Како се нарекувале Македонците наспроти пропагандните тврдења!?

Дискусија во форумот 'Историја' започната од Bratot, 3 септември 2010.

 1. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.522
  Допаѓања:
  1.697
  Рускиот цар е и бугарски, поради причина дека и до днес во земите на бившата царска Русиja живеат бугари. Тоа изобшто не е ново,нито страно. Нема врзка религиjaва ,кога станува збор за етноса. Има бугари православни, има бугари католици и ако са помалко. Петар Богдан е преди Паисиj и нема како да избегаш от тоа, човек што се смета за бугарин отново.
  Прост факт дека не можеш да правиш директна смена на терминот бугари и словени е фактот дека Бугарската екзархиja е црква на етноса и поголем доказ от тоа што заради този етнофилетизам, Вселенската патриаршиja става схизма. Поголем доказ от тоа, здраве му кажи.
  Нема што да се обеснува кога црно на бело пише. Во историjата има документи - има историja. Нема документи-нема истоирja. Се друго е проба да се манипулира.

  --- Споено дупло мислење, 14 мај 2019 ---
  Еве го друг пример со малце поблизо до наши дни - Андон Косето.
  Барал бугарска државна пензиja, како бугарин и како учестник во ослободителната борба за Македониja.
  http://www.strumski.com/books/andon_kjoseto_pensija.pdf

  И тоа ти е 1943 година. Речи почти средата на XX век и некои документи со 3-ма сведоци.
  --- Споено дупло мислење, 14 мај 2019 ---
  Еве уште един пример от Албаниja,каде от село Бобоштево пишат до Антим I со грчки букви но на месниот диалект.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]

  Jaсно вели, дека во Бобоштица и Дреново се зборува за бугари и бугарски jaзик.
   
  Последно уредено: 14 мај 2019
 2. Кариес

  Кариес

  Член од:
  8 ноември 2008
  Мислења:
  2.011
  Допаѓања:
  950
  И, значи, Андон побарал бугарска пензија? Па што? Бугарин го прави тоа? Исто како и многуте Македонци кои денес имаат бугарски пасоши и кои за да ги добијат се декларираат во документите како Бугари, а во суштина тие си се Македонци кои бараат начин да влезат легално и долготрајно во ЕУ. Кога и да ги прашаш неофицијално тие ќе ти речат дека се Македонци, недај Боже случајно да ги наречеш Бугари - очи ќе ти повадат (освен некои заблудени поединци како тебе).
   
 3. varg

  varg

  Член од:
  29 јуни 2012
  Мислења:
  97
  Допаѓања:
  28
  И зошто Кјосето не побарал пензија од Србија, току од Бугарија...? А оние со пасошите на бери гајле и во Бугарија, никој не ги смета за Бугари, човек кој лаже за неговото потекло не е достоен за почитуване. :kuracc:
   
 4. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.522
  Допаѓања:
  1.697
  Па знаеш, ти можеш мислиш што сакаш, во тоа време лугето не одели за един пасош или пензиja да се изjaснуват како вакви или такви. Имали малце повеке пристоjност.
   
 5. Кариес

  Кариес

  Член од:
  8 ноември 2008
  Мислења:
  2.011
  Допаѓања:
  950
  Затоа што го убил Пејчиновиќ. Малку е тоа?
  А тие со бугарските пасоши само се снаоѓаат за да ја постигнат целта. Ако влезеше Србија во ЕУ наместо вас - ќе вадеа српски пасоши, па и за нив ќе беа истите Срби, а за вас Србомани.
  Не ми одговори на прашањето. Зошто ги сметате за Бугари само Македонците со бугарски пасоши а не и Турците, Авганистанците, Сиријците, Украинците...?


  Аха. Значи Ќосето бил непристоен штом зел бугарски пасош? Не се изјаснувале од пристојност?!? Ама ајде бре. За торба пченица си ја менувале верата, за малку привилегии станувале Грци, мислејќи дека ќе добијат помош од малку постарите држави се правеле Срби или Бугари (на кого која пропаганда ќе делувала повеќе), па така имаме еден брат Бугарин, а друг Србин. Пристојност?!? А бре ајде. Ако имавте и вие пристојност немаше да се гордеете со Бугарското име туку ќе се срамевте.
   
 6. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.522
  Допаѓања:
  1.697
  Jaс ти велам дека во тоа време лугето имали достоjнство. Еве ти го Прличев, можел да се пише грк и да си ужива. Не го направил ,нели...па знаел и грчки повеке от перфектно. Па и одликуван бил во Грциja.
  Ако Косето вака лесно си менувал верата и идентитетот, зашто не се пишал грк па да си живее добро, вака со плажа, тоа она... зашто му требала некаква борба?
  Што сакаш сега да ни кажеш, дека лугето от ВМРО нема цврст идентитет,а били пластелина? Тоа сакаш да ни кажеш сега?
   
 7. placeb

  placeb place_b

  Член од:
  21 јуни 2016
  Мислења:
  1.601
  Допаѓања:
  1.233
  Буквата М од ВМРО што значи ?
   
  На Кариес му/ѝ се допаѓа ова.
 8. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.522
  Допаѓања:
  1.697
  А ВМРО да се викала вмОро,а преди тоа БМОРК ?
  Дали се дозволувало да си член ,ако си само дел от бугарската екзархиja?
   
 9. placeb

  placeb place_b

  Член од:
  21 јуни 2016
  Мислења:
  1.601
  Допаѓања:
  1.233
  Гледав пред извесен период на вашата 24 блгарија, ВМРО било блгарско, па ме интересира зошто не се викале вбро туку ВМРО ?
  --- Споено дупло мислење, 15 мај 2019 ---
  Дури и денес имате партија вмро - бнд...
  Ова ти е исто како оној вицот: Македонец во грција го прашуваат од каде си ? Овој и вели од Македонија...грциве велат нема Македонија, ова е Македонија...Овој изненаден вели па кај е грција да го **ам ?
   
  Последно уредено: 15 мај 2019
  На Кариес му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ЛУДОГОРЕЦ

  ЛУДОГОРЕЦ

  Член од:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1.031
  Допаѓања:
  664
  Основачите јасно напишали зашто автономија и зашто да не пише повеке БМОРК.

  Долго расправавме за целта на таа организација, и најпосле се задржавме врз автономија на Македонија со предимство на бугарскиот елемент. Не можевме да го прифатиме ставот за „директно присоединување на Македонија кон Бугарија“, затоа што увидувавме дека тоа ќе сретне големи тешкотии, поради спротивставувањето на големите сили и аспирациите на соседните мали држави и на Турција. Ни поминуваше низ мислата дека една автономна Македонија потем би можела полесно да се обедини со Бугарија, а во краен случај, ако не се постигне тоа, дека ќе може да послужи како обединувачка алка на една федерација на балканските народи...Откако се согласивме за целта на нашата организација - на истата средба се зафативме да изработиме статут на Организацијата. Прирака ми беше еден том од „Записите“ на Захариј Стојанов, и од нив го зедовме за урнек статутот на „Бугарскиот револуционерен комитет“. Го задолживме Поп Арсов, врз основа на тој статут, да изработи нацрт за нашиот статут

  ...Прифатен еднаш автономниот принцип, ни налагаше да бидеме последователни и во понатамошните решенија и да го избегнуваме сето тоа, кое, во инородното населние би возбудило сомнение на тесноград национализам. Поради таа причина го напуштивме зборот б'лгарска од револуционерната организација;

  п.с По сличен начин во Б'лгарија е создадедна ВДРО која се бори против романската окупација на Добруджа
   
  На abrako му/ѝ се допаѓа ова.
 11. placeb

  placeb place_b

  Член од:
  21 јуни 2016
  Мислења:
  1.601
  Допаѓања:
  1.233
  Види вака: - Уште да е така ?!!
  Приказни за мали деца....
  Со Букурешкиот договор си го присвоивте Пиринскиот дел со 6.798 km2 и сега паѓате во некои смешни трансови ...само не знам како не ви е срам да пишувате било што за Македонија и македонскиот народ...
  ....Се договарале да е ВМРО за не ве обвинат"за тесноград национализам":свиркам:....На вакви глупости ниту дете од 2 години нема да ви поверува....вМро бнд...а на македонците не им давате право да си оформат сопствена партија ко демек б'лгарите поголеми македонци и од Македонците...
  Со грците за раче и знаете кај треба да се обратите...
  Поздрав,
   
  На Кариес и gjoko-mkd им се допаѓа ова.
 12. ЛУДОГОРЕЦ

  ЛУДОГОРЕЦ

  Член од:
  18 февруари 2012
  Мислења:
  1.031
  Допаѓања:
  664
  Ако зборовите на председателот на вмро за тебе са приказни за мали деца здраве да е.
  По потекло дел от мојата фамилија е од македонија ,можам да пишам колко што сакам.Пред Букурешт на Б'лгарија и беше признаено се до штип , кој што добил после тоа се гледа убаво.
  Етничките македонци во Бугарија имат сите права на Б'лгарски грагани ,ги има на попис ако ги е страв можат и електронски да гласаат на попис ,имат организација имат вестник прават собири и се што сакат .Зашто не собрали 5000 луге за партија незнам
   
 13. placeb

  placeb place_b

  Член од:
  21 јуни 2016
  Мислења:
  1.601
  Допаѓања:
  1.233
  Па еве јас гледав собир на нашиве што живеат во грција, б'лгарија, албанија ,хрватска...etc...Во балканскиве земји освен во Хрватска каде се почитувани како што треба...(y). За Б,лгарија, грција, ми беше жал, за се она што го кажуваа, низ се што поминале и поминуваат...Ако сте б'лгари гледајте си ја и сакајте си ја Б'лгарија...Логика!!! Македонците и Македонија оставете ја на мира...
  :angel:
   
 14. Кариес

  Кариес

  Член од:
  8 ноември 2008
  Мислења:
  2.011
  Допаѓања:
  950
  Проблемот е токму во тоа : -сите имате потекло од Македонија, затоа што сте Македонци. Но,јаничарите секогаш биле покрволочни од самите Турци, па не е за чудење и вашиот ваков однос кон Македонија и Македонците. Не гледате ли дека од вас извира глад за присвојување на територија? Или барем за зачувување на постојната што сте ја грабнале.
  Каде си видел карта за голема Македонија? Сите карти кои ја прикажуваат Македонија поголема од постојнава, ја прикажуваат Македонија во ЕТНИЧКИТЕ граници, ни помалку ни повеќе. Каде тоа си видел карта на која Македонија е до Стара Загора? Или до Бургас? Каде си видел дека присвојуваме нешто ВАШЕ (иако и тоа ВАШЕ е дискутабилно) од историјата? Каде си прочитал дека ве негираме како нација? А НАПРОТИВ - ЗА СЕТО ОВА ДА ГО НЕГИРАМЕ И ПРИСВОЈУВАМЕ НИЕ ИМАМЕ АРГУМЕНТИ - за разлика од вас.

  Никогаш нема да се откажете од тој ваш сон за грабеж на се што е Македонско. Како во легендата за ноќниот обезглавен јавач во Sleepy Hollow“ кој јавал без глава, па ги обезглавувал задоцнетите минувачи очајно барајќи ја својата глава. Исто како и него не сакате да си признаете дека сте обезглавени Македонци кои грабате по македонското ткиво обидувајќи се да си ја пронајдете “главата“ што сте ја изгубиле. Осудени сте на вечно страдање, за жал...
   
  На placeb му/ѝ се допаѓа ова.
 15. placeb

  placeb place_b

  Член од:
  21 јуни 2016
  Мислења:
  1.601
  Допаѓања:
  1.233
  "Македонците" во Бугарија се единствено нешто што ги поврзува бугарите со оваа територија (Балкан). Сите знаеме од каде се дојдени...
   
  На Кариес му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: