Кајгана избира: Најдобар филм за 2009

Кој е најдобриот филм кој ја одбележа 2009 година?


  • Вкупно гласачи
    354

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
незаслужуе Inglourious Basterds титула најдобар филм 2009 во категорија со Аватар и 2012...

то ти е исто ко да споредуваш Шевролет Спарк со Мајбах и Брабус :toe:
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
незаслужуе Inglourious Basterds титула најдобар филм 2009 во категорија со Аватар и 2012...

то ти е исто ко да споредуваш Шевролет Спарк со Мајбах и Брабус :toe:
Точно, ако ти го споредуваш Бастердите на Тарантино со еден 2012, тоа ти е баш ко да ги споредуваш Спаркот и Мајбахот.

Поголема глупост немам слушнато, Бастердс го става под иста капа со 2012, смешки.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Што е толку добро во 2012 освен ефектите???
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
Точно, ако ти го споредуваш Бастердите на Тарантино со еден 2012, тоа ти е баш ко да ги споредуваш Спаркот и Мајбахот.

Поголема глупост немам слушнато, Бастердс го става под иста капа со 2012, смешки.
ја не ги ставив, ставени се над тебе, ова е една категорија, не праиме за секоја оделно, саундтрак,сценарио,режија,ефекти...

а кога севкупно све ќе се собере овие два у споредба со нацистите баш изгледаат како споредбата со Мајбах/Брабус и Спарк
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Што е толку добро во 2012 освен ефектите???
Е што? :icon_lol:

ја не ги ставив, ставени се над тебе, ова е една категорија, не праиме за секоја оделно, саундтрак,сценарио,режија,ефекти...

а кога севкупно све ќе се собере овие два у споредба со нацистите баш изгледаат како споредбата со Мајбах/Брабус и Спарк
Па јас за севкупно правам муабет, али ај нека биде, нека има материјал за смеење, неам ништо против. Бастердс бил Спарк во однос на 2012, омг.
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Гласав за Twilight :)
Ама добри беа и Inglourious Basterds и Star Trek
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.841
Гласав за X-Men, можеби требаше да гласам за Такен, добар филм добра приказна но филмот е 2008 не 2009, знам дека икс мен не е најдобар но ги немам гледано другите освен Терминатор кој не ме одушеви премногу (сепак е ок за да се изгледа), Surrogates кој според мене има интересна замисла за иднината и приказна и 2012 кој можеби има ефекти но премногу невозможни работи се дешаваат што ми иде на нерви.

Инаку фалат според мене филмови тука како

The Curious Case of Benjamin Button, Knowing, Watchmen....
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.407
Поени од реакции
6.026
Се двоумев измеѓу Inglourious Basterds и The Hangover и гласав за 2рото-Немногу познати актери а супер смешен филм.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.739
Поени од реакции
18.308
Точно, ако ти го споредуваш Бастердите на Тарантино со еден 2012, тоа ти е баш ко да ги споредуваш Спаркот и Мајбахот.

Поголема глупост немам слушнато, Бастердс го става под иста капа со 2012, смешки.
Ако ги тргнеме на страна 2012 и Аватар тука има бар два филма кои што се подобри приказни од Бастердите. Тоа што Тарантино режирал нов филм не значи дека автоматски е најдобар и дека сите треба да свршуваме колку е Тарантино генијален. Инаку да, 2012 нема никаква приказна освен што светот пропаѓа и што Џон Кјусак изведува неверојатни нерелани спасувања, што и не е така лошо ако не го сватиш филмот премногу сериозно.
За овој филм можам да кажам само дека е адреналинско возење, нормално ако го гледаш во кино, а ако го гледаш дома поарно и не го гледај.

Инаку фалат според мене филмови тука како

The Curious Case of Benjamin Button, Knowing, Watchmen....
The Curious Case of Benjamin Button е филм од 2008 и беше тогаш номиниран за Оскар, за Knowing апсолутно се слагам, за Watchmen не баш:icon_bigg
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.841
Ако ги тргнеме на страна 2012 и Аватар тука има бар два филма кои што се подобри приказни од Бастердите. Тоа што Тарантино режирал нов филм не значи дека автоматски е најдобар и дека сите треба да свршуваме колку е Тарантино генијален. Инаку да, 2012 нема никаква приказна освен што светот пропаѓа и што Џон Кјусак изведува неверојатни нерелани спасувања, што и не е така лошо ако не го сватиш филмот премногу сериозно.
За овој филм можам да кажам само дека е адреналинско возење, нормално ако го гледаш во кино, а ако го гледаш дома поарно и не го гледај.



The Curious Case of Benjamin Button е филм од 2008 и беше тогаш номиниран за Оскар, за Knowing апсолутно се слагам, за Watchmen не баш:icon_bigg
Да да моја грешка се извинувам. А текен од изборот е 2008.


За 2012 се сложувам со тебе од Тарантино го немам гледано ќе мора да го спуштам да видам што филм е. Watchmen има добра замисла но малку лошо е прикажано и доста несватлив е за некои. Не дефинитивно најдобар но сепак вреди да се изгледа. Сепак според мене подобро некои таков отколку форсиран 2012. Инаку јака сцена има кога ќе каже дека идол му е Александар Македонски и ќе им се обрати светот го знае како Александар велики:vozbud:
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Ако ги тргнеме на страна 2012 и Аватар тука има бар два филма кои што се подобри приказни од Бастердите. Тоа што Тарантино режирал нов филм не значи дека автоматски е најдобар и дека сите треба да свршуваме колку е Тарантино генијален. Инаку да, 2012 нема никаква приказна освен што светот пропаѓа и што Џон Кјусак изведува неверојатни нерелани спасувања, што и не е така лошо ако не го сватиш филмот премногу сериозно.
За овој филм можам да кажам само дека е адреналинско возење, нормално ако го гледаш во кино, а ако го гледаш дома поарно и не го гледај.
Види, не е финтата дали некој свршува на Тарантино или не, зборуваме за Бастердс и 2012. Прво велиш дека 2012 има подобра приказна од Бастердите, подолу во постот велиш дека нема никаква приказна :toe:

Зборувам за филмот како целина, од сценарио, актерска екипа, па се до костимографија Бастердите се далеку пред 2012 бар за мене. Лично мене 2012 ми е нешто како продолжување на филмовите Independece Day и Day After Tommorow, всушност станува збор за истиот режисер, додека Тарантино воведе еден филм со поинаква и уникатна приказна, многу покреативна од онаа на 2012 каде што се прикажуваат на дело како се остваруваат слепите верувања на луѓето што немаат попаметна работа па се занимаваат со календарот на Маите и предвидуваат апокалипса во 2012.

На крајот на краиштата ѕирнете имдб и оценки, бар истите се поклопуваат со моето мислење.
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
179
Поени од реакции
18
Според мене.. Avatar, ми се допаднаа содржината и ефектите на филмот.. исто така добар е и "Up"..
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.739
Поени од реакции
18.308
Види, не е финтата дали некој свршува на Тарантино или не, зборуваме за Бастердс и 2012. Прво велиш дека 2012 има подобра приказна од Бастердите, подолу во постот велиш дека нема никаква приказна :toe:

Зборувам за филмот како целина, од сценарио, актерска екипа, па се до костимографија Бастердите се далеку пред 2012 бар за мене. Лично мене 2012 ми е нешто како продолжување на филмовите Independece Day и Day After Tommorow, всушност станува збор за истиот режисер, додека Тарантино воведе еден филм со поинаква и уникатна приказна, многу покреативна од онаа на 2012 каде што се прикажуваат на дело како се остваруваат слепите верувања на луѓето што немаат попаметна работа па се занимаваат со календарот на Маите и предвидуваат апокалипса во 2012.

На крајот на краиштата ѕирнете имдб и оценки, бар истите се поклопуваат со моето мислење.
Не реков дека прво 2012 имал добра приказна па немал, не си ме разбрал. На листава има уште други 2 филма кои се подобри приказни од бастердите, тоа сакав да кажам.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
151
Поени од реакции
12
Како сте ме заебале со Inglorious Basterdz, гледам најдобар сте го изгласале и се излетав да го симнам очекувајќи нешто квалитетно и се изненадив на колку срање филм ја потрошив вечерта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom