Кајгана миленичиња

Член од
9 ноември 2005
Мислења
170
Поени од реакции
3
Јас имам куче и морско прасе.Кучето се вика Роки,кинески кралски пекинезер,стар е веќе седум години и многу ми се прави мудар кога сакам да си играм со него и да го гњавам.Однадвор личи на некој си воен ветеран бидејќи куца зошто го удри кола и за малку ќе останеше без нога.Пред еден месец го нападнале кучиња скитници и така тој си доби уште една прописна лузна на долниот дел од стомакот и на вратот.Мора да се напомене дека на главата има солидна вдлабнатина која ја доби како мал додека го шетав покрај плажа и му се доближи на еден лебед.Лебедов нешто се изнервира и го стресе на Роки по глава толку силно што беше во несвест се дури го однесов во ветеринарна станица.Исто така е многу важно да се напомене дека два пати го има удрено струја,еднаш дома дури ја гризеше жицата од фенот а другиот пат на улица кога сакаше да моча на една влажна бандера на која имаше голи жици.Но и покрај се е добра душа и мој многу добар пријател.
Другиот мој миленик е морско прасе кое го добив како подарок од една пријателка.Се вика Курле,и многу е весел(требаше да го викам Радован)
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Дали имате домашно милениче?

Ок, не знаев каде да ја отворам темава па тука ми се виде дека е најдобро.
Вака...
Денес си купив хрчак,
и не знам како да го чувам.
Има некој хрчак за да ми каже со што да го ранам, колку пати дневно, колку количински...
Се што знаете за овие животинки да ми кажете.

Благодарам.

П.с Глувчето се вика Мици, по doti4nata :kez:
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Имав пред едно 3-4 години хрчаци, имав 2, едниот го убив :( и другиот од тага умре, и после купив уште 2 исто машки и женски па се родија уште 9 малечки... и мајката умре на вториот пораѓај, а останативе ги шитнав и сеа немам ништо...

Инаку ќе си ги бутнеш у аквариум, ќе идеш у таа продавницата кај што си го купила хрчакот, ќе си купиш подлога т.е. како се викаа тие хрчките кај што седат у аквариумот, ќе купиш една цуцла (специјална цуцла од која што пијат вода, и не мисли дека хрчките не пијат вода, пијат). И нормално храна ќе им купиш...

И нема што тука хранење, земаш оставаш храната у аквариум кога ќе му се јаде ќе си јаде, кога ќе му се пие вода ќе пие, а може и млеко да му даваш....

И купи му онаа вртелешка, ќе влезе у неа, и ќе трча... мускули ќе развива. :) :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.168
Поени од реакции
34.279
Бескорисни мали животињчиња кои џабе трошат кислород.
Инаку, не можам да ти помогнам.

Јас само знам да ги убивам, не да ги чувам.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Ааааа да и кога ќе осетиш дека аквариумот му е никаков (смрди), ќе земеш ќе истуриш тие шупенките (на кои што хрчакот живее), и идеш у ВЦ миеш аквариумот и пак нови шупенки ставаш... :) :)

Од прилика на 2 недели чисти му го аквариумот.

Више ветеринар почнав да изигравам. :) :)
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
awe ja imav hrcak 3godini go cuvav i ni ednas ne piese voda i niso ne mu falese...baska bibe ja znam kje go natovi so voda i odma kje rikne jadnoto...inace biljano moes da kupis hrana i plus da mu daas zelencuci i takvi stvari...i vrteleska moes da mu zemes ali pogolem akvarium ti treba za toa(mojot kje ti go dam :) )...ja na moeto zlatno malo mu praev kukicki od lego...mi fali :(
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Абе doti4nata нема везе пиел вода не пиел, али важно пијат и вода (пошо некои викаат хрчките не пиеле вода), ќе идеш у тоа продавницата и ќе речеш „дајте ми цуцла за вода за хрчките” и ќе ти ја извади се лепи на аквариумот и си цуцаат... :)
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Рани го со хормонски апчиња, стаорец ќе стане.

Давај му да пие ракија.

И чувај го во тенџере на шпорет, на готовс.

Печен хрчак рулз!
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Абе хрчкиве коа умираат најинтересни се, цели се здрвени... башка моеш и за украс да си го стаиш. :pos:
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
vodkamixx напиша:
Абе хрчкиве коа умираат најинтересни се, цели се здрвени... башка моеш и за украс да си го стаиш. :pos:
Моеш да го фатиш за опаш и да си го мафташ наоколу.. и да и го фрлиш на некоја женска у скут.

Онака, маче, глеј, глушец

;))))))))
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Абе си купив аквариум и храна и такви резанки како и да се викаат.
Моментално спие.
Бај д веј,
цел ден спие
ќе се разбуди на 2-3 мин и пак паѓа у кома
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
ThA-BiTcH напиша:
Абе си купив аквариум и храна и такви резанки како и да се викаат.
Моментално спие.
Бај д веј,
цел ден спие
ќе се разбуди на 2-3 мин и пак паѓа у кома
da ne mu daaash nekoi drogi po greshka :))))))
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Не бе уживај, ќе се разбуди, нека одмори малце... чекај дур се навикне на тебе, сеа на странец му личиш... кога ќе се разбуди, дружи го малце.... али не да го гњавиш на секој 5 минути. :) :)
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
vodkamixx напиша:
Не бе уживај, ќе се разбуди, нека одмори малце... чекај дур се навикне на тебе, сеа на странец му личиш... кога ќе се разбуди, дружи го малце.... али не да го гњавиш на секој 5 минути. :) :)
фала
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Да бич.. вака.. и јас иам 2 хрчаци, ама во два различни аквариуми ги чувам зш едното е поголемо и мојт да го нападнит и изејт помалото. Не е воопшто смешно, сум присуствувала на такво нешо во една продавница и беше грозно :( е вака сеа.. ќе ојш во некоја продавница за животни и ќе побараш пилевина. Обично е прилично скапа, а е во мали количини, барем овдека е така. Мојш да ојш и кај некој дрвар, столар, и да му побараш пилевина, ќе ти дајт без пари во ќесе зш него не му е потребна. Е сега за храната. Купи храна за хрчаци и давај му по една полна рака дневно, а ако му даваш зеленчук (морков, зелка, патлиџан, а јадет и јаболко) мојш да му даваш од сувата храна и поретко. Пилевината менви ја ко ќе почувствуваш миризба, ако не го напрајш то, хм.. нема да е пријатно во собата :) Вода немораш да му даваш ако му даваш повеќе зеленчук, доволна му е водата во него. После незнам шо да ти кажам.. хрчациве живеет максимум 3 години, па не се чуди ако ти умрит и порано.. многу скокет, пази, внатре мојш да стајш од оние тркалцана за вртење, ама мојт да се качит на него и да избегат (брзи се). Верви од лично искуство ти го кажвам ова :) и то е то.. друго ак те интересират кажи :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom