Кајгана психолог

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Taka e drugar, vo pravo si.Prosti na moite neuki zabeleski.Imaj ubav den.
За човек кој ја открил тајната на психичкото здравје, многу лесно излага цинизмот од тебе, или јас погрешно ти го интерпретирав постот?
 
Член од
23 февруари 2018
Мислења
5
Поени од реакции
5
За човек кој ја открил тајната на психичкото здравје, многу лесно излага цинизмот од тебе, или јас погрешно ти го интерпретирав постот?
Drugar moj, nemase cinizam,iskreno_Ova sto go zapocnavme jas i ti kako diskusija bara mnogu prostor za pro i kontra stav,i vakva diskusija ne se vodi so prepiski, tuku vo ziva diskusija.Jas sakam da diskutiram so luge so svoi stavovi koi se dijametralno sprotivni od moite stavovi.
Moite kontra stavovi te molam ne gi svakaj licno kako atak na tebe i tvoeto poznavaje, tuku kao stavovi preku koi ke gi preispits svoite stavovi.Jas sekogas moite stavovi gi stavam na test vo diskusija so drugi luge.
Jas sum privrzanik na onoj poznat stav:
Ako ova sto go kazuvam i iznesuvam kako moj stav se kosi so tvoite ubeduvanja i soznanija, slobodno proglasi gi za apsolutna glupost i nema da se nalutam.
Zatoa i predhodno taka napisav deka si vo pravo i za istoto se izviniv.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Drugar moj, nemase cinizam,iskreno_Ova sto go zapocnavme jas i ti kako diskusija bara mnogu prostor za pro i kontra stav,i vakva diskusija ne se vodi so prepiski, tuku vo ziva diskusija.Jas sakam da diskutiram so luge so svoi stavovi koi se dijametralno sprotivni od moite stavovi.
Moite kontra stavovi te molam ne gi svakaj licno kako atak na tebe i tvoeto poznavaje, tuku kao stavovi preku koi ke gi preispits svoite stavovi.Jas sekogas moite stavovi gi stavam na test vo diskusija so drugi luge.
Jas sum privrzanik na onoj poznat stav:
Ako ova sto go kazuvam i iznesuvam kako moj stav se kosi so tvoite ubeduvanja i soznanija, slobodno proglasi gi za apsolutna glupost i nema da se nalutam.
Zatoa i predhodno taka napisav deka si vo pravo i za istoto se izviniv.
My bad онда, по форумиве многу цинизам и иронија има, па затоа те прашав.
 
Член од
12 март 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo ve molam za mislenje ili nekoj od iskustvo. Malata mi e 7god I pocnavme vo 1 odd. Vo skoloto mnogu me zboruva koga ke ja prasa nastavnickata koga saka odgovara koga ne....so decata istotaka....neznam sto uste da prezemam zavisna e od tel I laptop sega toa I e zabraneto
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Zdravo ve molam za mislenje ili nekoj od iskustvo. Malata mi e 7god I pocnavme vo 1 odd. Vo skoloto mnogu me zboruva koga ke ja prasa nastavnickata koga saka odgovara koga ne....so decata istotaka....neznam sto uste da prezemam zavisna e od tel I laptop sega toa I e zabraneto
Да пробаш на убав начин да ја распрашаш зошто е тоа така.
На пример да ја изнесеш на пица, палачинки, да и купиш нешто, да ја развеселиш и лукаво да дознаеш што е.
Можеби е моментална фаза, и девојчето само ќе се пушти, треба да испиташ како и е на училиште, дали ја малтретира некој, дали ја задеваат, можеби нема ништо, но треба да знаеш.
Да ја однесеш неколку пати на школо, па да ја вратиш, едноставно да и се доближиш на некој помирен и поненападен начин.
Исто и со забраната, нека биде полесна, не буквално да и забраниш, ама нека користи таблет малку, саат-два во денот
Има ли некој проблем околу говорот? Знае ли да зборува, буквите Л и Р ги вика ли?
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Zdravo ve molam za mislenje ili nekoj od iskustvo. Malata mi e 7god I pocnavme vo 1 odd. Vo skoloto mnogu me zboruva koga ke ja prasa nastavnickata koga saka odgovara koga ne....so decata istotaka....neznam sto uste da prezemam zavisna e od tel I laptop sega toa I e zabraneto
Лаптоп не `и давај да фаќа повеќе од 30 минути до 1 час и тоа само навечер откако ќе ги напише домашните.Мало дете е,да не ги расипе очите.Телефонот само за на школо да го носи.
Штом не комуницира многу,има нешто.
1.Ти и таткото ја запоставувате.Можеби не ви изгледа така,но веројатно е таа да го чувствува тоа.
2.Децата од школото ја малтретираат,а таа се плаши да каже.
3.Болест. Синдром ADD или ADHD (што е уште полошо).
Решение : Матичниот лекар на девојчето да ви даде упат за на психијатар или психолог.Мора да оди повеќе пати.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Лаптоп не `и давај да фаќа повеќе од 30 минути до 1 час и тоа само навечер откако ќе ги напише домашните.Мало дете е,да не ги расипе очите.Телефонот само за на школо да го носи.
Штом не комуницира многу,има нешто.
1.Ти и таткото ја запоставувате.Можеби не ви изгледа така,но веројатно е таа да го чувствува тоа.
2.Децата од школото ја малтретираат,а таа се плаши да каже.
3.Болест. Синдром ADD или ADHD (што е уште полошо).
Решение : Матичниот лекар на девојчето да ви даде упат за на психијатар или психолог.Мора да оди повеќе пати.
Брееееј, на психијатар го прати девојчето. Како бе вака пишувате се и сешто во вакви теми?
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Брееееј, на психијатар го прати девојчето. Како бе вака пишувате се и сешто во вакви теми?
Види,нешто има.Кај детето ќе се развие сериозен психолошки проблем ако не се реагира на време.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Види,нешто има.Кај детето ќе се развие сериозен психолошки проблем ако не се реагира на време.
Да, некомуникативноста во прво одделение во целосно нова средина, со нови деца и со целосно нов животен концепт е знак за сериозен психолошки проблем и потреба од психијатар :cenzura::cenzura::cenzura::tapp:



 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Да, некомуникативноста во прво одделение во целосно нова средина, со нови деца и со целосно нов животен концепт е знак за сериозен психолошки проблем и потреба од психијатар :cenzura::cenzura::cenzura::tapp:


Зезај се,но можно е. Јас знам лица кои уште од прво одделение имале потешкотии при комуницирање и подоцно станале психички нестабилни.
Ете,мало дете е,може да ја пратат кај детски психијатар или психолог,стручно лице кое полесно може да сфати дали девојчето е само исплашено од новата средина или има подлабок проблем.
 
Член од
15 март 2009
Мислења
68
Поени од реакции
15
Здраво на сите. Пијам неолексан веќе 40 дена и немам некои промени осетено. Почнав со 3х100мг дневно и така првите 20 дена, после земав од неолексан ср (попрактични ми беа) 2х150мг и ги пијам уште. Вчера пробав да ги прекинам и некако осетив вознемиреност и останати симптоми на анкс. Дали е само плацебо или бидејќи нагло прекинав? Сега пак продолжив да ги пијам, во план сум постепено да намалувам. Ваше мислење? Фала многу :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
https://bmcmedicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12916-017-0791-y

SMILES’ was a 12-week, parallel-group, single blind, randomised controlled trial of an adjunctive dietary intervention in the treatment of moderate to severe depression. The intervention consisted of seven individual nutritional consulting sessions delivered by a clinical dietician. The control condition comprised a social support protocol to the same visit schedule and length. Depression symptomatology was the primary endpoint, assessed using the Montgomery–Åsberg Depression Rating Scale (MADRS) at 12 weeks. Secondary outcomes included remission and change of symptoms, mood and anxiety. Analyses utilised a likelihood-based mixed-effects model repeated measures (MMRM) approach. The robustness of estimates was investigated through sensitivity analyses.
There were 31 in the diet support group and 25 in the social support control group who had complete data at 12 weeks. The dietary support group demonstrated significantly greater improvement between baseline and 12 weeks on the MADRS than the social support control group.

Ама диетата нема врска.... :icon_lol:
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Што би направиле вие за да докажете дека за нешто сте во право кога никој не ви верува ?
Што правите кога ве игнорираат ?
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Што би направиле вие за да докажете дека за нешто сте во право кога никој не ви верува ?
Што правите кога ве игнорираат ?
1. Ги оставам луѓето да мислат што сакаат.
2. Ги игнорирам и јас нив.
 
Член од
26 април 2018
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво дечки, имав еден тежок период, имав една девојка која додека бевме заедно западнав во депресија, не е толку битна девојката како девојка туку нејзиниот карактер ме доведе до таа состојба во збир со минатите искуства. Се чувствував дека нема муабет и дека ја сум кривиот за тој што нема муабет во нашата врска, и постојано го барав проблемот во мене, по некое време сфатив дека не сум јас кривиот, и сфатив дека не оди врската и раскинавме, ноо после депресијата дојде анксиозност. Барав долго време што е работата и на крајот по долго време гуглање најдов дека имам social anxiety односно многу добро се најдов во насловот "Talkative people with social anxiety". Сеуште се справувам со тоа. На почетокот на анксиозноста, не ми се испаѓаше од дома, ми беше страв да стапам во контакт со луѓе па дури и со најблиските, тие мисли ме обземаа, односно мислите, за што правам муабет, само ова ли ми е муабетот денеска, знам дека не е така и отсекогаш сум бил оној кој ги започнувал дискусиите, отсекогаш сум бил комуникативен, но успеав до негде да се исконтролирам со мислите и сега се однесувам оној истиот каков отсекогаш сум бил, но внатре во мозокот ми се сеуште присутни оние мисли. Како да изгубив осет кога е природно да правиш муабет а кога да ќутиш, еве ова ме мачи сега, макар што секогаш можам да започнам муабет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom