Како живеат Македонците во Бугарија

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Mozebi se imale...
No zosto nie davame dozvoli iako defakto celta na novinarite bese provokacija na lokalnoto naselenie i izvestuvanje za nekoja si samonarecena bugarka koja ja koristat kako politicki predmet.
No dali mislis deka A1 bi dobile dozvola za da izvestuvat za makedonskoto malcinstvo vo Bugarija?
Това е прашане за вашите институции...

Преди А1 да е аплицирала и да има положителен или отрицателен отговор,нема как да знам дали ке беха дозволили или не.... :toe:
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
"
Па во Сандански испаѓа дека секој втор се смета за Македонец таков впечаток се добива затоа не им дозволуваат на Македонските новинари да снимаат."
:uvo:
Абе не ни продавај бугарски ефтини приказни. Кога на вас ви е дозволено да правите по Прилеп и по Охрид или дури и во Мала Преспа интервјуа каде што ќе најдете еден Бугар и ќе го дрвите дека сите се таму Блгари, така и на нашите новинари треба да им е дозволено без разлика каков впечаток ќе се добие. Кога не им е дозволено да прават интервјуа на наши новинари може да се претпостави само едно нешто, а тоа е обид да се скрие вистината.
Не заборавај дека скоро и беше забранет на наша делегација влез во Бугарија, па после пак жалете се дека некој намерно создава тензии.

Значи имате аналогни на овие случувања во Бугарија и во Македонија каде вашите никогаш немале никаков проблем. Се собираа кај тој тикварот во Велес, си правеа интервјуа во Гевгелија и никој надлежен државен орган не им направи проблем, додека кај вас....
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Абе не ни продавај бугарски ефтини приказни. Кога на вас ви е дозволено да правите по Прилеп и по Охрид или дури и во Мала Преспа интервјуа каде што ќе најдете еден Бугар и ќе го дрвите дека сите се таму Блгари, така и на нашите новинари треба да им е дозволено без разлика каков впечаток ќе се добие. Кога не им е дозволено да прават интервјуа на наши новинари може да се претпостави само едно нешто, а тоа е обид да се скрие вистината.
Не заборавај дека скоро и беше забранет на наша делегација влез во Бугарија, па после пак жалете се дека некој намерно создава тензии.

Значи имате аналогни на овие случувања во Бугарија и во Македонија каде вашите никогаш немале никаков проблем. Се собираа кај тој тикварот во Велес, си правеа интервјуа во Гевгелија и никој надлежен државен орган не им направи проблем, додека кај вас....
Това зависи от вашата влада,от вашата полициja,от вашите закони...
Во БГ се иска дозвола от министерство за надворешните работи за да доjдат чужди екипи да сликат,това е закона....

За делегациjaта-не е бил забранет влез, а не е дозволен влез. Има голема разлика. Когато сакам да се користат точните термини,вие се лутите.Едно е забранет,друго е не е дозволен влез... Што очекуваш да ги прават кога немат сите документи за влез?
Само се чудам,зашто се лутите,когато не ги изполнувате законите и ви налагат казна ?
 
Член од
5 мај 2010
Мислења
20
Поени од реакции
2
Од вселената се гледа дека репортажа на А1 е манипулирање и реплика се извадени од контекст. И тоа не е случајно е за време на посетата на министер Младенов. Фактот дека ниту еден Бугарин од Пиринска Македонија не е аплицирал за македонско државјанство е доволен како живеат Македонците во Бугарија. А за обратно да не зборуваме ... Речено е кога фактите говорат и Боговите молчат.
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Ас не коментирам какво е дозволено и какво не. Дали некои вади од контекст, провоцира и т.н. Коментирам како живееме ние б'лгарите од пиринско. Добро живееме. Даже БГ премиери сме имале. А секои има право да слика шо сака. Не требува да има дозвола. Ако сака да има провокациа, говор на омраза, това си е негов проблем. БГ не зависи од МК. МК зависи од сборот на БГ. Един сбор Да или НЕ. Така дека аиде да не се караме а да соработуваме. Особено сега кога геиците пропагат да сме заедно и да ги пратиме дека им е местото.
Ако сакате друго-ваша си работа. Седете тамо изолирани.

Аи со здраве на сите.:smir:
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
Екстра репортажа.
Oва заедно со претресувањето на граница на уредникот на Народна Воља како и враќањето на делегацијата што требаше да се поклони пред гробот на Јане Сандански се најдобри показатели за нивото на односите помеѓу двете држави.

Денешната колумна на професорот С.В.Мицов ја препорачувам како задолжителна лектира за читање.

Мојот омилен дел :

-..."Денес на границите на Р. Македонија нема туѓи војски, 127 држави не признаа под уставното име, а нашите соседи се во криза. Што сакаме повеќе? Потонатата Грција ќе ни го промени името, а Бугарија поставува ултиматум за договор за соработка. Абе вие, македонски политичари, интелектуалци, новинари, кои сакате да капитулирате пред аутсајдерите, нормални ли сте? Ако сте земале пари за тоа, пакувајте ги торбите за во туѓина да си ги трошите за живота, со здравје. Ако сте природно недостојни, одете и удавете се во Вардар. Во пролет реката е надојдена, добра е за давење. Сите останати да си припомнат на зборовите на Вапцаров пред Македонскиот литературен кружок во Софија: „Ако во нас има капка македонска крв, ако во нас останала капка од благодарен патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, ропски да се напрегнеме, за да понесеме дел од одговорноста за едно дело и жестокото величие на една епоха“. Било тоа во 1938 година, во предвечерието на Втората светска војна."

Целата колумна :

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=2012&ArticleID=140005

ПС: Респект за Македонецот што продаваше мед . :oeoeoe:
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
Абе татари стварно сте биле лоши не оставате човек да се изјасни што е по националност, пред малку гледав на А1 и навистина ми беше жал за тие во Сандански :toe:
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Да ве прашам нешто ама право ке ми кажете.
Некои идвал ли е тук во Поронот и знае ли како живееме и за какви се осекаме?
Или си праите само ветер нз забите. Алоооооо:kesa:
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
Од вселената се гледа дека репортажа на А1 е манипулирање и реплика се извадени од контекст. И тоа не е случајно е за време на посетата на министер Младенов. Фактот дека ниту еден Бугарин од Пиринска Македонија не е аплицирал за македонско државјанство е доволен како живеат Македонците во Бугарија. А за обратно да не зборуваме ... Речено е кога фактите говорат и Боговите молчат.
Колку си прост тоа е чудо едно ,не само ти и твоите пријателчиња ви се кажуваат некои работи многу јасно ,и пак сакате цело време истите да ви бидат по 100 пати повторени ,па читајте бре луѓе читајте Македонски весници ,гледајте Македонски репортажи и уверете се во вистината затоа што многу малце медиуми во Македонија пишуваат и спремаат работи кои се корисни за Македонија (за жал) ,а посебно една од главните ТВ се А1 ,така да лично морам да кажам дека сум пријатно изненаден од оваа вест на А1
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Замо сакам да се запрашаш зашто А1 не е направил репортаж за македонците во БГ да речиме преди 5 месеца или след 1 месец, а ТОЧНО при посетата....
Това е една ГОЛЕМО совпадение.....дали е намерно или не... това е прашане на виждане.

Зашто никоj не мисли и не зборува как да направиме така,дека хората от тази страна и от вашата да можат полесно да одат при своите сонародници?
Зашто нема ни един нормален граничен премин между двете ни држави?Зашто се уште нема пруга(проекта за таква пруга е от време на Отоманската империja)? Това зашто никоj не се праша? Зашто г-н Милошевски признава за железната завеса (видимо от неговите зборове е дека ние сме били от едната страна,вие от другата)... това не кажува ли се?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
^ Сакаш некоја постара вест ,еве ти повели и види кај почна сета оваа работа ,и гледај го видеото

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=122458
Тиja живеjaт во Бугариja ??? Нали зборуваме за македонците во Бугариja.....:vozbud:
Ти ми покажуваш совсем друго...за македонци от РМ решили да доjдат во БГ...
Уште повеке не знам што е почнало от това....
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Абе татари стварно сте биле лоши не оставате човек да се изјасни што е по националност, пред малку гледав на А1 и навистина ми беше жал за тие во Сандански :toe:
Дечко, ние сме се изиаснили. И ке ти кажа нешто, дека нема да ви ареса, ама е вистина.Б'лгарите от другите делови на БГ имат повеке симпатии кум вас одколко пиринците. Со тиа тврдениа и аспирации дека ги имате ве гледат с насмешка и презрение.
Бугариа дозволува двоино државианство. А запрашаи се колко пиринци сме посакале македонски пасош??? Се осекаш они скоро никои???

Вие не сте виновни. 60 години ви е пран мозокот. Аи со здраве.
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
^ Очигледно вас ви е перен мозокот ,истиот случај е и во Грција оние кои живеат во егејот се најнационалистички настроени грци а сите се со македонско потекло ,исто како и вие од Пиринот ,простаклук глуп ај пријатно
Колку пати треба да ви се каже дека БГ пасоши се земаат само заради подобра економска и финансиска состојба
Да беа нашите 2 држави во спротивна улога односно МК да беше во ЕУ ,а БГ не тогаш цел Пирин и останата БГ ќе доаѓаа да земаат пасоши ,се разбира доколку Македонија така глатко им го одобреше тоа ,како што ваша педерска БГ тоа го прави ...

Тиja живеjaт во Бугариja ??? Нали зборуваме за македонците во Бугариja.....:vozbud:
Ти ми покажуваш совсем друго...за македонци от РМ решили да доjдат во БГ...
Уште повеке не знам што е почнало от това....
Абе вие влез на Македонци на ден на чествување на Јане Сандански не дозволувате ,па што има повеќе нејасно за тоа како живеат Македонците во Пиринот (кои што и воопшто не ги признавате)

Едит: И друже Пирински многу Блгари доаѓаа во МК да продаваат гаќи,чорапи ,фармерки за 10 денари ... така да само можам да замислам колку ќе им беа отворени анусите за МК пасоши доколку МК беше во ЕУ
Дали тогаш ќе зборевме дека Македонците од Блгарија се враќаат кон Мајка Македонија ? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom