Како сте задоволни од градбите на Настел?

Дискусија во форумот 'Дом и семејство' започната од ivanov90, 3 октомври 2018.

 1. Mich0MKD

  Mich0MKD

  Член од:
  14 февруари 2013
  Мислења:
  1.239
  Допаѓања:
  1.046
  Ehee ova e "dobro", a dva stolba i 12kvadrata hodnik tunel vo 75 kvadraten stan ?
   
 2. Almeida

  Almeida гад

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  6.131
  Допаѓања:
  13.102
  Оваа фирма е на фреди, пратеник од дпне...шуга, лижиг'з...уште од основно си го пикаше анусот у партија. Награда му е уништување на населбиве шо порано личеа на нешто. Сите згради му се 3-4 ката повисоки од највисоката во околина.
   
 3. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.628
  Допаѓања:
  32.151
  28576894_950335651786822_5038190573941789522_n.jpg

  Прочитав дека местото е со симнително минато. Иначе стварно голем успех е да продадеш ваков стан кој има столб во сред дневна и тоа по 1300 евра за м2, а и ќе ги продадат и со 5 столбови во соба да се, во близна на Сити Мол и еден куп приватни и државни градинки, училишта, факултети.
  После ова столб на сред соба најјако е трпезарија до тоалет.
   
  На Solaire of Astora и ЈуријАркадиевич им се допаѓа ова.
 4. Almeida

  Almeida гад

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  6.131
  Допаѓања:
  13.102
  По Нојферт станов не може да биде четирисобен, ниту по наши правилници. Ова може да го прифатат само корумпирани општинари. Дневната соба во зоната кај столбот е помала од 3 метри. Луксуз еј, дневна потесна од 3 метри и намерно нема таму кота стаено, туку кај што е 7 метри шо не значат ништо.
  Е сега, на ова ѓубре од 85 квадрати, по цена од 1350 евра квадрат, ќе оди некој ајван и ќе му цалне 114 750 евра и фреди шупакот "охрабрен" дека "има побарувачка" ќе инвестира во вакви бетонски гомна и ќе го доусеруе Скопје.
  Коментирав и во друга тема - сељачките купувачи се криви. Близината до çair mall била квалитет - ебати квалитетот, шо ти е Зара на 100 метра, а станот ти е практично врз улица.
   
  На vlatko100, shutrak, Beric Dondarrion и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. Melech

  Melech

  Член од:
  15 февруари 2019
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  319
  Само пост-комунистички отпад живее во згради, во нормална земја во згради се наоѓаат 80% од канцелариите за работа, а 20% се за издавање и продажба(најсоцијална класа, претежно мигранти).
  А во Северна е обратно и се жалат што немало зеленило LOL итд., но што да се очекува од држава каде што турски гадости се најгледана ствар на ТВ...
   
  На PituGuli55 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Almeida

  Almeida гад

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  6.131
  Допаѓања:
  13.102
  А ти кој курац си, буржуј некој?
   
 7. Melech

  Melech

  Член од:
  15 февруари 2019
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  319
  Не уопште, живеам у куќа - населба во Скопје од каде што сите северџани избегаа и си ги продадоа удобните дворови за да бидат модерни ко тебе, околу мене е се зелено и мирно па ни од далеку не наликувам на бурната 3лита од ајродром и карпуш... само се прашувам дали и ти ја шитна куќата или си новопечен 'скопски' шизик?!
   
 8. PituGuli55

  PituGuli55

  Член од:
  27 октомври 2017
  Мислења:
  103
  Допаѓања:
  128
  100% точно, ама во шкупи главниот град на северџанија во периферијата нема основна инфраструктура како патишта, тротоари, паркови, трговски центри, централно греење итн. Кога ова би го имало никој не би живеел во касарните на настел адора и остали комуналки. Башка периферијата на шкуп е бааги скоро од сите страни исљамизирана
   
  На Melech му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Almeida

  Almeida гад

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  6.131
  Допаѓања:
  13.102
  Еден професор по архитектура од Скопје, копирајќи еден познат светски архитект, за ваков град, кој е твој идеал, повторуваше една дефиниција по која истиот се нарекува село.
  Да има чоек стан во зграда во Париз, Њујорк, Монте Карло, Сингапур, Хонг Конг е врвен престиж....е не може да чуваат кокошки у нив, јеби га, ќе мора да се помират со тоа.
   
 10. PituGuli55

  PituGuli55

  Член од:
  27 октомври 2017
  Мислења:
  103
  Допаѓања:
  128
  Баш на кокошарници изгледаат 90% од зградите во Шк.
  двособни станови од 35 квадрати? трособни од 50 квадрати? 10 станови на кат во еден влез. само кокошки може така да живеат
   
  На Melech му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Almeida

  Almeida гад

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  6.131
  Допаѓања:
  13.102
  Не спорам. Од А-Ш е точно.
  Он ја праи споредбата принципиелно куќа-стан. Мене такви градови ме потсеќаат на Измир, град без силуета, визура...кој како доаѓал, се уштекал до комшијата и само бројот на жители го прави да биде град. Кога влегуеш у Белград, има една населба Калуѓерица, таква е...цела е дивоградба.
  Неоскопскиве "згради" пукаат од неквалитет, личат на касарни, максимално изградени, висат над улица, се деградираат брзо, им надградуваат тенди, ролетни, клими...
   
 12. Cannon

  Cannon Doctor

  Член од:
  22 март 2009
  Мислења:
  4.666
  Допаѓања:
  5.352
  Освен Адора и Настел, кој други фирми градат нови станови во Скопје од каде може да се купи.
  Знае некој други да ми наброи ?

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
 13. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.628
  Допаѓања:
  32.151
  Епа сакаат во центар и со поглед на планина е нема.

  Screenshot_20190710-013450.png
   
 14. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.993
  Допаѓања:
  7.772
  Општините направија големи проблеми, хаос, со измените во дуповите. Вакви проблеми на оние кои не сакаат да го продадат плацот за зграда, само затоа што избираат да живеат во куќа. Добиваме нешто шаренолико, што не личи на ништо, топаана маало, а жителите добиваат ѕид околу нив и проблеми со паркинзите, инфраструктурата и хигиената од овие згради, за профит повеќе на одредени ликови и на општинари. Кај Мома две згради се изградија една до друга, може кафе да си подаваат, буквално :) Во Карпош 4 колку што се сеќавам, "не може нам нико ништа" сакаше да гради во парковите. Со многу напори протести, засега тоа е стопирано.
   
  Последно уредено: 10 јули 2019

Сподели преку: