Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.049
Поени од реакции
8.263
Да, да, ако тој престојувал во МКД подолго тогаш е сосема друга работа. Ако агент ти ја спрема апликацијата ќе покрие се што кажав погоре со доволно докази така да нема да е проблем, они знаат што прават. Сепак покомплицирано ми се гледа пак тоа, ќе мора да престојува подолго во МКД а со тоа може да изгуби работа а пак ќе мора да гарантира дека има приход подоцна да го гледа сопружникот. Малку потешко изводлива варијанта е тоа мада не е невозможно.

Иначе најново е што од конзулатот сега праќаат луге да се распрашуваат по комшии :icon_mrgr: дали тој/таа е во врска итн...
единствен проблем приходот што треба да се покаже, ама за тоа било кој може да се пише гарантор, чисто формално и завршена работа.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Со среќа најверојатно станува збор за Шепартон што е 2 саати од Мелбурн.

Ако тој тоа го правел секоја година за друг кој ја поштувал визата и не се задржувал повеќе од дозволеното шансите се дека АУС на него гледала после неколку години како минимален ризик. Ти си нов случај, помлад и претпоставувам без фамилија така да ти си ГОЛЕМ ризик во споредба со него. Можно е, и најверојатно ќе му бараат банкарска гаранција од 30 000 долари горе доле за да те пуштат поготово првиот пат. Ако е спремен да го напарави тоа за тебе, доаѓај, ќе направиш пари, само не очекувај бог знае што, зашто освен работа и нема нешто послебно да видиш. Шепартон е градче нешто ко кавадарци во мкд. Има 2-3 паба што се ок и секако ФК Шепертон Македониа

Прегледај го приврзокот 133310
Не сум сигурен но можеби е Шепартон. Колку што разбрав можело од Мелбурн да се оди до таму со воз или автобус за час и половина. Во врска со пари немам врска колку би можел да ги направам но човеков на 65+ год ги правеше едно 7-8к евра + имаше проблеми со здравјето така да можеби ќе ги направам повеќе, имам искуство и навика. Додека за гаранторов не е проблем 30К долари, можи да прикажи и повеќе бидејќи како што знам во АУ доколку не те следува пензија значи си богат, а овој има 5-6 куќи и ги издава.





Sent from my SM-G850F using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Me interesira za NZ so bugarski pasos ne treba viza a dali moze da se se najde rabota i da se ostane ili ....?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Me interesira za NZ so bugarski pasos ne treba viza a dali moze da se se najde rabota i da se ostane ili ....?
Edinstveno so BG pasos ti sleduva 3 mesecna turisticka viza na aerodrom nisto poveke. Za da se dobie rabotna viza ke treba da dobies rabotna ponuda od nekoja kompanija a da dobies takvo nesto bez da imas rabotna viza treba da imas nekoja epten specificna struka odnosno kompanijata da ne moze da najde nekoj lokalec za taa pozicija I toa da go dokaze na emigracija. Taka da sansite za uspeh se mozebi 1%. Slicen sistem ima I vo AU.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Здраво
Малце касно но сепак мислам дека со другарот ќе го фатиме последниот воз. Се јавив кај газдата од Шепартон, зборувавме на македонски, се претставив културно и кажав кој ми ја предложи фармата и одговорот беше нема проблем, дојди, има смештај без пари, пари се прават од 200 до 300 долари денот, можеш да работаш со туристичка виза но гледај да си дојден на 15ти јануар, најкасно 20ти. Е сега можеби направив грешка што не му реков на гаранторов да ми го прати гарантниот лист пред ова но сепак се надевам ќе го фатам последниот воз. Ме интересира доколку знае некој колку ќе ме фати туристичката виза, дали да одам во агенција или да си ја бркам сам работата и дали можи да се забрза процесот, на пр плаќаш повеќе пари и ја добиваш побрзо.

Sent from my SM-G850F using Tapatalk
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.049
Поени од реакции
8.263
so vremeto Si nekako epten knap,podobro da odis preku agencija sto GI poznava procedurite bez Ti da lutas, Edna greska ke Te kosta vreme.
Ako gazadata pokraj dnevnica Ti nudi I free smestaj, imas ponuda sto ne smees da odbies Ili ispustis.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Здраво
Малце касно но сепак мислам дека со другарот ќе го фатиме последниот воз. Се јавив кај газдата од Шепартон, зборувавме на македонски, се претставив културно и кажав кој ми ја предложи фармата и одговорот беше нема проблем, дојди, има смештај без пари, пари се прават од 200 до 300 долари денот, можеш да работаш со туристичка виза но гледај да си дојден на 15ти јануар, најкасно 20ти. Е сега можеби направив грешка што не му реков на гаранторов да ми го прати гарантниот лист пред ова но сепак се надевам ќе го фатам последниот воз. Ме интересира доколку знае некој колку ќе ме фати туристичката виза, дали да одам во агенција или да си ја бркам сам работата и дали можи да се забрза процесот, на пр плаќаш повеќе пари и ја добиваш побрзо.

Sent from my SM-G850F using Tapatalk
Procedurata dali ke ja napravis sam ili preku agencija ke te fati isto vreme, obicno faka 2 do 4 nedeli. Jas licno bi ja napravil sam no sekoj e razlicen I razlicno poznavanje na angliski jazik. Sekako ke treba da ja imas garancijata na gazdata za uspeshna aplikacija. Preku agencija vizata sekako ke te fati poveke pari bidejki ke si uracunaat bonus za niv, no bi ti rekol sansite ti se nesto podobri za uspeh ako odis so agencija. So sreka
 
Член од
17 декември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки :)
Ме интересира ако има некој што во скоро време има аплицирано за виза да ми помогне и да сподели искуство во однос на потребни документи.
Би сакала да aплицирам за skilled independent visa
Ви благодарам :)
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Здраво дечки :)
Ме интересира ако има некој што во скоро време има аплицирано за виза да ми помогне и да сподели искуство во однос на потребни документи.
Би сакала да aплицирам за skilled independent visa
Ви благодарам :)
Ovoj vid na viza e malku komplikuvano da se objasni, no ke probam najdobro sto mozam da objasnam. Kako prvo za da moze nekoj da dobie ovoj vid na viza treba da ima nekolku preduslovi, prvo da ima struka (skolo) koja se bara vo AU I listata na struki moze da se najde na internet, vtoro da ima staz vo taa struka I treto da ima odlicen rezultat na angliski IELTS.

Apliciranjeto e na baza na poen sistem taka da minimum e 60 poeni.

Taka da ako nekoj ima sto poveke staz od minimum 2 godini vo taa struka I barem 7.0 rezultat na IELTS ima dobri sansi za uspeh za dobivanje viza koja e resident I mozes da zivees vo AU neograniceno I dobivas pasos za 4 godini.

Sto poveke staz ili podobra ocenka na IELTS dobivas poveke poeni a so toa sansite ti se pogolemi.

Pred da se pocnes aplikacija ke treba da napravis sertifikacija na tvojata struka I vo zavisnost od tvojata struka toa go pravat nekolku kompanii vo AU I samo toa kosta 1000$ a moze da trae do 3 meseci.

Isto taka polagas IELTS pred pocetok na procedura $300 trosok.

Posle toa odis na skillselect sajtot na emigracija polnuvas aplikacija I koga ke te izvlecat plakas nekade $3000 gi pustas site dokumenti po interent I cekas edno 6 meseci za uspeh. Ako si presmetal dobro deka imas 60 poeni dobivas viza.

So sreka.
 
Член од
28 септември 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
Zdravo,zdravo...
Jas bi sakala da prasam nesto vo vrska so nostrifikacija na diploma vo Nov Zeland, odnosno dali toa treba da se napravi pred podnesuvanje na aplikacija za iselenicka viza ili moze da se nostrificira diplomata po pristignuvanje na Nov Zeland.
Koi se instituciite sto gi vrsat nostrifikaciite,kolkav period trae postapkata i kolku kosta.

Sekoj odgovor i sugestija se dobrodojdeni...
Blagodaram
(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Zdravo,zdravo...
Jas bi sakala da prasam nesto vo vrska so nostrifikacija na diploma vo Nov Zeland, odnosno dali toa treba da se napravi pred podnesuvanje na aplikacija za iselenicka viza ili moze da se nostrificira diplomata po pristignuvanje na Nov Zeland.
Koi se instituciite sto gi vrsat nostrifikaciite,kolkav period trae postapkata i kolku kosta.

Sekoj odgovor i sugestija se dobrodojdeni...
Blagodaram
(y)(y)(y)(y)(y)(y)(y)
Za da se dobie iselenicka ili rezident viza mora da imas struka koja se bara i minimum 2 godini staz vo taa struka. Ako go imas toa treba pred da pocnes procedura vo emigracija da se napravi nostrifikacija na diplomite vo NZQA.govt.nz i da se polozi angliski jazik vo IELTS so poveke od 6.5 ocenka.

Postapkata za nostrifikacija trae okolu 3 meseci i trosokot e 500 evra.

So sreka
 
Член од
28 септември 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
Blagodaram na odgovorot....
Strukata mi e smetkovoditel, i imam rabotno iskustvo od 15 god. Mislam deka ovaa struka ja najdov na listata na barani na stranata za imigracija na Nov Zeland. IELTS planirame (bi trebalo )so soprugot da polagame nekade vo mart-april, neznam koga imaat termini za polaganje, taka da sreka ke ni bide navistina potrebna.
Mislenje...
Nostrifikacijata da ja zapocnam i pred polaganje na IELTS ili najprvin da polagam pa nostrifikacija???
 
Член од
29 декември 2015
Мислења
7
Поени од реакции
1
Здраво на сите на форумов. Ме интересира дали некој знае агенција која посредува во пронаоѓање на работа во НЗ.
Мојот сопруг е авто електричар околу 13 год. заинтересирани сме за Work visa to residence ,затоа што за иселеничка ни фалат подобри поени на IELTS. Неговата струка е на LTSSL листата. Дали некој има искуство со овој тип на виза?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Blagodaram na odgovorot....
Strukata mi e smetkovoditel, i imam rabotno iskustvo od 15 god. Mislam deka ovaa struka ja najdov na listata na barani na stranata za imigracija na Nov Zeland. IELTS planirame (bi trebalo )so soprugot da polagame nekade vo mart-april, neznam koga imaat termini za polaganje, taka da sreka ke ni bide navistina potrebna.
Mislenje...
Nostrifikacijata da ja zapocnam i pred polaganje na IELTS ili najprvin da polagam pa nostrifikacija???
Vasata struka smetkovoditel se naoga na listata na barani struki i imate dovolno staz za uspeh. Edinstveno treba da polozite IELTS koj se zakazuva vo britanski sovet vo SK i treba ocenka 6.5 za nositel i 5.0 za vtoriot kandidat.

Vi preporacuvam prven da zavrsite so IELTS pred da pocnete nostrifikacija bidejki treba da ste sigurni vo ocenkite pred da prodolzite na nostrifikacija koja kako sto znaes e dosta skupa.[DOUBLEPOST=1451475815][/DOUBLEPOST]
Здраво на сите на форумов. Ме интересира дали некој знае агенција која посредува во пронаоѓање на работа во НЗ.
Мојот сопруг е авто електричар околу 13 год. заинтересирани сме за Work visa to residence ,затоа што за иселеничка ни фалат подобри поени на IELTS. Неговата струка е на LTSSL листата. Дали некој има искуство со овој тип на виза?
Za da ja dobies ovaa viza treba da dobies rabotna ponuda od rabotodavec od NZ. Najdobro e da si go spremite CV-to i da pocnete da aplicirate na trademe.co.nz ili seek.co.nz . Tamu imate direktno firmi i agencii za zaposluvanje. Vi preporacuvam da odite so firmi podaleku od Aukcland za poveke uspeh bidejki ne veruvam vo uspeh vo golemite gradovi poradi golema konkurencija na luge. So sreka
 
Последно уредено:
Член од
29 декември 2015
Мислења
7
Поени од реакции
1
Blagodaram na odgovorot.
Apliciravme na nekoi od oglasite na seek i na trademe ,no baraat da imas rabotana viza.
Nekoi od agenciite za vrabotuvanje sorabotuvale samo so ziteli na UK t.e samo od anglisko podracje. Dobiveme pozitiven odgovor od ovaa agencija deka moze da ni pomognat http://www.newzealandshores.com/. Migracionite agenti se registrirani,no sekoga postoi mala nesigurnost .
Dali poznavete nekoj koj e otiden preku nekoja agencija za vrabotuvanje ili znaete nekoja .?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom