Гостин
Неколку год пробувам, го запознав со мои другари другарки @Kitsune со ниедна не му успеа да се поврзе, сега и сите што ги знам се мажени со деца така да не е баш така лесно
Преку разговор некако да го убедиш да се отвори повеќе. Вака плива само во проблемот и никако да излезе од него.
946b36_f8ae9e9eb54d4f73b577c5869fded171_mv2_d_1276_1762_s_2.jpg
Понекогаш само да ислушаш некого е доволно.

Понатаму не знам што да кажам. Мора некако да ги надмине емоциите.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
420
Поени од реакции
665
Imam edno prasanje.
Eckhart Tolle veli bidi samo co segasbiot mig, no TOA znaci deka gi potiskas emociite, gledi go svojot bes pred da dojde I NEMA da imas bes. Sega gledam Osho veli meditiraj I gledam go svojot um, Kako Sto go gledam ke stanuva po slab I NE reagiraj na drugo nesto veli Sto to doaga TOA pravi Sto scuvstvuvas neka izlezi od tebe I veke NEMA da se pojavuva.. Kontradiktorno.

Znam deka sekoja emocia mora da izleze na povrsina bes tags, plac, sreka. Jas go ostavam svojot strav postojano da izleze na povrsina so site crni misli, no problem e Sto NE zastanuva, ne go potiskam a se pojavuva I Nikoj pat NE isceznuva. Velat se neka izleze na povrsina I poleka ke iscezne no kaj Mene NE etaka stravot postojano e prisuten Kako sum svesen za engo I go vadam na povrsina.
mislenje nekoj ako znae da mi KAZI kade gresam.
Автоматски споено мислење:

Koga sum vo segasniot moment, si gi gledam mislite I se e vo red, I Kako bolkata stanuva pogolema mozokot avtomacki pravi nekoja bucava za da go smeni ritamot bidejki nemoze da se izdrzi bolkata., I vednas pagam pod vnijanie najceto porok. Vo situcijata koga mi doaga strav Bes I taga nekoj pat izdrzuvam da dojdat na povrsina I togas placam vreskam I svesen sum za se.
Problem e sto NE isceznuvaat se pojavuvaat postojano a TOA mi pravi problem imam partner koj me podrzuva no se si ima trpenie. Kako da isreznat ovie strahovi, se sum probal od self development no nikako da zavrsat ovie depresii, crni misli dlboka taga ili Bes..
Автоматски споено мислење:

Najceto misli se deka nisto ne e vo red, se e crnila nisto ne biva. Cuvstvoto e vez vrednost, Kako se da se raspaga, enormen strav
 
Последно уредено:
Член од
23 декември 2018
Мислења
112
Поени од реакции
276
Повеќето луѓе одат на психијатар или на психолог за да им олесни. ПОВТОРУВАМ: За да им олесни а НЕ да најдат излез од ситуацијата во која се наваѓаат.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Повеќето луѓе одат на психијатар или на психолог за да им олесни. ПОВТОРУВАМ: За да им олесни а НЕ да најдат излез од ситуацијата во која се наваѓаат.
2 пати имам идено консултативно на психијатар и еднаш на психолог, пред 5 год, заради лична загуба, и потсвесна траума што се трупала ради болеста на човекот, нејсе. Можам да кажам дека психијатар е вистинската работа и неопходна помош или совет. Психологот тогаш само ме дотепа, ми наби поголем страв
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.931
Повеќето луѓе одат на психијатар или на психолог за да им олесни. ПОВТОРУВАМ: За да им олесни а НЕ да најдат излез од ситуацијата во која се наваѓаат.
Мене секогаш ми вика кога имам дилема психологот, сам да си одлучам, таа не одлучува за мене. Големите одлуки не треба психолог да ти ги носи.
 
Член од
29 јуни 2021
Мислења
15
Поени од реакции
2
Zdravo decki.. Imam anksioznost I panicni napadi nemozam vo kola da se vozam nitu pak da vozam nemozam od doma da iskocam I slicni rab vekje 5 meseci sum vakov seto toa se sluci pred okolu God koga imav prvi napadi posle raskinuvanje na dolga vrska I ne znaev so se slucuva so mene no posle sfativ deka se napadi januari Feb. se zatvoriv celosno imam steganje vo Leva strana od glavata krckanje na vratot a dojde nekoj da mi zbori ili slicno odma osekjam deka kje poludam begam vo dr prostorija I slicno ne iskacam strav mi e ne se osekjam udobno piev dijzapam od 5mg no povekje ne ne sum se sovetuval so dok. bidejki nemozam da ja preminam kapijata od dvorot se mi e ne realno I slicno... dajte sovettttt
 

Kajgana Shop

На врв Bottom