Како да се откажете од цигарите?

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Јас прекинав на сред кутија. Добро, јас поебав здравје па морав али сепак до карактерот е. Реши се дека нема да пушиш и крај муабет. Со сила сигурно нема друг да те тера, туку ти самиот.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Ај прекинете со советите "едноставно прекини". Многу е лесно да се каже тоа особено кога си непушач. Заборавате дека е тоа зависност.... некои другари дури и ми го рамнеле со оргазам, понекогаш. Да, "едноставно прекини" може да проработи кај 1 од 100.
Не биди толку сигурен дека сите со совети од типот ‘едноставно прекини‘ не чаделе порано долг период и количински :)
Макар шо мислам дека ова барање начин за одвикнување е барање изговор, па после ете пробав и не успеав.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.691
Поени од реакции
4.439
Дали некој знае ефтини па и скоро бесплатни начини на кои би се откажал од пушење? знам дека постои никотин фластер и електронски цигари ама многу се скапи тие...
Некои други трикови?
http://www.youtube.com/watch?v=_BPwhHa8nLk
http://www.youtube.com/watch?v=QQiKS3VzI1U
Прво нешто што мора да сфатиш се е во мозокот.
Направи листа зошто не треба да пушиш.(Не дека е потребна милион причини има)
Бели заби,здравје,финансии.(Ама сепак мотивација плус не е лошо)

1.Прво и најважно си сфатил дека правиш грешка.(Што е можеби најважниот чекор)
2.Немој да мислиш дека не можеш да успееш, како што кажав тоа не можам се е во мозокот.
3.Секој ден мотивирај се.
4.Ако се случи да згрешиш не е важно врати се на патот и продолжи кон целта.

Можам сега да редам тука убави зборови до утре ама се од тебе зависи дали ќе биде лесно или тешко ,брзо или споро од тебе зависи.

П.С Не заборавај пушењето е навика, а за секоја навика има одвика.
П.С2 Јас сум непушач така да некој што се откажал можеби ќе ти даде попрактични совети.
 
M

Muranyi

Гостин
небива,криза фаќа...би сакал совети од некој што го успеал тоа...
Јас од 7. обид успеав да ги откажам цигарите.Не пушев 15 месеци,потоа пак почнав чат-пат по некоја уз ракииче или кафенце,па ми влезе чивијата и пушев по една кутија некои си 3 месеци и откако сфатив каква глупост направив,пак ги оставив и веќе не пушам.
Само силна волја братко,борба со самиот себе и нагонот да запалиш цигарче и многу напнати денови:DИзбегавај кафиња,алкохол или што и да е што би те терало да запалиш цигара,првите 3 месеци се најтешки но ебеш му матер и после една година се јавуваат кризи.Еве баш во саботата еден другар кој одамна го немам видено,седевме и пиевме бунарче и го гледам не пуши,го прашувам и ми вели абе брат 3 години веќе не пушам.Ама дечкото го фати криза и пешачеше може 2 километри да си купи кутија и си призна дека последниве 2 месеци почнале кризи големи да го фаќаат,замисли после 3 години.Затоа батали тоа срање,не ти треба,многу поубаво ќе се чувствуваш,нема да смрдиш на цигари и нема да си ги гориш парите.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Побарај по аптекиве "Табекс" таблети, многу ми ги фалеа, јас со нив се откажав. За 2-3 недели нов човек си. :)
 
Член од
3 септември 2012
Мислења
127
Поени од реакции
117
Треба да го репрограмираш умот, да го насочиш у друг правец. Тебе ти е филм да пушиш и не можеш да се замислиш без цигара у рука, таа е дел од твојот идентитет.
Овие две реченици сум ги изговорил барем 20 пати....како оправдување. :cenzura: Ова е втора коинциденција на мојот као демек прв ден без цигари заедно со темава што му текнала на уште еден пушач во иста фаза:) . Треба да ја сфатам како мотивација плус,зашто третата коинциденција е што отворив кајгана во моментот кога веќе потклекнував и сакав да запалам цигара.
Да се дешава нешто, иначе не ми се верува дека ќе успеам....
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Дали некој знае ефтини па и скоро бесплатни начини на кои би се откажал од пушење? знам дека постои никотин фластер и електронски цигари ама многу се скапи тие...
Некои други трикови?
Има премногу медитации и хипнози со кои лесно може да ти се влезе во потсвеста, и да те натера самиот да сватиш дека цигарите не ти се потребни!:гик:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
ќе се поправиш едно 10тина кг ама ако си упорен (барем дур си помлад) ќе успееш. Ќе си речеш не пушам и готово.
или можеш постепено: утре две да запалиш, задутре една и позадутре веќе да немаш ниедна цигара во близина. (y)
Така не бива. Или пушиш или ич не пушиш,а со лажење декасекој ден ќе намалуваш никогаш неможеш да ги оставиш. Само јака воља,тешко е првиот месец-два,првата недела е тешко у пм.
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
Јас за време на факултет пушев може 2 години, почнав онака да пробам, па стана навика, па почнав да експериментирам со разни марки цигари, на крај пушев Boss classic без филтер. Во тоа време имав еден цимер кој ми рече: „сега си готов, штом дојде до овде со цигарите, нема никогаш да ги откажеш“, а јас му одговорив: „Дејан, еве ги откажав цигарите“ и ја оставив кутијата со 15-6 цигари на масата и запалката во неја. Така стоеше некои може месец дена баш на масата каде што ни стоеа компјутерите, до мојата тастатура, потоа ги зеде другиот цимер (студент, се нема :D ). Од тогаш немам запалено цигара еве веќе 6-7 години, а верувам дека нема ни да запалам.
Според мене едноставно треба сам да си речеш дека веќе не пушиш и нема. Она за кризи такви работи, ми недостигаше навиката, ама како што ми недостигаше папагалот кој ми избега кога бев мал, ете си одлета, но и без него бев среќен.
 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
А што со нервозата кога ги оставиш цигрите не знам за другите ама јас сум намќор кога ги оставам неможам самиот себе да се смислам многу сум нервозен тој период :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.670
ќе издржиш одреден период.. после ќе ти помине
секоја нагла промена без разлика дали е од добро кон лошо или обратно е тешка за организмот и носи нервоза и слични ствари
read up, homeostasis.
 

Serengeti

Има само една вистина сето друго е лага
Член од
4 февруари 2009
Мислења
260
Поени од реакции
63
ctrl alt delete ( на нештото кое што мислиш дека треба да пушиш ) и финито
2 главни причини заради оставање на цигарите

1. нема да умреш
2. секогаш имаш повеќе пари во џеб
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Бате, најдобар совет ти е "Едноставно Прекини".
Сите што мислат поинаку се лажат. I piss on сите тие апчиња и електронски цигари за одвикнување.
Јас пушев цигари од трето одделение, активно од 1-2 средно, некој здрави 10-11 години. Секој ден минимум по 15-20 цигари, со години така. Најдолга пауза ми била 8 месеци, но тогаш не ги оставив цигарите, него си реков додека терам без цигар, ок. По многубројни утра кашлање, еден куп пари фрлени за цигари и долги ноки нервози оти немам цигар во моментот, едноставно кажав НЕ.
Од тоа не, до денеска има поминато 3 години минимум, без да повлечам дим од цигара, а не па да запалам цела. Едноставно стави ги на една страна негативните работи, а на друга страна позитините работи што ги добиваш ако си пушач. Ке видиш дека нема ниту една позитивна работа. Сите пушачи се зависници од срање. Буквално срање.
Подобро пуши марихуана еднаш неделно, него ли една кутија цигари во денот.
Плус, ние сме друштво на рокери, металци, пијаници, моторџии, како сакаш наречи не, личиме на луѓе што едноставно пушат цигари, плус скоро сите имаме бради :) . И секогаш кога сме собрани, бројот на непушачи, е 2/3 од оние што пушат. Многу другари се ставаат во ситуација да не запалат цигар додека седиме и пиеме, бидејки сваќаат дека тоа е грдо и секогаш ги брецаме како е лошо да пушиш.
Верувај, ке ти се смени животот на подобро. :)
--- надополнето: 5 ноември 2012 во 13:58 ---
небива,криза фаќа...би сакал совети од некој што го успеал тоа...
Криза фаќа и тоа голема.
Но, тоа не е проблем. Ако мислиш дека не можеш се лажеш. Мене секој пат кога ме факала криза, можеби ке звучи ова смешно, но секој пат одев или и се јавував на мајка ми и она секогаш наоѓаше начин да ме замуабети и да заборавам на цигарите. Имав кризи некој 2-3 месеци. Ама тоа е минливо и не е нешто што не може да се помине.
Совет од мене, за најлесно да се исчистиш од цигарите.
Купи си мултивитамини, 120 денари се од аптека и купи си 100 грама зелен чај, рефус, 90 денари од секоја продавница за Здрава Храна. По едно апче на ден и две чаши Зелен Чај, ке бидеш како нов за еден месец.
Витамините и Зелениот Чај, ке те прочистат од никотинот и катранот за многу брзо време. Ке бидеш како нов.
Плус, денеска е кул да не пушиш цигари, женските го сакаат тоа. (y)
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Татко ми реши да не пуши од 8 септември 2003та. До ден денеска не пуши. пушеше три кутии денот. Тој ден реши да престане. на почетокот му беше тешко, самиот вели дека го фаќало криза, ама се откажа. Знам дека цело време џвакаше мастики и бомбони :) Ама не пуши. Значи ако тој можеше, можат сите.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.991
Поени од реакции
24.832
Замени ги со нешто друго. Другар беше тврдокорен пушач и ги замени со тик так бонбончиња. Увек кога ќе му се припушеше цигара лапаше по 4-5 бонбоничиња. Еве го веќе не пуши 2 ипол години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom