Кајгана психолог

Дискусија во форумот 'Философија и психологија' започната од FLiX, 26 ноември 2008.

 1. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  1.743
  Допаѓања:
  1.290
  Na kratko kazano: Nesi go izgubil osetot tuku verojatno se koces sam sebe. Znaci cim ti dojde oduantre misla zapocni si maabet i ne se koci, bidi si spontan. (y).
   
  На Tocace му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Tocace

  Tocace

  Член од:
  26 април 2018
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  1
  Дечки од кој психијатар ќе можам да добијам добра когнитивна бихеворијална терапија?
   
 3. Hell Angel Ghost

  Hell Angel Ghost

  Член од:
  28 декември 2012
  Мислења:
  111
  Допаѓања:
  56
  Сам од таква ситуација нема да можеш да излезеш потруди се со истомисленик кој го преживеал таквиот пат да ти објасни најлесно како е да почнеш да функционираш јас 5 години бев у тотална депресија ги пробав сите можни антидепресиви ништо од тоа тоа е само мачкање очи вистинскиот лек е прави го она што те расположува прави среќен се друго е само глупост и не верувај ти си здрав прав и разумен искористи го твојот потенцијал за фини нешта а за женска и пичка народно кажано не се губат нерви потруди се да вратиш со иста мера и гледај го резултатот од твојот успех. поздрав и секое добро другарче
   
  На zombiesatemyneigbour, jakovdi и Govinda им се допаѓа ова.
 4. redfogv

  redfogv Царица

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  1.382
  Допаѓања:
  665
  Што правите кога тие што ве познаваат,ве игнорираат ?
  Вие внимателно ги слушате што кажуваат,а кога вие се обидувате да кажете нешто,тие не реагираат на тоа,ве игнорираат.
  Ај,нека каже некој како постапува во таква ситуација.
   
 5. annaja01

  annaja01

  Член од:
  29 октомври 2011
  Мислења:
  1.686
  Допаѓања:
  1.140
  Многу едноставно,ги ставам на игнор
   
 6. redfogv

  redfogv Царица

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  1.382
  Допаѓања:
  665
  Тоа не е решение ако се работи за личности со кои е важно и потребно да се контактира.
  Можно ли е да се најде начин за воспоставување комуникација ?
   
 7. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.483
  Допаѓања:
  8.009
  Дај пример кажи кои се тие личности па ќе ти кажат не е со сите исто
   
 8. redfogv

  redfogv Царица

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  1.382
  Допаѓања:
  665
  Личности кои се крвно поврзани и личности-колеги од факултет.
   
 9. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.483
  Допаѓања:
  8.009
  Кога некој те игнорира значи не сака да комуницира со тебе, и кога ти иницираш секој пат муабет средби итн само му го храниш егото да ти фукне уште една корпа или да те изигнорира пак, затоа тргни се од тие ликови и упознај нови што ќе те прифатат како своја и нема да ти се однесуваат вака. Исто така немој да бидеш замаратор ако си, можда си и затоа те одјебаваат, никој не сака напорни луѓе секој ден што замараат со искачања за кафиња, дружби, гледај тоа умерено.
   
 10. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  1.743
  Допаѓања:
  1.290
  Togaj se reagira adekvatno. I ti gi ignoriras niv. Koa nekoj ne te ebava 2 posto i ti prestanes da go ebavas 2 posto.
  Cim ne te ebava 2 posto toa znaci deka ne si vreden u negovijo eban zivot, sho znaci deka i on ne e vreden u tvojo zivot. Dakle zavrsti se fino lepo na druga strana i trosi go vnimanieto so tie sho te pocituvat.
   
 11. redfogv

  redfogv Царица

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  1.382
  Допаѓања:
  665
  Проблемот е што не можам да ги игнорирам.Потребна ми е комуникација со нив.
   
 12. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  1.743
  Допаѓања:
  1.290
  Problemo e toa sho nemas samopostovanje. Koa nekoj ne te ebava ne te moze da imas potreba od tie!
   
  На stratUs, Botko и redfogv им се допаѓа ова.
 13. Botko

  Botko

  Член од:
  6 мај 2018
  Мислења:
  208
  Допаѓања:
  269
  samo teraj napred prijatele so glavata gore!
   
 14. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  2.718
  Допаѓања:
  6.302
  Зошто упорно тврдоглаво се оставам самиот себеси да патам да се нервирам и јадосувам иако свесен дека ништо добро не правам за себе па ни за никој и упорно се вртам во истиот круг со месеци? Можно ли е бе толку да бидам одмаздољубив и мазохист бре проклет да бидам со овој карактер или маска или игра на его или што и да е веќе не знам.

  Реторички.
   
 15. Dumbledore

  Dumbledore Професор

  Член од:
  24 октомври 2013
  Мислења:
  5.389
  Допаѓања:
  4.885
  Карактерот го градиш целиот твој живот и со истиот си направил пробив во светот. Изречно сакаш победа, а притоа не знаеш/можеш да прифатиш пораз, зошто тогаш си се впуштил во таа игра? И дали мислиш дека ако се откажеш, егото ќе може да ти регенерира?.....Мислам дека ти треба добро размислување за алтернативниот пат. Ние историски влечеме инстинкти илјадници години и некогаш навистина е тешко истите да се победат. Егото е креација на нашиот ум која не тера да размуслуваме дека сме подобри од другите и дека сме нешто посебно на светов. Без таа креација, каде би биле ние на светот денес? На полињата, покрај реките, горе на дрвјата или можеби еволуцијата ќе ја скратела нашата гранка! Егото е нормална појава, но неговата експонираност мислам дека не е. Тебе ти треба време и простор самиот со себе за едно навистина добро размислување. А имаш и семејство и пријатели за второ мислење. :)
   

Сподели преку: