Кајгана избира: Најдобар филм за 2009

Кој е најдобриот филм кој ја одбележа 2009 година?


  • Вкупно гласачи
    354

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Како сте ме заебале со Inglorious Basterdz, гледам најдобар сте го изгласале и се излетав да го симнам очекувајќи нешто квалитетно и се изненадив на колку срање филм ја потрошив вечерта.
Види тоа е очигледно твој проблем, на 95% од луѓево им се допаѓа филмот има поинаков несекојдневен хумор кој буквално ме натера да се смеам цело време додега го гледав едноставно Tарантино знае како да ти го направи секој момент од филмот интересен иако не се случува многу во него :)
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
16.14% не е 90% океј?

ако критериумот на гласачите е според тоа кој филм поиште ги насмеал попрво нека кликаат на Хенгот и Ап!
Квентин праи симулантен, лоша верзија на wIT хумор, бар мене не ми е по вкус..

ФОРЦА АВАТАР
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
151
Поени од реакции
12
Види тоа е очигледно твој проблем, на 95% од луѓево им се допаѓа филмот има поинаков несекојдневен хумор кој буквално ме натера да се смеам цело време додега го гледав едноставно Tарантино знае како да ти го направи секој момент од филмот интересен иако не се случува многу во него :)
Па малку се издувале гласачиве, демек филм на Тарантино, Бред Пит во филмот и ајде кликај... Ако тој е филмот што ја обележа 2009, тогаш не гледам веќе филмови :smir:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.346
Поени од реакции
57.990
Па малку се издувале гласачиве, демек филм на Тарантино, Бред Пит во филмот и ајде кликај... Ако тој е филмот што ја обележа 2009, тогаш не гледам веќе филмови :smir:
Има добри и лоши години за филмовите. 2009 е многу лоша година, едвај 10-тина саглам филмови изгледавме, ништо, барем од ние што ги гледав, не е онака екстра... Ај, 2010 подобро, полошо од предходната, тешко...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Па малку се издувале гласачиве, демек филм на Тарантино, Бред Пит во филмот и ајде кликај... Ако тој е филмот што ја обележа 2009, тогаш не гледам веќе филмови :smir:
Како и да е во тој филм има многу повеќе него смеа, има одлична фотографија и сценарио...Сепак ствар на укус нели?

И да 2009 беше тапа за филмови така да Копилињата е сепак најдобриот избор.
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
Гласав за Taken ... Освен него може да се вброи и 2012 само у кино ако го глеаш, и можеби Аватар (можеби, затоа што уште го неам глеано, а и читав на форумов за него колку бил добар со неговите ефекти)
...иначе Inglourious Basterds според мене не е за најдобар филм за 2009 :/
 

I must be dead

Holden Caulfield.
Член од
6 јануари 2010
Мислења
10
Поени од реакции
4
2012- Малце мн забегале чичковците у нереалните сцени, дури и смешно е колку се тупи. Паѓаат згради и слични срања ама не субдината е на страна на хероите на филмот, па колицата нема ни гребнатина, и све некои за милиметар спасени ситуации. Нема ни јака приказна, акцентот е на сајнс фикшн моментите, трагикомедии.
Аватар- Похахонтас на новово време, да се надеваме дека на Џејмс нема да му пропадне кешот и ќе заработи барем 4 милијарди. Се обиде чичко Камерон ама џабе.
Тејкен- Ја нема фамата и пропагандата што го прави бест оф тхе бест, само добро трилерче, што нема да се памти долго
Блајнд сајд- Ок ова е година на Сандра Булок и сите тие срања, али фимов е само една срцепетелна драма за животот
Ап-Ми е Пиксар типично филмче со хепи енд.
Батерфлај ефект коа ќе го споредам со другиот дел ми се плаче. Утка е.

И така сваќам дека се што гледав ми е некако срање, кој и да победи, сеедно. Промашено и ништо вредно.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Само неколку од овие имам гледано но гласав за UP! некако најоргинален и обожавам анимирани филмови причина плус
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.510
Поени од реакции
6.148
Твајлајт првиот дел е од 2008.А Вториот дел наречен The Twilight Saga:New Moon е 2009, на тој се мисли.

ДА ДА,Знам,сега ми текна :) :smir:
BTW да ми дадете торент да го симнам вториов дел...на страната каде што симнувам (zamunda.net) го нема :(
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
The Hangover -последен филм на кој добро сум се изнасмеала.

Другиве горе-долу добри се, зависи што барате од филм, а дефинитивно најлош филм ми е
Twilight , не би ви го препорачала освен ако не сте тинејџер-ка или се осеќате така :))). Хари Потер е милион пати подобар од овој.
 

Nekoj IksDe

Челзијаш
Член од
17 септември 2009
Мислења
495
Поени од реакции
9
се двоумев помегу Avatar i Inglourious Basterds и гласав за avatar многу ми се допадна филмот(не само ефектите туку целата приказна)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Гласав за 2012 ама денес после Law Abiding Citizen си го менвам мислењето. Филмот е топ и го препорачвам на сите шо сакат крими/трилер
 

almostanangel

...за малку =)
Член од
22 декември 2008
Мислења
121
Поени од реакции
13
Не сум гледал ми се чини дека ниту еден од овие, и многу ми е жал. Но, верувам дека ќе гледам. Ама, од тоа што сум слушал и гледал трејлери, гласав за АВАТАР како за најскап филм...САМРАК2-НОВА МЕСЕ6ИНА е на второ место бидејќи сум вклопен во приказната, додека 2012 е на 3то место поради интересната приказна.
Да се разбереме, со сите филмови сум запознаен прилично добро, иако е глупо да оценувам предвреме...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom