Како живеат Македонците во Бугарија

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Како живеат Македонците во Бугарија
Во Бугарија е тешко еден ден да се престојува како новинар од Македонија, а не пак да се живее како Македонец таму. Со вакво искуство денеска се врати екипата на А1 која сакаше да види како живеат Македонците кај источниот сосед.

Уште со пристигнувањето во градот Сандански се чувствуваше полицискиот надзор, кој по само неколку снимени изјави на пазарот, заврши со забрана за снимање од полицијата со образложение дека нашето присуство ги вознемирувало граѓаните на Сандански.

Но не само изјавите, на полицијата и пречеше и снимањето на инсерти од центарот на градот. За снимање требало дозвола од Министерството за надворешни работи на Бугарија.

По ова ни го покажаа патот за Македонија. Но и десетината минути снимање далеку од очите на полицијата беа доволни да се констатира дека во ова европска земја и во 21 век е тешко да се каже дека си Македонец.

Зад камерата да, но пред неа не. Најголем дел од Македонците во овој крај се плашат да зборуваат за животот и нивните права. Велат дека ќе ги изгубат своите работни места и ќе бидат обележани од полицијата. Похрабри се само постарите.

„Не живееме убаво, ние сме Македонци ама нешто потиштени сме од Бугарите“ рече Илија Ризов, жител на Сандански.

„Добро е проблеми немаме. Нема ниту македонска црква, ниту македонско школо, ниту македонско радио, тоа добро е? Добро е, нека е“ рече Илија Петков, жител на Сандански.

Македонската определба во Бугарија не е подобна за градење кариера во државните служби, полицијата или отворање сопствен бизнис. Тоа е причината поради која бројот на декларираните Македонци постепено се намалува.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=122839
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Како може да живеат под окупација?
Туку ме зачуди овие изродиве од А1 што се "загрижиле" за Македонците во соседството и конечно работеле нешто што треба да работат, а не да ми мењаат име тука.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Како може да живеат под окупација?
Туку ме зачуди овие изродиве од А1 што се "загрижиле" за Македонците во соседството и конечно работеле нешто што треба да работат, а не да ми мењаат име тука.
Даj дефинициja на збора окупациja....
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Даj дефинициja на збора окупациja....
Ајде не забегувај тема во друга насока. Темата е КАКО ЖИВЕАТ МАКЕДОНЦИТЕ ВО БУГАРИЈА. Ако имаш што да напишеш, напиши, без мудрувања во еден ред.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
„Добро е проблеми немаме. Нема ниту македонска црква, ниту македонско школо, ниту македонско радио, тоа добро е? Добро е, нека е“ рече Илија Петков, жител на Сандански.

Македонската определба во Бугарија не е подобна за градење кариера во државните служби, полицијата или отворање сопствен бизнис. Тоа е причината поради која бројот на декларираните Македонци постепено се намалува.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=122839
fmi aј, фокусирај се на ова и дај објаснување. А не да ми идат тука Андрејчовци и да снимаат комунистите....
 

PowerUp

Реалист
Член од
21 септември 2009
Мислења
311
Поени од реакции
5
Јас само тоа ше кажам - секогаш кога ќе се појави некаква можност за приближување помеѓу Б'лгарија и Македонија - секогаш има реакција во македонскиот печат против тоа (претпоставувам и во нашиот). Никој не може да ме убеди дека е случајно. Уште повеќе дека тоа не чини скапо. Инаку, само тоа сакам да кажам - оние кои сакаат со нож да го раздвојат еден народ на две - на Б'лгарски и Македонски, добро нема да видат. Против народ не се оди. Барем од написот се разбра - индивидуалните права се загарантирани. Секој е еднаков пред законот.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Јас само тоа ше кажам - секогаш кога ќе се појави некаква можност за приближување помеѓу Б'лгарија и Македонија - секогаш има реакција во македонскиот печат против тоа (претпоставувам и во нашиот). Никој не може да ме убеди дека е случајно. Уште повеќе дека тоа не чини скапо. Инаку, само тоа сакам да кажам - оние кои сакаат со нож да го раздвојат еден народ на две - на Б'лгарски и Македонски, добро нема да видат. Против народ не се оди. Барем од написот се разбра - индивидуалните права се загарантирани. Секој е еднаков пред законот.
Ако сакате да се приближите кон Македонија и да постанете братски народ има само еден можен начин. Еве како треба да се однесува братски народ:
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=430101017512&id=9&setIzdanie=21972
 
E

emission

Гостин
Јас само тоа ше кажам - секогаш кога ќе се појави некаква можност за приближување помеѓу Б'лгарија и Македонија - секогаш има реакција во македонскиот печат против тоа (претпоставувам и во нашиот). Никој не може да ме убеди дека е случајно. Уште повеќе дека тоа не чини скапо. Инаку, само тоа сакам да кажам - оние кои сакаат со нож да го раздвојат еден народ на две - на Б'лгарски и Македонски, добро нема да видат. Против народ не се оди. Барем од написот се разбра - индивидуалните права се загарантирани. Секој е еднаков пред законот.
Каква реакција виде против зближувањето. Гледаш дека направиле прилог и за Бугари во Македонија и за Македонци во Бугарија. Зарем е лошо да се прикажат двете страни. Во Македонија вашите новинари доаѓаат , провоцираат и никој не ги избрка и никој не им пречеше ни полиција ни ништо. А нашите новинари ваша полиција ги избркала и не им дозволила да снимаат.

Толку ли опасни животни се Македонците не можам да разберам па сите сакаат да ги уништат.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Можам да коментирам само зборовете на хората. Другото е пишано от некоj журналист...
Штом сакаш еве...
„Добро е проблеми немаме. Добро е, нека е. Нема ниту македонска црква, ниту македонско школо, ниту македонско радио, тоа добро е? рече Илија Петков, жител на Сандански."
Тие што направија од еден народ два се знаат со име и презиме. Почни од Сакскобургготски... На вакви теми се правите мутави ко да живеете во Тунгузија (да не постирам "репортажи" од Македонија на тема Пацка). Повеќе не реплицирам, на крајот пак ќе кркам бан, а вие ќе бидете толерирани само затоа што сте Бугари. Море со вас* не треба со арно.

*Секој чест за вистинските Бугари кои се македонски пријатели и не им пречи нашето постоење како и за Македонците во Бугарија изложеени на севозможна тортура кои ќе бидат наш пример за тоа како се живее и сака татковината.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Каква реакција виде против зближувањето. Гледаш дека направиле прилог и за Бугари во Македонија и за Македонци во Бугарија. Зарем е лошо да се прикажат двете страни. Во Македонија вашите новинари доаѓаат , провоцираат и никој не ги избрка и никој не им пречеше ни полиција ни ништо. А нашите новинари ваша полиција ги избркала и не им дозволила да снимаат.

Толку ли опасни животни се Македонците не можам да разберам па сите сакаат да ги уништат.
Това,дека вашата полициja не си е сваршила работата- това си е ваш проблем на вашата држава и вашите институци...
Това дека нашата полициja не е дозволила да снима- има закон. Дали А1 са получили дозвола за това от надворешното министерство? Ако са имали документи - немало е да се получи така... :toe:
 
E

emission

Гостин
- дојдете и видете, со очи, тогаш направете заклучоци - лично. Дојдете - заповедаjе.
Татароглу како дојдете заповедајте кога на граница не пуштате Македонски делегации и бркате новинари. А како нема разлика бе кога еден од тие што ги снимаа кажа ние сме Македонци ама сме потиснати од Бугарите. Па во Сандански испаѓа дека секој втор се смета за Македонец таков впечаток се добива затоа не им дозволуваат на Македонските новинари да снимаат.

А за побугарченото ФМИ , штом вели дека не си вршиме работата кога им дозволуваме на бугарските новинари да снимаат кај нас, предлагам нашите власти да му го послушаат советот да си ја вршат работата и да не пуштаат повеќе новинарски екипи од Бугарија. :toe:
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Koga vo Makedonija Bugarite se nepozelni , kako sto bea Majmunite od edna bugarska televizija koi snimaa vo Gevgelija i bukvalno go teroriziraa narodot, togas se krsat novinarskite prava i sloboda, no koga makedonskite novinari sakat da snimat vo Bugarija i bukvalno sekoj cekor im se sledi od policijata za na kraj da bidat izbrkani togas policijata dobro si ja zavrsila rabotata i se ispocituvale zakonite na drzavata.Siguren sum deka vo slucaj nasata policija da gi ispocituva zakonite ke ima burni reakcii , tokmu od onie koi denesniot akt na bugarskata policija go okvalifikuvaa kako zakonski i najnormalen.
No na kraj povtorno sami sme si krivi i nie i nasite institucii koga dozvoluvame koj kako saka , kade saka i vo koe vreme saka da snima i da provocira.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Koga vo Makedonija Bugarite se nepozelni , kako sto bea Majmunite od edna bugarska televizija koi snimaa vo Gevgelija i bukvalno go teroriziraa narodot, togas se krsat novinarskite prava i sloboda, no koga makedonskite novinari sakat da snimat vo Bugarija i bukvalno sekoj cekor im se sledi od policijata za na kraj da bidat izbrkani togas policijata dobro si ja zavrsila rabotata i se ispocituvale zakonite na drzavata.Siguren sum deka vo slucaj nasata policija da gi ispocituva zakonite ke ima burni reakcii , tokmu od onie koi denesniot akt na bugarskata policija go okvalifikuvaa kako zakonski i najnormalen.
No na kraj povtorno sami sme si krivi i nie i nasite institucii koga dozvoluvame koj kako saka , kade saka i vo koe vreme saka da snima i da provocira.
А зашто сметате дека бугарските медии като са сликали са немали дозвола от вашите институции?
Jaс сум за почитуване на законите ... има закон-мора да се почитува,както во РМ,така и во РБ,така и во Зимбабве...
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
А зашто сметате дека бугарските медии като са сликали са немали дозвола от вашите институции?
Jaс сум за почитуване на законите ... има закон-мора да се почитува,както во РМ,така и во РБ,така и во Зимбабве...
Mozebi se imale...
No zosto nie davame dozvoli iako defakto celta na novinarite bese provokacija na lokalnoto naselenie i izvestuvanje za nekoja si samonarecena bugarka koja ja koristat kako politicki predmet.
No dali mislis deka A1 bi dobile dozvola za da izvestuvat za makedonskoto malcinstvo vo Bugarija?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom