Како да се откажете од цигарите?

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.053
Поени од реакции
84.883
Аман бе луѓе, ко на дроги да сте :icon_lol:.
Нејсе, еден совет од мене. Кога кризата ќе стане неподнослива, исклучително сами излезете во маало да прошетате. Пуштете го мозокот на пасење, и ќе заборавите на цигарите, и кризата ќе ви помине колку-толку. Знаев порано една постара жена, негде 60-тина години одприлика имаше, реши да ги остави цигарите, и секоја ден пиеше по неколку чаши козјо млеко. Викаше дека така се чистел ораганизмот од ѓубрето од цигарите (Yeah Right, цел живот пушела, и со неколку козји млека се ќе исчистела внатре во себе :LOL: )
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Не се важи период кога постои макар и еден дим.

После 14 години активно пушење и емотивна приврзаност со нив, проклети да се, веќе 14 дена сум буквално без ниеден дим. Ги поминав првите две недели ама вечерва колку би сакала да седнам на тараса и со кафе да испушам само една. Тишината, јас и она ...


Не мислев дека ќе е вака тешко ама нема попуштање па макар и да гризам од себе.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Не се важи период кога постои макар и еден дим.

После 14 години активно пушење и емотивна приврзаност со нив, проклети да се, веќе 14 дена сум буквално без ниеден дим. Ги поминав првите две недели ама вечерва колку би сакала да седнам на тараса и со кафе да испушам само една. Тишината, јас и она ...


Не мислев дека ќе е вака тешко ама нема попуштање па макар и да гризам од себе.
http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/Tobacco/symptoms-triggers-quitting
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Фала ти. Поминато е читањето неколку пати ... сега на ред е праксата и реалноста.

Повеќе боли и од првата нереализирана љубов. :)
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
Фала ти. Поминато е читањето неколку пати ... сега на ред е праксата и реалноста.

Повеќе боли од првото оставање. :)
Фани еден цигар и влечи го незапален. Ама внимавај во близина не треба да има никакво средство кое што може да предизвика чурење на цигарот. :icon_mrgr:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не се важи период кога постои макар и еден дим.

После 14 години активно пушење и емотивна приврзаност со нив, проклети да се, веќе 14 дена сум буквално без ниеден дим. Ги поминав првите две недели ама вечерва колку би сакала да седнам на тараса и со кафе да испушам само една. Тишината, јас и она ...


Не мислев дека ќе е вака тешко ама нема попуштање па макар и да гризам од себе.
Би сакала да можев да речам, чим ти можеш, можам и јас. Али мојот мозок вели кажи и дека ти си 17 години активен пушач малу потешко ти оди :D

Настрана зезанции од Нова наваму сум од 8 до 10 цигари на ден и сум горда на постигнатото. Се надевам во Февруари ќе намалиме од 2-5 на ден. Среќа ваму пушачите се толку ретки и имам поголем поттик.

п.с.Луѓево пушат 2 цигари на недела и се бројат у пушачи.
п.п.с Во Того е забрането да се конзумира цигара, ако те фатат имаш затворска казна и парична. Пушачи биле само криминалците. И ова како еден поттик дека таму некаде во некое племе на најјужната точка од Африка се сметаме за криминалци.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Би сакала да можев да речам, чим ти можеш, можам и јас. Али мојот мозок вели кажи и дека ти си 17 години активен пушач малу потешко ти оди :D

Настрана зезанции од Нова наваму сум од 8 до 10 цигари на ден и сум горда на постигнатото. Се надевам во Февруари ќе намалиме од 2-5 на ден. Среќа ваму пушачите се толку ретки и имам поголем поттик.

п.с.Луѓево пушат 2 цигари на недела и се бројат у пушачи.
п.п.с Во Того е забрането да се конзумира цигара, ако те фатат имаш затворска казна и парична. Пушачи биле само криминалците. И ова како еден поттик дека таму некаде во некое племе на најјужната точка од Африка се сметаме за криминалци.

Мене премногу ми помогна што на последното работно место има многу малку пушачи така да почнав да не пушам воопшто додека сум на работа :) И само една до две дома ако запалам и тоа ретко. Најдобар начин е постепено да се откажват, исто кога си веќе на 1-2 цигари можи да смениш на некој појаки што автоматски ќе почнат да ти стануваат одбивни. Незнам ова дали работи кај повеќето :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.784
Би сакала да можев да речам, чим ти можеш, можам и јас. Али мојот мозок вели кажи и дека ти си 17 години активен пушач малу потешко ти оди :D

Настрана зезанции од Нова наваму сум од 8 до 10 цигари на ден и сум горда на постигнатото. Се надевам во Февруари ќе намалиме од 2-5 на ден. Среќа ваму пушачите се толку ретки и имам поголем поттик.

п.с.Луѓево пушат 2 цигари на недела и се бројат у пушачи.
п.п.с Во Того е забрането да се конзумира цигара, ако те фатат имаш затворска казна и парична. Пушачи биле само криминалците. И ова како еден поттик дека таму некаде во некое племе на најјужната точка од Африка се сметаме за криминалци.
Добро јас во кој дел на Германија бев:)
Тука каде што бев сите пушеја и старо и младо и криво и куцо.
И интересна работа никој да те понуди со една цигара( како тука кај нас), ама понудиги раката ке ти земат со се цигари. После видов невидов и јас циција станав. Таков бил редот таму.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Добро јас во кој дел на Германија бев:)
Тука каде што бев сите пушеја и старо и младо и криво и куцо.
И интересна работа никој да те понуди со една цигара( како тука кај нас), ама понудиги раката ке ти земат со се цигари. После видов невидов и јас циција станав. Таков бил редот таму.
Ти мора да си бил опкружен со Балканци :D

Не е тоа чудно, овде секој сам си ја плаќа пијачката, таков е менталитетот.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Добро јас во кој дел на Германија бев:)
Тука каде што бев сите пушеја и старо и младо и криво и куцо.
И интересна работа никој да те понуди со една цигара( како тука кај нас), ама понудиги раката ке ти земат со се цигари. После видов невидов и јас циција станав. Таков бил редот таму.

Истото е во повеќето економски развиени земји :) јас Америка го видов тоа за прав пат никој не дава цигари или па ако му дадеш на некој те прашва колку да ти плати :) тоа ти е кога една пакета е 10 долари. Слично е и Австралија каде што цигарите се прескапи.
 
F

FARANG

Гостин







Average cigarette packets will be pushed well over $20 under the plan the Government says is aimed at cutting smoking rates.
But Labor will only spend a portion of the money raised on cancer treatments, despite portraying the hike as a public health initiative.
Under the plan, tobacco excise will rise by 12.5 per cent a year from December 1 this year, with further increases on September 1 in following three years.
A packet of 20 Winfield Blue cigarettes will rise by 98c this year and will cost $5.25 more by the end of 2016, according to government modelling. The increase is on top of regular indexation rises.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.784
Ти мора да си бил опкружен со Балканци :D

Не е тоа чудно, овде секој сам си ја плаќа пијачката, таков е менталитетот.
Не бе кој балканци, само јас бев од долу( како што викат таму горе:)).
Ако добро се сеќавам друштвото беше составено од натурализирани чилеанци, руси, италијани, швајцарци и неколку оригинал герамнци.
Не ми беше муабетот за кој што плаќа, туку муфтеџи бе сите, а никако да му текни да вратат. Кај муфтеџи кај циции.
--- надополнето: 17 јануари 2014 во 19:03 ---
Истото е во повеќето економски развиени земји :) јас Америка го видов тоа за прав пат никој не дава цигари или па ако му дадеш на некој те прашва колку да ти плати :) тоа ти е кога една пакета е 10 долари. Слично е и Австралија каде што цигарите се прескапи.
Мене никој не ме праша колку кошта, јас по наши демек цигарите на маса или онака од култура ке го понудиш и одма чапат.
Тоа кај нас би дошло некако кур да е муфте да е. Иначе родео цигари имав и тоа меко. Ден денес истите си ги пушам.
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
И што ако ми стаат гнасна кутија ме боли таквото,ќе си ги ставам у табакера,живи глупости им се ова со качување цени,само јачаат сива економија.А у неразвиени земји ко нашава качување цени на цигари би убиле најпрофитабилната земјоделска гранка што рани илјадници фамилии,а би ги напуниле џебовите на "јадницине" од Битпазар.Ако сакаш да се намалат пушачи,забрани пушење у јавни установи,кафичи,кафани,диска,престани у филмови да даваш како глумците пушат цигари и толку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom