Како заработуваат пари нашите од дијаспората?

Член од
11 јуни 2010
Мислења
230
Поени од реакции
74
Мислам дека е јасен муабетот...... сигурно имате некој вакви примери околу вас, ни образование ни ништо ќе појдат странство ќе најдат некоја работа па после некое време ќе ги видиш дошле на гости Мк со добри коли, златни ланци околу врат, со ајфон ("од Швајцарија ми е") наик патики и такви ствари..... и после цела фамилја вујко, чичко, тетка, стрина.... со нив ги влечат и идемоооооооооо...... :D
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
алал да им е, не може секој да се реши на таков чекор, комплетна промена на животот, пак ќе речам, алал да им е на решителноста.и ти препорачувам да не гледаш на нив со злобно-болна љубомора, туку обиди се да воспоставиш пријателски контакт, белким ќе научиш нешто.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Мислам дека е јасен муабетот...... сигурно имате некој вакви примери околу вас, ни образование ни ништо ќе појдат странство ќе најдат некоја работа па после некое време ќе ги видиш дошле на гости Мк со добри коли, златни ланци околу врат, со ајфон ("од Швајцарија ми е") наик патики и такви ствари..... и после цела фамилја вујко, чичко, тетка, стрина.... со нив ги влечат и идемоооооооооо...... :D
Дојди и погледни како тие живеат во Швајцарија,Германија пред да отвориш некоја тема...
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Имаш два правци

1.Нелегален пат(дрога,курви,and all that shit)
2.Стискање на шупчето,работење ко вол

знам и такви,и такви...од вториве,имам роднини во Германија...имаат добри цифри во банка,куќа,станови за децата..тој што знае цени таму,знае колку пари ти требаат за такво нешто(станови и куќа) иако нив им има помогнато татко им(и он работел и живеел таму,односно и ги повлече нив) али да ги видиш,ќе си речеш дека се некое просечно семејство,ништо од горе споменатото го нема на нив.Да,имаат мерцедес,меѓутоа половен и 3-4 години стар.А има пари да купи најнов фулл опрема од салон,и да не ги осети парите.

Како и да е,треба решителност.Моите не отишле,нажалост,или за среќа :D
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Мислам дека е јасен муабетот...... сигурно имате некој вакви примери околу вас, ни образование ни ништо ќе појдат странство ќе најдат некоја работа па после некое време ќе ги видиш дошле на гости Мк со добри коли, златни ланци околу врат, со ајфон ("од Швајцарија ми е") наик патики и такви ствари..... и после цела фамилја вујко, чичко, тетка, стрина.... со нив ги влечат и идемоооооооооо...... :D
Грант имаш испод 16 годинки.....инаку немаше да поверуваш на овие финти со фациве што идат "из Швицарска и Немачка".
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.258
Поени од реакции
5.272
Мислам дека е јасен муабетот...... сигурно имате некој вакви примери околу вас, ни образование ни ништо ќе појдат странство ќе најдат некоја работа па после некое време ќе ги видиш дошле на гости Мк со добри коли, златни ланци околу врат, со ајфон ("од Швајцарија ми е") наик патики и такви ствари..... и после цела фамилја вујко, чичко, тетка, стрина.... со нив ги влечат и идемоооооооооо...... :D
Тие пари се прават со работа , од понеделник до петок.
Во овој период главна активност одприлика ти е дома-работа , работа-дома (куча посо , посо куча).
А преку викенд можеш да си дозволиш да излезеш негде на “подолго“.

Најмногу пари има Швајцарија , каде може да се земат и до 5000 евра месечно плата.
Но во Швајцарија најтешко е да се доселиш , нема таму влечење на вујковци и чичковци. Ни сопственото дете не можеш да го влечеш ако наполнило 18 години.

Таму најлесно се оди бреку склучување брак , ќе најдеш некоја девојка од Струмичко (пошто од таму има највише во Швајцарија) и ете те во Швајцарија.

Тие стварите кои ги наброја не се ништо за нивниот џеб , еден ајфон е 25% од нивната плата.

И немој да им љубомориш , од нив немаш штета , што побогати комшии , роднини и пријатели , толку подобро за сите.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Мислам дека е јасен муабетот...... сигурно имате некој вакви примери околу вас, ни образование ни ништо ќе појдат странство ќе најдат некоја работа па после некое време ќе ги видиш дошле на гости Мк со добри коли, златни ланци околу врат, со ајфон ("од Швајцарија ми е") наик патики и такви ствари..... и после цела фамилја вујко, чичко, тетка, стрина.... со нив ги влечат и идемоооооооооо...... :D
Не знаеш? Ај сеа ќе ти кажам. Прво земаат една монетка и ја закопуваат у земја, ама таму плодна е почвата мајке им, не ко нашава засади нешто и нема ни да излезе. После никнуе дрво со многу монети на него. Ги берат така монетите и после земаат цели плантажи садат со монети и одма се збогатуваат. Таму у тоа Џерманиите, Швицарска и Америка пари растат на дрвјата.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Не знаеш? Ај сеа ќе ти кажам. Прво земаат една монетка и ја закопуваат у земја, ама таму плодна е почвата мајке им, не ко нашава засади нешто и нема ни да излезе. После никнуе дрво со многу монети на него. Ги берат така монетите и после земаат цели плантажи садат со монети и одма се збогатуваат. Таму у тоа Џерманиите, Швицарска и Америка пари растат на дрвјата.
:pos:
 
Член од
11 јуни 2010
Мислења
230
Поени од реакции
74
Не знаеш? Ај сеа ќе ти кажам. Прво земаат една монетка и ја закопуваат у земја, ама таму плодна е почвата мајке им, не ко нашава засади нешто и нема ни да излезе. После никнуе дрво со многу монети на него. Ги берат така монетите и после земаат цели плантажи садат со монети и одма се збогатуваат. Таму у тоа Џерманиите, Швицарска и Америка пари растат на дрвјата.
Цар си брат, топ си кисс4е мња лајк лајк (y)
 
В

Вештерот

Гостин
Мислам дека е јасен муабетот...... сигурно имате некој вакви примери околу вас, ни образование ни ништо ќе појдат странство ќе најдат некоја работа па после некое време ќе ги видиш дошле на гости Мк со добри коли, златни ланци околу врат, со ајфон ("од Швајцарија ми е") наик патики и такви ствари..... и после цела фамилја вујко, чичко, тетка, стрина.... со нив ги влечат и идемоооооооооо...... :D
Не знам што не ти е јасно. Најголемиот дел од нив работаат и земаат плата која е многу пати повисока од македонската. Ајфон не е никаков луксуз ако имаш 2000 евра плата. За патики наик и такви ствари би ти рекол дека тоа мораат да купат сакале или нејќеле затоа што во продавниците за жал нема турска фалсификат ефтина роба туку има само марки. Тоа што влечат членови од семејството со нив е нивна приватна работа.
Правиш безвезен муабет. Ако сакаш да си како нив (со златен ланец околу врат ;) ) оди во странство како што направиле тие. Ама прво заврши некое образование. Ем ќе имаш повеќе пари ем нема да сакаш златен ланец.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Мислам дека е јасен муабетот...... сигурно имате некој вакви примери околу вас, ни образование ни ништо ќе појдат странство ќе најдат некоја работа па после некое време ќе ги видиш дошле на гости Мк со добри коли, златни ланци околу врат, со ајфон ("од Швајцарија ми е") наик патики и такви ствари..... и после цела фамилја вујко, чичко, тетка, стрина.... со нив ги влечат и идемоооооооооо...... :D
Види брат, овие шо викаат дека со поштена работа може да се напраат пари, поштуем, али нека зборат за себе. Ја ќе ти кажам вистинита прича од искуство на братучед ми. Тетин ми цел живот беше поштен радник и едвај за леп имаа. Затоа уште на 19 год одма после војска братучед ми ја запука у германија. Опточетак нормално работел на црно као ќелнер, чистач, малтерџија на бауштела, шетач на кучиња, каскадер, избацивач, све што можел да најде бес школо и јазик. Јебига имал пари да преживее, али он беше таков не се задоволуеше со било каква кола, куќа, жена и остало. Увек сакаше све да му е топ. Али пошто немаше школо ни фамилија мораше да се снаваѓа. Ги глеал мафијашите како живеат и му станало јасно дека требе грб и заштита. А како да имаш грб коа си дошол од свирипичино, а они родени таму, со пари, со све. Се упознал со некој бараби од тогашна југославија. Понекад пиеле заедно и играле покер и билијард у некој клуб. Тамо стално иделе господа луѓе немци со пари и со јаки жени. Они како копуци само ги глеале и маштале да се као нив. Братучед ми приметил дека стален гост бил некој господин на свој 50на години кој увек имал кеш и некоја млада риба уз него. Овие барабиве шо биле со братучед ми се начукале и почнале да и добацујат на женската и на него. Стариов немец ќутел и се тресел као партал. Овие двојцава почнале и физички да го малтретираат и него и нејзе. Станало напнато упм. И тука на братучед ми одма му дошла идеја како да стекне ваков пријател. Рипнал и секундарно ги нокаутирал двојцава бараби -- на едниот му пукнал нос и кључна коска, на другиот му скршил барска столица од глаа. Братучед ми имал плус пиштољ и боксирач и до ден денес носи оружје вика заеби сакам мирно да спијам. Овој стариов немец се одушевил дека братучед ми ризикуел живот за него. Ми викнал пијачка, вечера, одма му викнал и цура да му праи друштво. Да скратам прича. Година ипол работел кај него у компанија као шофер и бодигард. Пошо немал деца, стариов го засака као син. У 1990 братучед ми се пресели да менаџира хотел на газдава у риоде жанерио. Еве у бразил е више 22 години. Сеа братучед ми има свои ноќни клубови и ресторани и живее као гроф.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
^ Поука, тепајте се по кафиќи за непознати :icon_mrgr:

Имаат оти од платата останува и да заштедиш. Е затоа имаат. Да имавме и ние таков стандард и ние така ќе си имавме се.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Сега ова глобалистиве ќе прават постиндустриско опшество и сите ќе се вратат тука, дури и генерациите што се родени таму.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.084
Поени од реакции
11.481
Имаат оти од платата останува и да заштедиш. Е затоа имаат. Да имавме и ние таков стандард и ние така ќе си имавме се.
Тие што се враќаат со коли од 200-300 илјади евра живеат од бело на црно и други криминали.
Има и такви што се враќаат со половен мерцедес ама тие луѓе живеат на кредит и работат ко црнци да го отплатат мерцедесот. За среќа овие вторите се повеќе од првите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom