(Кајгана избира) Најдобри серии на сите времиња

Статус
Затворена за нови мислења.

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Глупа ви е идејата со исфрлање на ситкоми, ама вие си знаете :')
Прогласете си ги уште од сеа таму Гот и Лост за победници и ич да не губиме време со бодовиве и гласањево, шокур, ситкоми исфрлете, анимирани исфрлете, ама антологиски оставете пошто како тоа БлекМирор да биде изоставен од ваква престижна листа.
Тоа што една од целта на темиве е луѓе да вадат идеи и предлози што да гледаат, а 90% бараат ситкоми и нешто лабаво за опуштање тоа нема врска, битно на овие тука што си играат Евровизија да не им се наруши комодитетот пошто не можат да изберат дали да даат 12 поени на омилената драма или на омилениот ситком.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Јас исфрлив некои од моите топ 10 серии, мислејќи дека предлозите не смеат да се повторуваат, гледам дека тоа сепак не е правило.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
12 - Anne with an E
10 - The man in the high castle
8 - Game of Thrones
7 - The Haunting of Hillhouse
6 - The Umbrella Academy
5 - The Witcher
4 - Sex Education
3 - Outlander
2 - Chernobyl
1 - Vikings

Dark
BoJack Horseman
Deadly Class
Derry Girls
Sense8
ERASED
Good Omens
His Dark Materials
Carnival Row
Money Heist
 
Последно уредено:
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Јас ќе гласам со ситкоми, поинтересно е мислам да има различни жанрови. Моите гласови:

12 - Lost
10 - Black Mirror
8 - The Simpsons
7 - The Twilight Zone (1959)
6 - Chernobyl
5 - Dark
4 - The Big Bang Theory
3 - Allo Allo
2 - Friends
1 - Gotham

Бонус:
Lucifer
Monk
Nash Bridges
How I Met Your Mother
Beverly Hills 90210
Only Fools and Horses
South Park
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
Абе луѓе, читајте го воведниот пост па после пишувајте. Ко оние што читаат сензационалистички наслови на статии од третокласни портали сте. Во насловот пишува: Цеца стана мајка повторно, а во статијата детално образложено дека снимала спот, па во него држела дете, а одоздола и коментираат: нека и е живо и здраво, госпот да и придај. Е такви сте! Читајте воведен пост па после коментирајте.

@Corvus , до сега на форумов сум правел триста чуда. Уште шпага и мост немам направено. И не памтам еднаш да сум им погодил на сите, така што, очекував да се појави некој ко ти и сега. Јас се согласувам со Ио и останатите за ситкомите. Зошто? Затоа што се стварно посебна категорија. Не можеш ни еден аспект од било која друга серија да споредиш со ниту еден ситком. Затоа и на било кои доделувања на награди џа телевизија во светот се издвоени посебно тв серии - драма, посебно тв серија - комедија. Затоа е сосема во ред да биде така и тука. Ќе направиме за нив посебна листа, и тоа е тоа. Нема што дополнително да се разглобува.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Абе луѓе, читајте го воведниот пост па после пишувајте. Ко оние што читаат сензационалистички наслови на статии од третокласни портали сте. Во насловот пишува: Цеца стана мајка повторно, а во статијата детално образложено дека снимала спот, па во него држела дете, а одоздола и коментираат: нека и е живо и здраво, госпот да и придај. Е такви сте! Читајте воведен пост па после коментирајте.

@Corvus , до сега на форумов сум правел триста чуда. Уште шпага и мост немам направено. И не памтам еднаш да сум им погодил на сите, така што, очекував да се појави некој ко ти и сега. Јас се согласувам со Ио и останатите за ситкомите. Зошто? Затоа што се стварно посебна категорија. Не можеш ни еден аспект од било која друга серија да споредиш со ниту еден ситком. Затоа и на било кои доделувања на награди џа телевизија во светот се издвоени посебно тв серии - драма, посебно тв серија - комедија. Затоа е сосема во ред да биде така и тука. Ќе направиме за нив посебна листа, и тоа е тоа. Нема што дополнително да се разглобува.
Како што кажав, вие си знаете :)
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.752
Поени од реакции
10.438
12 - LOST
10 - True detective
8 - Breaking bad
7 - Dark
6 - The wire ( волку оти моментално јa гледам, можеби заслужува повеќе)
5 - GOT
4 - Fargo
3 - Chernobyl
2 - Peaky blinders
1 - Stranger things


Бонус :

-Westworld
- 13 reasons why
- The witcher
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Јас се согласувам со Ио и останатите за ситкомите. Зошто? Затоа што се стварно посебна категорија. Не можеш ни еден аспект од било која друга серија да споредиш со ниту еден ситком. Затоа и на било кои доделувања на награди џа телевизија во светот се издвоени посебно тв серии - драма, посебно тв серија - комедија. Затоа е сосема во ред да биде така и тука. Ќе направиме за нив посебна листа, и тоа е тоа. Нема што дополнително да се разглобува.
Ок, значи отпаѓаат ситкомите. Тогаш ќе направам корекција во листата, да не одат гласовите јабана. Само уште да разјасниме дали анимираните серии како Simpsons се уште во игра?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
Ок, значи отпаѓаат ситкомите. Тогаш ќе направам корекција во листата, да не одат гласовите јабана. Само уште да разјасниме дали анимираните серии како Simpsons се уште во игра?
Секоја серија со епизоди пократки од 30 минути на која во описот на IMDB и пишува дека е comedy, отпаѓа. Без разлика дали е анимирана или играна. The Simpsons е исто: 22 минутни епизоди, и comedy, значи отпаѓа.

Ама не мора да ја менуваш листата, ако остане дека си гласал за неа, гласот ќе оди за неа, само што на крај таа нема да учествува во дуелите. Значи буквално ништо не се менува ако ја смениш листата, освен што можеби 2-3 серии ќе добијат глас повеќе.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
77
Поени од реакции
73
12 - Mr. Robot
10 - Breaking Bad
08 - Dark
07 - Chernobyl
06 - La Casa de Papel
05 - Inside No. 9
04 - Fargo
03 - Black Mirror
02 - Better Call Saul
01 - You
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.152
Предлог за нареден пат, посебно да се гласа евровизиски, прво за драма, па за комедија, па акција, па мистерија, па сајфај и тн.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
Предлог за нареден пат, посебно да се гласа евровизиски, прво за драма, па за комедија, па акција, па мистерија, па сајфај и тн.
Охооо, тоа е невозможно да се изведе. А што е со cross-genre сериите?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom