Како заработуваат пари нашите од дијаспората?

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.788
На кредит и на лизинг живеат.
Знам човек наш македонец имал таму другар Србин и тоа србинот си купил бемве х 26 и дошол кај него на гости со јачење со шљавки ја мукал колата по пат и тоа, излегол комшијата швајцарецот и му рекол на овај нашиов да му пренеси дека сите можат да купат тука дури и ламборџини. Таму швајцарците ти имале посебен стил на имање и возење коли и скоро сите возеле мали градски автомобили.

Значи неизживеана животиња доаѓа со кола тука за која се има задолжено едно десет години или земена му е рентакар за да се фали ете тоа е цела филозофија.
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
2000 evra plata zimaat, eden LCD LED TV od 107 cm, kosta 300 evra im ostanuva 1700 evra od platata, kaj nas zimas 200 evra eden LCD LED TV kosta 300-400 evra od 107 cm pa idi kupi go, i posle vidi od kaj imaat pari za da kupat sto sakaat, iphone 5 sto treba da izleze septemvri kosta 800 evra so 2000 plata za nego e smesna cena, a ti so 200-300 evvra plata idi kupi go
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.788
2000 evra plata zimaat, eden LCD LED TV od 107 cm, kosta 300 evra im ostanuva 1700 evra od platata, kaj nas zimas 200 evra eden LCD LED TV kosta 300-400 evra od 107 cm pa idi kupi go, i posle vidi od kaj imaat pari za da kupat sto sakaat, iphone 5 sto treba da izleze septemvri kosta 800 evra so 2000 plata za nego e smesna cena, a ti so 200-300 evvra plata idi kupi go
Како деца сте нема пари за скапи играчки и што да се прави, па играјте си со поевтините и плачете за скапите.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Дојди и погледни како тие живеат во Швајцарија,Германија пред да отвориш некоја тема...
Sto kako ziveat??Od vakvi komentari mi se gadi najiskreno,nikoj ne rekol deka ziveat ko bogovi tamu toa ni e na site jasno...ama posle 10-15 godini ke se vratat tuka i ke ziveeat ko kralevi.
Samo problemot u nas e sto sme mnogu ljubomorna nacija i ne znaeme da priznaeme koga nekoj ima mu*a,i cel zivot samo naogame nekakvi izgovori.Fala bogu jas ne sum eden od tie,zatoa sto koga sum nemal na site im bev najdobar ama posle 9 godini sum im trn u oko na site.
 
D

D_NazGUL

Гостин
Тетин ми, брачед ми, другар ми .... никој мајку му од сопствено искуство?
Незнам кој напиша погоре дека „пустите“ работеле од јутра до сутра од понеделник до петок и едвај викендашки ќе отишле некаде. Пази молим ти се, а ние овде као само у среда и петок работиме и тоа од 10 до 15ч. а?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Мех, помалку и глупави се некои споредби. Инаку, што сакаат нека прават, како сакаат нека се снаоѓаат, без разлика дали се „од“ Швајцарија, Германија, Тангузија. Не ме занима дали по 10 души спијат во една соба и работат како црнци, ама понашањето кога ќе дојдат тука им е катастрофа... си мислат го фатиле господ за топките. Тоа е тоа што ме нервира... или пак кога ќе дојде тука и зборува германски и се прави мутав (не дека не е) дека слабо знае македонски. :facepalm:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Тетин ми, брачед ми, другар ми .... никој мајку му од сопствено искуство?
Незнам кој напиша погоре дека „пустите“ работеле од јутра до сутра од понеделник до петок и едвај викендашки ќе отишле некаде. Пази молим ти се, а ние овде као само у среда и петок работиме и тоа од 10 до 15ч. а?
Не може да се спореди работењето во Германија и во Македонија. Да, и кај нас има луѓе што се утепуваат од работа, ама кај нас повеќето се навикнати на далеку полежерна работа и работни обврски отколку таму. Она што нас ни се чини како "рмбање" таму им е "работа за добро утро". Дисциплината е 10 нивоа над нашата. Не може ни од далеку да се спореди работење во Германија и работење во Македонија. Таму не се работи, се ринта како коњ, и после си добиваш соодветна плата за тоа со која можеш да си дозволиш многу повеќе отколку тука. А, цените, замисли, исти како во Скопје, 90% од цените се комплетно идентични, дури некои работи и помалку чинат отколку кај нас.
Најголем број од Македонците кои работат во Германија работат на места за кои не се потребни големи квалификации, повеќето физичка работа. Сега, помладите генерации одат на интелектуална работа. Но, она што е заедничко за сите - штедат! И тоа многу штедат! Македонците кои ги запознав таму сите беа како Scrooge. Но, не може човек да им замери затоа што поминале сито и решето, повеќето се отидени од што немале друг избор и морале да се снаоѓаат.
Секако, како што веќе кажаа, оние кои не шиткаат дрога, работат ко црнци, ги штедат парите максимално, но и добиваат соодветна плата со која не е воопшто луксуз да си купат Nike патики или голем телевизор. Конкретно знам за работа како металостругар (ваљда така се вика професијата), во фабрика еден Македонец зема околу 2500 евра месечно што е сосема доволно за прилично удобен живот и со само еден вработен во фамилијата. Па пресметајте која е разликата во стандардот, со исти цени, исти сметки и плата од 2500 евра наспроти 200 што би ги добивал во Македонија и многу е лесно да се сфати како доаѓаат нормално облечени и во "луксузни" коли. А, кога сме веќе кај колите, ретко кој од нив купува нова кола, освен дилерчињата кои се враќаат со оние коли што ги постирате во темава.
Едит: Грејвдигер не се прават мутави, туку стварно после одредено време на комуникација само на еден јазик, човек заборава. Јас кога се вратив, бидејќи цело време зборев таму на англиски, првите денови ми беше тешко да се префрлам на македонски, а не изводев :) Сестра ми исто кога ќе дојде, меша зборови, на почеток мислев и јас дека се преправа, ама не е така.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Да не е дијаспората ние одамна ќе бевме банкрот! Му еба матер грујо со акцизата на горивото ова лето. 10,000 фамилии/поединци да ти дојдат од странство доволно е само што трошат гориво секој ден, без да купуваат друго!
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Да не е дијаспората ние одана ќе бевме банкрот! Му еба матер грујо со акцизата на горивото ова лето. 10,000 фамилии/поединци да ти дојдат од странство доволно е само што трошат гориво секој ден, без да купуваат друго!
Neznam otkaj slusnav ama muabetov e deka drzavava ima 28 denari profit od 1 litar,so drugi zborovi cista pljacka.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Neznam otkaj slusnav ama muabetov e deka drzavava ima 28 denari profit od 1 litar,so drugi zborovi cista pljacka.

Од еден литар бензин 23 денари акциза, плус 18% ддв, плус некој денар за екологија или здравство, над 30 денари е со оваа цена на горивото!
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.960
Поени од реакции
5.538
AlternativeF, од каде тоа дека во Македонија луѓето не работеле напорно, т.е. биле полежерни... Финтата е што ние тука работиме како германци, а платите ни се како во некоја забутана афричка држава.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Од еден литар бензин 23 денари акциза, плус 18% ддв, плус некој денар за екологија или здравство, над 30 денари е со оваа цена на горивото!
Toa e bruka za ovoj napaten narod druze,znaci polopovska drzava od ovaa tesko deka ke najdes.Steta za ovie pomladi generacii koi ke bidat dovedeni do tocka na samounistuvanje eden den koga ke im pukne filmot od sve ova sto ni se slucuva.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
AlternativeF, од каде тоа дека во Македонија луѓето не работеле напорно, т.е. биле полежерни... Финтата е што ние тука работиме како германци, а платите ни се како во некоја забутана афричка држава.
Од искуство ;) Чест на исклучоците, но факт е дека работната дисциплина во Македонија е на многу, многу пониско ниво отколку во Германија.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Цела година одат работа-дома и обратно и во лето ќе потрошат тука малце повеќе. А бе ја секој ден сум во паб на пиво шо ви е кај го има овој живот :P
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Цела година одат работа-дома и обратно и во лето ќе потрошат тука малце повеќе. А бе ја секој ден сум во паб на пиво шо ви е кај го има овој живот :P
Sve zavisi so kolku se zadovoluvas vo zivotot?..Ako toa pivo sto go pies vo pab te pravi dovolno sreken togas alal da ti e.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom