Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.965
Поени од реакции
35.915
Поентата беше да дискутираме дали ова што е напишано за Австралија е генерално точно. Не праќам ништо повеќе.
Не е лоша намерата, проблемот е што цел свет е различен од пред 7-8 години, особено со недвижностите, за време на короната недвижностите пораснаа за преку 30% во речиси сите поголеми градови на западните држави (вклучително и Македонија).

Еве ти пример график за како се движеле платите:
1714451788036.png

1714451942129.png

И еве ти како се движеле цените на куќите и становите:
1714452152446.png


Еве ти уште една анализа, дури и на заемите:
1714452980599.png

Еве ти сооднос на платите со цените на недвижност и колку години требало за да ги отплатиш:

Еве ти подетален преглед за последни 50 години:
Australian house prices over the last 50 years: A retrospective

Еве ти во само една година промени на оние кои се навистина афектирани од целиот факап на светот:
1714452523562.png

1714452544739.png

Еве ти го и соодносот во проценти за повеќе земји + Австралија, рачунај дека 121% е во просек, во некои градови и за поголемиот дел (со помали примања, мигранти) е мноогу полошо.
1714452620486.pngПред скоро време некаде слушнав интересна идеја, да им се забрани да гласаат на сите на возраст над 50 години, ако размислам подобро и не е така лоша. Најголем дел од овие тријат раце со растот на цената на недвижностите, додека помладите си кубат коси да поминат од месец до месец и одложуваат создавање на семејство.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.171
Поени од реакции
8.472
Поентата беше да дискутираме дали ова што е напишано за Австралија е генерално точно. Не праќам ништо повеќе.
Ne e tocno, polovinata se gluposti.Koga stignav so citanje do plazite prestanav da cita.Koja plaza koj crni 15 min, primer Sydney soobrakajot e haos, pa od Bondi Junction da trgnes do Bondi ne mozes za 15 min, pola sat ti treba parking da baras.Edno e google map drugo e realnosta. Primer @kano go spmna Bankstown, jas ziveev tamu, bas vo centralniot del, pa nekogas ne mozev 15 min da izlezam od Bankstown. Toa so plazite moze da vazi kako sto kaza Kano za Perth, moze i za Adelaide, za drugite nema sansi.
Bilo kako, ne samo za plazite tuku i za drugi raboti sto go imas postirano ima eden kup gluposti nadvor od realnosta.
Na kratko, ako si so familija, zena deca , bez 8-10k mesecno ne e sjajna rabotata. Znam deka nekoj ke izleze so nekoja matematika I ke “uspee” da me demantira, ama i jas taa matematika ja pravam ama na pazar ne mi izleguva.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
773
Ne e tocno, polovinata se gluposti.Koga stignav so citanje do plazite prestanav da cita.Koja plaza koj crni 15 min, primer Sydney soobrakajot e haos, pa od Bondi Junction da trgnes do Bondi ne mozes za 15 min, pola sat ti treba parking da baras.Edno e google map drugo e realnosta. Primer @kano go spmna Bankstown, jas ziveev tamu, bas vo centralniot del, pa nekogas ne mozev 15 min da izlezam od Bankstown. Toa so plazite moze da vazi kako sto kaza Kano za Perth, moze i za Adelaide, za drugite nema sansi.
Bilo kako, ne samo za plazite tuku i za drugi raboti sto go imas postirano ima eden kup gluposti nadvor od realnosta.
Na kratko, ako si so familija, zena deca , bez 8-10k mesecno ne e sjajna rabotata. Znam deka nekoj ke izleze so nekoja matematika I ke “uspee” da me demantira, ama i jas taa matematika ja pravam ama na pazar ne mi izleguva.
Google maps i vo Istanbul pisuva 20 minuti od eden kraj do drug. Ali ako pocnes da vozis i ja vidis realnosta a ne ckrabanici po forum ke osetis 4-5 lenti i zastoj od 2-3 saati.

Ispod 100,000 godisno vo Amerika, Kanada, Avstralija, Anglija nemas dostoen zivot. Kolku i da se trubi parite ne vredat tolku vo stranstvo kolku sto se skapi imotite, skolite, gradinkite itn itn. Sve drugo e prezivuvanje i lazenje samiot na sebe deka zivees kvaliteten i dostoen zivot.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.020
Ne e tocno, polovinata se gluposti.Koga stignav so citanje do plazite prestanav da cita.Koja plaza koj crni 15 min, primer Sydney soobrakajot e haos, pa od Bondi Junction da trgnes do Bondi ne mozes za 15 min, pola sat ti treba parking da baras.Edno e google map drugo e realnosta. Primer @kano go spmna Bankstown, jas ziveev tamu, bas vo centralniot del, pa nekogas ne mozev 15 min da izlezam od Bankstown. Toa so plazite moze da vazi kako sto kaza Kano za Perth, moze i za Adelaide, za drugite nema sansi.
Bilo kako, ne samo za plazite tuku i za drugi raboti sto go imas postirano ima eden kup gluposti nadvor od realnosta.
Na kratko, ako si so familija, zena deca , bez 8-10k mesecno ne e sjajna rabotata. Znam deka nekoj ke izleze so nekoja matematika I ke “uspee” da me demantira, ama i jas taa matematika ja pravam ama na pazar ne mi izleguva.
melburn zapad i jug ne ides u guzva, vidi ja mapata, totalno izbegnuvas grad, golemi shoping centri ili bilo sto znacajno...

melburn e centraliziran, taka da do altona ako si na zapad ili od noble park na jug ne e problem.

sever da, ke fatis guzva ama na plaza ne se ide sabajlecki, jas obicno idam koga nema guzvi sekako... distancite se tie, kolku vreme faka zavisi od nekolku faktori... imaj na um i deka melburn e tepsija so mnogu paralelni ulici sto go pravi porazlicen od sidnej... kaj vas e pozaebano za vozenje i nemate tolku alternativni nacini da stignete od a do b.

sidnej u vtornik u 11.00 i u 8.00 ne e isto. na plaza ne se ide u spic sekako.

za parking kaj nas ima sekade mada kaj nas idenje na plaza ne e tolku popularno kako u sidnej, ovde imas 10 dobri dena za na plaza godisno, vo viktorija nemame bash vreme nitu pak se ceni plazata tolku kolku vo ostatokot na aus.

Google maps i vo Istanbul pisuva 20 minuti od eden kraj do drug. Ali ako pocnes da vozis i ja vidis realnosta a ne ckrabanici po forum ke osetis 4-5 lenti i zastoj od 2-3 saati.

Ispod 100,000 godisno vo Amerika, Kanada, Avstralija, Anglija nemas dostoen zivot. Kolku i da se trubi parite ne vredat tolku vo stranstvo kolku sto se skapi imotite, skolite, gradinkite itn itn. Sve drugo e prezivuvanje i lazenje samiot na sebe deka zivees kvaliteten i dostoen zivot.
ovoj pa, alo dzoni, istanbul e pogolem od cela aus so infrastruktura kako u kandahar... i ne, google maps e prilicno precizen koga vozis kolku vreme faka, retko promasuva za poveke od 2-3 min bar vo ovoj del na svetot.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.020
Поентата беше да дискутираме дали ова што е напишано за Австралија е генерално точно. Не праќам ништо повеќе.
jas bi rekol deka e uglavno tocno samo totalno nerelevantno ne gledam poenta da se diskutiraat tie temi. plus se e MNOGU smeneto od togas.
Автоматски споено мислење:

Ги најдов овие мислења за Австралија на фемина форум, што мислите за нив? Дали е ова точна слика за Австралија?

1. За топлото, па во Скопје е многу потопло летото него тука, таму кога ќе се вжешти асфалтот, зградите пекол на земјата, тука преку ден е топло ама навечер од морскиот/океанскиот ветер се освежува, се спие без клима, во Скопје тоа ми беше невозможно, плус кај да живееш во било кој град во Австралија за 15 минути си на плажа.

Системот е еден од најдобрите во светот после Шведска, лекувањето е беспари, школувањето до средно исто, државата нуди поволни кредити за факултетите кои треба да се отплатуваат од кога ќе се вработиш.
Државата дава на секој што не заработува над 300.000 во годината по 400 долари од дете помош (200 долари на две недели) еднократна помош од 7500 кога ќе се роди бебе, помош од 2500 за самохрани мајки.
Ако си невработен ќе земаш 1500 од државата (ово само ако си државјанин или на постојана виза) тие се доволно да преживееш меѓутоа не можеш на пример да земеш кредит за куќа ако не си вработен,за кола да купиш што е неопходна нема да можеш да купиш пример нова, со истите пари што ќе плаќаш кирија ќе си отплатуваш куќа.

Работник во фабрика зема сатница од најмалку 23-25 долара, се работи 8 саата смена и ако има можност за прекувремено првите три саата се плаќаат за саат, саат ипол (time and a half) после тоа дупла дневница, ако работиш сабота, недела дупла дневница, празници тродупла.
Законот е дека измеќу една и друга смена мора да има најмалку 12 часа растојание, не се умира тука од работа.
Со платата од фабрика може да се живее комотно семејство од 4-5 члена и да се отплаќа кредит за куќа и да не ти фали ништо, мислам да се пребројуваш од четврток до четврток.

Двајца вработени веќе се живее ептен добро, ово зборам за од фабрика плати, што се рачуна за минималец, пример тука градежни работници земаат по 1500 неделна плата, ѓубретарџии земаат 45 долари на саат, во фабрика за рециклирање на ѓубре сатница е 75 долари. Државната пензија добива секој што нема над 700.000 долари во имот, пари, обврзници а таа изнесува 1750 за самец ако се пар секој добива по 1250, значи кога останува сам пензијата се зголемува. Парите се добиваат на секој две недели.
Автоматски споено мислење:

2. Комшиите си ги знам, до мене од двете страни, позади, кој кај работи не знам, пиеме кафе кога се има време или со мајките се наоѓаме во парк со децата и да сакам повеќе дружење немам време, три деца, работа, куќа, толку е времето дали си во Македонија или Австралија, кога имаш семејство и обврски приоритетите се менуваат.

Комшиите не ги интересира каде одиш, зошто одиш ама ако спискаш за помош ќе дотрчаат, ќе ти помогнат, исто и на улица да ти се слоши ако ништо друго ќе викнат брза помош, на дедо ми во Скопје на улица пред неговата каде што живее 100 години му се слошило, му се кренал шеќерот, никој не му помогнал си го одминувале како да е ѓубре на улица, така да не знам кој е подобар народ, дали овој тука или тој во Мк.

Родителите не си ги бркаат децата, значи си имаат услови да излезат од дома и сами да живеат, не сакаат дома да носат девојки, дечковци, да се стискаат да имаат секс кога веќе се има услови сами да живеат. И тие се поуспешни од македонската младина зошто од 18 години веќе сами живеат, мора сами да си готват, пазарат, чистат, сметки да си платат, нема тато носи, мама меси, не чекаат на готово.
А и тие што живеат со родителите обавезно дома допринесуваат кога веќе работат, сами си ги перат алиштата, си готват, плаќаат понекоја сметка а и стават пари на страна за куќа да си купат, затоа седат со родителите.

Тука може да се работи од 14 години и 9 месеци, не повеќе од мислам дека беше 15 часа во неделата повеќето работат без обзир што му работат родителите и татко ми беше професор на факултет па работев во Мк Доналдс од 15 години, првата кола на 18 години си ја купив во кеш со сопствени заработени пари.

Услови за школување, работење има колку сакаш, ако не сакаш да работиш ти дава државата околу 850 долари на две недели, не се којзнае колку ама доволно за јадење, пиење, да живееш со уште некој да ја делите киријата, сметките.

Ноќниот живот е добар, не дека излегувам сега де ама кога излегував има по нешто за сечив вкус, вакви забави, такви забави, кој каде му одговара таму ќе си оди.
Концерти од светски изведувачи има постојано, претстави, циркуси, изложби, има постојано нешто ново да се види, да се прошеташ, секој ден да шеташ ќе има нешто ново да видиш.

Патиштата средени, здравство топ и безплатно за сите државјани и постојани жители, образовен систем добар, успеваат тие што знаат и умеат а не дали има врски или која политичка партија е на власт, политиката не е умешана во секој сегмент од секојдневието, пола не знаат ни кој е премиер во моментот, не дека се глупави туку немаат потреба, си зема плата секој четврток и понатаму не им е гајле.
Автоматски споено мислење:

3. мене куќата ми е отплатена веќе скоро 8 години, ти си имал лично твоја куќа/стан на 27 години, јас имам, плус тука се живее во куќи а не во станови.
Не се секирај за моите деца и тие ќе си ги уживаат сите благодети на оваа прекрасна држава.
Платата е неделна а доларот е австралиски.
Млекото во Мк е 55 денари литар, поскапо него тука.
Месото јунешко е 400-450 денари, скоро исто за разликата во платите огромна.

Јас како еден човек додека бев во Скопје, греев на струја и сметките ми без во просек 9000 месечно, кога не греев сметките ми беа 1500 да ама само за мене, и да водев сметка за скапа/евтина струја/
Вода плаќав 600-700 денари месечно.
Плус парно 10% 990 денари.
Интернет 1300 денари
Мобилен во просек 2000 кредит месечно.
Ово за еден човек, ако се повеќе можам да замислам колку се плаќа

Годишна плата во просек ми е 90.000 долари, не е многу, баш просечна плата е.
Автоматски споено мислење:

4. отровни животинки во 35 години еднаш имам видено ако не се рачунаат тие по зоолошкитеретко ги има во населени места.
Расистички има настроени ама и тоа ретко, кој расизм во држава полна со луѓе од секое ќоше од светот.

5. Еве проста математика за работник во фабрика ако зема 24 долари на саат * 38 саата неделно =912 минусирај 11% данок =812 долари неделно, ово без прекувремено а скоро секаде има прекувремено и плата нето рипнува на околу 1000 неделно.
Просечна куќа и плац е околу 400.000 рата на тоа би било 400 долари неделно, уште 100 за кола, остануваат 300, 100 за храна се доволно, 50 да ги тргнеш на страна за сметките еднаш во три месеци, пак остануваат 150 долари и да излезеш и да купиш нешто од гардероба.

Ме мрзи сега да сликам сметки колку плаќам вода, струја, плин, како онаа народната ако баба лаже трап не лажи.
Струја на 3 месеци со три мали деца во зима плаќам 180-200, во лето со климата 300.
Плин на 3 месеци зимно време 250-300, во лето 100 долари.
Вода на 3 месеци 60-70 долари.
Интернет, телефон, бокс сет со нетфликс, стан, 80 долари месечно и мобилниот телефон планот ми е 35 долари, добивам 600 минути локално, 200 минути за странство и ајфон 6с.

Данокот за куќата со ѓубретарина 1100 годишно, регистрација за кола 640 (за сите коли е исто) осигурување за колата и куќата 550 годишно.
Регистрацијата и данокот обично ги плаќам од вратениот данок кој не е испод 6000-7000годишно.

Бензинот се движи од 1-110 за литар, млекото за 3 литра 2.30, лебот 2.00, јунешко месо 12 кило, јагнешко 10, свинско 12, пилешкото 8 кило/
Овошје, зеленчук ако си купуваш од пазар е евтино ако купуваш со сампослуга е далеку поскапо.
Јаболка кило 1 долар, авокадо 3 за 2 долара, манго 3 за 2 долара, вреќа од 10 кг кромид 6 долара, вреќа компир од 15 кг 9 долара итн.

Е цигарите се изгор 27 долари за кутија 25 цигари.

Влез за семејство во зоо, 55 долара, исто и во аквариум, киното јас одам во драјв ин 30 за кола, музеј 35 долара влез за семејство.

Да седниш во ресторан пристоен порција храна се движи од 15-25 долара, поевтино Мкдоналдс, КФС, Хангри Џекс оброк е 8 долара, пица 7 долара во Пица Хат.

Облека имам пишувано како ќе си начекаш има за секого, патики за деца Адидас, Најк, Пума, Конверс по 20-тина долари, тренерки 20, маички 10-тина за возрасните може со 10-тина долари да е поскапо.
Зависи каде купуваш ама партали има за скоро безпари, цените се за дупло, тродупло поефтини од Мк па и од Европа.
Автоматски споено мислење:

6. угостителството ти е најнеплатена категорија, зависи што работиш сатницата 15-17 долара, да не кажам колку јуниор се плаќа и нормално дека за викенд не се плаќа 1.5 или 2 исто како и во трговијата, тогаш имаат највеќе работа.

Работникот во фабрика ако работи 10 часа прекувремено ќе заработи плус $350, данок од 35 % плаќаш за второ работно место а не на прекувремено, 11% е данокот на основната плата немам појма од кај ти се тие 25%, не знам кај живееш ама rates 4000 е премногу.

Адидас, најк за $20 Smith Street, пред некој недела им начекав за децата $30 Ralph Lauren патики во Аспорт.

И да грешка моја осигурување за колата и куќата е 550 месечно, плус на мм уште 300 ама ако возиш поефтини коли осигурувањето ќе биде помало и плус ако не си направила никакви побарување се намалува со годините.
Автоматски споено мислење:

7. и 50% да треба данок да плаќам јас сум задоволна од државата, здравство средено, не плаќаш ништо ни на доктор, ни во болница, не ти требаат врски, не ти треба некого да познаваш, не ти треба мито.
Средени патишта, безплатно школување, освен униформата ништо не плаќам, не ги интересира што работиме со сопругот па да бидат децата фаворизирани без причина.
Во општина работите ти ги вршат за час, никаде не ти треба човек, мито или било што, секој си ја врши работата за која што зема плата.
Никој не те дави со политика.!

8. ние им праќаме пакети со облека и козметика, сами бараат, тука знаат дека е многу поевтино, плус кога завршува пример летната сезона таму тек доаѓа и се е претерано евтино, нешто сами си плаќаат, нешто од нас, си кажуваат точно што сакат, тоа и го добиваат, не ги понижуваме со тоа, им олеснуваме да не се трошат толку.

Еве само мал пример, гледала снаа за прв братучед патики за малиот Nike, таму биле 4500 денари за едногодишно дете, тука истите ги купивме за $22 што е помалку од 1000 денари, за истите пари таму што ќе купи од тука 4 пара ќе им пратиме.

јас не се фалам ама ако кажувам така како што е сите мислат дека се фалиш и затоа повеќе молчам него што зборам, не сум јас крива што е стварно најдобра земја за живеење во светот.
Автоматски споено мислење:

9. оно што највеќе ми сметаше додека бев во Скопје беа намуртени, арогантни луѓе, имав чувство како да бев опкружена со негативна енергија. Каде и да одев тоа само гледав намуртени лица, во болница, по шалтери само на душман да му посакаш да оди, ароганција до бесвест, никој не си ја врши својата работа само гледа другиот што работел, односно не работел.

Кај мене сите се насмеани, ведри, не можеш да се разминеш на улица со непознат човек а да не ти посака убав ден, односот на сите вработени е највисоко ниво, апсолутно е невозможно било каква работа да имаш во администрација да не ти биде завршена на време, плус пола и више од работите се вршат онлајн (изводи, венчаници и сл).
Секој си ја гледа својата работа, никој не гледа во дворот кај комшијата ама и ако застанеш на автопат со проблем некој веднаш застанува некој да се понуди да помогне, ако видат дете или куче затворено во кола се вика полиција и општо се помага ако е потребна помош, не се прават будали ако падне некој на улица да си продолжат како во Мк.
Автоматски споено мислење:

10. тука е смешно маж 20 годишен дома кај неговите да живее, за сите девојки е тоа причина за раскинување на врска а тек за мажи над 25 години, случај за на психијатрија.
Во Мк дечко на 20 години и да работи ќе земе плата од 10-12.000 и никако нема да може да се осамостои со тие пари, така да таму девојките не им раскинуваат ако сеуште живеат со родителите, тоа е сосема нормално, не е deal breaker.

1. sk e potoplo samo od melburn (viktorija) i tasmanija. od ostatokot na aus ne e. za 15 min ne si na plaza ali ne e ni mnogu daleku. isklucok e kanbera, niv gi zaboraviv drugite se na pola saat do saat.

skolskiot sistem e smenet poslednite nekolku godini i bi rekol deka e sranje kako i sekada na zapad. porano bese podobro.

zdravsto e razlicno sekade zavisi kade zivees. lester ima totalno razlicno iskustvo od mene samo zasto zivee na drug kraj na aus.

povolni krediti za skoluvanje da, ama i toa e mnogu smeneto. jas bev prva generacija sto plakase za faks i cel faks me kostase nekoj 12k dolari, denes tolku e semestar... poleka ja stigame usa i toa ne e dobro.

za deca pomosta e 100 pati smeneta od sega. toa sto e napisano e valjda tocno za toa vreme sega e razlicno i toa vo sekoja drzava e razlicna pomosta.

za rabota u fabrika e tocno toa so pisala gore dole mada denes toa e tolku smeneto da ako togas bilo OK denes ednostavno NE E. kamati duplirani a i ceni na kuki i kirii a plata otidena preku sila 10% nagore. kako sto ti kaza punter od 8 do10k mesecno treba za familija na istocniot breg, malku pomalku u perth.

so drzavna penzija si siromav, i recisi ke nema sansi da ja dobies vo idnina posto taka im se napraveni zakonite mada ako rabotis 30+ godini ke imas trgnato dovolno vo penziskite fondovi.

2. komsiite ti e individualna rabota, nekoj nekogas gi znaev sega ic ne me interesiraat. gluposti se toa i ne, ne e taka. ostatokot e taka, soliden noken zivot vo melburn, mnogu podobar od bilo kade na balkanot sto e i normalno za 5m grad. toa deka kola si kupila na 18, mozno e ama krntija so pomos od mama i tato. ovde toa e eden vid tradicija so toa sto 50/50 se ide i za prva kola se zima nesto na sto ke se ucis... da mozes da rabotis od 15 god ama i 50% danok plakas, daleku najvisoka stapka posto ne glasas... socijalno ona 850 so spominja valjda bilo tolku sega mislam im kacija nad 1000ka ama osven ako ne zivees doma kaj mama i tato a toa da ti e dzeparac so tie pari ni kirija nema da si platis.

3. vo melburn se zivee vo kuki kako sto kaza mada vo sidnej poveke se stanovi. poleka sekade ke dojde toa. hrana i smetki se slicni bi rekol ovde e malku poskapo ali i platite se povisoki. ako zimala 90k pred 7-8 god i nemala kredit bi imala ok zivot.

4. otrovni zivotni vo viktorija nema, slabo... jas nemam videno nisto. e sega gore kaj lester e druga rabota. rasizam da vo viktorija poslabo ali definitivno ima. pogore nsw, qld, sa ima poveke.

5. nisto od toa sto spomnala ne e relevantno denes, cenite i se ok za periodot koj pishala osven deka za 400k ke zemes kuka vo melb togas... moze na periferija, 40-50km od centar.

6. nisto ne e tocno. ugostitelstvo vo viktorija e solidno plateno ali se bara top usluga. neznam sto e tolku fascionirana so rabota u fabrika koga odamna nema bas mnogu fabriki ovde... smith st ne funkcionira kako factory outlets za adidas, nike itn od nekade 2005ta koga pocnaa da pravat DFO outlets sekade... NIKOGAS ne sme imale nike ili adidas za $20 toa moze vo EU, vo aus najnisko sto imam nacekano e $50-80. ovde kiriite se preskapi a smith st ti e 4-5km od centar i e poznata ulica so prilicno visoki kirii. restoran ni vo toa vreme ne bese $25
osven ako zbori za nesto apla bez vrska malku nad nivo na mc do. uglavno gluposti...

od 7-10 e uglavno taka osven zdrastvo sto zavisi od lokacija kade zivees. realno i toa e padnato i e daleku pod nivoto od pred 10 god.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom