Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Blagodaram na odgovorot.
Apliciravme na nekoi od oglasite na seek i na trademe ,no baraat da imas rabotana viza.
Nekoi od agenciite za vrabotuvanje sorabotuvale samo so ziteli na UK t.e samo od anglisko podracje. Dobiveme pozitiven odgovor od ovaa agencija deka moze da ni pomognat http://www.newzealandshores.com/. Migracionite agenti se registrirani,no sekoga postoi mala nesigurnost .
Dali poznavete nekoj koj e otiden preku nekoja agencija za vrabotuvanje ili znaete nekoja .?
Samo obajsnuvanje deka na site oglasi na koi aplicirate baraat da aplikantot ima pravo da raboti vo NZ. Ako kompanijata (ili agencija za vrabotuvanje ) ne uspee da najde rabotnik vo taa struka vo odreden region togas mozebi ke vi dade rabotna ponuda da izvadite rabotna viza. Sansite se mali no znam dva slucai na koi ova im uspealo, a i vo dvata slucaevi rabotnata pozicija bese vo malo mesto vo provincija.

Agencii za emigracija gi ima eden kup i mozes da biras kade sakas, samo vo nieden slucaj nemoj da mislis deka tie agencii vrabotuvaat. Tie samo ja teraat procedurata za skilled viza ili work viza i za toa naplakaat od klientot odnosno tebe dobra suma pari. Vo prosek duplo pari ako teras proceura sam, a sansite za uspeh se isti i za toj sto koristi agenicija ili odi sam.
 
Член од
29 декември 2015
Мислења
7
Поени од реакции
1
Dali moze objasnuvanje okolu priznavanje na rabotnata struka. Soprugot e so sredno 3 god vo ASUC (Avtoelektricar). Vo NZ vo koe nivo bi ja smestile kako sertifikat , ili diploma ? Znam deka za islenicka visa treba priznavnje na strukata ,ama ne znam za rabotna visa kako e postapkata. Kolku sto razbrav Lion vie ste elektricar,koi dokumneti vi bea potrebni za priznavanje?
Citav nesto na immi.govt.nz ama bas ne se snajdov.
Uste edno prasanje koga aplicirame vo nekoja agencija ,ni postavuvaat prasanje kade bi sakale da ziveete?
Opsto nesto za gradovite procitavme na vikipedija i site se ok,ne razmisluvame mnogu vo toj del.
Velis rabota vo provincija,osven Oklend,Velington nekoe mesto koe bi se izdvoilo?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Dali moze objasnuvanje okolu priznavanje na rabotnata struka. Soprugot e so sredno 3 god vo ASUC (Avtoelektricar). Vo NZ vo koe nivo bi ja smestile kako sertifikat , ili diploma ? Znam deka za islenicka visa treba priznavnje na strukata ,ama ne znam za rabotna visa kako e postapkata. Kolku sto razbrav Lion vie ste elektricar,koi dokumneti vi bea potrebni za priznavanje?
Citav nesto na immi.govt.nz ama bas ne se snajdov.
Uste edno prasanje koga aplicirame vo nekoja agencija ,ni postavuvaat prasanje kade bi sakale da ziveete?
Opsto nesto za gradovite procitavme na vikipedija i site se ok,ne razmisluvame mnogu vo toj del.
Velis rabota vo provincija,osven Oklend,Velington nekoe mesto koe bi se izdvoilo?
Telo koe e odgovorno za sertifikacija na diplomi e NZQA i verojatno za sredno od 3 godini se dobiva level 3 ili level 4.

Za rabotna viza ne ti treba sertifikacija ili polagnje anglsiki, sve sto ti treba e rabotna ponuda od rabotodavec i avtomatski vi sleduva rabotna viza za cela familija i studentska viza za decata.

Problem e sto rabotodavecot treba da dokaze deka ne uspeal da najde rabotnik vo taa struka vo toj region. E sega ako nekoja agencija vi pise kade bi sakale da rabotite samo pisete im deka ste podgotveni da se relocirate po potreba na rabotodavecot vo bilo koj region. Samo taa vi e sansa za uspeh.

Nov Zeland e deset pati pogolem po povrsina sporedeno so MK taka da nemoj da se vrzuvate pred agencii kade da odite tuku bidete fleksibilni, podocna koga dojdete vo NZ i uspeete da dobiete rezident status ke moze da se preselite vo nekoj pogolem grad po vasa zelba.
 
Член од
9 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
21
Zdravo, pred se srekjna nova godina site zelbi da vi se ispolnat :) Sega da ve prasam, dali nekoj od vas e informiran dali ja priznavaat diploma za doktor po opsta medicina za vo Avstralija?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.456
Поени од реакции
22.855
Zdravo, pred se srekjna nova godina site zelbi da vi se ispolnat :) Sega da ve prasam, dali nekoj od vas e informiran dali ja priznavaat diploma za doktor po opsta medicina za vo Avstralija?
не. ништо од медицина не е е целосно признато, може да ти признаат дел ама дефинитивно ќе мора да се дошколуваш и полагаш овде
 
Член од
9 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
21
не. ништо од медицина не е е целосно признато, може да ти признаат дел ама дефинитивно ќе мора да се дошколуваш и полагаш овде
A kolku ke treba da se doshkoluvam? 2-3 godini ili pa site 6 godini?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.456
Поени од реакции
22.855
A kolku ke treba da se doshkoluvam? 2-3 godini ili pa site 6 godini?
на времето тие со ју дипломи мораа сите 6 год. сега може да е нешто сменето мада не верувам... мислам дека единствено само дипломи од комонвелтот беа до некаде признати мада и тоа го сменија пред некоја година кога доктор индиец прегледувал некој пациенти без да стерилизира апарати како што треба па имаше доста поплаки.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Imam struka barana vo Aus (EU diploma), imam sponzor za rabota, imam rodnini prvo koleno, imam mesto za ziveenje, no nemam rabotno iskustvo. Dali ima moznost da dobijam rabotna viza?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Imam struka barana vo Aus (EU diploma), imam sponzor za rabota, imam rodnini prvo koleno, imam mesto za ziveenje, no nemam rabotno iskustvo. Dali ima moznost da dobijam rabotna viza?
Ima golemi sansi.

Bidejki pisa deka imas sponzor za rabota ke treba toj da ti dade rabotna ponuda otkako oglasot sto ke go dade ke nema da moze da najde lokalen rabotnik i toa da go dokaze pred emigracija. Koga ke ja dobies rabotnata ponuda ke pocnes da apliciras za rabotna viza. Bi ti preporacal pomos od registriran agent.
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Дали во Австралија го прифаќаат ТОЕФЛ наместо ИЕЛТС?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom