Како да се најде работа во земијте од Европската унија?

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Види вака, јас половина живот го минав по граници и секаде сум зборувал и сум ги барал моите права а знаеш ли зошто, затоа што не сум шверцувал ништо.
Ако си тргнал ти на работа или шетање сигурно со тебе имаш пасош нели, имаш и пари а немаш наркотици или оружје во торбите, колку и да не сум му симпатичен на царинарникот или полицаецот мора да ме пушти бидејќи сум чист.
Народе Македонски, нема од што да се плашите доколку не сте криминалци, ако сте тргнале да барате работа доколку ве примаат некаде на интервју дајте се од себе за да се докажете, ако на таа фирма и се допаѓа вашиот стил и знаењето тие ќе се потрудат да ви направат документи.
Секој со својот к'смет?
Е ако рече да те провери детаjлно-2 саати.Ти си чист и не си криминалец-супер.Дали автобуса ке те чека мислиш?А ако немаш достатачно пари от посаканите за влез,коj ке те врати назад до РМ от граничниот премин?
Ке има хора,които нема да можат да покажат посаканите пари,ке има вратени,ке има со црен печат-това мора да знаете дека ке го има.Колко ке са-зависи от вас.
След 1-2 години ке си зборуваме пак.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Е ако рече да те провери детаjлно-2 саати.Ти си чист и не си криминалец-супер.Дали автобуса ке те чека мислиш?А ако немаш достатачно пари от посаканите за влез,коj ке те врати назад до РМ от граничниот премин?
След 1-2 години ке си зборуваме пак.
Те молам немој Бугарските искуства да ги споредуваш со нашите, секој знае дека треба да има некоја сума со себе кога поминува граница, ако нема доволно пари или некој нека му позајми за да ја помине границата или нека остане на граница па друг пат нека тргне спремен?
Не ја загадувај темата со вашите искуства, ние ќе си собираме наше?:smir:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Те молам немој Бугарските искуства да ги споредуваш со нашите, секој знае дека треба да има некоја сума со себе кога поминува граница, ако нема доволно пари или некој нека му позајми за да ја помине границата или нека остане на граница па друг пат нека тргне спремен?
Не ја загадувај темата со вашите искуства, ние ќе си собираме наше?:smir:
Затова реков,пак ке зборуваме след 1-2 години.Когато имате достатачно искувство во тази тема.От срце пожелавам да са помалко таквите случаи и хората да си шетат без проблеми.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Затова реков,пак ке зборуваме след 1-2 години.Когато имате достатачно искувство во тази тема.От срце пожелавам да са помалко таквите случаи и хората да си шетат без проблеми.
hmmmm, gi ispustas od vid NASITE 50 godisni ISKUSTVA po Evropa, znaes kako e, koj naucil da vozi velosiped...ne zaborava , ako naprail nekoja pauza., pa javal na magare nekoja godina ....:) da ne zborime sto nikogas brojot na onie koi rabotat nadvor...ne e mal, posebno procentualno..vo odnos na bugarija na primer...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
hmmmm, gi ispustas od vid NASITE 50 godisni ISKUSTVA po Evropa, znaes kako e, koj naucil da vozi velosiped...ne zaborava , ako naprail nekoja pauza., pa javal na magare nekoja godina ....:) da ne zborime sto nikogas brojot na onie koi rabotat nadvor...ne e mal, posebno procentualno..vo odnos na bugarija na primer...
Интересно е когато си свикнал да караш велосипед и не си заборавил,да седнеш на мотоциклет или на кола.
Онова от едно време се е промевило баш доста.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Отиде ли некој?
Е и јас се прашувам дали отиде :toe: некој изгледа не се има снајдено со нет или па немаат време да ни пишат тука можи секој момент го користат за да се прошетаат и најдат нешто добро ? :nesum:
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
Е и јас се прашувам дали отиде :toe: некој изгледа не се има снајдено со нет или па немаат време да ни пишат тука можи секој момент го користат за да се прошетаат и најдат нешто добро ? :nesum:
epa ja sum otiden uste megu prvite na 19 dekemvri i uste sum vo Polska
ne dojdov za da baram rabota i takvo iskustvo nemozam da vi prenesam
mozam samo da kazam deka na granica ne baraat nikakvi dopolnitelni dokumenti
samo pasos i tolku,udiraat pecat i cao prijatno
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
epa ja sum otiden uste megu prvite na 19 dekemvri i uste sum vo Polska
ne dojdov za da baram rabota i takvo iskustvo nemozam da vi prenesam
mozam samo da kazam deka na granica ne baraat nikakvi dopolnitelni dokumenti
samo pasos i tolku,udiraat pecat i cao prijatno
Hej фала што пиша :)
Како е Полска сега за разлика од тука барем има работа се наога таму ... ако појди некој од тука да работи таму дали би успеал да најди работа...што мислиш ти и дали се исплака ? Пиши нешто :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Интересно е когато си свикнал да караш велосипед и не си заборавил,да седнеш на мотоциклет или на кола.
Онова от едно време се е промевило баш доста.
he he...30 godini pilotska dozvola( CPL).......dovolno li ke e da ti zatne mucka....:)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
he he...30 godini pilotska dozvola( CPL).......dovolno li ke e da ti zatne mucka....:)
Знаеш...мој бетонски пријателе...секако, без навреди кон fmi, кој ми е некако со Недев најпристоен и најпријатен од соседите кои пишуваат тука, најлошо е кога слепиот ќе прогледа...рекол народот...
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
207
Поени од реакции
12
Знаеш...мој бетонски пријателе...секако, без навреди кон fmi, кој ми е некако со Недев најпристоен и најпријатен од соседите кои пишуваат тука, најлошо е кога слепиот ќе прогледа...рекол народот...
Ti pa kako vinagi da si gledal demek.Predi 20 si bil na 12 be dete.Ot togava li ti e izkustvoto?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom