Кајгана миленичиња

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
jas sum vo nashava familija najgolem ljubitel na zivotni opshto...obozavam se zivo i divo osven insekti i vlecugi...imam cuvano se i seshto doma, i sekogash zavrshuvaat prikaznite tragicno i od lani odluciv poveke da ne cuvam nishto doma za koe se privrzuvam maksimalno i da si go svakam toa kako del od familija i koga ke se sluci neshto da ne spijam nejadam i da placam kako nikogash porano vo zivot...imav dve sijamci macinja tri godini gi cuvav...i se sluci neshto shto ne se nadevav...komshijata gi otrul od cista mira...nemame zakoni inace ke go tuzev gi gledav kako moi deca...mi bea soncenece i mesecinka doma...sekogash me raspolozuvaa me cuvstvuvaa vo sekoj moment dali sum srekna ili tazna i pravea gluposti sekakvi, no se sluci shto se sluci i poveke ne razgovaram so toj koshija nitu pak imam namera ...se rastazuvam na samata pomisla na toa utro...uzas...pred niv go imav najpametnoto kuce na svetot irski seter go vikav arnibald ili arni....e toa kuce shto ima napraveno za mene jas bev ne iznenadena zaprepastena...dresirano beshe, go cuvav mu pravev rodendeni obozavashe cokolado mrazeshe cigari...ludnica beshe...no pocina...nitu jas nitu veterinarot neznaeshe shto bidna za eden mesec...mi beshe drugar 6 godini...e neznam mislam deka vo najgolema depresija sum bila vo toj period vo zivotot vo tie momenti...zatoa poveke ne bi sakala da go pocuvstvuvam toa...inaku imam cuvano vo mojot zivot macina 4, kucinja 3, imav morsko eze, imav morsko prase, ribi, papagali, kanarinci,beli gluvzinja, zajacinja, ververicka, i mojot favorit arara papagal ARA koj go dobiv poklon od tatko mi za 5 god. rodenden koj isto taka pocina od cudna bolest posle 4 godini...tolku imaat poznavanje nashite veterinari zanikade se...ne im veruvam dva procenta...nemaat vrska i samo ispituvaat...neznaat ni shto e ni kako e..ni sovet da ti dadat nitu terapija...a kojznae so kakvi vakcini gi vakciniraat...cudo nevideno gi mrazam...
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Dimitarc напиша:
дај слика од животното твое! И туширај го!
1. ме мрзи..
2. ја не се туширам, животињата ќе ја туширам..
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
дај му на брат ти да ја тушира! И ти треба малце да се средиш.....донеси ја некад да ја шетаме!
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
epa imav :(:( newfoundler umre pred da otidam za amerika najubavoto kuche koj ima shetano u park mi go znae kucheto crno golemo ogromno mi beshe kako brat koa umre ... umre mozebi i eden del u mene ozbilno mnogu privrzan za nego
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
МаРиНа`Ох напиша:
јас сакам да си зеам некое убо, големо куче како на пример златен ротривер ама свесна сум дека неам услови во стан..
под хитно а си земеш такво, многу убаво куче е, и ја сум у стан па си чувам куче (имам слика у галеријата ставено) нешто пародија на лабрадор и златен ретривер е :)))) ама го сакам највеќе на свет, многу ми е жал што неможам да ги приберам кучињата од улица
 
Член од
26 мај 2005
Мислења
288
Поени од реакции
4
Allita напиша:
jas sum vo nashava familija najgolem ljubitel na zivotni opshto...obozavam se zivo i divo osven insekti i vlecugi...imam cuvano se i seshto doma, i sekogash zavrshuvaat prikaznite tragicno
Allita напиша:
pred niv go imav najpametnoto kuce na svetot irski seter go vikav arnibald ili arni....e toa kuce shto ima napraveno za mene jas bev ne iznenadena zaprepastena...dresirano beshe, go cuvav mu pravev rodendeni obozavashe cokolado mrazeshe cigari...ludnica beshe...no pocina...nitu jas nitu veterinarot neznaeshe shto bidna za eden mesec...
Allita напиша:
i mojot favorit arara papagal ARA koj go dobiv poklon od tatko mi za 5 god. rodenden koj isto taka pocina od cudna bolest posle 4 godini...tolku imaat poznavanje nashite veterinari zanikade se...ne im veruvam dva procenta...nemaat vrska i samo ispituvaat...neznaat ni shto e ni kako e..ni sovet da ti dadat nitu terapija...a kojznae so kakvi vakcini gi vakciniraat...cudo nevideno gi mrazam...
Драга аллита, ако сакаш некое животинче да те надживее , ќе си купиш ној , кој живее 80 години , или пак желка од Галапагос што сигурно и твоите внуци (се надевам некој од нив и ветеринар) ќе продолжат да ја чуваат. Кога земате домашен миленик прво прашајте колку живеат, на кој болести се подложни, што им годи (обожуваат кучињата чоколадо , ама ич не им годи, дури и им штети). Кога тоа ќе го сватиш , многу полесно ќе ги преболуваш оние кои ги нема.
А она за ветеринарите, не е фер да се генерализира ( најблаго што можам да кажам е -не е фер). И во твојата професија сигурно има непрофесионалци, (не знам на која возраст и каде низ светов си), сигурно има и личности кои позитивно отскокнуваат од нивото на знаење. Можеш и понатаму да мрзиш Ветеринари ( што не биле маѓионичари), да мразиш Евреи (заради Исус и сл), да мразиш таксисти, се додека не ти се исполни листата до крај со групи на луѓе чии претставници нешто на Аллита и/ или некој близок нејзин и згрешиле. Ама се додека не си реална ќе има омраза, лутина бес и гнев у твојте писанија.
Толку
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Најпаметниот ирски сетер кој воопшто некогаш живеел го имав јас, а драга Алита, десертфокс ми помогна со него, кога беше болен, а не толку стар, само 8 ипол годиони. Сам го закопав, а десерфокс ми помогна да го успијам. На раце ми умре. Не генерализирај за ветеринарите. те молам.
Инаку, како што ти се кажа, можеш список да наоравиш, ама послем може и на едно чудно место да го ставиш. Се зависи од перспективата. Има идиоти, не професии, има паметни и добри луѓе, не професии, има лоши луѓе, а не професии.

Capisce?!!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Иначе хрчаци и такви глупости ич не признавам.
Како може некој да има хрчак за милениче?

Мое мислење е дека таквите животињеци џабе трошат кислород..
Не дека би ги требел, ама никогаш не би имал хрчак за „миленик”.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Имам чувано повеќе мачиња и едно куче. Ништо немам сега, и нема повеќе да имам од истите причини што ги наведовте погоре ... срце немам да изгубам уште едно животинче, а толку многу ги сакам ...



Ах колку водка е препиена за ова златново:(
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Чував канаринец едно време. Максимално глупи птици бре. Само јаде, сере и пее по цел ден. Мајка ми ги обожаваше, и се отепа од плачење кога комшиската мачка го изеде, ама не остана неодмазден во секој случај.

После чував папагали, два. Првиот ми беше ептен другарче, цело време беше надвор од кафез, се шеташе со мене низ куќа и ми праеше и муабет, онака со цврцорење. Брат ми случајно оставил врата од тераса отворена и летна некаде и не се врати. Е за него жалев.

Вториот папагал, т.е. папагалка, беше жива лошотија, само се караше и ме касаше, а јас идев во искушение супа да ја праам. И таа не преживеа многу, сирота, се разболе од нешто и умре за два дена. Ама за неа не бев толку приврзан како за тоа првото, па не ја ни жалев толку.
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Jas imam macka koja za zal uste e ziva. Mnogu e losa, diva i grebe. Stara e 5 godini, niti se razbolela, nisto. Sakam da izbega zasto mi e zal da umre a sakam kuce ili drugo rasno mace, a ne kontejnerka kao mojava
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Ах колку водка е препиена за ова златново:([/quote]

Zasto?????
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
noodle напиша:
Ах колку водка е препиена за ова златново:(
Zasto?????
Ја пуштив во двор да потрчка, и некако избегала ... незнам што после ... најверојатно ја земал некој, дека не верувам да се изгубила ... женка беше и најмило нешто на свет!:(
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
desertfox напиша:
Драга аллита, ако сакаш некое животинче да те надживее , ќе си купиш ној , кој живее 80 години , или пак желка од Галапагос што сигурно и твоите внуци (се надевам некој од нив и ветеринар) ќе продолжат да ја чуваат. Кога земате домашен миленик прво прашајте колку живеат, на кој болести се подложни, што им годи (обожуваат кучињата чоколадо , ама ич не им годи, дури и им штети). Кога тоа ќе го сватиш , многу полесно ќе ги преболуваш оние кои ги нема.
А она за ветеринарите, не е фер да се генерализира ( најблаго што можам да кажам е -не е фер). И во твојата професија сигурно има непрофесионалци, (не знам на која возраст и каде низ светов си), сигурно има и личности кои позитивно отскокнуваат од нивото на знаење. Можеш и понатаму да мрзиш Ветеринари ( што не биле маѓионичари), да мразиш Евреи (заради Исус и сл), да мразиш таксисти, се додека не ти се исполни листата до крај со групи на луѓе чии претставници нешто на Аллита и/ или некој близок нејзин и згрешиле. Ама се додека не си реална ќе има омраза, лутина бес и гнев у твојте писанија.
Толку
fala na sovetot nemam kaj da go cuvam...ke si kupev da imav :pos:
ne mojata lutina i bes e od sosema opravdana pricina....toa kaj nasive veterinari barem vo nashiov grad e cist amaterizam...i imam pravo da ne gi sakam bidejki znam kako vo srbija gi tintraat i razlikata od tuka e kako od tuka do amerika, barem ovde ne ti obrnuvaat vnimanie nikakvo kako da se raboti kako za nekoj predmet ne za zivo suvshtestvo, a da ti dadat soovet shto mu godi i sl. nema shansi...edniot mi vikashe e shto placesh ke si kupish novo...drugiot ne se sekiraj nishto ne mi e ke mu dadam edni piluli ke mu gi meshash so jadenje i ke mu pomine...a kojznae od veterinarive operacija na bilo koj organ na milenice da napravi...ma ne se zamaraat...nema vrska aj...btw jas cokolado ne mu dadav za rucek...dreserot go najde toa kako alternativa da go nauci na mnogu raboti...mu davashe edna kocka cokolado vo nedelata ako napraveshe se kako shto treba...a jas morashe da se krijam od nego ako jadev cokolado...bidejki ke sednashe i ke me moleshe da mu dadam...toa mu beshe nagradata za uspehot koj go postignal...

Garfield напиша:
Најпаметниот ирски сетер кој воопшто некогаш живеел го имав јас, а драга Алита, десертфокс ми помогна со него, кога беше болен, а не толку стар, само 8 ипол годиони. Сам го закопав, а десерфокс ми помогна да го успијам. На раце ми умре. Не генерализирај за ветеринарите. те молам.
Инаку, како што ти се кажа, можеш список да наоравиш, ама послем може и на едно чудно место да го ставиш. Се зависи од перспективата. Има идиоти, не професии, има паметни и добри луѓе, не професии, има лоши луѓе, а не професии.
Capisce?!!

jas mislam deka irskite seteri vo globala se najpametni kucinja...i se privrzuvaat za gazdite i ne priznavaat drug nikoj pa majka jana da e...
i mene mi umre na race i go zakopav....:( samo ne go uspija, ne ni mi kazaa deka nemora da se maci mesec dena....aj ne generaliziram...taka mi se pogodilo...jas taka u bes gi kazav tie raboti...ama sepak ne gi sakam tukashnive... ne sakam da pominuvam niz tie raboti povtorno...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom