Карате

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
cestitki do moite kolegi..

No sakam samo nesto da napomenam zosto Berat Jakupi evropskiot shampion vo kategorijata juniori osvoi zlaten medal vo Paris-evropsko prvenstvo 2009..ne bese vo nitu eden makedonski vesnik!!?!

Dali nekoj se obiduva da gi skrie uspesite na makedonskite Albanci,i zosto tolku mnogu mu go oteznija patot do stipendijata??
Не е до тоа, не се грижи. До заинтересираноста на медиумите за спортистите и културата е. И јас имам балкански титули па никому ништо :toe:
 
Член од
30 април 2009
Мислења
107
Поени од реакции
1
Јас сакам ако некој знае да каже линк за имињата на ударите и блоковите во Shotokan Karate и со слики или видео да биде фала....
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
iam be karatisti ovde??
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Јас тренирам карате кафен појас имам аматер сум и имам еден бронзен медал освоено на меѓународен турнир..,..Одличен спорт за у пракса мжам да кажам
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
Тренирам карате еве веќе 11 години, црн појас прв дан. Во последно време само пофалби за каратево, одлично е што се вложува во него, што има цело време подмладок, а богами и резултатите почнаја да се појавуваат.

Гледам дека одамна немате ништо постирано, па ме интересира колку сме на број на форумов каратисти

:helou:Поздрав
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Кунг фу то ми е подраго (не дека го тренирав) :)
 
M

marko 1996

Гостин
cestitki do moite kolegi..

No sakam samo nesto da napomenam zosto Berat Jakupi evropskiot shampion vo kategorijata juniori osvoi zlaten medal vo Paris-evropsko prvenstvo 2009..ne bese vo nitu eden makedonski vesnik!!?!

Dali nekoj se obiduva da gi skrie uspesite na makedonskite Albanci,i zosto tolku mnogu mu go oteznija patot do stipendijata??
Ај ај не се праете како све жртви да сте... имам другарче Македонец балкански првак па ни во еден весник неговиот успех , Беше прогалсен нешо на скопје незнам какво признание што се нема добиено и го имаше негде?
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Ај ај не се праете како све жртви да сте... имам другарче Македонец балкански првак па ни во еден весник неговиот успех , Беше прогалсен нешо на скопје незнам какво признание што се нема добиено и го имаше негде?
Ај ти информирај се уште малце за Берат Јакупи...кој оваа година ја одбрани шампионската титула во ЕВРОПА...

За Балкански првак..тој секогаш е шампион во своја категорија..:helou:
 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
Imam trenirano ne sum zadovolen poveke sakam po ostar sport karate e samoodbrana jas sakam k1, kick boks, boks ili nekoj kung fu vestini Wing Chun, ShaoLin itn.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Го знам само Мараја Кери ударот...доста е за црн појас нели!?
А да, знам и да задавам ниски удари под појас... :)
 
Член од
19 јули 2007
Мислења
551
Поени од реакции
2
Го знам само Мараја Кери ударот...доста е за црн појас нели!?
А да, знам и да задавам ниски удари под појас... :)
Sigurno mislis na maraja geri zs keri e pejacka ko so znam jas:toe:

Inaku jas trenirav karate edno 10 godini sea malku prekinav i pocnav da treniram kung fu
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Sigurno mislis na maraja geri zs keri e pejacka ko so znam jas:toe:

Inaku jas trenirav karate edno 10 godini sea malku prekinav i pocnav da treniram kung fu
:pos2::pos2::pos2:
Абе се шибам па ти знам за тој удар и да Мараја Кери е пејачка хахахах еј ме изнасмеааа...
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Imam trenirano ne sum zadovolen poveke sakam po ostar sport karate e samoodbrana jas sakam k1, kick boks, boks ili nekoj kung fu vestini Wing Chun, ShaoLin itn.
Еден мој другар ми кажа дека ударите биле прекинувани секад па се двоумам дали да одам на карате или на кик бокс
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Македонец нокаутираше Грк – медал на европското првенство во карате




Македонец нокаутираше Грк – медал на европското првенство во карате

Македонец преку Грк стигна до бронза. Карате репрезентативецот Огнен Груевски, во директна борба со Гркот Пападопулос, успеа да го освои третото место во категоријата до 84 кг.

Македонската карате репрезентација учествува на Европското сениорско првенство што денеска започна во Атина. Нашите каратисти се едни од фаворитите и очекуваат добри резултати, добар пласман, но и да се вратат од Грција со злато.

Македонската репрезентација при влезот во соседната земја, немала некои проблеми, освен стандардното отворање на торбиците на каратистите, за проверка дали на опремата некаде функционираат ознаките на Македонија.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Пресреќен сум, се уште не ми се верува„, изјави Огнен Груевски - член на македонската карате репрезентација.

Две години му бегаше од раце бронзата, но овој пат успеа. Каратистот Огнен Груевски на Европското првенство во Грција,победи шестмина за да дојде до финалната пресметка со Гркот Пападопулос. И нашата најдобра каратистка, вицешампионката Наташа Илиевска, се најде на двобој со Гркинка. Лесно ја победи, но не стигна до посакуваниот медал, поради необјективноста на судиите во третата борба со словачката каратистка. .

Дали имаше мотив плус, прво затоа што е Грк, а второ затоа што е на домашен терен?

„За тоа што е грк не знам многу, не баш, ние сме сепак спортисти, се дружиме сме вежбале порано заедно . Бидејжи е домаќин затоа, бидејќи кога се бориш со домаќинот е многу подруго чувството, сите навиваат за него, имаш мотив плус“, изјави Огнен Груевски - член на македонската карате репрезентација.

„Јас така не ги анализирам противничките,сите ги гледам подеднакво, го давам максимумот, одам борба по борба, значи така размислувам, да одам напред, не ме интересира политика и со кого се борам“, изјави Наташа Илиевска - член на македонската карате репрезентација.

Селекторот е задоволен од досегашните резултати, Иво Цветковски освои петто,а Мери Ефремова 7 место во својата категорија.. Вотекот на утрешниот ден резервиран за екипните натпревари, Заборски очекува добар пласман.


„Во дисциплината мажи имаме многу добар тим кој е спремен, подготвен.Се сретнуваме со Франција и доколку ја поминеме тогаш очекувам добри резултати и добра пласман“, изјави Бошко Заборски - член на македонската карате репрезентација.

Бошко Заборски вели дека овде немаат проблеми, одлично соработуваат со грчката репрезентација, па дури досега биле и заедно на подготовки.

Немаме никакви проблеми. Уште од 1991 година, секогаш кога настапуваме грците се бунат ако на нашите маици пишува Македонија“, изјави Бошко Заборски - член на македонската карате репрезентација.

Македонската репрезентација настапува под референцата ФИРОМ. На спортската опрем не фигурира нашето уставно име, туку знамето и македонскиот грб.

Македонско-грчкиот спор и политиката останаа надвор од оваа сала, во која што се одржува европското првенство. Како што кажаа и македонските репрезентативци, овде победува спортот, а не политиката.
http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=52&egId=12&eventId=60308

Македонија беше претставена не со уставното име Republic of Macedonia, не со привремената референца Former Yugoslav Republic of Macedonia, дури не и со акронимот FYROM, а само со FYR. Од Македонија нема ни М, а политиката останала надвор и немало никакви проблеми :tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom