Карактерот во очите?

Член од
10 август 2006
Мислења
178
Поени од реакции
2
oko sve kazue,u nego moes da vidis kako se oseca nekoj.ova od iskustvo kazuem!
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
IV43 напиша:
Јас пак имам сини очи:)
Темпераментна, тврдоглава, мора се да биде по мое, зборам по телефон по цел ден, обожавам плажа, песок, вода, и се што е поврзано со летото, лесно сум избувлива, и лесно некој може да ме изнервира, на моменти сум многу груба на зборови, и често и да грешам тешко ми е да се извинам, ако се извинам тоа го правам одоколу, а директно никогаш, друго што да кажам, па тоа е, ако ми текне уште нешто ќе пишам...:)
E ova e za mene, jas sum ista ama potpolno ista. :toe: osven boldiranoto
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Imam zeleni i izrazito krupni oci.Ne znam so sigurnost dali sum neobicna i specificna,iako mnogu cesto me etiketiraat kako ekscentricna(sto ne go dozivuvam sekogas kako kompliment,bas naprotiv).
Studiram likovna akademija i zabelezav deka poveketo od moite kolegi imaat sini ili zeleni,krupni oci(ne site,normalno!),pa poradi toa ja povrzuvam svetlata boja na oci zaedno so krupniot oblik,so kreativnost i custvitelnost.
Vo nekolku spisanije procitav deka zenskite so zeleni oci megu drugoto se i skloni kon manipulacija,neiskreni i ne biraat sredstva za da stignat do celta,no koga ke se zemam vo obzir sebe si i drugite zenski sto gi poznavam,a imaat zeleni oci,moram da kazam deka ova tvrdenje,barem zasega,go smetam za pogresno.
Edinstveno so sigurnost mozam da recam deka izrazot vo ocite definitivno ja pokazuva dusevnata sostojba na licnosta.Mnogu pati sum naisla na fotografii kade nekoj ima siroka nasmevka,no izrazot vo negovite oci izdava taga.
A okolu povrznosta na bojata na ocite i karakterot ne sum bas sigurna.
 
D

Delux

Гостин
mislam deka ova e cista glupost da mu otkrijas karakterot na nkogo so toa kakvi oci ima...milam deka nema logika apsurdno e.Neznam mene ne mi se veruva deka nekoj mozi da mi go otkrija karakterot so toa deka imam temno kafeavi oci.Sega se misli na toa gledanje od prva t.e koga nekoj prv pat ke ne vidi inaku bliski prijateli ne poznavaat odnosno imaat nekakva prestava za nas.
 

a n g e l c e

^ Poison Girl ^
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.202
Поени од реакции
5
ada напиша:
Imam zeleni i izrazito krupni oci.Ne znam so sigurnost dali sum neobicna i specificna,iako mnogu cesto me etiketiraat kako ekscentricna(sto ne go dozivuvam sekogas kako kompliment,bas naprotiv).
Studiram likovna akademija i zabelezav deka poveketo od moite kolegi imaat sini ili zeleni,krupni oci(ne site,normalno!),pa poradi toa ja povrzuvam svetlata boja na oci zaedno so krupniot oblik,so kreativnost i custvitelnost.
Vo nekolku spisanije procitav deka zenskite so zeleni oci megu drugoto se i skloni kon manipulacija,neiskreni i ne biraat sredstva za da stignat do celta,no koga ke se zemam vo obzir sebe si i drugite zenski sto gi poznavam,a imaat zeleni oci,moram da kazam deka ova tvrdenje,barem zasega,go smetam za pogresno.
Edinstveno so sigurnost mozam da recam deka izrazot vo ocite definitivno ja pokazuva dusevnata sostojba na licnosta.Mnogu pati sum naisla na fotografii kade nekoj ima siroka nasmevka,no izrazot vo negovite oci izdava taga.
A okolu povrznosta na bojata na ocite i karakterot ne sum bas sigurna.
и јас се согласувам дека тоа не е точно :nenene::nenene:.Јас имам зелени очи и не сакам манипулација многу мразам лаги затоа и не лажам и др ......
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
имам кафеави очи...и што знам не се сметам за таинстена па ни митична...а дали карактерот се познава по очите? па не...не можам да познаам некој со плави очи каков карактер има...али некад па и да...кога ке видам машки сини светли очи....останувам со отворена уста...и така!
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
GLUPOSTI.ja na takvi sranja ne veruvam.coek za da go doznaes treba mnogu vreme.ustvari kaj kogo kako
 

PiNkGiRl

Queen of rain
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.717
Поени од реакции
8
Pa mislam deka karakterot ne moze da se vidi vo ocite zatoa sto ima mnogu luge licemeri, a bas tie koga ke gi poglednes vo oci se najdobrite na svet. Karkterot se otkriva samo koga dobro go zapoznaes covekot
 

sinook

Rock 'n' Roll
Член од
26 февруари 2005
Мислења
218
Поени од реакции
2
Imam more vo ocite,pa koj saka krstarenja,bujrum,neka poveli,ke se gledame dolgo i ke branime ona sto go nemame..
 

Swifty

Никола
Член од
5 февруари 2007
Мислења
992
Поени од реакции
2
Не верувам во тезата дека карактерот на еден човек се гледа преку неговите очи,али тоа дека можеме некогаш да исцрпиме како човек се осеќа во дадени моменти, во очите...во тоа верувам(искуство).поздрав.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
24
Поени од реакции
2
karaktarot vo potpolna smisla nemoze da se proceni vo ocite, i ne moze sekoj da proceni, neki luge navistina znaat da procenat nekoi karaktarni crti samo gledajki im na lugeto vo oci. Mislam deka toa ne zavisi od bojata vo sekoj slucaj
 
S

Sagan

Гостин
Има една група професори во Македонија, кои се обидуваат да создадат, односно да ја афирмираат идејата за морфопсихологијата, која демек ги поврзувала надворешниот изглед и психичките карактеристики на човекот.

Целата таа работа е многу заебана, бидејќки води кон создавање на дискриминација кон лицата кои поседуваат такви карактеристики.

Имено, на финтата најпрвин се сетил еден италијански универзалец, доктор, судија... Чезаре Ломброзо, кој така, си вршел експерименти со многу затвореници, и дошолдемек до некакво сознание дека криминалците се разликуваат од чесните луѓе по формата на главата, очите, веѓите, носот, челото, вилицата, устата...

Просто, иритирачки...

И сега, јас морав да учам од една таква книга за да положам еден испит!

Во неа стои дека луѓето со сини очи се ептен флегматични, мрзи светски невидени, дембели и слични епитети.

Иние со зелени, пакм демек, биле храбри, силни и хумани, секогаш се бореле за доброто на човештвото.

А оние со кафани/црни очи, ти биле страствени, со силни емоции...

И ај сеа, нели е ова чиста дискриминација. И во книгата не стои дека ова се теории, туку наводно, научно истражени факти!!! Жими газов.
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Да бе да .... бојата на очите нема ама баш никакво значење за карактерот на човекот!!!!!!!!
Да го објаснам со пример...една професорка по италијански у универзитет има кафеави очи и е супер добра.....а има една дрга со кафеави очи по морфологија и ситаксис....такво злобно нешто не сум видела досега во животот......
Јас мислам дека самиот поглед има значење а не бојата на очите....самиот поглед го открива карактерот....и ако погледенш убооо ке видиш шо човек е всушност.....пример кога ке ја погледенш професорката по италијански внатрешно се смируваш ко сите маки да ти ги избришел тој поглед..а кога ке те погледен оваа по морфологија особено так со наочарите на нос подолу и еден остар поглед....ко да и сум ја крива шо си има проблеми...или шо греее сонце или брни дожд!!!!!!!!!!!
Така да важно е како ке те погледне.....а не со каква боја на очки ке те погледне......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom