Калина Велевска и Александар Миновски, членови на планинарскиот клуб ,,Трансверзалец“

Дискусија во форумот 'Хоби' започната од bijons, 11 февруари 2018.

 1. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  2.580
  Допаѓања:
  2.077
  И тата би и тата би ама ЕДНА Е МАЈКА, а тоа секако не се политичари.
  Свесен си дека самиот потврди дека сакаш државата да се грижи за тебе како мајка а тоа никогаш нема да го добиеш зашто тоа не е ни работа на државата.

  Плус сега испадна не паднале во провалија туку од хипотермија починале. Ќе испадне биле упорни т.е. се прецениле, а за жал Калина самата има напишано за тоа инаетот.
   
 2. Peja989

  Peja989 Супер модератор

  Член од:
  22 јули 2010
  Мислења:
  26.458
  Допаѓања:
  64.205
  Па политичарите не се држава. Уствари се, можеби во твоја фиксија. Мислам, дискусијава е дефинитивно вон тема, да не ја продлжуваме. Не ти ја сфаќам поентата ама ако почнеме да се објаснуваме, ќе затераме на страна на која што не треба.
   
 3. Комита Ултрас

  Комита Ултрас Ултрас Модератор

  Член од:
  4 јуни 2009
  Мислења:
  8.220
  Допаѓања:
  12.303
  За да продолжиме со муабетов најди ми го тој ЗАКОН каде што е пропишан, затоа што јас се трудам од вчера да го најдам и никако да најдам таков. Многу работи на темава се МОРАЛНИ правила, ама не и ЗАКОНСКИ пропишани. Можеби грешам, не сум упатен.
   
 4. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  2.580
  Допаѓања:
  2.077
  Па ти бараш одговорност од организаторот... немам никаква врска со организаторот ама да бараш одговорност е бесмислено по мене а и по други.
  Во сите спортови се случуваат непријатности, тоа е дел од животот, ама само ти си лично одговорен за себе и никој друг кога се работи за личен избор.

  Еве ако испадне дека стварно биле блиску до врвот но починале од хипотермија, сигурно од што не се гледало решиле да се седат во место се додека не се расчисти, тогаш кој е виновен ... а се работи според сликите за колку толку професионални планинари со опрема
   
 5. Peja989

  Peja989 Супер модератор

  Член од:
  22 јули 2010
  Мислења:
  26.458
  Допаѓања:
  64.205
  Јас се повикувам по напишаното на Син, кој го слушал тој што зборел на Телма. Еве, ќе барам и јас, да (ако) најдам, па ќе продолжиме.
   
 6. Syn

  Syn ^ Фабричка грешка

  Член од:
  23 декември 2007
  Мислења:
  23.132
  Допаѓања:
  20.091
  https://www.facebook.com/TVTelma/videos/2065129113503670/
   
  На Peja989 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Josef K

  Josef K трагач

  Член од:
  4 јануари 2014
  Мислења:
  189
  Допаѓања:
  688
 8. Peja989

  Peja989 Супер модератор

  Член од:
  22 јули 2010
  Мислења:
  26.458
  Допаѓања:
  64.205
  Најдов одма на нет, не знам како Иво се убил од барање а не нашол.
  Еве го правилникот @Комита Ултрас

  http://maiml.mk/pravilnik-vodic-na-planina.html

  Ќе ти издвојам

  Член 6

  Водичите во планина при вршењето на својата професија се должни:

  а) Да ги превземат сите потребни мерки за безбедно одвивање на планираната тура на планина и да ги почитуваат одредбите од прирачникот за безбедносни процедури.

  б) бројот на водените клиенти во групата да не биде поголем од 12 (дванаесет) лица во летни услови и 6 (шест) лица во зимски услови. Во случај на поголем број клиенти во групата, потребно е ангажирање на еден или повеќе дополнителни водичи или приправници, зависно од вкупниот број на клиенти.

  в) Водичите во планина имаат право и должност да ги предупредуваат и информираат своите клиенти за:

  • Лично преставување на водичот пред клиентите;
  • Сите карактеристики на планираната тура, вклучувајки ги и факторите на ризик (така наречен “брифинг“);
  • Временската прогноза;
  • Потребата од евентуални промени во планираната маршрута;
  • Потребната лична опрема за изведување на турата;
  • Потребното ниво на физичка подготвеност на клиентите;
  г) Водичот на планина не смее да води клиенти на таканаречен технички терен каде што е неопходна употребата на алпинистичка опрема.

  д) Доколку водичот во планина увиди дека некој друг водич врши кршење на одредбите од овој правилнк, за истото е должен да ги извести органите на МАИВП.

  Сега, кажи ми дали си спремен да продолжиме со дискусија?
   
  На krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Terroir

  Terroir

  Член од:
  16 октомври 2017
  Мислења:
  602
  Допаѓања:
  859
  Kaj procita deka ne padnale vo provalija ? Od videoto na grckite spasuvaci se gleda deka gi vadat telata od provalija. Verojatno se imaat izgubeno na vrakjanje od vrvot i padnale vo provalija od koja ne uspeale da ispadnat (verojatno i bile povredeni od padot).

  Pak ke kazam neznam zosto tolku kasno reagirale sluzbite vo lociranjeto i isprakjanjeto na pomos, pa ne e Kajmakcalan tolku nedostapna planina imozebi ke gi spasele ako imalo pobrza reakcija
   
 10. Peja989

  Peja989 Супер модератор

  Член од:
  22 јули 2010
  Мислења:
  26.458
  Допаѓања:
  64.205
  Абе води инает у празно, ни јас не начекав таква информација ама не сакам да навлагам во длабока дискусија зошто истата ја тера во друг правец.
   
  На Terroir му/ѝ се допаѓа ова.
 11. MKD123

  MKD123

  Член од:
  1 јули 2012
  Мислења:
  325
  Допаѓања:
  496
  Се уште се е сведено на шпекулации, така да никој е знае што точно се случувало целиот тој ден. Нека почиваат во мир и двајцата.
  За пропустите што се направени се е јасно. Имаше изјави на некој од федерацијата и на еден професор од факултет. По изјавата на тој од федерација, Трансферзалец имале само 1 водич (вкупно 7 во Македонија) со лиценца за зимски качувања, а тој не бил на турата. Истоив човек кажа дека за таква тура, со околу 50 планинари, треба да има околку 20 лицанцирани водичи, поточно по еден водич на 3 планинари. За ова мора да сносат одговорност од Трансферзалец. Итсо така последнилот или последните двајца (не ми текнува како кажаа) треба да бидат лиценцирано водачи, за да не може никој да заостане и да се изгуби. За опремата на планинарите итекако е одговорен организаторот. Пишува таму дека ако водичот процени дека некој нема соодветна опрема може да го исклучи од групата. Од она видео од еден од планинарите, ја кој уопште не се разбирам, можам да видам дека опремата не им соодветсвуваше со условите во кои беа. Организаторот добро знаел какво ќе биде времето, дека се очекува сген, силен ветер, магла, и морал да ја одкаже турата или да тргнат само оние со потребната опрема.
  Колку што можев да прочитам и Калина и Александар биле искусни планинари, секогаш ведри, добри луѓе. Жално е толку рано да завршат вака, уште па и онаму каде што и двајцата уживале и поради нешто на кое со цело срце му се посветувале.
  ПС: Ако може муабетите за што се случило, кој е крив, кој не, префрлете ги во темата Планинарење. Да не ја труеме темата.
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Комита Ултрас

  Комита Ултрас Ултрас Модератор

  Член од:
  4 јуни 2009
  Мислења:
  8.220
  Допаѓања:
  12.303
  Спремен. Има вина кај Трансверзалец.
  А, видеото од Телма ми е скроз нерелеватно. Земале водач од друго ПД и јадат гомна за друго ПД. Не ме јеби, ко ја да зеам да давам изјави за друга навивачка група.
   
 13. Peja989

  Peja989 Супер модератор

  Член од:
  22 јули 2010
  Мислења:
  26.458
  Допаѓања:
  64.205
  Абе остави го тој водич на страна, јас само како инфо го земав тоа што го пиша Син а искрено не го ни погледнав видеото. Ете, законот вели дека на 6 луѓе треба еден водич во зимски услови а на 12 во летни. Вината е кај нив, што се понашаат профитерски. Ако починатите, своеволно си отидат на искачување, без никаква организација, тогаш не може да се бара вина кај никој друг. Во оваа ситуација, како ПД мора да понесат одговорност поради пропустите кои ги имаат направено. Искрено, се надевам дека овој горчлив настан ќе покрене свест и дека нема да може секој да оформува ПД, секој да води тури од безброј членови итн итн...
   
  На Klin и SinisteR. им се допаѓа ова.
 14. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  10.042
  Допаѓања:
  10.715
  Не е тоа закон, правилник на друштвото е. И споредбите на планина со базен, стадион или слично што имаат концесионери не држат. Сем ако не почнеме и планините да ги даваме под концесија.

  Што не значи дека дејноста не треба да се регулира повеќе отколку сега.
   
  На Peja989 и whatto им се допаѓа ова.
 15. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  2.580
  Допаѓања:
  2.077
  http://sitel.com.mk/neoficijalno-pr...ta-planinari-na-kajmakchalan-bila-hipotermija

  A од видеото како заклучи дека е провалија, најверојатно ископале дупка во снегот да се заштитат од студ/ветар.

  Епа иди ти ризикувај свој живот на такво невреме, за некој што сакал адреналин на максимум, без да размисли за последиците ... си има правила како се изведува спасувачка акција, не е ова Холивуд.

  @Peja989 ти знаеш во која насока терам а јас да не сум знаел (y) ... јас мојата ја кажав, ако не си сфатил, со среќа во барањето државата да ти биде мајка во секој аспект од твојот живот.
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: