Карате

Член од
22 септември 2008
Мислења
38
Поени од реакции
0
морам да признаам дека сум екстремно пријатно изненадена што никој не го ни спомна дејан недев.. ИМА НАДЕЖ!! а каратето како спорт во нашава земја конечно почна да оди вртоглаво нагоре, иако мене ми е многу криво што сите се насочени кон натпреварувачкото карате, а вештината неможе никаде да се учи :(
 
Член од
19 јули 2007
Мислења
551
Поени од реакции
2
Тренирав карате 6-години и многу го сакам тој спорт,сега поради обврски паузирам некои2 години но пак планирам да се реактивиран набрзо,не се закачујте со мене да не ви ја скршам кичмата:vozbud:,иам плав појас :helou:
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
479
Поени од реакции
140
А може ли да ми кажете по колку тренинзи се одржуват во каратето за една недела и како се врши плаќањето,дали на месец,на недела....и по колку се плака.
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
38
Поени од реакции
0
гладијаторе, зависи од клуб до клуб. најчесто, сериозните клубови (значи, тие што имаат барем 10 години историја) за почетници и рекреативци имаат тренинзи 3 пати неделно. тренинзите не би смееле да бидат подолги од саат ипол. цената, во зависност од клубот, се движи од 500 денари па нагоре за еден месец. дополнителни плаќања имаш за полагање за секој појас.
 
Член од
8 јуни 2008
Мислења
189
Поени од реакции
2
Тренирам карате веќе 4 години и нов е клубот така да јас сум меѓу првите кои почнаа да тренираат во клубов и супер е спортот, тренинзи имам по 3 пати неделно и траат по саат и пол како што кажа leposava.:)
 
С

Спенсер

Гостин
беше некој вчера у МЗТ салата,???имаше карате натпревари,прво кати,па после борби,ја бев да глеам само,не тренирам,сакав али коа видов како се тепаат нишо,некако нежно е мн,со жтитници и несмееш да удриш у лице,да речеме, ендаш едната ја удри др у лице,и и дадоа поен на удрената,хехе будала работа,:vozbud:
 
Член од
10 јули 2008
Мислења
23
Поени од реакции
2
u tetovo najvise ti trba karate
i boks
i kicka biks
i judo
i taekwondo
i k-1
u ultimate fight
ako se najdes u stret fight!!!!!!!!
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
беше некој вчера у МЗТ салата,???имаше карате натпревари,прво кати,па после борби,ја бев да глеам само,не тренирам,сакав али коа видов како се тепаат нишо,некако нежно е мн,со жтитници и несмееш да удриш у лице,да речеме, ендаш едната ја удри др у лице,и и дадоа поен на удрената,хехе будала работа,:vozbud:
Имаш разни стилови во каратето...Тоа што си го гледал е Шотокан карате,во шотокан каратето ударите се строго контролирани, и повеќе ти е потребна брзина отколку јачина...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
po mene mislam sto imam citano razlikata e vo stavovite, vo karateto se smeta deka onoj koj prv udril veke e vo prednost i zatoa se prekinuva i se racuna ko poen, a vo kik boxot se ide do nokaut, znaci koj ke izdrzi do kraj.Inaku karateto e mnogu dobra vestina i bas mi se sviga sto ne se zanesuva tolku so nozni udari od tipot na tekvondo, tuku e realno, isto taka se stava akcent deka sepak nozete se osnova a se stava akcent na racnite tehniki.Mnogu dobra vestina koj treba da se vezba od mal inace mislam kasno e.
 
Член од
21 февруари 2005
Мислења
179
Поени од реакции
10
trenirav karate koa bev mal, stasav do kafeav pojas ama kotek non stop jadev pa smeniv na muay thai:) sega poarno e. Inace ubava rabota,bi preporacal kyokushin karate
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
trenirav karate koa bev mal, stasav do kafeav pojas ama kotek non stop jadev pa smeniv na muay thai:) sega poarno e. Inace ubava rabota,bi preporacal kyokushin karate
Па каратето е спорт за кој можеш да се одбраниш, па брани се вежбај, така нема котек да јадеш а гледам и си имал Кафеав појас кој е на високо ниво. (=
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
trenirav karate koa bev mal, stasav do kafeav pojas ama kotek non stop jadev pa smeniv na muay thai:) sega poarno e. Inace ubava rabota,bi preporacal kyokushin karate
Па у Муау Таи не ли се јаде повеќе ќотек? :icon_lol: Ударите не се контролират можеш да удираш у глава со цела сила.... па лакто колено......
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
385
Поени од реакции
18
убав спорт, според мене, дисциплина, се тоа натаму..
Јас тренирам од 1 одд, веќе 10 години,
и ама баш ич не ми се свиѓаат натпреварите во Македонија..
смешно е, секој влече за свој клуб!
глупаво е и што се мешаат стилови како на пр. Шотокан и Вадарју, мислам пола судии не знаат дали тој од Вадарју греши или не!
ама затоа, тоа надвор од Македонија, веќе може да се нарече натпревар!
иначе се развива брзо, не викам не... ама лошото е тоа што за репрезентација сакаат спонзор, а такви клубови има малку, многу квалитетни деца заради тоа се приморани да останат на тоа ниво на кое што се..
а тоа што е најглупавото, е што некои што немаат поим од животот имаат црн појас!
тоа не можам да го сватам. Кога прашав еден судија зашто ја пуштиле да положи за црн, а ги згреши сите 3 кати, ми рече за да и се даде мотивација!!!:vozbud:
ма која мотивација бе човече?

али, се на се, прекрасно е чувството кога сум на тренинг, на натпревар и слично..
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Ептен го сакам спортот. Тренирав некое време, добив медали, на 1 натпревар ми ја скршија кичмата :pos: ама не беше фер зашто ме наместија со каде каде повисок и повозрасен противник. Сега се распадна клубот а баш сакав да почнем да тренирам пак.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
385
Поени од реакции
18
Па почни пак, верувај вреди:)
и не се секирај, местенки има секаде:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom