Калина Велевска и Александар Миновски, членови на планинарскиот клуб ,,Трансверзалец“

B

Bafra

Гостин
Сакам државата да ми биде мајка а не маќеа.
И тата би и тата би ама ЕДНА Е МАЈКА, а тоа секако не се политичари.
Свесен си дека самиот потврди дека сакаш државата да се грижи за тебе како мајка а тоа никогаш нема да го добиеш зашто тоа не е ни работа на државата.

Плус сега испадна не паднале во провалија туку од хипотермија починале. Ќе испадне биле упорни т.е. се прецениле, а за жал Калина самата има напишано за тоа инаетот.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
И тата би и тата би ама ЕДНА Е МАЈКА, а тоа секако не се политичари.
Свесен си дека самиот потврди дека сакаш државата да се грижи за тебе како мајка а тоа никогаш нема да го добиеш зашто тоа не е ни работа на државата.

Плус сега испадна не паднале во провалија туку од хипотермија починале. Ќе испадне биле упорни т.е. се прецениле, а за жал Калина самата има напишано за тоа инаетот.
Па политичарите не се држава. Уствари се, можеби во твоја фиксија. Мислам, дискусијава е дефинитивно вон тема, да не ја продлжуваме. Не ти ја сфаќам поентата ама ако почнеме да се објаснуваме, ќе затераме на страна на која што не треба.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Океј. Според правилник, на група од 50 луѓе, колку водичи треа да има и колку имало на турава? Да почнеме од тоа, па да продолжиме со муабетот, може?
За да продолжиме со муабетов најди ми го тој ЗАКОН каде што е пропишан, затоа што јас се трудам од вчера да го најдам и никако да најдам таков. Многу работи на темава се МОРАЛНИ правила, ама не и ЗАКОНСКИ пропишани. Можеби грешам, не сум упатен.
 
B

Bafra

Гостин
Па политичарите не се држава. Уствари се, можеби во твоја фиксија. Мислам, дискусијава е дефинитивно вон тема, да не ја продлжуваме. Не ти ја сфаќам поентата ама ако почнеме да се објаснуваме, ќе затераме на страна на која што не треба.
Па ти бараш одговорност од организаторот... немам никаква врска со организаторот ама да бараш одговорност е бесмислено по мене а и по други.
Во сите спортови се случуваат непријатности, тоа е дел од животот, ама само ти си лично одговорен за себе и никој друг кога се работи за личен избор.

Еве ако испадне дека стварно биле блиску до врвот но починале од хипотермија, сигурно од што не се гледало решиле да се седат во место се додека не се расчисти, тогаш кој е виновен ... а се работи според сликите за колку толку професионални планинари со опрема
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
За да продолжиме со муабетов најди ми го тој ЗАКОН каде што е пропишан, затоа што јас се трудам од вчера да го најдам и никако да најдам таков. Многу работи на темава се МОРАЛНИ правила, ама не и ЗАКОНСКИ пропишани. Можеби грешам, не сум упатен.
Јас се повикувам по напишаното на Син, кој го слушал тој што зборел на Телма. Еве, ќе барам и јас, да (ако) најдам, па ќе продолжиме.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.870
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Најдов одма на нет, не знам како Иво се убил од барање а не нашол.
Еве го правилникот @Комита Ултрас

http://maiml.mk/pravilnik-vodic-na-planina.html

Ќе ти издвојам

Член 6

Водичите во планина при вршењето на својата професија се должни:

а) Да ги превземат сите потребни мерки за безбедно одвивање на планираната тура на планина и да ги почитуваат одредбите од прирачникот за безбедносни процедури.

б) бројот на водените клиенти во групата да не биде поголем од 12 (дванаесет) лица во летни услови и 6 (шест) лица во зимски услови. Во случај на поголем број клиенти во групата, потребно е ангажирање на еден или повеќе дополнителни водичи или приправници, зависно од вкупниот број на клиенти.

в) Водичите во планина имаат право и должност да ги предупредуваат и информираат своите клиенти за:

  • Лично преставување на водичот пред клиентите;
  • Сите карактеристики на планираната тура, вклучувајки ги и факторите на ризик (така наречен “брифинг“);
  • Временската прогноза;
  • Потребата од евентуални промени во планираната маршрута;
  • Потребната лична опрема за изведување на турата;
  • Потребното ниво на физичка подготвеност на клиентите;
г) Водичот на планина не смее да води клиенти на таканаречен технички терен каде што е неопходна употребата на алпинистичка опрема.

д) Доколку водичот во планина увиди дека некој друг водич врши кршење на одредбите од овој правилнк, за истото е должен да ги извести органите на МАИВП.

Сега, кажи ми дали си спремен да продолжиме со дискусија?
 
T

Terroir

Гостин
Плус сега испадна не паднале во провалија туку од хипотермија починале. Ќе испадне биле упорни т.е. се прецениле, а за жал Калина самата има напишано за тоа инаетот.
Kaj procita deka ne padnale vo provalija ? Od videoto na grckite spasuvaci se gleda deka gi vadat telata od provalija. Verojatno se imaat izgubeno na vrakjanje od vrvot i padnale vo provalija od koja ne uspeale da ispadnat (verojatno i bile povredeni od padot).

Pak ke kazam neznam zosto tolku kasno reagirale sluzbite vo lociranjeto i isprakjanjeto na pomos, pa ne e Kajmakcalan tolku nedostapna planina imozebi ke gi spasele ako imalo pobrza reakcija
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Kaj procita deka ne padnale vo provalija ? Od videoto na grckite spasuvaci se gleda deka gi vadat telata od provalija. Verojatno se imaat izgubeno na vrakjanje od vrvot i padnale vo provalija od koja ne uspeale da ispadnat (verojatno i bile povredeni od padot).

Pak ke kazam neznam zosto tolku kasno reagirale sluzbite vo lociranjeto i isprakjanjeto na pomos, pa ne e Kajmakcalan tolku nedostapna planina imozebi ke gi spasele ako imalo pobrza reakcija
Абе води инает у празно, ни јас не начекав таква информација ама не сакам да навлагам во длабока дискусија зошто истата ја тера во друг правец.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.256
Поени од реакции
6.451
Се уште се е сведено на шпекулации, така да никој е знае што точно се случувало целиот тој ден. Нека почиваат во мир и двајцата.
За пропустите што се направени се е јасно. Имаше изјави на некој од федерацијата и на еден професор од факултет. По изјавата на тој од федерација, Трансферзалец имале само 1 водич (вкупно 7 во Македонија) со лиценца за зимски качувања, а тој не бил на турата. Истоив човек кажа дека за таква тура, со околу 50 планинари, треба да има околку 20 лицанцирани водичи, поточно по еден водич на 3 планинари. За ова мора да сносат одговорност од Трансферзалец. Итсо така последнилот или последните двајца (не ми текнува како кажаа) треба да бидат лиценцирано водачи, за да не може никој да заостане и да се изгуби. За опремата на планинарите итекако е одговорен организаторот. Пишува таму дека ако водичот процени дека некој нема соодветна опрема може да го исклучи од групата. Од она видео од еден од планинарите, ја кој уопште не се разбирам, можам да видам дека опремата не им соодветсвуваше со условите во кои беа. Организаторот добро знаел какво ќе биде времето, дека се очекува сген, силен ветер, магла, и морал да ја одкаже турата или да тргнат само оние со потребната опрема.
Колку што можев да прочитам и Калина и Александар биле искусни планинари, секогаш ведри, добри луѓе. Жално е толку рано да завршат вака, уште па и онаму каде што и двајцата уживале и поради нешто на кое со цело срце му се посветувале.
ПС: Ако може муабетите за што се случило, кој е крив, кој не, префрлете ги во темата Планинарење. Да не ја труеме темата.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Ќе ти издвојам

Член 6

Водичите во планина при вршењето на својата професија се должни:

а) Да ги превземат сите потребни мерки за безбедно одвивање на планираната тура на планина и да ги почитуваат одредбите од прирачникот за безбедносни процедури.

б) бројот на водените клиенти во групата да не биде поголем од 12 (дванаесет) лица во летни услови и 6 (шест) лица во зимски услови. Во случај на поголем број клиенти во групата, потребно е ангажирање на еден или повеќе дополнителни водичи или приправници, зависно од вкупниот број на клиенти.
Спремен. Има вина кај Трансверзалец.
А, видеото од Телма ми е скроз нерелеватно. Земале водач од друго ПД и јадат гомна за друго ПД. Не ме јеби, ко ја да зеам да давам изјави за друга навивачка група.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Спремен. Има вина кај Трансверзалец.
А, видеото од Телма ми е скроз нерелеватно. Земале водач од друго ПД и јадат гомна за друго ПД. Не ме јеби, ко ја да зеам да давам изјави за друга навивачка група.
Абе остави го тој водич на страна, јас само како инфо го земав тоа што го пиша Син а искрено не го ни погледнав видеото. Ете, законот вели дека на 6 луѓе треба еден водич во зимски услови а на 12 во летни. Вината е кај нив, што се понашаат профитерски. Ако починатите, своеволно си отидат на искачување, без никаква организација, тогаш не може да се бара вина кај никој друг. Во оваа ситуација, како ПД мора да понесат одговорност поради пропустите кои ги имаат направено. Искрено, се надевам дека овој горчлив настан ќе покрене свест и дека нема да може секој да оформува ПД, секој да води тури од безброј членови итн итн...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Абе остави го тој водич на страна, јас само како инфо го земав тоа што го пиша Син а искрено не го ни погледнав видеото. Ете, законот вели дека на 6 луѓе треба еден водич во зимски услови а на 12 во летни. Вината е кај нив, што се понашаат профитерски. Ако починатите, своеволно си отидат на искачување, без никаква организација, тогаш не може да се бара вина кај никој друг. Во оваа ситуација, како ПД мора да понесат одговорност поради пропустите кои ги имаат направено. Искрено, се надевам дека овој горчлив настан ќе покрене свест и дека нема да може секој да оформува ПД, секој да води тури од безброј членови итн итн...
Не е тоа закон, правилник на друштвото е. И споредбите на планина со базен, стадион или слично што имаат концесионери не држат. Сем ако не почнеме и планините да ги даваме под концесија.

Што не значи дека дејноста не треба да се регулира повеќе отколку сега.
 
B

Bafra

Гостин
Kaj procita deka ne padnale vo provalija ? Od videoto na grckite spasuvaci se gleda deka gi vadat telata od provalija. Verojatno se imaat izgubeno na vrakjanje od vrvot i padnale vo provalija od koja ne uspeale da ispadnat (verojatno i bile povredeni od padot).

Pak ke kazam neznam zosto tolku kasno reagirale sluzbite vo lociranjeto i isprakjanjeto na pomos, pa ne e Kajmakcalan tolku nedostapna planina imozebi ke gi spasele ako imalo pobrza reakcija
http://sitel.com.mk/neoficijalno-prichinata-za-smrtta-na-dvajcata-planinari-na-kajmakchalan-bila-hipotermija

A од видеото како заклучи дека е провалија, најверојатно ископале дупка во снегот да се заштитат од студ/ветар.

Pak ke kazam neznam zosto tolku kasno reagirale sluzbite vo lociranjeto i isprakjanjeto na pomos, pa ne e Kajmakcalan tolku nedostapna planina imozebi ke gi spasele ako imalo pobrza reakcija
Епа иди ти ризикувај свој живот на такво невреме, за некој што сакал адреналин на максимум, без да размисли за последиците ... си има правила како се изведува спасувачка акција, не е ова Холивуд.

@Peja989 ти знаеш во која насока терам а јас да не сум знаел (y) ... јас мојата ја кажав, ако не си сфатил, со среќа во барањето државата да ти биде мајка во секој аспект од твојот живот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom