Како да се откажете од цигарите?

Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Јас ги откажав наеднаш. Веруј дека така е поубаво отколку да се со мачиш дневно со 3-4 цигари. Само волја, ништо друго (y)
И ја мислам вака, пошто со една запалена само се раѓа поголема желба утредента.
 
M

MrzaRules

Гостин
За овоа не треба никакви совети. Тој шо ги откажува треба да биде цврсто решен дека сака да го направи тоа, ако се залажува со 2-3 цигари ништо нема да направи, по некое време па ќе си продолжи со активно пушење.
 
M

Moon Child

Гостин
Кој ми ги гледа дробовите за ова мотив да биде :P

Шала на страна, пред 5-6 дена решив да ги откажам, се мачев буквално, и вчера испушив едно 2-3 цигари и денес купив кутија пак :mad:

Некој што веќе ги има откажано да ми каже дали, наеднаш ги откажал или со намалување постепено?
Издржа 3-4 дена и пак запали? Е браво! Јас еден ден кога успеав да не запалам славев, кое достигнување ми беше и реков дека нема да го жртвувам тој ден.
Ако си решен наеднаш остави ги, јас така направив, со намалување не бива, сум пробувала така, само наеднаш е мајката.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
Најдобар совет за откажуување од цигари е да престанеш да пушиш цигари. :)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Ја пушам на кафе, и веќе еве 2 кутии у 1 месец купив, али да речеме седнувам пушам по 4-5 , и послем непушам 5-6 дена, не ме ни тера, онака од курташак ... незнам како ви ствараат зависност ебате цигарите..
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
Ја пушам на кафе, и веќе еве 2 кутии у 1 месец купив, али да речеме седнувам пушам по 4-5 , и послем непушам 5-6 дена, не ме ни тера, онака од курташак ... незнам како ви ствараат зависност ебате цигарите..
Порано и јас пушев циграи, нема врска дека од цигарите се станува зависен, тоа не е зависност туку навика слично како грицкање нокти и слично.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Порано и јас пушев циграи, нема врска дека од цигарите се станува зависен, тоа не е зависност туку навика слично како грицкање нокти и слично.
yeah right, освен што ти го зголемува допаминот па се осечаш осетливо додека да запалиш нова... со други зборови ствара зависност.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
yeah right, освен што ти го зголемува допаминот па се осечаш осетливо додека да запалиш нова... со други зборови ствара зависност.
Мува не ме лази, не се ни умарам и 10 да испушам. Никогаш не ми барала душата, или пак да кризирам или курци палци, работата е во тоа што кога ме боли глава, и како непушач, кога ќе испушам јака цигара ми ствара блага вртоглавица и ми ги смирува нервите. Тоа е една од причините што палам цигара.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
yeah right, освен што ти го зголемува допаминот па се осечаш осетливо додека да запалиш нова... со други зборови ствара зависност.
Ако грицкањето нокти е зависност тогаш и пушењето цигари е зависност.
Татко ми беше активен пушач околу 30-тина години и мнгу пати пробуваше да ги откаже но неможеше, викаше дека станал зависен, но кога почна да има проблеми со срцето, лекарот му кажа да престане да пуши под итно и престана да пуши веднаш и 6 години нема запалено ниедна цигара.
Така да пушењето не е зависност.
 

LordCalipso

Староседелец
Член од
10 септември 2008
Мислења
86
Поени од реакции
54
Зависност и тоа тешка зависност ако активно пушиш со години.Ама се се може ако се сака само свое јас и решителност.Непушач веќе 4год. и ептен ми е поубаво.:свиркам:
 
Член од
19 јуни 2012
Мислења
404
Поени од реакции
417
Дали би ги откажале цигарите, доколку можите ? Кои се причините поради кои сакате да ги откажите ? :) Од колку години пушите ? Позитивни и Негативни страни ?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Имам 20 години, пушам од 15. Додуша имав скоро две години пауза, што значи активни три години сум пушач. Баш пред некое време си викам да ги остаам, и ги остаив. Ама пак си палам од време на време, не често. Значи дојдов до заклучок дека можам да ги оставам ако сакам, ама ми се праи мерак коа ќе ја запалам во одредени ситуации и тоа е.
 
Член од
17 мај 2012
Мислења
184
Поени од реакции
105
Дали би ги откажале цигарите, доколку можите ? Кои се причините поради кои сакате да ги откажите ? :) Од колку години пушите ? Позитивни и Негативни страни ?
Доколку можите? Тоа е глупо прашање секој малку поупорен може да ги откаже. Мајками пушеше 17години и пред 9години кога се роди сестрами ги откажа. Позитивни страни нема, негативни уништуваш си здравјето и буквални си ги гореш парите. (Јас не пушам и никогаш нема да почнам)
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Дедо ми пушел од 11 години, а ги откажа на 60, кога се роди братучетка ми :D Јас не пушам :D
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Доколку можите? Тоа е глупо прашање секој малку поупорен може да ги откаже. Мајками пушеше 17години и пред 9години кога се роди сестрами ги откажа. Позитивни страни нема, негативни уништуваш си здравјето и буквални си ги гореш парите. (Јас не пушам и никогаш нема да почнам)

Само непушач може да го каже ова :rolleyes:

Он - Не
 

Kajgana Shop

На врв Bottom