Кампување во Грција

Член од
12 март 2009
Мислења
15.549
Поени од реакции
10.266
се рашири темата од кампирање во Грција до диво кампирање во Грција ( забрането ), па се до диви плажи и нудизам.
Прво да расчистиме, топлес не е нудизам, топлес има масовно веќе 45 години секаде освен кај нас во РМ.
Друго, нудистички плажи и кампови се во принцип оградени, со строги правила
( забрането фотографирање), иако не ми е јасно како го спроведуваат сега со мобилните кој имаат квалитетни камери...
Сосем трето е дива плажа....
Да линкувам еден интересен камп на Атос, Неа Рода ...
http://www.camping-comitsa.gr/
на времето сакав да одам тука и да изнајмам лоцирана приколка...
Убав е и кампот на островот Амолиани, многу одамна нудеше наша агенција наем на автоприколка, мислам дека имаше организирано дури и превоз со автобус до Оуранаполис...
http://www.alikescamping.gr/en/pricelist/
 
Член од
10 август 2016
Мислења
24
Поени од реакции
8
Ima dosta vreme do narednata sezona za diskusija na ovaa tema.Najvazno e nasive luge da se pottiknat na razmisluvanje-dali e tolku vazno sto drugite ke kazat za nas ili da se sproveduvat licnite zelbi vo odnos na nudizmot ili voopsto vo zivotot!Mnogu sme ograniceni so mislenjeto na okolinata za nas! Dobro e da ima i drugi ucesnici za ovaa tema,i zenskite se dobredojdeni-haha.
 
Член од
1 декември 2013
Мислења
86
Поени од реакции
86
Предлог во Грција каде што ќе може да се постават шатори преку викенд, а да биде во близина на поразвиено туристичко место?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.673
Поени од реакции
8.627
Предлог во Грција каде што ќе може да се постават шатори преку викенд, а да биде во близина на поразвиено туристичко место?
Utrovo vidov kamp sličen na Livadište i Gradište so kamp prikolki i šatori...na 3 km pred Leptokarija koga se vleguva po stariot pat pokraj more.
No neznam ništo poveće od ova. Samo go vidov od kola
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.699
Поени од реакции
3.632
Предлог во Грција каде што ќе може да се постават шатори преку викенд, а да биде во близина на поразвиено туристичко место?
campingmarmaras.gr
Пристоен камп, залепен веднаш до Неос Мармарас, за 5-10 минути су во центар на Мармарас. Има мала приватна плажа, а на 200 метра е Парадизо плажата. Изнајмуваат и нивни шатори, комплет со маса, столици, кревети со душек , фрижидер, ако несакаш да влечиш твој шатор
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.268
Поени од реакции
9.813
Предлог во Грција каде што ќе може да се постават шатори преку викенд, а да биде во близина на поразвиено туристичко место?
Камп Паљури, 5мин вожња до Пефкохори. Бев пред неколку дена со шаторче. Чисто е, има соодветни услови, и плажата е супер. Бонус: нема гужви.
https://www.facebook.com/Camping-paliouri-XENIA-1456730117975249/
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
12.003
Поени од реакции
7.815
Mene mi treba drustvo za ovaa sezona 2016 za 2-3 dena divo kampiranje na mesto koe veke sum go markiral i narekol PARADISE! Ama,deca ne doagaat vo predvid,samo vozrasni oti e mestoto prekrasno ama dosta oddaleceno od civilizacija.
Daj kazi gi mestata be, so devojceto da si idam :D
 

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.110
Поени од реакции
9.210
Здраво дечки, некој да кампувал во Thalatti или Armenistis? Импресии? И општо за сите кампови, дали може на лице место одма да најдеш место или како? Не сум била досега на кампување Грција.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.217
Не можам да најдам посоодветна тема, па тука да си прашам.

Сакам да купам камп - приколка, која претежно ќе ја влечам (и кампувам) во Грција.

Сакам да купам од Бугарија, но бидејќи не сум европски државјанин, морам да ја царинам и регистрирам кај нас.

Моето прашање е - како оди документацијата за камп приколки?
Како се регистрираат кај нас?
Дали е важно колку е стара за да се увезе и царини?

Итн.

Благодарам однапред :)
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.293
Поени од реакции
773
Дали е препорачливо да се кампува на диво некаде во близина на Пефкохори ?
Ако има некој искуство , добредојдено ќе биде. Поздрав
 
Член од
28 август 2009
Мислења
920
Поени од реакции
1.171
Здраво дечки, некој да кампувал во Thalatti или Armenistis? Импресии? И општо за сите кампови, дали може на лице место одма да најдеш место или како? Не сум била досега на кампување Грција.
Моја препорака, камповите до Паралиа (Посејдон, Арион, Есперидас...). Ние, т.е моите идат веќе добри 10 год. во Посејдон. Друштво големо, голем број на Македонци, да не кажам 80%, другото Срби и некој други.. Морето не е нешто да паднеш на гз, али ок е. Песочна плажа, нормални цени. На лице место во топ сезона (Јули/Август) не верувам дека ќе најдеш место.. И да најдеш изгор ќе те фати. Јуни, можеби ќе најдеш нешто слободно.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.856
Поени од реакции
10.519
Дали е препорачливо да се кампува на диво некаде во близина на Пефкохори ?
Ако има некој искуство , добредојдено ќе биде. Поздрав
Има прекрасни места за диво кампирање секаде низ Грција, ги обожавам. Има еден друг проблем..од 2017 има чести полициски рации и почнаа да прават проблеми....приведување, носење пред истражен судија..после влечење по судови во Грција и слично. Од 2018 казнуваат на лице место (како за прекршок пр. паркирање кола на недозволено место) за разлика од други години што само бркаа доколку дојдат. Еве линк од почетокот на овие рации, а информацијата ја давам од прва рака. Совет -оди во камп :).[DOUBLEPOST=1558428585][/DOUBLEPOST]
Здраво дечки, некој да кампувал во Thalatti или Armenistis? Импресии? И општо за сите кампови, дали може на лице место одма да најдеш место или како? Не сум била досега на кампување Грција.
Armenistis е малку скапичко, кампот е среден, добра плажа..лоша страна према мој вкус е премногу гужва и галама (и во камп и на плажа). Thalatti не сум бил. Ако си за Ситонија - источна обала ти го препорачам Platanitsi на 2,5км од Сарти. Кампот е доста голем и не е пренатрупан. Цените се 4,5 ЕУР по човек, 4 ЕУР за шатор и 3 ЕУР за кола (истите важат цела сезона). Место се наоѓа одма, не ти треба никаква резервација..едноставно пристигнуваш, разгледуваш, си бираш место, се пријавуваш на рецепција и уживаш во одморот. Самата плажа на кампот е добра (нема некоја гужва), а во блиска околина има навистина прекрасни плажи.
 
Последно уредено:

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.293
Поени од реакции
773
@TrendS Гледав најлесна опција е кампот Паљури, 4 ипол евра од ден.. топ е се таму само што мене голем филм ми е на оган да си правам храна и кулирам.. :rolleyes:
Ќе идам сега на 26ти во Недела 7 дена во смештај после здравје уште 7 дена некаде во камп.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
6.646
Поени од реакции
5.608
@TrendS Гледав најлесна опција е кампот Паљури, 4 ипол евра од ден.. топ е се таму само што мене голем филм ми е на оган да си правам храна и кулирам.. :rolleyes:
Ќе идам сега на 26ти во Недела 7 дена во смештај после здравје уште 7 дена некаде во камп.
Паљури има топ плажа така да немаш утка
и во Посиди имаш камп ама мене таа страна од Касандра не ми праи баш кејф


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.293
Поени од реакции
773
Паљури има топ плажа така да немаш утка
и во Посиди имаш камп ама мене таа страна од Касандра не ми праи баш кејф


Sent from my iPhone using Tapatalk

Top e se, eve sum tuka.. Ushte soodvetno drushtvence da najdam i vrv. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom