Кампување во Грција

Член од
23 мај 2013
Мислења
2.266
Поени од реакции
5.371
Здраво
Дека сум огромен љубител на кампување во природа би сакал да прашам дали е легално да се кампува во Грција на тие популарните туристички места и дали има некој искуство со кампување во Грција и ако може да препорача некое добро место за кампување
Благодарам :)
 
Член од
29 декември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
18
Јас кампував двапати летово во Грција.
- Првиот пат Пиерија (потег Паралија, Лептокарија, Неа Пори)
Митикас кампинг 14еур од вечер, без разлика колку луѓе, наплаќаат само кампинг место.
Евридики кампинг 13еур од вечер исто така без разлика колку луѓе, наплаќаат само кампинг место.
Оатанатите кампинзи накај Платамона и пред неа се поскапи (доаѓаат и по 35еур за вечер)

- Вториот пат бев Ситонија (среднито крак на Халкидики)
СИКИЈА Кампинзи (7км јужно од Сарти):
Мелиси кампинг 27еур од вечер 4 лица, 2 шатори и колата (без струја, струја си користевме од тоалетите за фен, полначи и сл,... не ни требаше за друго)
http://www.camping-melissi.gr/index.php/en/
На овој дел има доста кампинзи, тука некаде се со цени (Платаници, Пицони, Катерина, ...)
http://www.e-camping.gr/makedonia/halkidiki/267-platanitsi-camping
http://www.camping-pitsoni.gr/
http://camping-katerina.gr/index.php/en/
имаш и на запарниот дел кампинзи меѓу Неа Мармара и Торони на југ. Тие се малку поскапи. (Ставрос, Митари, Кастело,..)

Е сега, да ти кажам за главното прашање, див кампинг на Ситонија.
-Прво-, нелегално е во Грција да се кампува на диво, казна е и до 300еур, АМА, под кампување грците подразбираат распиштолување со камп приколки, тенди скари и остали тракаташки покрај плажа повеќе денови, а не преспивање во мало шаторче.

-Второ-, на Ситонија има две места кај што бев каде имаше диви кампери, што ги толерираат.
- Orange Beach (Portokali)
16km пред Сарти, скоро и да нема знак, полека возење има натпис покрај патот ама лесно може да се утне.
http://mocochocodotcom.files.wordpress.com/2012/08/kavourotrypes_chalkidiki.jpg
- Kavourotripes нема знак ама има покрај патот има голем импровизиран земјен паркинг меѓу дрва и доста возила, така ќе го познаеш. Тука е гунгула, диви кампери, гласна музика, дечишта,.... ама глетката е преубава, Малдиви.
http://lifethinktravel.com/wp-content/uploads/2013/09/Kavourotripes1.jpg
***двеве места лесно ги мешаат и двете ги нарекуваат Портокали, слични се ама не се исти, раздалечени се 10км. И двете се на источна страна помеѓу Арменитис и Сарти. На овие две места сигурно нема да имаш проблем од надлежни, може само од други диви кампери, оти ги има доста :)***

-Трето-, не видов полиција низ цела Ситонија никогаш, мислам дека и воопшто нема :)

-Четврто-, на дививе камп локации нема ништо, ама буквално се треба да си носиш, а најважно е вода да имаш доста.

Кога ќе поминам други кампинзи ќе пишам за искуство.
Поздрав, Виткор.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.266
Поени од реакции
5.371
Благодарам за информациите но оваа година за жал нема да одам на одмор можеби другата години ќе одам :)
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Јас кампував двапати летово во Грција.
- Првиот пат Пиерија (потег Паралија, Лептокарија, Неа Пори)
Митикас кампинг 14еур од вечер, без разлика колку луѓе, наплаќаат само кампинг место.
Евридики кампинг 13еур од вечер исто така без разлика колку луѓе, наплаќаат само кампинг место.
Оатанатите кампинзи накај Платамона и пред неа се поскапи (доаѓаат и по 35еур за вечер)

- Вториот пат бев Ситонија (среднито крак на Халкидики)
СИКИЈА Кампинзи (7км јужно од Сарти):
Мелиси кампинг 27еур од вечер 4 лица, 2 шатори и колата (без струја, струја си користевме од тоалетите за фен, полначи и сл,... не ни требаше за друго)
http://www.camping-melissi.gr/index.php/en/
На овој дел има доста кампинзи, тука некаде се со цени (Платаници, Пицони, Катерина, ...)
http://www.e-camping.gr/makedonia/halkidiki/267-platanitsi-camping
http://www.camping-pitsoni.gr/
http://camping-katerina.gr/index.php/en/
имаш и на запарниот дел кампинзи меѓу Неа Мармара и Торони на југ. Тие се малку поскапи. (Ставрос, Митари, Кастело,..)

Е сега, да ти кажам за главното прашање, див кампинг на Ситонија.
-Прво-, нелегално е во Грција да се кампува на диво, казна е и до 300еур, АМА, под кампување грците подразбираат распиштолување со камп приколки, тенди скари и остали тракаташки покрај плажа повеќе денови, а не преспивање во мало шаторче.

-Второ-, на Ситонија има две места кај што бев каде имаше диви кампери, што ги толерираат.
- Orange Beach (Portokali)
16km пред Сарти, скоро и да нема знак, полека возење има натпис покрај патот ама лесно може да се утне.
http://mocochocodotcom.files.wordpress.com/2012/08/kavourotrypes_chalkidiki.jpg
- Kavourotripes нема знак ама има покрај патот има голем импровизиран земјен паркинг меѓу дрва и доста возила, така ќе го познаеш. Тука е гунгула, диви кампери, гласна музика, дечишта,.... ама глетката е преубава, Малдиви.
http://lifethinktravel.com/wp-content/uploads/2013/09/Kavourotripes1.jpg
***двеве места лесно ги мешаат и двете ги нарекуваат Портокали, слични се ама не се исти, раздалечени се 10км. И двете се на источна страна помеѓу Арменитис и Сарти. На овие две места сигурно нема да имаш проблем од надлежни, може само од други диви кампери, оти ги има доста :)***

-Трето-, не видов полиција низ цела Ситонија никогаш, мислам дека и воопшто нема :)

-Четврто-, на дививе камп локации нема ништо, ама буквално се треба да си носиш, а најважно е вода да имаш доста.

Кога ќе поминам други кампинзи ќе пишам за искуство.
Поздрав, Виткор.
Здраво друже ти го читав постот иако е малко постар гледам имаш доста искуство од кампување, јас сакам да кампувам со шатор во Грција на едно 3 вечери мах па чисто од искуство да те прашам околу припремата некој битни работи алатки или сл што треба да ѓи земеме со себе и тн.секој совет би ми бил корисен...
 
Член од
10 август 2016
Мислења
24
Поени од реакции
8
Mene mi treba drustvo za ovaa sezona 2016 za 2-3 dena divo kampiranje na mesto koe veke sum go markiral i narekol PARADISE! Ama,deca ne doagaat vo predvid,samo vozrasni oti e mestoto prekrasno ama dosta oddaleceno od civilizacija.
 
Член од
21 април 2012
Мислења
144
Поени од реакции
58
ako me dozivuvas prijatelski...ok, togas sum ti prijatelka:)
inaku mislev na semejstvo so deca.
 
Член од
10 август 2016
Мислења
24
Поени од реакции
8
OK prijatelke,sigurno deka smetav na normalno prijatelstvo,toa za decata go spomnav najseriozno zasto se moite veke vozrasni i podolgo vreme lutame sami so zenata-haha[DOUBLEPOST=1471013120][/DOUBLEPOST]Sega skoro pred 10 dena bevme na edno prekrasno mesto nekade na krajot na prviot krak od Halkidiki so uste eden bracen par i pominavme ubavi denovi.Eve povtorno sakam da odam do edno sosema drugo mesto sto ke mi ostane vo memorija se do idnata sezona ako ne uspeam da odam sega. Ajde da ne povrzuvame iskreni pokani za druzenje i mu davame na tekstot edna sosema pogresna konotacija.Najiskren pozdrav margo80!
 
Последно уредено:
Член од
10 август 2016
Мислења
24
Поени од реакции
8
Eve uste edna slika pa moze nekoj ke posaka ovaa sezona 2 do 3 dena da odime do tamu kolku da si znaeme deka sme makedonsko drustvo! Inace ima golem prostor sekoj da si bide posebno na svoja strana.Ke povtoram uste ednas,kampiranje so svoja oprema,nema dodatni troskovi osven gorivo za kolata!
 

Attachments

Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Eve uste edna slika pa moze nekoj ke posaka ovaa sezona 2 do 3 dena da odime do tamu kolku da si znaeme deka sme makedonsko drustvo! Inace ima golem prostor sekoj da si bide posebno na svoja strana.Ke povtoram uste ednas,kampiranje so svoja oprema,nema dodatni troskovi osven gorivo za kolata!
Mestoto e prekrasno deka se navage..? Nie sme zainteresirani ama na 5 dena od 6ti septemvri kako meden mesec ke ni bide :D Dali e mnogu na istrana za hrana voda takvi raboti..? E sega dali nema da ima nekakov problem za div kapming posto slusam sega bilo mnogo strogo radi tie migrantite
 
Член од
10 август 2016
Мислења
24
Поени од реакции
8
Mestoto e prekrasno deka se navage..? Nie sme zainteresirani ama na 5 dena od 6ti septemvri kako meden mesec ke ni bide :D Dali e mnogu na istrana za hrana voda takvi raboti..? E sega dali nema da ima nekakov problem za div kapming posto slusam sega bilo mnogo strogo radi tie migrantite
Mestata gi odbiram so pomos na Google Earth.Blisku e do malo gradce Porto Koufo.Toa e krajniot jug na Sitonija-sredniot krak na Halkidiki.Jas tamu seuste ne sum bil no imam namera ovaa sezona.Ima i drugi 2 plazi koi se poblisku do Porto Koufo i koi se popitomi i poseteni kade moze na divo da se kampira. Ako mi odgovata 5ti Septemvri ke ti se javam.Vo sekoj slucaj ke ti treba drustvo ako odis na plazata Lemos i toa za celo vreme dodeka si tamu zasto e mozno da bides napolno sam,malku nezgodno e posebno navecer.Ako odis sam so zenskata togas ima drugo mesto sto e poblisku do MK kade sto sum bil,i tamu nema problem za satorce na strana a plazata e fantazija i ima vo blizina avtokamp so prodavnici.
Lemos Beach 29.PNG Lemos Beach 24.PNG [DOUBLEPOST=1471733135][/DOUBLEPOST]Ako ti trebaat poveke informacii mozes da mi pises na mail bkmk52@yahoo.com
 
Последно уредено:
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Mestata gi odbiram so pomos na Google Earth.Blisku e do malo gradce Porto Koufo.Toa e krajniot jug na Sitonija-sredniot krak na Halkidiki.Jas tamu seuste ne sum bil no imam namera ovaa sezona.Ima i drugi 2 plazi koi se poblisku do Porto Koufo i koi se popitomi i poseteni kade moze na divo da se kampira. Ako mi odgovata 5ti Septemvri ke ti se javam.Vo sekoj slucaj ke ti treba drustvo ako odis na plazata Lemos i toa za celo vreme dodeka si tamu zasto e mozno da bides napolno sam,malku nezgodno e posebno navecer.Ako odis sam so zenskata togas ima drugo mesto sto e poblisku do MK kade sto sum bil,i tamu nema problem za satorce na strana a plazata e fantazija i ima vo blizina avtokamp so prodavnici.
Прегледај го приврзокот 154782 Прегледај го приврзокот 154781[DOUBLEPOST=1471733135][/DOUBLEPOST]Ako ti trebaat poveke informacii mozes da mi pises na mail bkmk52@yahoo.com
I jas planirav da odam na taa strana portokali beach sikia , kalamitsi , tamu nekade e sega dali so sator ili da baram smestaj ne znam barav drustvo barem da ne sme sami.Lani bevme na belata plaza posle stavros olimpijada ednata vecer bevme skros sami na plaza denta polno narod ali pak uste eden par drustvo e super dovolno e samo za vecerta da ne si sam . Inaku jas pravam svadba na 4ti septemvri 5ti da pazaruvame raboti sto treba i da trgneme na odmor. Ne znam kako ke bide dali da baram smestaj koga ke stignam do nekoe mesto od toj del zosto nemam odeno na toj del nemam nekoja pretstava na koe mesto da odam.Btw od kade ste vie sto vozrast . Nie sme od Strumica 27/23 god.[DOUBLEPOST=1471779665][/DOUBLEPOST]
Mestata gi odbiram so pomos na Google Earth.Blisku e do malo gradce Porto Koufo.Toa e krajniot jug na Sitonija-sredniot krak na Halkidiki.Jas tamu seuste ne sum bil no imam namera ovaa sezona.Ima i drugi 2 plazi koi se poblisku do Porto Koufo i koi se popitomi i poseteni kade moze na divo da se kampira. Ako mi odgovata 5ti Septemvri ke ti se javam.Vo sekoj slucaj ke ti treba drustvo ako odis na plazata Lemos i toa za celo vreme dodeka si tamu zasto e mozno da bides napolno sam,malku nezgodno e posebno navecer.Ako odis sam so zenskata togas ima drugo mesto sto e poblisku do MK kade sto sum bil,i tamu nema problem za satorce na strana a plazata e fantazija i ima vo blizina avtokamp so prodavnici.
Прегледај го приврзокот 154782 Прегледај го приврзокот 154781[DOUBLEPOST=1471733135][/DOUBLEPOST]Ako ti trebaat poveke informacii mozes da mi pises na mail bkmk52@yahoo.com
Ako odis sam so zenskata togas ima drugo mesto sto e poblisku do MK kade sto sum bil,i tamu nema problem za satorce na strana a plazata e fantazija i ima vo blizina avtokamp so prodavnici.
Koe mesto e toa ..?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.812
Поени од реакции
80.289
Mestata gi odbiram so pomos na Google Earth.Blisku e do malo gradce Porto Koufo.Toa e krajniot jug na Sitonija-sredniot krak na Halkidiki.Jas tamu seuste ne sum bil no imam namera ovaa sezona.Ima i drugi 2 plazi koi se poblisku do Porto Koufo i koi se popitomi i poseteni kade moze na divo da se kampira. Ako mi odgovata 5ti Septemvri ke ti se javam.Vo sekoj slucaj ke ti treba drustvo ako odis na plazata Lemos i toa za celo vreme dodeka si tamu zasto e mozno da bides napolno sam,malku nezgodno e posebno navecer.Ako odis sam so zenskata togas ima drugo mesto sto e poblisku do MK kade sto sum bil,i tamu nema problem za satorce na strana a plazata e fantazija i ima vo blizina avtokamp so prodavnici.
Прегледај го приврзокот 154782 Прегледај го приврзокот 154781[DOUBLEPOST=1471733135][/DOUBLEPOST]Ako ti trebaat poveke informacii mozes da mi pises na mail bkmk52@yahoo.com
Ја стално идам у тој дел Торони, Порто Куфо, Каламици и е сто пути боље од први крак, пошто е мирно нема галама. Има таму у тој предел доста такви плажи, диви.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom