Како да се откажете од цигарите?

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Дали некој знае ефтини па и скоро бесплатни начини на кои би се откажал од пушење? знам дека постои никотин фластер и електронски цигари ама многу се скапи тие...
Некои други трикови?
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Едноставно непуши.Се одлучуваш и си велиш више непушам.
И најди си занимација.Најлесно е кога одиш на одмор.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
небива,криза фаќа...би сакал совети од некој што го успеал тоа...
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
ќе се поправиш едно 10тина кг ама ако си упорен (барем дур си помлад) ќе успееш. Ќе си речеш не пушам и готово.
или можеш постепено: утре две да запалиш, задутре една и позадутре веќе да немаш ниедна цигара во близина. (y)
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
само волја. На неколку теми имам пишано па може некој ќе помисли дека се фалам ама пред година и нешто ги остајв цигарите и ослабев 28 кила само со волја и ништо друго. Се е можно само треба да се решиш. Ти посакувам успех.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Немојте со темава:cautious:

Никако да се решам да ги оставам, а веќе 2 години одложувам.

Инаку да ви раскажам една случка на бензиска. Пумпашов човек во години, се знаемо од точење на точење. Случајно запраевмо муабет за откажување на цигари, он вика дека ги откажал пред десетина години, а ми раскажуваше како ги откажувал цигарите. Вика ќе дојдем у 2 навечер дома од бифе предозиран од цигари и ќе речем: готово, више не пушим и ќе ги фрлим позади регал. Сабајлето жената напраела кафе, абе ќе го окршим регалот дур ги докачим.
Сум умрел од смеење:)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Дали некој знае ефтини па и скоро бесплатни начини на кои би се откажал од пушење? знам дека постои никотин фластер и електронски цигари ама многу се скапи тие...
Некои други трикови?
Едноставно прекини.Толку.Кризата е минлива, ништо страшно.Биди карактер :D
 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
За некој не успева тоа едноставно да прекине и да има цврст став со тоа бидејки сигурно постојано е опкружен со пушачи, досадно му е па пуши, со кафето запали другар му и не се издржува така
 
М

Мартин`

Гостин
Дај си наградата нешто што го сакаш а го немаш доколку не пушиш една недела/месец а ако издржиш толку после е полесно :)
 
T

tinkerbelll

Гостин
Прашај во аптека за Табекс таблетки, околу 60-70денари е лента, во неа имаш 20 (цело паковање не ти треба многу се) знам дека делуваат и тоа за кратко време, само треба да си решен дека сакаш да ги откажеш. Малце ќе иде тешко на почетокот посебно коа пиеш кафе, па гледај барем и кафето намали го додека ти се навикне организмот. Пробај, и биди упорен. Ајде, маж ли си што ли си :icon_lol:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.670
Ај прекинете со советите "едноставно прекини". Многу е лесно да се каже тоа особено кога си непушач. Заборавате дека е тоа зависност.... некои другари дури и ми го рамнеле со оргазам, понекогаш. Да, "едноставно прекини" може да проработи кај 1 од 100.

Моите совети се слични како кај сите зависности. Само што од оваа зависност бенефитите се најголеми, односно подобро здравје и треба да е помотивирачки. Не пробувајте наеднаш, туку постепено намалување на бројот на испушени цигари во еден ден. Константно потсетувајте се за бенефитите што ќе ги добите: побели заби, помалце кашлање, overall подобро здравје, не ги загадувате вашите блиски, повеќе пари за други работи. Можеби ќе звучи како некое докторско клише али пробајте нешто друго за замена за цигара, како на пример каснете јаболко :)

Значи, пушењето е поврзано со тоооооооолку многу болести што навистина не знам што повеќе ви треба. Си се вадите, мислите гледате стари баби/дедовци што пушат со децении а вам ви изгледа дека они се сосема здрави па и на вас нема да ви биде ништо? Се лажете. Ќе се најде еден ваму таму здрав ама не вреди ризикот. Плус не заборавајте дека имаат живеено в село...

За крај една слика што ми клечи на фејсбук 2 години.

P.S. Пушачите отсекогаш сум ги сметал за слабаци.

 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
небива,криза фаќа...би сакал совети од некој што го успеал тоа...
Не е тешко. Треба да го репрограмираш умот, да го насочиш у друг правец. Тебе ти е филм да пушиш и не можеш да се замислиш без цигара у рука, таа е дел од твојот идентитет. Смени го филмот, прекини со цигарите после последната од кутијата и почни да вежбаш секој ден било да се стомачни, кардио вежби или др., храни се здраво, мисли здраво, постапувај здраво, кога некој ќе ти понуди цигаре одбиј со гадење и презир ма колку и да ти се пали у моментот, натерај го умот да створи одбивност кон тоа ѓубре. Репрограмирај се. Вчера направив пет месеци од ко непушам и топ ми е. Имам две запалено у овие пет месеци, но не ми ја повратија волјата за пушење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom