Карате

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.287
Поени од реакции
7.153
Глеам нема ваква тема, па викам ај ја да отворам. Што мислите вие за каратето? Дали имате тренирано или тренирате карате? Колку е развиено каратето во нашата република?
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
10
Карате...немам тренирано а не ни сакам искрено ич не ми се свиѓа како спорт...
Колку е развиено?
Па незнам има доста што се бават со овој спорт и се бават професионално со него....во Македонија може да се каже дека е и не е развиен....имаме добри и успешни каратисти кој секоја година ни носат по некој медал.... но не е тоа тоа исто како кошарката и во секој спорт....ако сакаш да бидеш најдобар во нешто треба да вложиш во тоа :)
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.287
Поени од реакции
7.153
Знам многу деца кои тренираат и имаат освојувано доста медали. Убаво е да знаеш да го користиш овој спорт во секојдневието, бидејќи има секакви луѓе.
 

Necrophilia

GSM Модератор
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
137
јас тренирам 15 години, скоро 16 за некој месец активно карате (освен последниве 4-5 месеци забушавам малце).
За последниве 10 години доста многу и брзо се разви каратето во нашата држава, можеби не е толку популарно како фудбалот или кошарката оти не се вртат големи пари, но сепак како сингл спорт повеке се профитира.
Во кошарка пример треба цел тим да победи за да бидат прво место.
Во каратето пред 6 години на светско првенство донесовме 1 златен медал, 4 сребрени и 7 бронзи. Башка и плус уште некои дипломи на постарите тренери што им дадоа како што е мојот Јован Лазарев за најдобар судија, за најдобар тим и сето тоа...

Секој спорт си има своја предност. Највеке го сакам каратето затоа што пред се незнам како да го објаснам ова - наога духовен мир во него. Значи што и да ми се случило тој ден доволно ми е еден тренигн од саати ипол и пак сум си стариот. Имам тренирано бајаги спортови и за тие што мислат дека е премногу ризично напротив се лажат колку и да изгледаат страшно удраите.
Кога тренирав фудбал се вракав со тешки повреди дома, сјебан скочен зглоб, модрици по нозете и сето тоа.
Еве ви и добар пример, не дека ги напагам кошаркарите или фудбалиерите ама сигурно не сте запознаети дека има каратисти кои имаат по 58 години (мојот тренер и уште некои колеги) кои се во подобра форма од некои активни пубертетлии.
Кај кошаркарите тоа е невозможно, затоа што е потребна брзина... лелееее почнав да ви предавам ТМСТ.
ај доста!
 

Шмизличка

Let the good things roll
Член од
11 мај 2007
Мислења
355
Поени од реакции
4
Имам вежбано карате и многу ми е жал што се одкажав. Во нашава земја според мене каратето е доста развиено иако оние што не вежбаат се многу малце упатени во него.

Често се организираат турнири (секој подобар клуб барем еднаш годишно организира). Освен тоа секоја година има државен натпревар, па најдобрите одат на балканско итн итн...

Иначе е многу интересен спорт и секогаш има нови предизвици кои сакаш да ги оствариш, како на пример да се положи за повисок појас, да се освои медал на наредниот турнир и сл.

Ја стигнав до кафен појас, имам тренирано скоро 3 години.
 

Necrophilia

GSM Модератор
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
137
Шмизличка напиша:
Имам вежбано карате и многу ми е жал што се одкажав. Во нашава земја според мене каратето е доста развиено иако оние што не вежбаат се многу малце упатени во него.

Често се организираат турнири (секој подобар клуб барем еднаш годишно организира).
а поради тоа што само во Скопје има преку 40 клубови од кои 15/20 се познати и надвор од балканов... можете да си замислите колку турнири има. Ама сепак и во каратето турнирите се само во определ период од годиниата. Мислам дека сеозната се отвара од септември до ноември и втората сезона од крај на март до јуни. Се разбира не значи дека во мегу време нема натпревари али се бајаги послаби пример преку сила еднаш во две недели или во три. Додека кога е сезона се случува петок да има натпревар, сабота да има и недела. Онака три натпревари. Абе лом се праиме... и пари фрлање и кршење коски и малтретирање... затоа ми требаше одморов... добро ми дојде... сеа се чувствувам како да имам 70 години.
 

HGD

Член од
16 септември 2005
Мислења
315
Поени од реакции
14
BROWN
До тука стигнав...и не ми се чекаа 3 години за BLACK...
Ми е криво кога некогаш ке го погледнам Кимоното...
То е то...
ГЛИГОР ГЛИГОРОСКИ лудница Сенсеј...Кој е од Охрид...нека намини во ОС. Братство Е. ке види...колку е добар ЕХ-Сенсеј-от
 
Член од
14 април 2006
Мислења
40
Поени од реакции
2
Јас тренирам 9 години карате во К.К Железарец ... Црн Појас 1 ви дан... Требаше да бидам до сеа 3ти но паузирав 2 години... и тоа... bTw добра тема за добар спорт...
 

Bush(av)

Aut inveniam viam aut faciam.
Член од
30 април 2007
Мислења
758
Поени од реакции
7
Убав спорт е, и криво ми е што рано се откажав. Стигнав до плав појас и толку.:kesa:
 

Ghost !!!

嚎噰匕勞媲噢卹綞听뻗
Член од
9 септември 2007
Мислења
344
Поени од реакции
0
Тренирав Уште Од 5 Годинки Кога Не Знаев По Патот Да Одам... Стигнав До Црн Појас Прв Дан Но Заради Работата Која Ја Добив Минатото Лето Веќе Стагнирам 2 Години...А За Развивањето Можам Да Кажам Дека Се Повеќе И Повеќе Млади Луѓе Почнуваат Да Тренираат И Секој Месец Во Македонија Се Организираат Турнири...Можам Да Кажам Дека Сме Имале Успешни Каратисти А Се Надевам Дека Во Иднина Ќе Сме Подобри.
 

STARTER

Urbana ninja
Член од
31 август 2007
Мислења
904
Поени од реакции
40
Karateto e dobra vestina za ucenje uste od mali noze bidejki jaca samodoverba i disciplina, no smetam deka ne e idealno za na ulica osven mozebi stilovite shotokan i kjokoshin.

Inace vo poslednive decenii karateto e premnogu iskomercijalizirano, se otvaraat Mcdojo- a i do crn pojas stignuvaat deca na 12 godisna vozrast
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
68
Поени од реакции
3
jas vezbam karate samo edna godina ... ama milo mi e shto voopsto pocnav...ne mozam da opisam zosto ama premnogu ubavo se cuvstvuvam za vreme na treninzite...:)
super mi e :)
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.273
Поени од реакции
1.465
Лол, последен пост на темава од прошла год.
Се сетив на оваа тема па решив да побарам дали има ваква. Инаку ме фати пак носталгија за карате. Сум тренирал 1 год. Имам добиено многу дипломи и медали. 16 год. никој не стигнал да ми закачи бокс во фаца. Значи вредело сето време. Во моментов не тренирам зашто нема веќе во Тетово клуб за карате. (барем така мислам) Сеуште ги памтам првите кати и сеуште го имам моето кимоно и појаси (=
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
И јас многу сакам карате..ама за жал едно време во струга немаше и не продолжив да одам..сега не знам дали има..а за катите и јас тие што ги научив се уште ги памтам...
 

kikomcjuve

† ИС ХС - НИ КА †
Член од
29 декември 2007
Мислења
12.117
Поени од реакции
2.427
Глеам нема ваква тема, па викам ај ја да отворам. Што мислите вие за каратето? Дали имате тренирано или тренирате карате? Колку е развиено каратето во нашата република?
Па имам кафеав појас, ги знам катите и се што треба за црн појас први дан да полагам,но клубот се распадна одреден период,па сега се реактивира, но немам време, кога ќе имам радо ќе положам..Инаку не сум голем љубител на кати, ама спортските борби најмногу ги сакам..Имам учествувано на два државни натпревари во спортска борба...
Каратето во Македонија како и многу спортови други е во тотален хаос,врски, пријатели, ургенции со судии, недозволливи удари ги сметаат за дозволени и што уште не..Тоа е причина плус што не се бавам повеќе со овој спорт, зошто не можи ти упорно се спремаш, и ќе дојди да се тепаш против син му на судијата, и со негова помош нормално, ќе „изгубиш“, ќе ти досудува „недозволиви“ удари, кои немаат ниту Н од тоа, а на противникот ќе му даваат цел поен (ИПОН) за удар кој ниту е чуен ниту виден..Секаква желба и елан за работа ќе изгубиш, но да се надеваме дека ќе дојде време кога ќе се цени квалитетот, а не кој ти е пријател, и колку пари имаш во банка..:toe:Стварно жалам, многу сакав да се занимавам со овој спорт, но изгубив надеж од задкулисни игри и местенки..
Инаку каратето е многу полезно за менталната хигиена, и за зајакнување на самодовербата, за чистење од негативната енергија, и што е најважно со тоа го зацврстуваш организмот..Инаку, како што е дојдено во последно, ако дојде до сукоб, каратето не можи да ти помогни во случај кога ќе ти дојде некој со пиштол и сачмарица, и секој што отишол на карате и што мисли дека ќе потренира 2-3 години и одма Брус Ли е, тој тип е во голема заблуда, и многу се лажи...
 
На врв Bottom