Кајгана психолог

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Вчера во мојот град загина 20 годишно момче во сообраќајна несреќа. Не го ни познавам , а се осеќам како некој да ми го искорнал срцето али пак некако сум жив. Го исплакав како роден брат. Одсекојпат сум грозно слаб на вакви работи , и никојпат неможам да си помогнам. Ги гледам луѓево како едноставно после ваков случај на пример продолжуваат како ништо да не се случило , за само бедни 20 минути , одат на кафе , се дружат , прават муабет за штикли и мобилни телефони , прават свадби додека некоја мајка дома е во најлоша можна состојба ...

Знам дека така и треба да биде, но јас неможам , сигурно имам некој емотивно психички проблем или каква и да има терминологија за него. Самата помисла дека дечкото нема никојпат да биде меѓу нас ме прави да осеќам кривица следниот пак кога ќе ставам леб во устата - а он неможе. Кога ќе пијам кафе - а он неможе. Кога мајками денес ќе зборува со мене , а неговата неможе.

Ќе ме боли душава одреден период ...

Градо беше ного празен другарче.. ние, како и голем процент, не излевааме. Никој не е имун на таква болка, од маленко до големо, познавал непознавал...
И нема тука совет шо помага, маабет шо знаа да утеше, мош некој така функционире ко го гледаш низ градо, не значи оти ич нее засегнан.
Јас сабота не одам на кафина, ного дуздисани се, или излевам по барове или не, ама чера ако не си видаах другаарто на едно кафе, незнам..

Teшко нетешко, ќе го изгураме некак ние, дома кај него шо ќе праат тие жални човеци..
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.622
Знам , у право си. Се испровоцирах повеќе за одредени личности за тва така напишах , сакаах да се издушам негде.
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
Ја чекам да заврши уште оваа недела па че се рајатисам.
 
Член од
9 мај 2013
Мислења
331
Поени од реакции
222
Вчера во мојот град загина 20 годишно момче во сообраќајна несреќа. Не го ни познавам , а се осеќам како некој да ми го искорнал срцето али пак некако сум жив. Го исплакав како роден брат. Одсекојпат сум грозно слаб на вакви работи , и никојпат неможам да си помогнам. Ги гледам луѓево како едноставно после ваков случај на пример продолжуваат како ништо да не се случило , за само бедни 20 минути , одат на кафе , се дружат , прават муабет за штикли и мобилни телефони , прават свадби додека некоја мајка дома е во најлоша можна состојба ...

Знам дека така и треба да биде, но јас неможам , сигурно имам некој емотивно психички проблем или каква и да има терминологија за него. Самата помисла дека дечкото нема никојпат да биде меѓу нас ме прави да осеќам кривица следниот пак кога ќе ставам леб во устата - а он неможе. Кога ќе пијам кафе - а он неможе. Кога мајками денес ќе зборува со мене , а неговата неможе.

Ќе ме боли душава одреден период ...
Помага ако мислиш вака: Тој е на подобро место од она во кое што сме ние. Тој е сега со Господ во неговото царство.
Мене пред 11 ми умре личност која премногу си ја сакав (veruval ili ne do den denesen mi fali) и кога ке ми е тешко размислувам на тој начин и ке ми помине тагата.
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Здраво на сите,ова поише не е и дека барам некој совет него чисто онака да се испукам али секое мислење е добредојдено.. Значи често ми се дешава блиски луѓе што ги глеам ко браќа/сестри да ме заебат. Видите вака у принцип сум не да се фалам ама кога сум другар сум другар до крај,спремен сум да умрам за личоста. Знам дека не е тоа во ред и се,ама превише сум емотивец,прифаќам се на срце а неќам така.. Кога ќе ми заврти грб некој и ќе ме повреди како све да ми се кине во душата. Пробувам да се сменам,не ми успева. Живеам сега настрана од Македонија,сам и тоа многу ми помага. Нова средина,нови луѓе но страв ми е утре ќе се зближам со некој и ајт пак у курац све. Знам дека не постои некој магичен совет или нешто што ќе ме смени,ама не знам колку треба да истрпам за да отерам све у курац. Тоа е тоа,многу сум глуп знам ама не сам сум си крив. Некад сакам да ме претепа некој можда памет ќе ми дојде. Немам доволно муда некад да прекратам,простувам све и свашта и самиот си го барам,идиот од човек. Ете тоа морав да се испукам некаде..
 
Член од
9 мај 2013
Мислења
331
Поени од реакции
222
Здраво на сите,ова поише не е и дека барам некој совет него чисто онака да се испукам али секое мислење е добредојдено.. Значи често ми се дешава блиски луѓе што ги глеам ко браќа/сестри да ме заебат. Видите вака у принцип сум не да се фалам ама кога сум другар сум другар до крај,спремен сум да умрам за личоста. Знам дека не е тоа во ред и се,ама превише сум емотивец,прифаќам се на срце а неќам така.. Кога ќе ми заврти грб некој и ќе ме повреди како све да ми се кине во душата. Пробувам да се сменам,не ми успева. Живеам сега настрана од Македонија,сам и тоа многу ми помага. Нова средина,нови луѓе но страв ми е утре ќе се зближам со некој и ајт пак у курац све. Знам дека не постои некој магичен совет или нешто што ќе ме смени,ама не знам колку треба да истрпам за да отерам све у курац. Тоа е тоа,многу сум глуп знам ама не сам сум си крив. Некад сакам да ме претепа некој можда памет ќе ми дојде. Немам доволно муда некад да прекратам,простувам све и свашта и самиот си го барам,идиот од човек. Ете тоа морав да се испукам некаде..
Те сваќам како ти е. Едно време и јас функционирав така. Сакав на секој човек да му помогнам, но сите ме зафркнуваа и кога на мене ке ми требаше помош НИКОЈ не ми помагаше. Вака функционирав до пред неколку години. Сега откако сватив со какви лоши луѓе си имам работа не рецкам повеќе никој, нити пак се трудам да му помогнам на некому.
Ти можеби со годините ќе се смениш како што јас се сменив, ако не се смениш би требало, бидејки има полно луѓе кои не ја заслужуваат твојата помош и колку си со нив подобар толку тие ке бидат полоши со тебе.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Здраво на сите,ова поише не е и дека барам некој совет него чисто онака да се испукам али секое мислење е добредојдено.. Значи често ми се дешава блиски луѓе што ги глеам ко браќа/сестри да ме заебат. Видите вака у принцип сум не да се фалам ама кога сум другар сум другар до крај,спремен сум да умрам за личоста. Знам дека не е тоа во ред и се,ама превише сум емотивец,прифаќам се на срце а неќам така.. Кога ќе ми заврти грб некој и ќе ме повреди како све да ми се кине во душата. Пробувам да се сменам,не ми успева. Живеам сега настрана од Македонија,сам и тоа многу ми помага. Нова средина,нови луѓе но страв ми е утре ќе се зближам со некој и ајт пак у курац све. Знам дека не постои некој магичен совет или нешто што ќе ме смени,ама не знам колку треба да истрпам за да отерам све у курац. Тоа е тоа,многу сум глуп знам ама не сам сум си крив. Некад сакам да ме претепа некој можда памет ќе ми дојде. Немам доволно муда некад да прекратам,простувам све и свашта и самиот си го барам,идиот од човек. Ете тоа морав да се испукам некаде..


Ако не е тајна колку години имаш?И научи се да не очекуваш од лугето премногу.Колку повеке очекуваш толку повеке ке се разочараш.Тоа е прво правило.Денес лугето се многу себични...Добредојде во суровиот свет...Oд сега па понатаму гледај тебе да ти е добро а другите секогаш ги ставај во друг план...Знаеш зошто?Затоа што ти очекуваш да ти кажат Фала а тоа нема да се случи а ти уште повеке ке бидеш тажен,разочаран...Дружи се со оние кои сметаш дека го заслужуваат тоа...Макар да е еден пријател,вистински да е...И не треба да бидеш емотивец,да ставаш се при срце...Тоа гледаш дека ти влијае многу.Промени го за почеток тоа кај тебе...Тешко ке биде но вреди да се потрудиш.

Се надевам дека барем ке примениш нешто.Биди поздравен.
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Ако не е тајна колку години имаш?И научи се да не очекуваш од лугето премногу.Колку повеке очекуваш толку повеке ке се разочараш.Тоа е прво правило.Денес лугето се многу себични...Добредојде во суровиот свет...Oд сега па понатаму гледај тебе да ти е добро а другите секогаш ги ставај во друг план...Знаеш зошто?Затоа што ти очекуваш да ти кажат Фала а тоа нема да се случи а ти уште повеке ке бидеш тажен,разочаран...Дружи се со оние кои сметаш дека го заслужуваат тоа...Макар да е еден пријател,вистински да е...И не треба да бидеш емотивец,да ставаш се при срце...Тоа гледаш дека ти влијае многу.Промени го за почеток тоа кај тебе...Тешко ке биде но вреди да се потрудиш.

Се надевам дека барем ке примениш нешто.Биди поздравен.


19 имам :) Имаш право за се што ми кажа. Имам преголеми очекувања за луѓе за кои би дал и живот ама тоа е,не ме тера никој. Благодарам што се потруди a и членот над тебе,oстанатото е мое :)
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Здраво на сите,ова поише не е и дека барам некој совет него чисто онака да се испукам али секое мислење е добредојдено.. Значи често ми се дешава блиски луѓе што ги глеам ко браќа/сестри да ме заебат. Видите вака у принцип сум не да се фалам ама кога сум другар сум другар до крај,спремен сум да умрам за личоста. Знам дека не е тоа во ред и се,ама превише сум емотивец,прифаќам се на срце а неќам така.. Кога ќе ми заврти грб некој и ќе ме повреди како све да ми се кине во душата. Пробувам да се сменам,не ми успева. Живеам сега настрана од Македонија,сам и тоа многу ми помага. Нова средина,нови луѓе но страв ми е утре ќе се зближам со некој и ајт пак у курац све. Знам дека не постои некој магичен совет или нешто што ќе ме смени,ама не знам колку треба да истрпам за да отерам све у курац. Тоа е тоа,многу сум глуп знам ама не сам сум си крив. Некад сакам да ме претепа некој можда памет ќе ми дојде. Немам доволно муда некад да прекратам,простувам све и свашта и самиот си го барам,идиот од човек. Ете тоа морав да се испукам некаде..

Мене верувај ми.
--- надополнето: 23 јуни 2013 во 01:19 ---
Те сваќам како ти е. Едно време и јас функционирав така. Сакав на секој човек да му помогнам, но сите ме зафркнуваа и кога на мене ке ми требаше помош НИКОЈ не ми помагаше. Вака функционирав до пред неколку години. Сега откако сватив со какви лоши луѓе си имам работа не рецкам повеќе никој, нити пак се трудам да му помогнам на некому.
Ти можеби со годините ќе се смениш како што јас се сменив, ако не се смениш би требало, бидејки има полно луѓе кои не ја заслужуваат твојата помош и колку си со нив подобар толку тие ке бидат полоши со тебе.

Не Не Не Не НЕ!!!!

Продолжи!!!

Мора да има ПРИМЕР!!

Не смееме да се откажеме од човечното во себе без разлика на се.
 
Член од
9 мај 2013
Мислења
331
Поени од реакции
222
Мене верувај ми.
--- надополнето: 23 јуни 2013 во 01:19 ---



Не Не Не Не НЕ!!!!

Продолжи!!!

Мора да има ПРИМЕР!!

Не смееме да се откажеме од човечното во себе без разлика на се.
Јас за жал се откажав. После тоа што го преживеав неможам повеќе да му помагам на секому. Сега првин добро ќе го запознаам човекот па тек потоа ќе му помогнам ако заслужил.
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Тогаш цел труд и нерви ти се џабе и едноставно ги напушташѓ принципите??

Немој??

Помагај ти пак, јас побарав да ми веруваш а и можеби јас ќе ти помогнам, ти само не ја отфрлај човечноста во себе тоа е како да си во град ама без цигари(човечноста вистинска напати е горка малкумина знаат а и хуманоста-тоа не знат оние кои се родени без грам човечност) а ти се пуши цигара ти се плаче-ете таа состојба е токму таква затоа запали цигара(како човек) и продолжи, издржа досега, можеш и повеќе ти.,..да можеш и мораш повеќе ако си човечко битие.
--- надополнето: 23 јуни 2013 во 02:05 ---
Фала ти,знаев дека ќе има некој хаха :)
Јас не се шалев ниту 0.01%.
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Тогаш цел труд и нерви ти се џабе и едноставно ги напушташѓ принципите??

Немој??

Помагај ти пак, јас побарав да ми веруваш а и можеби јас ќе ти помогнам, ти само не ја отфрлај човечноста во себе тоа е како да си во град ама без цигари(човечноста вистинска напати е горка малкумина знаат а и хуманоста-тоа не знат оние кои се родени без грам човечност) а ти се пуши цигара ти се плаче-ете таа состојба е токму таква затоа запали цигара(како човек) и продолжи, издржа досега, можеш и повеќе ти.,..да можеш и мораш повеќе ако си човечко битие.
--- надополнето: 23 јуни 2013 во 02:05 ---


Јас не се шалев ниту 0.01%.


Не знам дали се однесуваше ова на мене или на членот погоре али еве ќе си кажам и ја.
Види вака значи ти алудираш да помагаш(ме) без разлика на никаков feedback? Јас не барам од луѓето пари да ми даваат или нешто едно ебено фала би завршило голема работа. Значи според тебе треба да идеме напред и да викаме ај нема врска што си играат со мене играчки луѓето јас уште ќе бидам Мајка Тереза? Колку би сакал само да сум еден од тие шо ги викаш "без грам човечност" и да не се замарам за ништо,да сум егоист пошо реално гледано вака ништо не добивам освен нервози.
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Значи според тебе треба да идеме напред и да викаме ај нема врска што си играат со мене играчки луѓето јас уште ќе бидам Мајка Тереза?
Не мислев да бидеш наивен или глуп(Мајка Тереза пренесе многу важна порака на човештвото, Ганди исто Лутер Кинг... овие не ги спомнав дека се глупи туку дека пренеле порака и поука дека се може кога се сака:) ), Така да Ако престанеш ти, ако Ексклузив престане...и другите лошо ќе да е.

Мислам конкретно да работиш да креираш и имаш удел во БДП но и да бидеш корисен за заедницата ако треба преку волонтирање, крводарителство, коскена срж.

треба ПРИМЕРИ.

Мислев на тоа и затоа НЕ СЕ ОТКАЖУВАЈТЕ.

Е сега


Колку би сакал само да сум еден од тие шо ги викаш "без грам човечност" и да не се замарам за ништо,да сум егоист пошо реално гледано вака ништо не добивам освен нервози.
Повторно верувај ми.

Можам да те направам и таков, ама така повеќе ќе се нервираш- навистина ти велам ќе згазиш еден човек, друг, потоа двајца се додека не посакаш повеќе..и повеќе и ќе уживаш во тоа, судот твој ќе биде поправеден и од Божјиот СТРАШНИОТ СУД, твојот суд ќе биде апсолут и делата, ништо друго, правило, норма, обичај или било што се смета за ирелевантно, непрактично,очајно ништожно, мизерно... и човечко.
 
F

FARANG

Гостин
Здраво на сите,ова поише не е и дека барам некој совет него чисто онака да се испукам али секое мислење е добредојдено.. Значи често ми се дешава блиски луѓе што ги глеам ко браќа/сестри да ме заебат. Видите вака у принцип сум не да се фалам ама кога сум другар сум другар до крај,спремен сум да умрам за личоста. Знам дека не е тоа во ред и се,ама превише сум емотивец,прифаќам се на срце а неќам така.. Кога ќе ми заврти грб некој и ќе ме повреди како све да ми се кине во душата. Пробувам да се сменам,не ми успева. Живеам сега настрана од Македонија,сам и тоа многу ми помага. Нова средина,нови луѓе но страв ми е утре ќе се зближам со некој и ајт пак у курац све. Знам дека не постои некој магичен совет или нешто што ќе ме смени,ама не знам колку треба да истрпам за да отерам све у курац. Тоа е тоа,многу сум глуп знам ама не сам сум си крив. Некад сакам да ме претепа некој можда памет ќе ми дојде. Немам доволно муда некад да прекратам,простувам све и свашта и самиот си го барам,идиот од човек. Ете тоа морав да се испукам некаде..


Изгради ѕид... За почеток престани да кукаш и да мислиш на другите. Сам дојде на овој свет и сам ќе си одиш. Надвор од најблиската фамилија на никој премногу не му е гајле за тебе. Искористи го тоа што си надвор да се пронајдеш и да се фокусираш на себе. Биди посебичен. Најпознатата изрека од Wall St е Greed is good и да знаеш баш така е. Стани маж.
--- надополнето: 24 јуни 2013 во 07:54 ---
19 имам :) Имаш право за се што ми кажа. Имам преголеми очекувања за луѓе за кои би дал и живот ама тоа е,не ме тера никој. Благодарам што се потруди a и членот над тебе,oстанатото е мое :)



Ако разбираш англиски, најди ги зборовите, ислушај и разбери ја... Никој за тебе нема да умре, што па ти да мора крст да носиш за другите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom