Кајгана психолог

Дискусија во форумот 'Философија и психологија' започната од FLiX, 26 ноември 2008.

 1. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.116
  Допаѓања:
  3.053
 2. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.727
  Допаѓања:
  15.198
  После јадење ти се приспива обично?
   
 3. The Vampire

  The Vampire

  Член од:
  15 март 2009
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  10
  Пааа не баш, рандом ме фаќа замор или дремка. А зошто?
   
 4. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.727
  Допаѓања:
  15.198
  Прати се - ако ти се приспива после јадење најчесто е инсулинска резистетност, која предизвикува депресија, апатија, анксиозност, замор, дроп на енергија итн.

  Повеќето го мешаат ова со замор, и дека им се спие, а е тотално различно.
   
 5. macko i

  macko i Локален шериф

  Член од:
  8 јуни 2011
  Мислења:
  2.247
  Допаѓања:
  1.123
  Незнам ме мачат мрачни соништа и доста глупости низ нив ко од едне во друг и цел сум не наспа немам концентрација едноставно не функционирам.
   
 6. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.727
  Допаѓања:
  15.198
  Читај постовите горе.
   
 7. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.419
  Горе доле и јас во последниов период имам често лоши соништа и се пробудувам неколку пати додека спијам за да ја сменам положбата на спиење. Пробај со медитација и јога помага. Исто слушнав дека чајот од маточина помага за поквалитетен сон, па вчера за прв пат се напив и можам да кажам дека за 40% имав подобро спиење од завчера. Но на крајот, до некаде квалитетот на сонот зависи и од тоа како живееме. Ако си постојано под стрес, со негативни мисли и често во нерасположение, тоа може да влијае врз квалитетот на сонот.
   
 8. alterego

  alterego

  Член од:
  3 февруари 2012
  Мислења:
  119
  Допаѓања:
  19
  Си ја отвори душичката :)
  --- Споено дупло мислење, 18 февруари 2018 ---
  Инаку јас кога сум на автобуска со многу луѓе, а фактички чекам сам, без друштво, ме фаќа преголема анксиозност, не можам да ги гледам луѓето, дишат, тегнат цигари, мислам стрес ми е тоа.
   
 9. alterego

  alterego

  Член од:
  3 февруари 2012
  Мислења:
  119
  Допаѓања:
  19
  Цела 2018 се осеќам како да ми оди надоле, од односи со родители, друштво и што уште не. Некој совет како да се излезе од магичниов круг?
   
 10. GreatUniter

  GreatUniter

  Член од:
  29 септември 2017
  Мислења:
  154
  Допаѓања:
  91
  Мора да има појдовна точка на тоа од каде потекнува анксиозноста, што допринело таа да се појави. Ако утврдиш од каде потекнува, полесно ќе се соочиш со „проблемот“ т.е. анксиозноста.
   
 11. Mario81

  Mario81

  Член од:
  23 февруари 2018
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  4
  A zosto pricinata ja baras vo navodna fizicka disfunkcionalnost.Da ne slucajno simptomite se od psiholoski karakter?
  I ako se registrrira insulinska rezistentnost da ne slucajno taa e posledica na edna dolgorocna psiholoska neramnoteza (anaksioznost)
  Barem poslednite 10 godini medicinata vo svetot konecno prifati deka se e psiho-soma.
  Koga nekoj nemoze da se spravi so aktuelnite predizvici
  umot cesto bara kvazi-resnie,,begstvo od realnosta,vo umisleni bolesti, kako samozastita i pokritije za vistinskite svoi slabosti.
   
  На The Vampire му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.727
  Допаѓања:
  15.198
  Затоа што ако нивото на гликоза во крв, како и инсулинот ти се нормални во грото од случаите психичата состојба осетно се подобрува, проверено кај многу луѓе + 30/40.

  Светот ништо не прифатил, напротив доказите не можат да бидат подалеку од тоа дека се е психа.
   
 13. Mario81

  Mario81

  Член од:
  23 февруари 2018
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  4
  Na umot sekogas mu treba nekakov dokaz,posebno koga infantilno i narcisoidno brani nekoj svoj apsoluten stav.
  Na samosvesta i e dovolen uvid i toa umot nitu nekogas ke go razbere nitu nekogas ke go svati.Umot e brilijantna masina ama so mnogu teski nedostatoci.
  Sto se odnesuva do prifakanjeto.Da prifatis nesto ili ne?
  Navleguvas vo vecniot spor pomegu racionalistite i iracionalistite, vo veruvanjeto ili vo razumot.
  Sporot navidum se uste trae,zosto na racionalistite konecno im stana jasno deka za da go prifatis razumot-racioto, znaci deka treba da veruvas vo nego.
  Znaci se vrativme na veruvanjeto.Taka e i vo ovj slucaj nekoj veruva ovde vo nesto i toa go izdiggnuva na stepen na apsolutnost barajki dokazi, a nitu eden dokaz nema da mu e dovolen.Pozdrav drugar.
   
 14. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.727
  Допаѓања:
  15.198
  Прво кажуваш дека било прифатено, а кога ти пратив видео со спротиставен став - нагло збориш за некаква нарцисодиност и слични тези, иако сам го наметна ставот за тоа дека медицината, наводоно конечно прифатила дека се е психолошки, да не се збуни нешто?

  Самосвеста или како сакаш кажи ја, е директно поврзана со физичката состојба на индивидуата. Постојат луѓе кои можат и покрај се да се изборат со одредени проблем дури и без промени на диета, и здрави навики, луѓе кои имаат силна самоконтрола и се стабилни - ама тие не се грото од луѓето - него се реткост. Многу е лесно секој сам да си провери со 2-3 дена проследени со тешки оброци и нездрава диета (да се интензивира потецијално постоечкиот проблем) во грото од случаите ќе падне во апатија и депресија за многу кратко време. Ова го гледам секојдневно и го тестирам кај многу луѓе со кои комуницирам, буквално до сега нема промашај - и според тоа, мојот став нема да се смени.....можеби ти си го видел спротивното, и тоа е ок ако работи за тебе.
   
 15. Mario81

  Mario81

  Член од:
  23 февруари 2018
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  4
  Taka e drugar, vo pravo si.Prosti na moite neuki zabeleski.Imaj ubav den.
   

Сподели преку: