Како сте задоволни од градбите на Настел?

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Нема клапни. Вистински вентилационен канал треба да е ѕидан од вакви елементи. Еден е главен канал, а секој кат се надоврзува на помалиот на одредена поголема висина на катот. И пошо се рачуна дека воздухот со миризба е загреан и полесен - оди нагоре и преку отворот се вентилира. Ставање обична канализациона цефка не и помага ни клапна, ни бутур, пошо не и тоа намената.
Плус, овој елемент, за да не дише, се обѕидува со тули и зафаќа цирка пола метар квадратен - затоа и ѓубрињава инвеститорски ретко го ставаат. А друга причина е што за ова треба да се предвиди отвор во бетонската плоча кој е поголем и треба дополнително да се осигурува со арматура. Канализациона цевка фи100 се протнува низ арматурата полесно, откако ќе ја искршат плочата у зона у која им треба.

ventilacije-tabela.jpg
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Не спасува никаква клапна, си има правило за вентилација, проблем е што кај нас никој не онади никого, кога ќе купиш тогаш дознаваш дека си се зезнал.
Умре тоа саглам проектирање и соодветна изведба, сега главно е да е поефтино и побрзо.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Кај мене и во купатило и во кујна ставав клапни како што се нудат моментално. Дури сите можни дупки околу цевките, ако ги имало, се пополнувани до крај. Многу лошо ги изведуваат вентилациите, немаат ниту вертикални вентилатори (што за вакви исплеткани системи треба да е обврска на инвеститорот), а со "надзорот" обично се ујдисани. Контрола од општина/институција, нема.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Клапна е систем кој држи вода да не се враќа назад во канализација т.е. ја пропушта водата само во еден правец.
Ова за што зборите е обичен капак, кој го отварате по потреба. Финтата е цело време да се вентилира просторот.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
512
Поени од реакции
743
Цена на стан во Кемниц; Германија ~1000 евра/квадрат при плата од 2000 евра.

https://www.immobilienscout24.de/wohnen/sachsen,chemnitz/eigentumswohnungen.html

Додека македончето си плаќа по 1100 еур/м2 во фушерајот на чифлиганец, настел и остала урбана мафија во Карпуш и Ајродром при плата од 350 евра
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Јас живеам во Настел зграда и сум задоволен. Топлотна изолација топ и звучна исто. Со вентилација немам приблем НО некои од комшиите се жалат на мирис во кујна и wc! Кај мене е се ОК. Е сеа дали вертикалата дали станот ми се погодил незнам ама немам замерки.
Од друга страна, гаражата се поплави по оној дождот шо го поплави Стајковци..тоа иам да кажам
А да, и се појавија пар пукнатини ( мислм дека се само на малтерот/глет масата на неколку споеви меѓу столбови и преградни ѕидови во влезот) по јакион земјотрес шо беше
 
Член од
27 август 2016
Мислења
32
Поени од реакции
12
Јас живеам во Настел зграда и сум задоволен. Топлотна изолација топ и звучна исто. Со вентилација немам приблем НО некои од комшиите се жалат на мирис во кујна и wc! Кај мене е се ОК. Е сеа дали вертикалата дали станот ми се погодил незнам ама немам замерки.
Од друга страна, гаражата се поплави по оној дождот шо го поплави Стајковци..тоа иам да кажам
А да, и се појавија пар пукнатини ( мислм дека се само на малтерот/глет масата на неколку споеви меѓу столбови и преградни ѕидови во влезот) по јакион земјотрес шо беше
Каде поточно се наога зградата и колку години живееш во нејзе? :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Што ќе кажете за Адора Diamond Garden зградата?
Не ми се допаѓа околината воопшто. За зградата, не верувам дека има некој вселен па да ти даде искуство од прва рака. Квалитетот сигурно не се разликува од останатите Адора градби, со тоа што, тука ја продаваат приказната за атриумот и градината.
 
F

Flatter

Гостин
на просечниот македонец не му треба многу луксуз
Јас не викам дека треба ликсуз или било што. Ама која мизерија е тоа да имаш стан без балкон и без барем една соба. Вака распоредот за просечност е добар ама без соба и без балкон срамота е тоа... Барем една соба од 8 квадрата колку да има за плакар и спална е сосема доволно, и барем 3-4 квадрата за балкон исто е сосема доволно..

Треба да се воведат закони за како да биде станбениот простор а не вакви глупости да прават...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.594
Поени од реакции
38.741
Јас не викам дека треба ликсуз или било што. Ама која мизерија е тоа да имаш стан без балкон и без барем една соба. Вака распоредот за просечност е добар ама без соба и без балкон срамота е тоа... Барем една соба од 8 квадрата колку да има за плакар и спална е сосема доволно, и барем 3-4 квадрата за балкон исто е сосема доволно..

Треба да се воведат закони за како да биде станбениот простор а не вакви глупости да прават...
Добар виц ти е ова последново со законот:icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom